Z wiskozy, bawełny czy z lnu? Ten nieustanny problem dotyka nas, gdy chcemy kupić nowy obrus. A przecież materiałów jest znacznie więcej. A jaki rozmiar wybrać, żeby obrus prezentował się nienagannie? Materiał na obrus musi być nie tylko elegancki, ale przede wszystkim praktyczny. A praktyczny w tym przypadku oznacza: plamoodporny, trwały i niegniecący się. Rodzaj tkaniny obrusowej ma znaczenie. Do wyboru mamy tkaniny naturalne, sztuczne oraz syntetyczne.

Tkaniny naturalne jak np. len czy bawełna to dość mocne materiały. Len jest jednym z najbardziej wytrzymałych materiałów. Jego nić jest 2 razy mocniejsza niż nić bawełny, a 3-krotnie mocniejsza od wełny. Len jest odporny na większość plam i zanieczyszczeń czy zabrudzeń. Im częściej pierze się tkaninę lnianą, tym zazwyczaj lepiej ona wygląda. Bawełniane obrusy i serwety mało się gniotą. Wytrzymałość, łatwość w praniu i odporność na wysoką temperaturę – oto zalety bawełny. Minus jest taki, że po praniu traci na wyglądzie i stosunkowo długo schnie.

Wiskoza stanowi najczęściej spotykany materiał sztuczny. Z wyglądu i w dotyku przypomina jedwab, natomiast właściwości posiada takie, jak bawełna. Kiedyś była używana przede wszystkim jako materiał na poszewki i podszewki. Obecnie coraz częściej widzi się ją na ławie czy stole. Do wad wiskozy zalicza się dosyć szybkie gniecenie oraz małą wytrzymałość. No i do tego wchłania zapachy. Obrusy z tkanin syntetycznych to przede wszystkim poliester i poliamid. Produkuje się je chemicznie. Posiadają mocne, równe włókna. Poliester zwany jest też elaną albo torlenem. Jest wytrzymały i sprężysty. Mniejszą sprężystość posiada za to poliamid, niektórym znany jako nylon. Niektórzy producenci radzą, żeby obrusów i serwet z tych materiałów nie prasować.

Wybierając materiał pamiętajmy, że obrus powinien pasować do stylu wnętrza. Pamiętajmy również, że bardzo ważny jest dobór właściwego rozmiaru obrusu do wielkości blatu stołu. Oto kilka pomocnych rad przy doborze wielkości:

 - Przed zakupem dokładnie zmierzmy blat stołu.
 - Dodajmy do wymiarów stołu, tj. do szerokość i długości, podwójną wielkość zwisu. Przy stołach okrągłych – do średnicy blatu dodajemy podwójna wielkość zwisu, a w przypadku stołów kwadratowych – podwójną wielkość zwisu dodajemy do wielkości boku stołu.
 - Standardowo zwis tkaniny ze stołu powinien mieć ok. 20cm.
 - Zwróćmy uwagę na to, że zwis tkaniny, w efekcie tych czynności, powinien być identyczny z każdej strony stołu.

Ważne jest, aby obrus stał się idealnym dopełnieniem wystroju wnętrza, a to wcale nie jest takie łatwe.