• Dobry ręcznik - czyli jaki?

recznik2.jpg

Ręcznik ręcznikowi nierówny, z tego zazwyczaj zdajemy sobie sprawę po praniu lub wtedy, gdy ręcznik zamiast wycierać, ślizga sie po naszej skórze. Na jakie właściwości ręcznika warto zwrócić uwagę, by był on jednocześnie praktyczny i cieszył oko?

Jedną z ważniejszych informacji na temat ręcznika jest jego skład surowcowy. Przyjmuje się, że najlepsze to te wyprodukowane w całości z bawełny klasycznej. Charakteryzują się one najwyższą chłonnością w stosunku do pozostałych rodzajów ręczników, jak również wytrzymałością. Są one polecane nawet alergikom, ponieważ nie zawierają dodatków w postaci nawozów sztucznych. Modne stały się włókna bambusowe. Ręczniki z nich wykonane są chłonne i szybko schną. Na dodatek takie ręczniki bambusowe wyróżniaja się właściwościami bakteriobójczymi. Bawełna egipska wykorzystywana do produkcji ręczników powoduje, że są one sprężyste, wytrzymałe, a po każdym praniu stają się coraz bardziej miękkie w dotyku. Dzięki specjalnemu rodzajowi włókien dobrze też chłoną wodę.

Istotnym jest również rodzaj nici stosowanych do ręczników. Te, które zostały wyprodukowane z przędzy bezwrzecionowej są bardziej szorstkie w dotyku, ze względu na to, że nić jest grubsza i bardziej skręcona niż w przypadku ręczników z przędzy klasycznej. Ponadto nić w procesie formowania przędzy jest mniej rozciągliwa i sprężysta, więc również słabsza. Ręczniki z przędzy klasycznej poza tym, że są miękkie, subtelne w dotyku i trwalsze, ładnie błyszczą, a więc też bardziej elegancko się prezentują. Ponadto dzięki gęstemu ułożeniu pętelek są również bardziej chłonne.

Równie istotna jest gramatura, wśród której wyróżniamy:

  • 300-400 gramów - niższa gramatura sprawia, że ręcznik szybciej schnie i zajmuje mniej miejsca. Jest charakterystyczna dla ręczników plażowych oraz dla dzieci.
  • 450-500 gramów - ręczniki o tej gramaturze są najczęściej spotykane. Optymalna grubość sprawia, że szybko schną i jednocześnie są chłonne i przyjemne w dotyku.
  • 520-750 gramów - to najwyższa, dostępna na rynku gramatura. Ręczniki nią oznaczone są przyjemne w dotyku, wodochłonne, ale za to dłużej schną i zajmują więcej miejsca.

W sklepach wyróżniamy różne wielkości ręczników:

  • 30x50 cm / 40x60 cm (ręcznik mały do rąk)
  • 50x100 cm / 75x140 cm (ręcznik średni)
  • 100x180 cm / 135x200 cm (ręcznik duży kąpielowy)

Ręczniki to najprostszy i jednocześnie najtańszy sposób na zmianę wystroju łazienki. Wśród osób, które cenią sobie klasyczną elegancję wybór zazwyczaj pada na ręczniki utrzymane w tonacji kolorystycznej pasującej do koloru płytek oraz podłogi łazienki. Ci, którzy nie lubią monotonii w łazience mogą z kolei wybrać ręczniki o kontrastującym do nich kolorze czy wzorze.