• Kategorie
  • Szukaj
  • KOŁDRY

Kołdra jest dobra na wszystko, bo chyba nie ma większej przyjemności, niż otulenie się nią w łóżku i zapadnięcie w błogi sen. Ale kołdra kołdrze nie jest równa i warto się zastanowić, która będzie dla nas najlepsza.

Aby dobrze wybrać należy koniecznie zwrócić uwagę na rodzaj wypełnienia, jej pokrycie i klasę ciepła. Wypełnień jest wiele, a wśród nich wyróżnia się wypełnienia:

- puchowe

- z pierza

- z wełny

- z jedwabiu

- z włókna poliestrowego

- z włókna silikonowego

- z włókna bambusowego

Ich właściwości są różne i tak np. kołdry puchowe są lekkie i dobrze izolują przed zimnem. W zależności od grubości i ilości zastosowanego puchu producenci oferują kołdry puchowe zimowe, całoroczne i letnie. Jakość kołdry puchowej zależy przede wszystkim od jakości użytego puchu. Zdecydowanie bardziej polecane są te z puchem gęsim niż kaczym, ponieważ są bardziej wytrzymałe. Kołdry z pierza są nie tylko cięższe, ale i posiadają nieco gorsze właściwości termoizolacyjne w porównaniu z kołdrą puchową, a wełniane dobrze utrzymują ciepło i przepuszczają powietrze. Taki typ kołdry pozwala skórze oddychać i nie uczula, dlatego polecany jest alergikom.

Kołdra z wypełnieniem jedwabnym nie uczula i nie przyciąga roztoczy dlatego ten typ wypełnienia odpowiedni jest dla alergików. Jest to towar luksusowy i jednocześnie stosunkowo drogi na tle innych wypełnień. Jedwab jest bardzo przyjemny dla skóry oraz posiada właściwości antystatyczne, dzięki czemu nie przyciąga kurzu. Najpopularniejszy rodzaj wypełnienia stosowany w poduszkach i kołdrach to włókno poliestrowe. Spiralnie skręcone włókna zapewniają elastyczność, lekkość i antystatyczność.

Włókno silikonowe - to włókno poliestrowe, które zostało dodatkowo pokryte warstwą silikonu. To lepsza i bardziej luksusowa odmiana włókna poliestrowego. Kołdry z włóknem silikonowym niewiele ważą i są odporne na odkształcenia. Silikon zapewnia naturalną ochronę przed kurzem i bakteriami, dlatego często wykorzystywany jest w kołdrach antyalergicznych, a włókno bambusowe jest nie tylko bardziej miękkie niż wełna, ale i bardzo wytrzymałe. Kołdra bambusowa doskonale reguluje temperaturę - zimą zabezpiecza przed zimnem, a latem zapewnia wentylację.

Klasa ciepła według której dzieli się kołdry:

- kołdry letnie powinny mieć gramaturę od 500 do 1200. W roli kołdry na wiosnę i lato najlepiej się sprawdzą kołdry jedwabne, ze sztucznych włókien oraz te z bambusa i kukurydzy.

- kołdry 4 pory roku – kołdra składa się z dwóch cieńszych kołder spiętych ze sobą najczęściej napami. Do dyspozycji mamy, zatem bardzo ciepłą kołdrę zimową lub dwie kołdry lekkie i cienkie.

- kołdry zimowe powinny mieć gramaturę od 1000 do 1800. Na chłodniejsze dni poleca się kołdry z puchu i pierza oraz wełniane.

- kołdry całoroczne - jeśli chcemy mieć jedną kołdrę, najlepiej zdecydować się na tę całoroczną. W tej roli najlepiej spisze się kołdra puchowa, z granulatem silikonowym lub włóknem bambusowym.

Pokrycie kołdry

Pokrycie bawełniane - kołdry z pokryciem bawełnianym to jedne z najbardziej higienicznych wyrobów. Wykonane są najczęściej z bawełny cienkoprzędnej, która doskonale absorbuje wilgoć.

Pokrycie bawełniano-poliestrowe - tego typu pościel charakteryzuje połączenie bawełny (wentylacja) i poliestru (odporność na uszkodzenia). Pokrycie satynowe i jedwabne - jest miłe w dotyku, przewiewne i antystatyczne, dlatego poleca się je osobom uczulonym na kurz i roztocza.

Pokrycie z mikrowłókien - jest to najczęściej pokrycie z mikrofibry lub mikrofazy. Zaletą tego rodzaju pokrycia jest to, że jest miękkie, wytrzymałe i szybko schnie ale ma mało oddychalność – obecnie stosuje się do najtańszych kołder.

Pokrycie z frotte - tkaniny frotte charakteryzują się bardzo wysoką ciepłochronnością. Najczęściej z frotte wykonuje się prześcieradła frotte z gumką lub poszewki na poduszki.

Kołdry robi brodnica gdzie kupić kołdry tanie kołdry

Telefon 602 360 521