• Parzymy dobrą kawę

kawa3(2).jpg

Kawa jest zawsze kawą. Ale jak prawidłowo zaparzyć kawę, aby była ona smaczna? Temperatura parzenia kawy jest bardzo ważnym elementem całego procesu przygotowywania kawy. Niezależnie od tego, jaką metodą to robimy. To właśnie ona, w dużej mierze, ma wpływ na to, co z kawy zostanie wydobyte. Żeby zrobić dobry napar z kawy zmielonej, należy potraktować ją gorącą woda. Kawa otwiera się wtedy, wypłukiwane są z niej olejki i inne elementy i mieszane są z wodą. No właśnie i tu mamy pierwszy stopień wtajemniczenia. Otóż kawa nienawidzi wrzątku. Zbyt wysoka temperatura niszczy te najsmaczniejsze związki zawarte w kawie. Wrzątek powoduje dosłowne zaparzenie kawy, a to w efekcie daje gorycz i płaski, nierozwinięty smak. A tak dobra kawa nie powinna smakować.

Bo dobra kawa to taka, gdzie jest wyczuwalna naturalna słodycz, balans, pewien zakres kwaskowatości i wielowarstwowość smaku. Aby uzyskać prawdziwie dobry napar musimy użyć odpowiedniej temperatury wody. A odpowiednia, to rzecz względna, różna dla różnych kaw. Optymalna temperatura parzenia kawy to granice 88-94 st. C. Jest to najbezpieczniejszy przedział, w którym kawy są w stanie oddać nam to, co najlepsze. Najbardziej profesjonalną opcją jest zakup czajnika elektrycznego z możliwością ustawienia temperatury, do której podgrzewa wodę. Wówczas odpada nam etap studzenia wody, albo przerywania gotowania na wyczucie. Wystarczy również odczekać ze dwie – trzy minuty po zagotowaniu i przelaniu wody do dzbanka, z którego korzystamy przy parzeniu kawy. Sposób jest równie skuteczny.

Są różne metody parzenia kawy. Tradycyjnie parzona kawa w ekspresie, włoski napój z kawiarki, kawa po turecku przygotowana w tygielku czy inne, alternatywne sposoby. Ekspres przelewowy to metoda parzenia mocnej kawy sypanej. To dobry wybór dla miłośników kawy, która od razu stawia na nogi. Zaparzona w ten sposób kawa jest co prawda łagodniejsza niż typowe espresso, ale w wyniku długiego kontaktu ziaren kawy z wodą ma większą zawartość kofeiny niż napar z ekspresu ciśnieniowego. Do zaparzenia kawy po turecku niezbędny będzie tygielek do kawy, czyli małe naczynie, które pomaga w wydobyciu niepowtarzalnego smaku i aromatu ziaren kawowca. Taki tygielek może być zarówno stalowy, jak i emaliowany.

Parzenie kawy w kawiarce na sposób włoski pozwala wydobyć z niej wyjątkowy aromat. Taka kawiarka jest świetną alternatywą dla większego ekspresu ciśnieniowego i pozwala zaparzyć aromatyczną kawę. Zaparzacz tłokowy, inaczej french press, to szybki i wyjątkowo prosty sposób na to jak zaparzyć dobrą kawę sypaną i to bez żadnych fusów. Kawa nie będzie miała tak samo głębokiego aromatu, jak ta parzona w kawiarce czy w ekspresie, ale szybkość i łatwość parzenia zmielonych ziaren kawowca to zdecydowanie zalety french pressów.