• KOŁYSKI

Maluchy uwielbiają kołysanie. Niemowlęta, a nawet noworodki, najszybciej uspokajają się, kiedy mama kołysze je w ramionach. Rytmiczne bujanie w przód i w tył (lub na boki) to ruch, do którego niemowlęta są przyzwyczajone – już w życiu płodowym były huśtane za każdym razem, kiedy mama się poruszała. Dlatego leżenie w stojącym nieruchomo łóżeczku u wielu maluchów budzi niepokój.

Neurolodzy odkryli, że rytmiczne ruchy w przód i w tył stymulują układ przedsionkowy mózgu malucha. Reguluje on napięcie mięśniowe, odpowiada za przyjmowanie prawidłowej postawy ciała i równowagę, wspiera również postrzeganie wzrokowe i słuchowe oraz umiejętność koncentracji uwagi. Badania naukowe potwierdziły również, że niemowlaki, które były często kołysane właśnie w ten sposób, lepiej się rozwijają, szybciej zaczynają siadać i raczkować, a potem lepiej się uczą.

Nie bójmy się, że dziecko, przyzwyczajone do kołyski, będzie się domagało kołysania bez końca. Maluch wyrośnie z kołyski około 3–4 miesiąca życia i dylemat sam się rozwiąże. Jeśli masz nowoczesną kołyskę dla starszych dzieci, staraj się rozpoznać, kiedy malec potrzebuje uspokajania, a kiedy kołysanie jest sposobem na nudę. W tym drugim przypadku zainteresuj go jakąś zabawką.

  • Parametry

Brak produktów do wyświetlenia
  • Promocje