Stare przysłowie mówi, że jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz. A że połowę swojego życia spędzamy w łóżku, to warto zastanowić się chwilę, zanim dokonamy wyboru. I to nie wygląd jest tutaj najważniejszy.

Większość z nas wybiera pościel według wyglądu, a wybór jest ogromny Kuszą nas kolorami, wzorami i możemy czuć się tym przytłoczeni. Pościel jest ważna, to jasne, to jeden z podstawowych czynników, które wpływają na jakość snu, a w konsekwencji na jakość całego dnia. Kołdry, poduszki, prześcieradła i poszwy potrafią ukoić po trudnym dniu i wprowadzić dobrze w następny. Z jakiego materiału powinien być wykonany komplet pościeli? Po pierwsze nie musi być to taki sam materiał przez cały rok, natomiast przez cały rok powinien to być materiał przewiewny.

Zimą sprawdzą się komplety pościeli z flaneli. Taka pościel jest ciepła, a jednocześnie przewiewna, miła w dotyku i przytulna. Wiosną i jesienią najlepiej stosować pościel z gładkiej bawełny. Latem miło będzie wsunąć się pod pościel z satyny bawełnianej lub pościel jedwabną, która jest cienka i przyjemnie chłodzi skórę. Podczas wyboru kompletu pościeli nie możemy zapomnieć o tym, jak wygląda cała sypialnia. Uwzględnijmy też nasze zwyczaje dotyczące ścielenia łóżka. To wszystko pozwoli nam ustalić, w jakich warunkach będziemy zazwyczaj oglądać pościel. Jeśli w pomieszczeniu jest już jakiś dominujący wzór – wybierzmy gładkie powierzchnie. Jeśli nie – wzorzystą dominantą może stać się właśnie pościel. I pamiętajmy - biała pościel pasuje absolutnie do każdej sypialni.

Do sypialni w stylu nowoczesnym pasuje pościel wykonana z materiałów naturalnych: bawełny – różnych jej odmian oraz z lnu. Jeśli chodzi o kolory to od białych, przez szarości, beże, róż, zieleń, aż po granat i antracyt. Pościel może być gładka i we wzory: pasy, kraty, motywy kwiatowe lub w wersji luksusowej z ozdobnymi lamówkami. Aranżując sypialnię w stylu nowoczesnym możesz łączyć poszwy na kołdry i poduszki z dwóch kompletów pochodzących z tej samej kolekcji. Styl retro to nasycone żółcienie, pomarańcze czy szmaragdy. Jest też dużo motywów kwiatowych. Pościel w stylu retro uszyta jest najczęściej z bawełny, satyny bawełnianej i jedwabiu. W wersji zimowej może być z bawełnianej flaneli – zapewniającej ciepło podczas snu. Pościel w stylu retro często bywa gładka - jest wtedy biała, ozdobiona falbankami i miękkimi koronkami.

Pościel w stylu klasycznym zazwyczaj wykonana jest z bawełny lub bawełnianej satyny - dokładnie uprasowana lub wykrochmalona. Najczęściej jest biała, z ozdobną mereszką, haftem angielskim lub wytłaczanym wzorem. Jeśli pościel w stylu klasycznym jest kolorowa, to w stonowanych, eleganckich odcieniach, bez odważnych połączeń. Taka pościel idealnie pasuje do sypialni wyposażonych w meble z drewna wiśniowego i bukowego. Wnętrza w stylu eko sprzyjają wyciszeniu. Proste formy, ozdoby zredukowane do minimum nie rozpraszają. Nie mylmy stylu eko z rustykalnym, mimo, że oba związane są z naturą. Pościel, tak jak inne elementy wyposażenia sypialni w stylu eko będzie wykonana z materiałów naturalnych, biodegradowalnych, czyli z bawełny lub lnu pochodzących z upraw ekologicznych.

Styl skandynawski to jasne kolory i materiały naturalne – len i bawełna, z motywami typograficznymi, czasem z widokiem lasu lub wilkiem albo niedźwiedziem. Najczęściej jednak pościel w stylu skandynawskim jest zupełnie gładka - biała, czasem szara, bladoróżowa lub błękitna. Rzadko w kolorach nasyconych.
Nawet najlepsza pościel potrzebuje jednak należytego utrzymania. Zawsze postępujmy według danych na metkach. Wybierzmy program z minimalnym machaniem. Odwirowanie powinno trwać maksymalnie 30 sekund. Przy zakupach wybierajmy raczej produkty tradycyjnych polskich firm. Tanich towarów z rynków nie można reklamować, kolory nie wytrzymają czasu i powleczenia szybko zmieniają kształt.