Wełna do łóżka

2020-03-19 17:16:00
Wełna do łóżka

Wełna to surowiec, który jest naturalny i szlachetny. Ma właściwości termoregulacyjne – sprawdzi się zarówno w niskich jak i wysokich temperaturach. Wełna dobrze oddaje ciepło, izoluje od wilgoci i zimna, jest sprężysta (nie gniecie się) i zapewnia duży komfort użytkowania. Wełna w domu to materiał wszechstronny i wielozadaniowy. Świetnie sprawdzi się jako narzuta, pled, pościel, dywan, czy tkanina obiciowa.

Wymaga dbałości, użytkujmy ją ściśle według wskazań producenta, bo łatwo zrobić jej krzywdę. Wysoka temperatura, źle dobrany tryb prania, łatwo mogą ją uszkodzić. Może się zbić, skurczyć, dlatego należy się jej troskliwa pielęgnacja. Ale za to odwdzięczy się nam swoimi właściwościami, które w dużej mierze są zdrowotne. Naturalna wełna owcza była ważnym surowcem dla naszych przodków. Od lat wykorzystywano runo owiec, by tworzyć okrycia, chroniące ciało przed zimnem. Odkryto też jego niezwykłe właściwości uśmierzania bólu. Dzisiaj wiemy, że to zasługa lanoliny, naturalnego wosku, wytwarzanego przez gruczoły łojowe zwierząt posiadających wełnę. Świeżo ścięte runo owiec służyło naszym przodkom do okładania chorych miejsc.

Niezwykła zdolność do utrzymywania stałej temperatury ciała sprawia, że wyroby z wełny idealnie sprawdzają się jako wsparcie dla fizjoterapii. Pomagają one przedłużyć efekt cieplny wywołany podczas zabiegów, a osobom z dolegliwościami natury reumatologicznej przynoszą natychmiastową ulgę. Nie tylko dlatego, że ogrzewają bolące miejsca, ale również ze względu na zdolność do łagodzenia bólu. Naturalna wełna owcza jest niezwykle higroskopijna. Oznacza to, że wełna może przyjąć ilość pary wodnej odpowiadającą 1/3 jej własnej masy. Nie sprawia przy tym wrażenia wilgotnej w dotyku. Ta właściwość sprawia, że wełna nie tylko świetnie ogrzewa podczas zimowych dni i nocy, ale również – pozwala utrzymać optymalną temperaturę latem.

Wełna kojarzy się przede wszystkim z aurą zimową, na szczęście w warunkach domowych świetnie spełni swoją rolę przez cały rok. Otuli nas w jesienny wieczór, będzie doskonale prezentowała się jako trwała tkanina tapicerska na łóżku, kanapie, fotelu, czy zachwyci wzorem poduszki dekoracyjnej. Wełna jest jednym z tych ponadczasowych materiałów, które trwają mimo zmian mód, trendów i włókienniczych innowacji.

Autor: