Parzenie kawy wcale nie jest prostą czynnością. Najbardziej niedocenianym elemenem dobrej kawy jest wbrew pozorom nie kawa, a woda. Wielu osobom woda wydaje się zupełnie neutralnym i nieistotnym składnikiem kawy. To duży błąd. Woda z nieodpowiedniego źródła wbrew pozorom może mieć swój smak i zapach, który wyczujemy później w gotowym naparze. Do przyrządzania kawy z ekspresu nie powinno się używać wody bezpośrednio z kranu. Do ekspresu nie powinno się stosować wody mineralnej ani źródlanej. Nieodpowiednia będzie także woda destylowana, przegotowana i ciepła.

Wybierając sposób parzenia dobrze jest też wiedzieć, czy taka kawa nie będzie miała negatywnego wpływu na nasze zdrowie. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku osób o wrażliwym żołądku.

A jak parzyć kawę?

 -
W szklance. 1–2 łyżeczki kawy drobno zmielonej zalewamy wrzątkiem, mieszamy, pijemy, gdy opadną fusy. Nie polecamy tej metody. Napar pozostaje długo w kontakcie z fusami, co powoduje powstawanie substancji szkodliwych dla żołądka. Napar nie jest zbyt aromatyczny.
 - W dzbanku. Wprawdzie i tu drobno mieloną kawę zalewamy wrzątkiem, ale gdy fusy opadną,  przelewamy do filiżanek lub kubków. Najlepiej przecedzić przez sitko. To zdrowsza kawa od poprzedniej i nieco bardziej aromatyczna.
 - Po turecku. Do rondelka wsypujemy kawę, cukier i wlewamy wodę. Na każdą filiżankę bierze się 2 łyżeczki drobno zmielonej kawy i dwie łyżeczki cukru. Zagotowujemy, lekko studzimy i powtarzamy gotowanie jeszcze 2 razy. Rozlewamy napar do filiżanek. Taką kawę można przyrządzić z kardamonem. Napar jest aromatyczny, smaczny i mocno orzeźwia. jest zdrowy.
 - W filtrze. Filtr z papierowym wkładem umieszczamy w kubku, wsypujemy średnio zmieloną kawę (ok. 2 łyżeczek) i zalewamy gorącą wodą. Usuwamy fusy. Niezbyt mocny napar, ale łagodny dla żołądka.
 - W ekspresie. Oczywiście najlepszy napar otrzymujemy w ekspresie ciśnieniowym, zwłaszcza takim, który ma młynek i na bieżąco mieli ziarna kawy, Ale i ekspresy przelewowe, a także tzw. kafetiery także dają przyzwoity napar. Wprawdzie nieco mniej aromatyczny, ale smaczny. Kawa z każdego ekspresu jest lepsza od parzonej w szklance i dzbanku.

Jeśli chodzi o temperaturę wody podczas procesu zaparzania, kluczową sprawą jest to, żeby nie był to wrzątek. Robiąc kawę z ekspresu, nie musimy jednak tego pilnować. Dobry ekspres sam dobierze idealną temperaturę dla espresso, oscylującą między 90 a 95°C. Dobra kawa to kawa świeżo zmielona. Najlepsze ekspresy mają wbudowane młynki z wielostopniową regulacją grubości mielenia. Stopień zmielenia trzeba dopasować do naszego ulubionego gatunku kawy i eksperymentować dotąd, aż uzyskamy idealny efekt. Według koneserów najlepsze są ziarna kawy, które pochodzą z upraw położonych na dużych wysokościach. Wegetacja krzewów kawowca przebiega w takich warunkach powoli, dzięki czemu ich owoce gromadzą w sobie największą ilość cennych substancji wpływających na smak i aromat.

Dla koneserów kaw mlecznych ważnym składnikiem jest mleko. A jakie mleko będzie najlepsze do kawy? Zawartość tłuszczu sama w sobie nie ma większego znaczenia – liczy się ilość białka. Zwykle jest jednak tak, że tłustsze mleka zawierają więcej białka. Dlatego jeśli chcemy uzyskać idealnie spienione mleko do kawy, wybierajmy te z zawartością tłuszczu 3,2% i pilnujmy, żeby zawsze było schłodzone.

Pamiętajmy też, że w dobrej kawie nie chodzi tylko o idealne przyrządzenie, ale również odpowiednie podanie, które ułatwia delektowanie się napojem i podkreśla jego smak.