• Zamki

  • Parametry

Brak produktów do wyświetlenia

Pierwsze zapięcia podobne do dzisiejszego zamka błyskawicznego wynaleziono w połowie XIX wieku, ale nie utrzymał się ten wynalazek  na rynku. Inne, wykorzystujące system haczyków i oczek opatentowano w latach 90. W XIX wieku, zamki błyskawiczne służyły do zapinania butów. Współczesne rozwiązanie znane jest od roku 1913 jako wynalazek szwedzkiego inżyniera Gideona Sundbacka, a popularność zdobyły w latach 20. i 30. ubiegłego wieku.

 Zamek błyskawiczny w 1851 roku zostaje skonstruowany przez kilku wynalazców, a przez Elias Howe w 1851 roku opatentowany jako „automatyczne, ciągłe zamknięcie odzieży”. Zamek błyskawiczny tworzą dwa rzędy przylegających do siebie „ząbków”, ustawionych w ten sposób, że ząbki jednego rzędu po zaciągnięciu suwaka wchodzą w wolne miejsca drugiego rzędu

Dzisiaj zamki błyskawiczne dzięki swojej uniwersalności są stosowane praktycznie w każdej dziedzinie życia nowoczesnego człowieka. Zastosowanie znajdują od butów przez bieliznę np. erotyczną, spodnie po kurtki, płaszcze i inną odzież codziennego użytku.

Porady praktyczne mówią, że podczas prania lub czyszczenia chemicznego zamek błyskawiczny powinien być zamknięty. Zamki błyskawiczne można prać w łagodnych środkach piorących w temperaturze ok. 40°C.

Odzież, w której zastosowano zamki błyskawiczne tworzywowe, powinna być prasowana z lewej strony, lub przez wilgotną chustę. Należy unikać dotknięcia cząstek lub spirali zamka błyskawicznego gorącym żelazkiem.

  • Promocje