• Sposoby prania firan

firany3.jpg

Szare i brudne firanki na pewno nie są czymś, czym chcielibyśmy pochwalić się przed gośćmi, a każdy pewnie czuje, że nie dodają one elegancji mieszkaniu. Przed praniem firanek dobrze jest sprawdzić, z jakiej tkaniny są wykonane, a co za tym idzie - w jaki sposób można je czyścić. Niektórych nie należy moczyć, dla innych odpowiednie będzie tylko pranie ręczne. Większość firan wymaga prania delikatnego, w niewysokiej temperaturze. Niektóre pralki mają specjalnie przeznaczony dla nich program. Silnie zabrudzone przesłony można namoczyć w misce z płynem do prania. Firanki kuchenne, na których osiadł tłuszcz, dobrze jest najpierw włożyć do roztworu z płynem do mycia naczyń lub sodą oczyszczoną, a dopiero później uprać.

Gdy firany wyjęte z pralki są nadal trochę szare, albo żółtawe, musimy je jeszcze jakoś wybielić. Istnieje kilka domowych sposobów, które nam w takiej sytuacji pomogą i oszczędzą pare złotych, które musielibyśmy w innym wypadku wydać na zakup syntetycznych środków. Najprostszym i równocześnie najtańszym sposobem jest moczenie szarych firanek w wannie w roztworze, który przygotujemy z gorącej wody (wystarczy z kranu, nie trzeba jej gotować) i soli w ilości duża łyżka na trzy litry płynu. Moczymy firanki i zostawiamy je wybielić na co najmniej trzy godziny. Później już wystarczy wyprać je proszkiem do prania przeznaczonym do białych rzeczy i wypłukać.

Szczególnego podejścia wymagają firanki haftowane, wykonane z delikatnych włókien oraz te z długimi frędzlami. Zwłaszcza te ostatnie potrafią po praniu w pralce ulec całkowitemu zniekształceniu – wyciągają i rozkręcają się tworzące je nici. Dlatego lepiej jest namoczyć firanki w misce lub wannie, a następnie uprać je w płynie przeznaczonym do delikatnych tkanin. Aby wyjęte z pralki firanki nie były pogniecione, należy prać je w programie bez wirowania. Dzięki temu wyjmemy je z kąpieli wodnej i od razu rozwieszamy do wyschnięcia. Lekko osuszone możemy rozwiesić już w miejscu docelowym, na karniszu, podkładając ręczniki zabezpieczające posadzkę przed zamoczeniem.

Dla wzmocnienia i przedłużenia efektu świeżości warto do prania firanek dodać sodę oczyszczoną. Po zakończeniu prania dobrze jest je wypłukać w ulubionym płynie zmiękczającym. Jeśli prasujemy firanki - tradycyjnie lub parowo, możesmy użyć zapachowej wody do żelazek. Perfumy wnikną głęboko we włókna i przesłony będą oddawał zapach we wnętrzu.