Firany z woalu są modne i popularne. To tania, łatwa w utrzymaniu w czystości tkanina, która choć nie jest pozbawiona pewnych wad, bardzo dobrze zachowuje się i równie dobrze układa. Woal daję dużo różnych możliwości, można go efektownie upinać, dodawać lambrekiny i draperie, można także stworzyć z niego bardzo prostą dekorację okna. Swoją popularność zyskał dzięki wyjątkowej tkaninie – jest on delikatny i miły w dotyku, a jednocześnie bardzo trwały. Woal gładki jest materiałem półprzezroczystym – nie jest tak lekki jak tiul czy organtyna, jednak nie jest też materiałem ciężkim. Dzięki swojej mlecznej strukturze przepuszcza światło i jednocześnie pozwala zachować prywatność w pokoju. W zestawieniu z modnymi zasłonami, woal tworzy piękną aranżację okna.

Woal sprawdza się w wymyślnych aranżacjach okiennych, drapowany i upinany na różne sposoby. Świetnie też wypada w duecie z organtyną jako ozdobnikiem. Nie wymaga obciążników, by ładnie się układać, ale dopuszcza też ich stosowanie. Podobnie, jak firany z żakardu, te z woalu również są dostępne w wielu kolorach i wzorach. Dodatkowo zawsze pięknie się układają, ponieważ tkanina jest lejąca. Nie należy jednak zapominać o tym, że woalowe firany to dobre rozwiązanie w pomieszczeniach dobrze nasłonecznionych, gdyż ze względu na ciasny
splot, przepuszczają znacznie mniej światła.


Woal najlepiej prać ręcznie, w zimnej albo letniej wodzie – jeśli nie chcemy, aby stracił swój fason, unikajmy prania w pralce oraz wirowania. Firanki woalowe najlepiej moczyć w chłodnej wodzie, a przed praniem złożyć w kostkę. Potem dodajemy delikatny detergent i ugniatamy firany, następnie ciepłą wodą kilkukrotnie wypłukujemy detergent, pamiętając, by do ostatniego płukania dodać nieco soli kuchennej i płukać w bardzo zimnej wody.

Firany woalowe to modne i wygodne rozwiązanie, które przypadnie do gustu zarówno osobom poszukującym nietypowych firan oraz tym, którzy oczekują prostych, łatwych w pielęgnacji firanek (firany z woalu kreszowanego). Nie należy zapominać, że woal gładki wymaga prasowania, pamiętajmy jednak, aby nie ustawiać temperatury wyższej niż 110 stopni.