• Kategorie
  • Nawigacje

Brak produktów do wyświetlenia

Nawigacja samochodowa to ogromne udogodnienie. Dzięki niej można dotrzeć do każdego punktu w dowolnym mieście lub do małej miejscowości. Większe ekrany zapewniają doskonałą widoczność, a wizualizacje 3D pozwalają na łatwe odnalezienie się w dużym mieście. Jazdę ułatwiają także dokładne mapy, na których widoczne są poszczególne pasy ruchu i ronda. Przed nastaniem ery smartfonów i tabletów, to właśnie nawigacje GPS pojawiały się najczęściej w samochodach. Najwygodniejszym miejscem do zamontowania urządzenia jest przednia szyba auta. Obsługiwane są za pomocą dotykowego wyświetlacza, a wielkość ekranu najczęściej mieści się w przedziale 4-5 cali. Interfejs projektowany jest z myślą o jak najwygodniejszej i najczytelniejszej obsłudze, by kierowca nie rozpraszał się poszukiwaniem odpowiedniej opcji podczas jazdy. Po stronie największych zalet tego typu urządzeń należy z pewnością zapisać ich działanie, które skoncentrowane jest wyłącznie wokół nawigacji. Nowoczesne nawigacje samochodowe oferują także szereg zupełnie nowych funkcji, ale w zamian za to trzeba liczyć się z szybszym rozładowywaniem ich baterii. Dlatego konieczne jest posiadanie ładowarki samochodowej, która powinna być w zestawie.

Zawsze należy zwrócić uwagę na szereg istotnych kwestii, które mają wpływ na możliwości sprzętu oraz komfort jego obsługi.

  • Ekran. Przy zakupie nawigacji, należy wziąć pod uwagę trzy właściwości wyświetlacza. Pierwszą z nich jest przekątna. Im większy ekran, tym lepsza obsługa i większy obszar wyświetlania mapy, choć jest to kwestia mocno indywidualna. Do samochodów osobowych optymalnym rozwiązaniem są 5-calowe nawigacje. Większych używa się w autobusach i samochodach ciężarowych. Pod uwagę należy wziąć również jasność maksymalną  (im wyższy poziom, tym lepiej widoczny będzie ekran w pełnym słońcu), a także rozdzielczość ekranu – warto decydować się na modele obsługujące wysokie rozdzielczości, ponieważ gwarantują one wysoką dokładność prezentowanych treści.
  • Mapy. Jest to jeden z najistotniejszych elementów nawigacji GPS. To od nich zależy jakość obsługi urządzenia. Niedokładne mapy i rzadkie aktualizacje (a z takimi można spotkać się w najtańszych urządzeniach) będą jedynie przyczyną irytacji. Przy wyborze modelu urządzenia, należy zastanowić się, na jakim obszarze zostanie wykorzystana nawigacja. Czy podróże samochodem odbywają się głównie po Polsce, czy też zdarzają się wyprawy do krajów europejskich. Większość producentów gwarantuje możliwość dokupienia dodatkowych map. Dlatego też nie warto od razu wybierać modelu z pełnym pakietem, jeśli nie planuje się w najbliższym czasie dalszych podróży. Warto również sprawdzić jak często wprowadzane są aktualizacje mapy, czy można je pobrać za darmo, czy też są dodatkowo płatne i jaki jest ich koszt.
  • Interfejs. Powinien być czytelny i intuicyjny, a jego obsługa nie sprawiać problemu. Interesującymi funkcjami, poprawiającymi korzystanie z map są m.in. zmiana widoku 2D/3D, różne opcje obliczania trasy (oprogramowanie powinno umożliwiać wybór pomiędzy trasą najkrótszą, najszybszą, optymalną i innymi), a także informacje o ruchu drogowym.

  • Dokładność map. Jeśli nie chcemy utknąć na pustkowiu, warto wybierać mapy czołowych producentów. Na polskim rynku najpopularniejsze produkty to Automapa, MapaMap, czy GPMapa. W miastach dokładność map może sięgać nawet do 1 m, w przypadku pozostałych terenów może wynieść ona ok. 10 metrów. Przy każdym wydaniu mapy, podawana jest specyfikacja, w której zawarta jest ilość objętych dróg, adresów, procent populacji. Wiele z tych danych wynosi ponad 90%, co daje gwarancję wyznaczenia niemal każdego punktu na mapie.