Kupując obrus często zastanawiamy się nad jego wymiarem. Bardzo istotny jest bowiem zwis tkaniny poza blat stołu. Optymalnie przyjęło się, że obrus powinien zwisać minimum 20 cm z każdej strony blatu. Ale są również indywidualne potrzeby, o gustach nie dyskutujemy.

Od czego więc zaczynamy?

Przede wszystkim od zmierzenia naszego stołu i pobrania miary. Rozmiar obrusa obliczamy z dodania do wymiarów stołu, tj. szerokości i długości lub średnicy stołu podwójnej długości zwisu. Jak pisałam wcześniej, standardowo jest to 20-25 cm z każdej strony stołu, bo jest to wielkość, przy której tkanina obrusowa ładnie opada. W wypadku zastosowania dłuższej, zawsze jest to ryzyko, że nasi goście wstając od stołu, zabiorą ze sobą całą zastawę. Stosując krótszy zwis materiału, możemy otrzymać nieestetyczny rulon na rancie blatu, bo tkanina obrusowa, żeby dobrze się układać, musi dociążyć dół. Nie możemy zapominać, że obrus zwisa z obu stron blatu, a więc musimy do wymiaru stołu dodać podwójną wielkość zwisu.

Bardzo nieestetycznie wygląda, gdy zbyt duży zwis tkaniny pokłada się na krzesłach, a dodatkowo utrudni to gościom swobodne odejście od stołu. Błędem jest też zwis nie jest dobrany symetrycznie, tzn. nie dodaliśmy do długości i do szerokości obrusu tej samej wielkości zwisu, przez co "rożek z tkaniny" jest asymetryczny. Nawet przy najbardziej eleganckim obrusie psuje to cały efekt.

Jakie wykończenie obrusa?

Obrusy mogą mieć różne wykończenia, a wśród nich możemy wyróżnić:
 - fale (w ten sposób można wykończyć obrusy w 100% wykonane z tkaniny poliestrowej. Brzeg obrusu jest wykończony ozdobnym szlaczkiem, tzw. "falą", aby obrus podczas użytkowania się nie strzępił)
 - podszycie (tkanina jst podszywana na zakład pod spód)
 - mankiet (brzeg tkaniny wywijany jest jak mankiet, Stanowi to ciekawe wykończenie obrusu, ponieważ dodatkowo wszycie narożników w szpic, w tzw. szwie kopertowym dodaje obrusowi elegancji. Ten sposób wykończenia obrusu zarezerwowany jest dla obrusów prostokątnych lub kwadratowych)
 - listwa (ciekawy efekt można uzyskać z połączenia dwóch tkanin)
 - wypustka (stanowi bardzo delikatne i subtelne wykończenie obrusa. Tworzy u dołu jakby wałeczek, który dyskretnie podkreśla linię obrusa. Wypustkę można dobrać pod kolor lub pokusić się o inne połączenie kolorów, np. korespondujące z wnętrzem, które zdobi obrus)
 - lamówka (obrus u dołu podszyty jest lamówką. Jest ona szersza od wypustki. Przy niektórych wzorach tkanin, gdzie lewa i prawa strona są nie do odróżnienia, lamówka pozwala w przeciwieństwie do wypustki wykorzystać obrus dwustronnie)
 - gipiura (wykończenie efektowną gipurą nadaje obrusowi subtelnej elegancji) 

Jak zadbać o obrus?

Pięknie udekorowany stół, ubrany w odświętny i czysty obrus wzbudzi podziw niejednego gościa. Co zrobić jednak, gdy obrus niczym nie przypomina już tego wyjętego z szafy, a czar przyjęcia mija, bo po wyjściu gości spostrzeżmy nieeleganckie plamy? Obrus staramy się prać jak najszybciej możemy to uczynić po stwierdzeniu, że tej czynności wymaga. Nie chodzi o to, aby od razu w obecności gości ściągać obrus i maniakalnie go prać, ale postarajmy się nie dać plamom czasu, aby się zadomowiły. Zdecydowanie w tym wypadku czas działa na naszą niekorzyść.
  • tkaniny o składzie 100% poliester lub mieszanki bawełny i poliestru pierzemy w temperaturze do 40 stopni, aby nam się w praniu nie zbiegły. Ta zasada dotyczy również tkanin pokrytych powłoką plamoodporną
  • tkaniny 100% bawełna białe można prać w temp 90-95 stopni, kolorowe w 60 stopniach
Pamiętajmy, że obrus najlepiej jest prać osobno, sam w pralce, aby "nie złapał" od innych rzeczy koloru, ewentualnie nie został uszkodzony mechanicznie. Obrusów syntetycznych nie krochmalimy - bawełniane jak najbardziej warto. Zyskają sztywność i elegancję, dzięki czemu efektowniej będą się prezentowały na stole. W tym celu można wykorzystać gotowe płyny do krochmalenia, bądź wykonać domową mieszkankę na bazie mąki ziemniaczanej. Obrus najlepiej prasuje na pół-wilgotno, nie podeschnięty do końca, choć to w dzisiejszych czasach trudny zabieg. Obrusypoliestrowe lub mieszanka bawełna z poliestrem prasujemy w temperaturze 110 stopni (jedna kropeczka na żelazku). Warto jednak przed przystąpieniem do tej czynności sprawdzić temperaturę żelazka na lewej stronie obrusu. Jeśli wszystko będzie w porządku, wtedy można przystąpić do prasowania.

Obrusy zwyczajowo przechowuje się w szafach, komodach -  każdy z nas ma jakieś miejsce na nie wyznaczone. Najlepiej, jeśli obrusy leżą w miarę swobodnie, tzn. nie są poupychanie na jedną półkę, mamy do nich swobodny dostęp, a "wieża” z obrusów nie jest zbyt wysoka. Dobrym miejscem są też szuflady. Pamiętajmy, że obrus to niezbędna dekoracja każdego stołu, bo nadaje meblowi odrobinę elegancji, ale także chroni go przed zarysowaniem, zabrudzeniem czy zwyczajnym zniszczeniem.