• Wybieramy kołdrę

koldra2.jpg

Pod kołdrą spedzamy średnio 6-8 godzin podczas snu. A jednak wybór kołdry często stanowi duże wyzwanie. Czy wybrać pierze, czy też wypełnienie syntetyczne? A dodatkowo rodzaje wkładów kołdry różnią się też cenami i to znacznie. Którą więc z nich wybrać? Wybierając kołdrę, warto zastanowić się nad tym, ilu osobom będzie służyć, czy chcemy używać jej przez cały rok, czy może wolimy cieplejszą kołdrę zimą, lżejszą latem. Jakość kołdry wyznacza jej wypełnienie, waga oraz stopień wypełnienia komór w poszewce. Dziś na rynku dostępnych jest wiele modeli – poczynając od rozmiaru, na różnorodnych wkładach termoizolacyjnych kończąc. Należy pamiętać o tym, że niektóre wsady mogą uczulać – nie będą więc dobre dla alergików. Ponadto każdy z nas lubi inną temperaturę – jedni owijają się kołdrą niezależnie od pory roku, innym wystarczy koc albo kołdra letnia. 

Kołdra puchowa

Wykonuje się ją z puchu gęsiego lub kaczego, choć bardziej ceniony jest ten pierwszy, uważany za wytrzymalszy i sprężystszy. Kołdry puchowe są lekkie, ale jednocześnie dobrze izolują przed zimnem. Odprowadzają wilgoć, pozwalając skórze oddychać, nie przegrzewając jej. Ze względu na naturalne wypełnienie można ich używać przez cały rok.

Kołdra z pierza 

Podobnie jak kołdra puchowa, kołdra z pierza odprowadza wilgoć, choć trochę gorzej izoluje przed chłodem. Jest cięższa od puchowej, może być też mniej sprężysta, choć jej cena jest zdecydowanie niższa niż ta, jaką zapłacimy za kołdrę puchową. W 100% wykonana z surowców naturalnych (ptasich piór wraz z puchem) nie nadaje się dla alergików. Częstym jej wypełnieniem jest też połączenie puchu z pierzem, mówimy wówczas o kołdrze półpuchowej.

Kołdra wełniana

Choć powszechnie uważa się, że przykrywanie się kołdrą z wełny świetnie łagodzi dolegliwości reumatyczne, zwyrodnienie kręgosłupa czy zapalenie mięśni, to niestety nie nadaje się ona dla alergików, uczulonych na roztocza oraz naturalną wełnę. Najlepsza wełna pochodzi od merynosów australijskich (wełna jagnięca), choć i na popularności zyskuje też wełna wielbłądzia oraz owcza. Nadaje się do użytku całorocznego, gdyż zimą perfekcyjnie izoluje przed chłodem, a latem, kiedy włoski się rozprężają, nie przegrzewa organizmu.

Kołdry antyalergiczne – na spokojny i zdrowy sen

Nietypowy wsad kołder antyalergicznych, w 100% ekologiczny – to prawdziwy hit! Kołdry te nie tylko są przyjazne alergikom, ponieważ nie przyciągają kurzu ani roztoczy, ale także wpływają na zdrowy i odprężający sen.

  1. Kołdra bambusowa

Wykonywana z włókien bambusowych o naturalnych właściwościach antybakteryjnych oraz antyalergicznych. Drzewa bambusowe uprawia się pod ścisłą kontrolą, bez użycia pestycydów i innych związków chemicznych. Włókna powstałe w procesie ekologicznej uprawy nie są skażone chemicznymi dodatkami, dlatego kołdra bambusowa jest przyjazna alergikom. Ponadto posiada zdolność perspiracyjną – świetnie wchłania wilgoć, powinny zatem okrywać się nią osoby cierpiące na nadmierną potliwość.

  2. Kołdra jedwabna

Choć jedwab kojarzy się z najlepszymi gatunkowo bluzkami, stał się również wypełnieniem kołder. Nie uczula i nie przyciąga kurzu oraz roztoczy. Hipoalergiczna kołdra z jedwabiu może być używana przez alergików. Ponadto, kołdra z wypełnieniem z jedwabiu jest przyjemna dla skóry, a białka w nim zawarte wpływają na zdrowy i spokojny sen, opóźniając procesy starzenia się skóry.

  3. Kołdra syntetyczna

Bezpieczna dla alergików, gdyż nie przyciąga kurzu i roztoczy. Wypełniana jest najczęściej poliestrowym bądź silikonowym granulatem, imitującym puch. Warto zwrócić uwagę na to, by wypełnienie było silikonowane – zabezpiecza to przed zbijaniem się kulek, znajdujących się wewnątrz kołdry. Wersja poliestrowa jest lekka i antystatyczna.