Niezaprzeczalną popularnością cieszą się prześcieradła z gumką. Powód jest bardzo prosty - ten typ prześcieradeł jest najwygodniejszy. Ich zaletą jest to, że podczas nawet najbardziej niespokojnego snu nie zsuwa się z łóżka, nie podwija i nie gniecie. Tę część bielizny pościelowej można również zastosować inaczej. Prześcieradło z gumką może pełnić rolę ochronną dla materaca, na które dopiero kładzie się prześcieradło bez gumki. Zazwyczaj powinno być ono wtedy większe, niż materac, aby jego rogi i boki można było podwinąć pod spód materaca.
Prześcieradła z gumką już jakiś czas temu podbiły serca Polaków i są zdecydowanie częściej wybierane niż te bez gumki. Jeśli rozmiar jest prawidłowo dobrany, dobre jakościowo prześcieradło z gumką będzie idealnie przylegać do powierzchni materaca nadając naszemu łóżku walory estetyczne.

Prześcieradła bez gumki przegrywają w wielu konkurencjach z wyżej omówionymi. Mają jednak swoje zalety. Przede wszystkim łatwo je złożyć i estetycznie wyglądają na półce. Wprawdzie na wielu forach podpowiadają, jak składać te z gumką, ale nie zawsze to wychodzi. Nie każdy lubi prześcieradło z gumką. Jednak znaczna większość osób używa prześcieradeł z gumką ze względów praktycznych. Takie prześcieradła dzielą się jeszcze dodatkowo na prześcieradła z gumką wszytą na całym obwodzie, lub prześcieradła z gumką przyszytą w czterech narożnikach. Ze względu na preferencje klientów, najwięcej jest prześcieradeł z gumką wszytą na całym obwodzie. Dzięki temu prześcieradło lepiej dopasowuje się do powierzchni materaca i gumka utrzymuje je naciągnięte, nawet przy bardzo wiercących się śpiochach. Ważnym jest, aby dobrze dobrać rozmiar prześcieradła do wymiaru materaca czy łóżka. Zarówno prześcieradło bez gumki jak i z gumką warto kupić większe, aby można było założyć je głębiej pod materac. Prześcieradła założonego w taki właśnie sposób, nawet największy wiercipięta nie powinien pościągać.

Wybierając prześcieradło warto również zwrócić uwagę na rozmiar prześcieradła. Prześcieradło bez gumki powinno być na tyle duże, aby opadało swobodnie po bokach łóżka, lub dało się włożyć pod materac na tyle głęboko, aby materac przyciskał fragment prześcieradła. Rozmiar prześcieradła z gumką podany przez producenta to rozmiar powierzchni materaca i takie prześcieradło ma po bokach około 8-10 cm zakładki na wysokość materaca.

Rodzaj materiału, z którego wykonane są prześcieradła to również bardzo istotna sprawa.
Materiałów, z których można wyprodukować prześcieradło jest mnóstwo:
  • materiał frotte - opinie na jego temat są podzielone, dla jednych jest on bardzo przyjemny w dotyku, podczas gdy dla innych jest raczej szorstki i niekomfortowy. Jedno jest pewne - jego faktura jest wyczuwalna pod dłonią, nie jest jednolita.
  • jersey - faktura materiału jest jednolita i miękka, a jego struktura delikatna.
  • bawełna - w dalszym ciągu jest najbardziej popularna, tkanina pozwala skórze oddychać i odprowadza wilgoć, miła w dotyku. Jej wadą może być fakt łatwego gniecenia się.
  • wełna - najbardziej popularny jest kaszmir wykonywany z wełny. Tkanina jest polecana alergikom, ponieważ nie przyciąga kurzu. Oprócz tego wełna charakteryzuje się wspaniałą wentylacją, przez co w ciepłe dni jest komfortowa, a w zimne chroni przed chłodem.
  • len - izoluje przed chłodnym powietrzem, jednocześnie będąc przewiewnym. Sprawdzi się u alergików i wielbicieli antystatycznych tkanin. Wadą są bardzo silne zagniecenia i trudność w ich rozprasowaniu.
  • jedwab - prawdziwy jedwab koi chłodnym dotykiem. Oprócz niewątpliwie doskonałych wrażeń estetycznych, tak samo jak wełna, nie przyciąga kurzu i zapewnia odpowiednią wymianę powietrza.

Do niedawna podstawowym kolorem prześcieradła był biały i nadal tak jest. Białe prześcieradło pasuje do każdej pościeli i sypialni, czy do każdego wnętrza. Jednak producenci prześcigają się w tworzeniu coraz szerszej palety kolorów prześcieradeł. Obecnie kolor prześcieradła można znakomicie dopasować do koloru pościeli, wybierając prześcieradło w podobnej tonacji kolorystycznej lub wręcz przeciwnie poprzez kontrast. Kolor każdy wybiera indywidualnie według własnego upodobania.