• Jak prać kołdry i poduszki

poduszki.jpg

Wymiana samej poszewki to za mało. By spać w świeżej pościeli, wolnej od bakterii powinnyśmy regularne prać również kołdry i poduszki. Dla wyeliminowania drobnoustrojów zaleca się ich prane średnio co 3-4 miesiące w temperaturze dostosowanej do zaleceń producenta. Przy zakupie kołdry i poduszek warto zadbać o to, aby były one dobrej jakości. Jedynie wtedy tkanina nie ulegnie zniszczeniu podczas prania. Kołderki dla najmłodszych będziemy musieli prać częściej niż te dla dorosłych. Kołderki należy wyprać raz na 1-3 miesięcy w zależności od stopnia zbrudzenia.

Kołdry dla młodzieży i dorosłych możemy prać nie rzadziej niż co 3-4 miesiące. Jeśli odpowiednio o nie dbamy często wietrząc je i roztrzepując częstotliwość prania można jeszcze wydłużyć do 4 – 5 miesięcy w przypadku kołderek dla młodszych i 5 – 6 miesięcy dla dorosłych. W szczególnym i wyjątkowym przypadkiem jest pranie kołdry syntetycznej dziecka lub dorosłego z silną alergią na roztocza – w tym przypadku czeka nas częste pranie co najmniej raz na 2 – 4 tygodni. Częstotliwość prania kołder uzależniona jest od stopnia alergii oraz czynników, które ją wywołują. Aby ograniczyć częstotliwość prania kołder u alergików należy stosować takie, które aktywnie walczą z roztoczami.

Jak prać kołdry i poduszki? W głównej mierze zależy to od rodzaju wypełnienia. W przypadku antyalergicznych kołder z wypełnieniem syntetycznym należy prać je w pralce automatycznej, z zachowaniem parametrów procesu określonych w instrukcji prania, która powinna znaleźć się na wszywce na jednym z boków kołdry. Należy podkreślić, że producenci podają na metkach maksymalną temperaturę prania kołder. W przypadku kołder oprócz samego prania nie mniej ważne jest ich suszenie. Aby kołdra nabrała miękkości i puszystości, musi zostać dokładnie wysuszona. W tym celu zaleca się nawet dwukrotne wirowanie w pralce, a także suszenie w suszarce bębnowej, w niezbyt wysokich temperaturach, aby nie uszkodzić struktury włókien syntetycznych. W celu uzyskania większej puszystości należy kilkakrotnie zatrzymywać proces i roztrzepywać kołdrę w trakcie suszenia.

Jedną z najważniejszych, ale często ignorowaną zasadą dotyczącą suszenia kołder, jest wyjęcie kołdry z pralki niezwłocznie po zakończeniu procesu. Przetrzymywanie wilgotnej kołdry w bębnie pralki lub w stanie nierozwieszonym przez dłuższy czas po zakończeniu procesu prania może doprowadzić do powstania ognisk pleśni. Charakterystyczny nieprzyjemny zapach może utrzymywać się nawet do kilku tygodni i bardzo trudno będzie się go pozbyć.

Kołdry i poduszki z puchu i pierza należy zaliczyć do tych najbardziej doskonałych pod względem swoich właściwości i jednocześnie dość drogich. Wypełnienie naturalne w postaci puchu lub pierza jest jednak bardzo wrażliwe na środki chemiczne oraz temperaturę. Nie można poddawać go wirowaniu, a także nie jest wskazane suszenie w suszarce bębnowej lub pełnym słońcu. Część z kołder wykonanych z puchu w ogóle nie nadaje się do prania w pralce automatycznej, zalecane jest wtedy pranie chemiczne.