• SMOCZKI

Wszystkie dzieci maja potrzebę ssania. Ale dla jednych wystarczy ssanie piersi, a inne mogłyby ssać bez przerwy. W instynkt ssania wyposażyła dziecko natura, dzięki czemu noworodek może przeżyć pierwsze tygodnie przyjmując pokarm mamy. Ale ssanie jest dla malucha nie tylko sposobem odżywiania - zaspokaja też ważną potrzebę bezpieczeństwa: ciepła i bliskości, koi płacz, poprawia humor, pomaga zasnąć, uspakaja. Jeśli potrzeba ssania jest bardzo nasilona, dziecko między karmieniami może zacząć wkładać do buzi rozmaite przedmioty, paluszki (zwykle kciuk), a nawet całą piąstkę.

W sytuacjach, gdy potrzeba ssania jest wyraźnie zaznaczona, z pomocą może przyjść smoczek– uspokaja dziecko, a zmęczonej mamie pomaga odetchnąć. Jest wielu przeciwników używania smoczka, którzy argumentują, że ssanie może prowadzić do wad zgryzu. Najważniejsze jest, aby smoczek swoim rozmiarem, kształtem, budową i wielkością tarczki, dokładnie odpowiadał potrzebom rosnącego dziecka. Na rynku istnieje wiele produktów różnych producentów smoczków dla noworodków i niemowląt. Dokonując wyboru należy zwrócić uwagę na anatomiczny kształt oraz odpowiedni rozmiar smoczka. Wielkość smoczka powinna być dostosowana do wieku dziecka.

Dobry smoczek dla noworodka powinien mieć małą i leciutką tarczkę oraz anatomiczny kształt główki, przypominający kobiecą brodawkę wraz z otoczką. Dla starszych niemowląt, ważne jest, aby tarczka była większa i wyposażona w otworki odpowietrzające, zapewniające swobodny dostęp powietrza i dobrą higienę skóry wokół ust. Dla dzieci starszych, posiadających ząbki, dłuższa główka powinna być wykonana ze wzmocnionego materiału, aby nie dopuścić do przegryzienia.

Coraz częstszym dylematem, przed jakim stają rodzice wybierający smoczek dla swojej pociechy, jest rodzaj materiału, z jakiego jest wykonany. Przez wiele lat nie było zbyt dużego wyboru. Dostępne były wyłącznie smoczki wykonane z kauczuku. Od niedawna w sprzedaży są również smoczki silikonowe. Kauczuk jest plastyczny i miękki, niestety ten rodzaj smoczka rozleniwia zdrowe niemowlęta. Jest też nietrwały, szybko ulega odkształceniom, może tez uczulać. Smoczek z silikonu jest twardszy i dziecko musi włożyć więcej wysiłku w ssanie. Utrzymanie higieny smoczka silikonowego nie napotyka żadnych trudności. Bez problemu możemy go wyparzyć wrzątkiem – nie zmieni barwy, nie pokryje się nalotem ani nie zmatowieje. Smoczki silikonowe pozostają całkowicie obojętne na wpływ zapachów. Z przeprowadzonych badań wynika, że dzieci zdecydowanie wolą smoczki silikonowe od kauczukowych.

  • Parametry

Brak produktów do wyświetlenia
  • Promocje
  • Strefa okazji