• Czy patelnia patelni jest równa?

patelnia.jpg

Patelnia to z pewnością produkt, bez której gotowanie w kuchni ciężko było by sobie wyobrazić. Jeszcze kilkanaście lat temu używano jednej patelni przez kilka lat, aż do całkowitego jej zużycia. Obecnie ludzie posiadają po kilka lub nawet kilkanaście sztuk patelni, z których każda służy do innego rodzaju przygotowywanych potraw. Skąd mamy jednak wiedzieć jaka patelnia jest potrzebna do danego rodzaju potrawy? Należy zapoznać się ze specyfikacją oraz ich rodzajami by móc wybrać takie, które nam się przydadzą podczas przygotowania potraw.

Patelnie różnią się między sobą kształtem, wielkością oraz rodzajem materiału z jakiego są wykonane.

Ze względu na przeznaczenie patelnie możemy podzielić na:

Patelnia do ryb - jest ona w specjalnym kształcie ryby, tak by można było ją smażyć w całości bez konieczności dzielenia na części. Wiele przepisów bowiem jest tak opracowana by rybę podawać w całości. Patelnie te mają dno grillowane o lekko falistym podłożu.

Patelnia do jajek - ma ona specjalne zagłębienia w których mieści się rozbite jajo.

Patelnia do naleśników - patelnia jest lekka, by można było ją bez trudu podrzucać podczas przekręcania naleśników. Jest ona najczęściej okrągła, płaska i ma płytkie brzegi.

Patelnia grilowa - jest to patelnia, której dno pokryte jest rowkami. Na tej patelni nie używa się tłuszczu, przez co potrawy są zdrowsze. Tłuszcz z potrawy wytapia się podczas smażenia i osiada na dnie rowków.

Patelnia VOK - wysoka, wąska patelnia, której używa się w Chinach. Smażąc na niej potrawy te, które mają być najmocniej usmażone znajdują się na jej dnie zaś te które mają się jedynie lekko podgrzać np. bez dodatku tłuszczu znajdują się na wysokich bokach patelni.

Ze względu na materiał, z którego są wykonane patelnie możemy podzielić na:

Patelnie aluminiowe - patelnie te również szybko się nagrzewają i równie szybko tracą ciepło. Są lekkie i niestety podatne na zniszczenia. Badania mówią, że gdy patelnia osiągnie wysoką temperaturę, wydziela szkodliwe aluminium dlatego też pokrywa się je powłokami np. teflonem.

Patelnie ceramiczne - charakterystyczne dla niej jest to, że smażone potrawy nabierają złocistego koloru. Ceramiczne patelnie przeznaczone są do smażenia ryb oraz warzyw. Smażąc należy używać tłuszczu by potrawy nie przylepiały się do dna patelni. Odporna na wysokie temperatury oraz na działania żrących detergentów. Jest przeznaczona dla osób znających się na gotowaniu.

Patelnie miedziane - produkowane są w małych ilościach, są to patelnie dla profesjonalistów. By na nich smażyć trzeba posiadać odpowiednią wiedzę i umiejętności. Cechuje je to, że w ekspresowym tempie się nagrzewają do bardzo wysokiej temperatury i długo utrzymują ciepło.

Patelnie teflonowe - patelnia aluminiowa pokryta wartswą teflonu. Smażąc na niej nie potrzeba używać tłuszczów, czyli używając jej potrawy przygotowywane przez nas są zdrowe. Czyszcząc patelnie teflonowe należy unikać ostrych przedmiotów, ponieważ bardzo łatwo je zarysować. Nie można również do smażenia używać metalowych przyborów.

Patelnie żeliwne - patelnie trwałe, dobrze trzymające ciepło. Smażąc na nich wydziela się żelazo, które jest doskonałe dla osób z chorobami serca oraz chorymi na anemię. Patelnie te nie są odporne na stłuczenia oraz na silne uderzenia. Ciężko je się też czyści, bo niemożliwia to porowata powierzchnia. Po umyciu trzeba natychmiast ją wytrzeć, ponieważ mokra od razu rdzewieje.

Patelnie stalowe - trwałe, bardzo ciężko je zarysować dlatego bez wyrzutów sumienia można smażone potrawy mieszać metalowymi przyrządami. Kwaskowate przyprawy nie wchodzą w reakcję z patelnią stąd też nie mają metalicznego smaku. Jedyną wadą jest to, że patelnie te bardzo wolno się nagrzewają.

W tej chwili mamy patelnie we wszystkich możliwych wymiarach zaczynając od 14 cm do 30 cm, a nawet większe. Przy wyborze patelni bardzo ważny jest uchwyt. Powinien być wygodny i ergonomiczny. Jakość wykonania – to kluczowa kwestia. Luźny uchwyt i kiepskie mocowanie może w przyszłości doprowadzić do zepsucia się patelni. Warto wybierać modele polecane i sprawdzone. Dobra patelnia powinna być solidna. Lekkie patelnie mogą mieć zbyt cienkie dno i ścianki, przez co będą szybciej się odkształcać. Grubość dna – ma ogromne znaczenie dla dobrego oddawania ciepła i równomiernego nagrzewania się. Grubsze dno sprawia również, że potrawy nie przywierają tak mocno do patelni. jeżeli patelnia ma być uniwersalna i nadawać się do wszystkiego, nie może być zbyt głęboka ani całkiem płytka. Najlepiej byłoby posiadać w kuchni oddzielną patelnię uniwersalną i oddzielną wersję głęboką, która pozwoli na przygotowywanie potraw o większej objętości.

Warto wiedzieć

Nie każda patelnia sprawdzi się na każdej kuchence. Jeśli w domu znajduje się płyta indukcyjna, należy wybierać patelnie do indukcji. Informację o tym, czy dany model nadaje się na kuchenkę tego typu, można znaleźć na etykiecie lub w opisie produktu.