• Warto zobaczyć

Misterium Męki Pańskiej w Jabłonowie Pomorskim
misteriumplakat01_470.jpg
W dniu 8 kwietnia 2020 roku na Wzgórzu Zamkowym Sanktuarium Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej zostanie wystawione tradycyjne Misterium Męki Pańskiej. Poprzedzi je msza święta w sanktuarium na wzgórzu, o godzinie 18:00.

Misterium Męki Pańskiej, zwane inaczej Pasją to misterium religijne o męce i śmierci Jezusa Chrystusa. Pozwala ono przeżyć ostatnie godziny z życia Chrystusa, począwszy od wjazdu do Jerozolimy, po jego śmierć i zmartwychwstanie. Początkowo misteria składały się głównie z obrzędów liturgicznych, ale stopniowo pojawiały się w nich także wspólne śpiewy i poetyckie sceny aktorskie. Odbywały się one głównie w kościołach, jednak szybko wyszły poza ich mury, goszcząc coraz częściej w plenerze.

Pierwsze inscenizacje misteryjne stanowiły odpowiedź na potrzeby ludności, domagającej się możliwości osobistego "uczestniczenia" w najważniejszych wydarzeniach z Pisma Świętego. Dlatego też poruszane w nich tematy związane były najczęściej z jednym z wielkich świąt świata chrześcijańskiego: Bożym Narodzeniem, Zmartwychwstaniem Pańskim czy Bożym Ciałem. W Polsce misteria znane są od XVI wieku. Obecnie spośród widowisk największą popularnością cieszą się jasełka i misteria męki pańskiej. Polskie misteria pasyjne mają zwykle charakter tradycyjny – drogi krzyżowej rozbudowanej o sceny nawiązujące do poszczególnych stacji. Przykładem może być tutaj najstarsze w naszym kraju misterium, odbywające się od XVII wieku w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Znaczenie pojęcia "misterium" pogłębia również jego źródło. W języku greckim, mystērion, a w łacinie mysterium, oznaczają "tajemnicę". Pojęcie "misterium" sugeruje coś nadzwyczajnego, dostępnego nielicznym. W przypadku Misterium Męki Pańskiej chodzi o niezwykłe przeżycie i dogłębne zrozumienie zdarzeń, które legły u podstaw chrześcijaństwa.

W dniu 8 kwietnia odbędzie się po raz kolejny Misterium Męki Pańskiej. Plenerowe widowisko przedstawiające mękę Chrystusa i jego śmierć na krzyżu będzie można obejrzeć na Wzgórzu Zamkowym Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej w Jabłonowie Pomorskim. Poprzedzi je o godzinie 18:00 msza św. w sanktuarium na wzgórzu.

 
"Moja kokaina" - koncert piosenek Agnieszki Osieckiej
ea4478d5e15b72df5044fdb9dd17d6f8-stamp.jpg
Zapraszamy w piątek, 20 marca o godzinie 18:30 do Gminnego Ośrodka Kultury w Górznie na nastrojowy koncert "Moja kokaina". Wieczór będzie poświęcony twórczości Agnieszki Osieckiej, a w programie znajdą się jej najwybitniejsze i najbardziej znane piosenki.

Takiego koncertu jeszcze nie było! Zapraszamy na koncert poświęcony twórczości Agnieszki Osieckiej. W programie koncertu znajdą się najwybitniejsze, najbardziej znane piosenki napisane przez Agnieszkę Osiecką: m.in. "Piosenka o okularnikach", "Niech żyje bal", "Kołysanka dla okruszka", "Kiedy mnie już nie będzie", "Co każdy chłopiec wiedzieć powinien" oraz wiele, wiele innych. W zaczarowany świat Agnieszki Osieckie zabierze Państwa obdarzony wspaniałym głosem i talentem muzycznym Tomasz Steńczyk (gitara i śpiew).

Nagrodzony na Festiwalach "Pamiętajmy o Osieckiej" w Warszawie, Festiwalu Twórczości "Korowód" w Krakowie, na Spotkaniach Zamkowych "Śpiewajmy poezję" w Olsztynie oraz Festiwalu "Grechuta Festiwal" w Krakowie. Podczas koncertu na scenie Tomaszowi będzie towarzyszył zespół w składzie: Bartosz Krzywda - instrumenty klawiszowe, Szymon Zuehlke - saksofon, Paweł Batycki - instrumenty perkusyjne. To będzie niezapomniany wieczór pełen wspomnień, uśmiechu, wzruszeń. Tego koncertu nie można przegapić!

 

„Ździebełko ciepełka” - koncert w Brodnicy

65d8306266408dbfbb99058fa060ab726a32a67e.jpg

Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu „Ździebełko ciepełka” do Pałacu Anny Wazówny 20 marca br. o godz. 18.00. Tym razem przed publicznością  wystąpi  Jerzy Filar z zespołem . Koncert przebiegnie w klimacie piosenki poetyckiej i ballady. Usłyszymy kompozycje Jerzego Filara do tekstów Jacka Cygana, najbardziej znane utwory z repertuaru zespołu "Nasza Basia Kochana", m. in. "Samba Sikoreczka", " Za szybą" (...całkiem spokojnie wypiję trzecią kawę), jak również piosenki z autorskich albumów "Cienie" i "Dwie Dusze" Artysta wykonuje swoje utwory grając na gitarze i harmonijce ustnej z towarzyszeniem zespołu: Andrzej „Kwiatek” Kwiatkowski - perkusja, akordeon; Piotr Engwert - gitara basowa. Jurek Filar to osobowość sceniczna. Artystę cechuje duże poczucie humoru i  niezwykła wokalistyka.  Wywodząc się z nurtu piosenki autorskiej ceni sobie bezpośredni kontakt z publicznością, spontaniczne i wspólne śpiewanie. Serdecznie zapraszamy.

Organizatorem koncertu jest Muzeum w Brodnicy i Towarzystwo Miłośników Ziemi Michałowskiej. Zadanie dofinansowano ze środków Gminy Miasta Brodnicy. Wstęp na koncert wolny.

 
 

 

Dla amatorów biegania

 fe1798da09850ef3770de41e0fe658acc9957ad7.jpg
Wyniki prezentowane będą na żywo ze wszystkich miast, bezpośrednio w miejscach rozgrywania zawodów oraz za pośrednictwem systemu informatycznego, prezentującego on line wyniki z każdego miasta. Wydarzeniu towarzyszyć będą quizy i konkursy z nagrodami, o tematyce nawiązującej do 100. rocznicy powrotu Kujaw i Pomorza do Macierzy.

ZASADY:

Na bieżni jednocześnie przebywa 2 zawodników, którzy łącznie "nabijają" dystans dla danego miasta. Do pokonania jest 100 km. łącznie, czyli ok. 250 okrążeń (bieżnie nie wszędzie mają tą samą długość). Miasto, którego zawodnicy jako pierwsi pokonają dystans 100 km wygrywa sztafetę. Każdy uczestnik pokonuje minimum jedno okrążenie bieżni.

NAGRODY:

Każda drużyna walczy o nagrodę w postaci wyposażenia w sprzęt sportowy, wybranego przez miasto klubu sportowego lub szkoły, o wartości (brutto):
1 miejsce - 4 tys. zł
2 miejsce - 3 tys. zł
3 miejsce - 2 tys. zł
4 miejsce - 1 tys. zł

Spośród wszystkich uczestników w danym mieście wylosowany zostanie uczestnik, któremu przekazany zostanie rower sportowy.
 
 
Dzień Kobiet w Zbicznie
87144908_2703546563063172_4338900172873400320_n.png
 
Niezależne filmy świata w Górznie
2020-03-09_114601.jpg
Festiwal Grand OFF to najważniejsza inicjatywa promująca kino niezależne w Polsce i jedna, z najważniejszych tego typu inicjatyw na świecie. Najciekawsze produkcje niezależne z całego świata poddawane są preselekcji i typowane do nagród w jedenastu kategoriach. Gminny Ośrodek Kultury w Górznie po raz kolejny organizuje pokazy niezależnego kina.

Już po raz kolejny Gminny Ośrodek Kultury w Górznie organizuje pofestiwalowe pokazy niezależnego kina. W tym roku to już "13. Grand Off - Pokaz Niezależnych Krótkich Filmów Świata". Za każdym razem pokazywane są filmy, które są laureatami konkursów podczas festiwalu (m.in. za najlepszą reżyserię, scenografię, dla najlepszej aktorki, najlepszego aktora, najlepszy film polski...). W tym roku filmy seanse rozbite zostały na dwa dni 11 i 12 marca, start o godzinie 18:00 (szczegóły na plakacie). Każdego dnia czeka w GOK-u dwugodzinna porcja dobrego, ambitnego kina. Zapraszamy, wstęp wolny.

Powołane do życia w 2006 roku Światowe Nagrody Filmowe Niezależnych GRAND OFF to wydarzenie kulturalne, które zwraca uwagę na zjawisko kina niezależnego i nadaje mu odpowiednią rangę, powagę i prestiż. Najciekawsze produkcje niezależne z całego świata poddawane są preselekcji i typowane przez profesjonalna Komisję Nominacyjną do nagród w jedenastu kategoriach: scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż, scenografia, aktorka, aktor, fabuła, dokument, animacja oraz najlepszy film polski. Filmy nominowane ocenia międzynarodowa Kapituła składająca się z ponad 80 znawców filmu, teoretyków, reżyserów, operatorów, montażystów i aktorów z ponad 30 krajów. Nagrody w postaci statuetek wręczane są na festiwalowej gali.

 
Nadchodzi Dzień Kobiet
100.jpg
W Polsce Dzień Kobiet zauważono dopiero w czasach PRL. Nie był on wtedy świętem lubianym, a raczej obowiązkowym. Zapomniano o prawach kobiet, zapomniano o robotnicach z Nowego Jorku, był tylko "goździkiem" i ewentualnie "paczką rajstop". Dzisiaj się to zmieniło.

Dziś ponad 90% kobiet w Polsce uważa ten dzień za miły. Co ciekawe historia zatacza koło i tak, jak Amerykanki kiedyś, tak teraz Polki wychodzą na ulice, żeby zamanifestować swoją obecność i przypomnieć o równości. Dzień Kobiet to z jednej strony radosne święto, a z drugiej strony bardziej polityczne, kiedy kobiety wygłaszają swoje postulaty. Nie ma się czemu dziwić, w końcu do dnia dzisiejszego kobiety zarabiają mniej od mężczyzn. Co ciekawe, w Polsce centralne obchody Dnia Kobiet zostały zniesione przez... kobietę. Była nią premier Hanna Suchocka.

A jakie uroczystości zaplanowano w powiecie brodnickim?

kobietaplakat02_470.jpg
kobietaplakat03_470.jpg
 
 
Koncert na Dzień Kobiet
86773304_3049143938452002_5083627822459650048_o.jpg
Choć w Polsce wiąże się go przede wszystkim z ideologią PRL i symbolicznym czerwonym goździkiem, z założenia Międzynarodowy Dzień Kobiet jest uczczeniem pamięci sufrażystek walczących o równouprawnienie, równe traktowanie w pracy i taką samą wypłatę za jednakowo wykonaną pracę. Dlatego od 1910 roku obchodzi się Dzień Kobiet jako uczczenie pamięci i poświęcenia tych kobiet.
Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet, wójt gminy Brzozie Danuta Kędziorska-Cieszyńska zaprasza panie z terenu gminy na koncert zespołu Wielki Nieba, który odbędzie się w dniu 8 marca 2020 o godzinie 18:00 w hali sportowej w budynku gimnazjum w Brzoziu. Obowiązkowo należy zabrać ze sobą dobry humor.
 
Plan na kino
7_03_Brodnica.jpg
W sobotę, 7 marca zapraszamy do Brodnickiego Domu Kultury. Plan na kino prezentuje pięć filmów, każdy więc z pewnością znajdzie coś dla siebie.
!! U W A G A !!
NIE MA TELEFONICZNEJ REZERWACJI BILETÓW!
BILETY (17 zł normalny, 15 zł ulgowy) MOŻNA KUPIĆ W PRZEDSPRZEDAŻY TUTAJ LUB W KASIE KINA, W DNIU SEANSÓW, OD GODZ. 11:30
Brodnicki Dom Kultury NIE PROWADZI sprzedaży biletów!

GODZ. 12:00 – ŚNIEŻKA I FANTASTYCZNA 7 (90 MIN.)
Familijny, komedia, 2D, ograniczenia wiekowe: 5+
Kompletnie zaskakująca, nieprzewidywalna i czarująca humorem nowa wersja ulubionej bajki wszystkich pokoleń o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach. Przygotujcie się na przewrotną przygodę z wielkim przesłaniem o tym, że prawdziwe piękno tkwi w nas samych i nie jest tym czym wydaje się na pierwszy rzut oka.
ZWIASTUN – https://youtu.be/I4uGgkZq5Xs
MATERIAŁY EDUKACYJNE – http://www.kinoswiatedukacji.pl/filmy/sniezka-i-fantastyczna-siodemka


GODZ. 14:00 – SONIC. SZYBKI JAK BŁYSKAWICA (100 MIN.)
Familijny, komedia, 2D, ograniczenia wiekowe: 7+
Historia najszybszego na świecie jeża Sonika, który próbuje odnaleźć swoje miejsce na nowej planecie – Ziemi. W filmie – łączącym grę aktorską z niesamowitą animacją – Sonic i jego nowy przyjaciel Tom (James Marsden) łączą siły, by stanąć oko w oko z geniuszem zła – doktorem Robotnikiem (Jim Carrey), planującym przejąć kontrolę nad światem.
Film na podstawie międzynarodowego przeboju – cyklu gier wideo (SEGA) z serii SONIC.
ZWIASTUN – https://youtu.be/aey_HRsj56g

GODZ. 16:00 – 1917 (120 MIN.)
Wojenny, historyczny, 2D napisy, ograniczenia wiekowe:15+
3 Złote Globy i 3 Oscary 2020! Wielkie wojenne widowisko na miarę "Dunkierki" i "Szeregowca Ryana", które przybliża nam dramatyczne losy żołnierzy na froncie jednej z najbardziej tragicznych wojen w dziejach świata. Sam Mendes, zdobywca Oscara za "American Beauty", reżyser dwóch Bondów (SKYFALL i SPECTRE), który z artystycznego kina potrafi zrobić komercyjny hit, tym razem idzie na wojnę.
Dwaj brytyjscy szeregowcy Schofield i Perry, u schyłku pierwszej wojny swiatowej otrzymują ogromnie ryzykowną misję, od której powodzenia zależy życie ich towarzyszy. Muszą przedrzeć się za linię wroga i przekazać rozkaz odwołujący atak, który w świetle nowych informacji nie ma najmniejszych szans powodzenia. Jeśli nie uda się wypełnić misji, niechybna śmierć czeka ponad 1600 żołnierzy, a wśród nich brata Schofielda.
ZWIASTUN – https://youtu.be/xSSQQLJft2o


GODZ. 18:10 – SALA SAMOBÓJCÓW. HEJTER (130 MIN.)
Thriller, 2D PL, ograniczenia wiekowe: 15+ TBC
Druga część głośnej "Sali samobójców" – nagrodzonego Srebrnymi Lwami, wielkiego przeboju z 2011 roku. Nowa odsłona kultowego dzieła Jana Komasy ("Miasto 44", "Boże ciało") to elektryzujący cyber-thriller – współczesna wersja "Romea i Julii", będąca uniwersalną opowieścią o miłości, która przeradza się w hejt. "Sala samobójców. Hejter" to nowy, porażająco aktualny manifest młodego pokolenia. Zobacz, jak bawi się, kocha i nienawidzi współczesna polska młodzież. Odkryj mroczną stronę mediów społecznościowych i przekleństwo hejtu. Rzuć się w wir rzeczywistości wirtualnej i przystąp do gry o najwyższą stawkę.
ZWIASTUN – https://youtu.be/1J-90nGlzBE


GODZ.21:40 – BAD BOY (110 MIN.)
Akcja, 2D PL, ograniczenia wiekowe: 15+
Czołowy specjalista od kina sensacyjnego Patryk Vega odkrywa najgłośniejsze patologie w polskich klubach piłkarskich. Powiązania z mafią i gangsterami, ustawianie meczów, groźby, zastraszania i agresja na stadionach – wszystko to w pełnym gwiazd filmie, w którym pierwszoplanowe role grają: Antoni Królikowski, Maciej Stuhr, Andrzej Grabowski, Piotr Stramowski, Małgorzata Kożuchowska, Katarzyna Zawadzka i Zbigniew Zamachowski, wspierani m.in. przez kadrowiczów piłkarskiej reprezentacji Polski – Kamila Grosickiego i Sławomira Peszko. "Bad Boy" to nie tylko inspirowana prawdziwymi wydarzeniami produkcja, która ujawnia najmroczniejszą stronę środowiska piłki nożnej. To również pełna akcji i wyrazistych postaci historia o miłości, zdradzie, pożądaniu i kobietach, które wolą niegrzecznych chłopców.
 
Poznaj region z przewodnikiem
park01_700.jpg
Zapraszamy do bezpłatnego zwiedzania atrakcji turystycznych Kujaw i Pomorza w ramach akcji "Poznaj swój region z przewodnikiem", która odbędzie się od 29 lutego - 1 marca. W programie między innymi spacery z przewodnikami, prelekcje oraz zwiedzanie wystaw i muzeów. Zapisy od 20 lutego godz. 9:00 do 28 lutego godz. 21:00.
Z oferty można skorzystać w 23 miejscowościach, a w powiecie brodnickim będą to:
Jabłonowo-Zamek

29 lutego 2020 godzina 12:30 - 14:30 Zwiedzanie zespołu pałacowo-parkowego i kościoła św. Wojciecha. Zwiedzanie z przewodnikiem dla dorosłych i dzieci.

Zwiedzanie rozpocznie się w Sanktuarium bł. Marii Karłowskiej, po którym oprowadzać będzie siostra Monika, następnie przejście przez park do kościoła, o którego historii opowie proboszcz tamtejszej parafii. Pałac Narzymskich (obecnie Sanktuarium bł. Marii Karłowskiej) to neogotycki pałac z 1859 roku, w którym obecnie znajduje się Dom generalny Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej założony przez bł. Marię Karłowską. Kościół św. Wojciecha pochodzi z lat 1860-1866. Kościół został wzniesiony w stylu neogotyku angielskiego na wzór kościoła św. Maurycego w Angers we Francji i kościoła św. Mikołaja w Hamburgu.

Minimalna ilość osób, aby wydarzenie się odbyło: 5 osób.

Brodnicki Park Krajobrazowy

29 lutego godzina 10:00 - 13:00 Przyroda Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Zwiedzanie z przewodnikiem dla dorosłych i dzieci.

W programie: prezentacja filmu o przyrodzie Brodnickiego Parku Krajobrazowego (20 min.) oraz zwiedzanie ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej "Bobrowiska". Trasa przebiega wzdłuż zachodniego brzegu rzeki Skarlanki na północ od Grzmięcy. Po drodze widoczny jest tartak, nieczynny młyn, elektrownia wodna i wylęgarnia ryb. Długość ścieżki "Bobrowiska" wynosi około 4 km. Wszyscy uczestnicy podczas pobytu otrzymają materiały informacyjno-dydaktyczne dotyczące Brodnickiego Parku Krajobrazowego.

Uwaga! Osoby chętne, prosimy o zaopatrzenie się w odpowiednią odzież terenową i obuwie dostosowane do spaceru po terenie leśnym.

Minimalna ilość osób, aby wydarzenie się odbyło: 5 osób.

Brodnica

29 lutego 2020 godzina 12:00 - 12:30 Tajemnice zamkowej wieży. Zwiedzanie z przewodnikiem dla dorosłych i dzieci.

Brodnicki zamek, wzniesiony jako siedziba komtura i konwentu krzyżackiego, był jednym z największych spichrzów na terenie państwa zakonnego, przewyższając pod tym względem m.in. warownie w Toruniu, Golubiu czy Grudziądzu. Wieża brodnickiego zamku jest jedną z najwyższych wież gotyckich w Polsce – jej wysokość sięga 54 m.

Minimalna ilość osób, aby wydarzenie się odbyło: 3 osoby.

11:00 - 12:00 Co kryją mury brodnickiej warowni? Zwiedzanie z przewodnikiem dla dorosłych i dzieci.

Zwiedzanie wystaw w piwnicach zamkowych: "Od grodu plemiennego do warownego miasta - region brodnicki w średniowieczu", "Rzeźby i detale architektoniczne z kaplicy zamkowej", "Znaleziska ze studni zamkowej".

Gospodynią brodnickiego zamku i jednocześnie starościną brodnicką była w XVII wieku siostra Zygmunta III Wazy - królewna Anna Wazówna. To prawdopodobnie piwnice brodnickiej warowni stały się pierwotnym miejscem jej pochówku.

Minimalna ilość osób, aby wydarzenie się odbyło: 3 osoby.

9:00 - 15:00 Zwiedzanie wystaw w piwnicach zamkowych, wejście na wieżę krzyżacką oraz zwiedzanie Centrum Edukacji Ekologicznej. Zwiedzanie indywidualne.

Zwiedzanie indywidualne wystaw w piwnicach zamkowych: "Od grodu plemiennego do warownego miasta - region brodnicki w średniowieczu", "Rzeźby i detale architektoniczne z kaplicy zamkowej", "Znaleziska ze studni zamkowej", wejście na wieżę oraz zwiedzanie Centrum Edukacji Ekologicznej. W Centrum znajduje się wystawa ukazująca miejsce człowieka jako gatunku dominującego w szeroko rozumianym środowisku przyrodniczym oraz roli rozwoju cywilizacyjnego w charakterze eksploatacji środowiska. Wystawa podzielona jest na trzy tematyczne części, przedstawia kolejno: I poziom - najwcześniejszy etap rozwoju społeczności ludzkich (myśliwsko - zbieracki) na naszym terenie; II poziom - ukazujący lokalne środowisko przyrodnicze bez ingerencji i obecności człowieka; poziom III przedstawia skutki działalności człowieka - zmiany i zniszczenia środowiska naturalnego, jakie poczynił on wraz z rozwojem cywilizacyjnym, jednocześnie wskazując kierunki i możliwości naprawy.

Uwaga! Przejście z zamku (ul. Zamkowa w Brodnicy) do Centrum Edukacji Ekologicznej (Spichlerz, ul. św. Jakuba 1) to około 350 m.

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy

1 marca 2020 godzina 11:00 - 14:00 Wycieczka rowerowa do rezerwatu Jar Brynicy.

Trasą przejazdu jest 11-to kilometrowa pętla prowadząca drogami nieutwardzonymi przez lasy i łąki Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Celem jest poznanie unikatowego na niżu Polski jaru rzeki Brynicy oraz 550-letniego Dębu Rzeczypospolitej. Do dyspozycji uczestników będzie 20 rowerów górskich. Po powrocie do Rudy uczestnicy wycieczki będą mogli sporządzić sobie posiłek z własnych produktów na grillu lub w ognisku. Minimalna ilość osób, aby wydarzenie się odbyło: 10 osób.

Akcja "Poznaj swój region z przewodnikiem" odbędzie się w sobotę i niedzielę 25 i 26 lutego. Szczegóły i zapisy do udziału w poszczególnych wydarzeniach od 20 lutego na stronie internetowej www.rejestracja.kujawsko-pomorskie.pl. Rejestracja potrwa do 28 lutego. Liczba miejsc jest ograniczona (decyduje kolejność zgłoszeń). Usługi przewodników i wejścia do muzeów w ramach akcji będą bezpłatne (z wyjątkiem Muzeum Archeologicznego w Biskupinie i Muzeum Etnograficznego w Toruniu, w których za zwiedzanie z przewodnikiem zapłacimy symboliczną złotówkę).

Wydarzenie odbędzie się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego. Obchody organizowane są przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Wojewódzki Samorząd Przewodników Turystycznych PTTK już po raz siódmy. Partnerem akcji jest Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna.
 
Nowa ekspozycja w brodnickiej bibliotece
017503319c7db707ddb0f05710e4faeed6ee0201.jpg
Do końca czerwca w Pałacu Anny Wazówny w holu Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Brodnicy można oglądać wystawę poświęconą powrotowi Brodnicy do Macierzy „Brodnica 1920-2020”. Na ekspozycji prezentowane są zdjęcia naszego miasta z 1920 roku wraz przedrukiem „Gazety Brodnickiej”. Całość uzupełnia opis wydarzeń z tamtego okresu. Wystawa jest dostępna w godzinach pracy biblioteki.
 
Druga edycja Festiwalu ClassiX
07e85f7803a3b3f703185a55db6adc2781e0e558.png
Druga edycja Festiwalu ClassiX, Brodnica 2020 to cztery dni, pięć koncertów, 42 artystów i szereg wydarzeń towarzyszących w trzech tzw. strefach festiwalowych: warsztatowej, klimatycznej oraz beauty z klasyczno-futurystycznym pokazem mody. Motywem przewodnim drugiej edycji jest "piękno poprzez zniekształcenie", wyrażone muzyką, światłem, obrazem i modą. Festiwal odbywać się będzie w domu kultury w dniach 26 - 29.03. 

Na cztery dni Brodnica staje się miejscem, w którym spotykają się wybitni muzycy różnych specjalności, dla których muzyka klasyczna stanowi punkt wyjścia do artystycznych poszukiwań. Zaproszenie do udziału w festiwalu przyjęli wybitni polscy instrumentaliści m.in. klasycy Rafał Kwiatkowski, Anna Maria Staśkiewicz, Hania Rani, Dobrawa Czocher i soliści orkiestry Sinfonia Varsovia oraz przedstawiciele nurtu jazzowo-współczesnego Sebastian Wypych, Nikola Kołodziejczyk, Nika Lubowicz, Big Band "Konglomerat" oraz ceniony holenderski muzyk jazzowy Roderik Povel. Podczas festiwalu warstwa dźwiękowa łączona jest z obrazem i światłem. Artystą odpowiedzialnym za festiwalowy visual art jest Bartek Wójcicki - znany polski motion designer i VJ.

Festiwal wpisuje się w oficjalne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Brodnicę i z tej okazji burmistrz Brodnicy zamówił kompozycję, która docelowo ma być muzyczną wizytówką miasta, odtwarzaną lub wykonywaną podczas wydarzeń o charakterze patriotycznym, narodowym i lokalnym. Podczas koncertu finałowego, 29. marca 2020, odbędzie się prapremiera Symfonii Brodnickiej autorstwa Mateusza Kwiatkowskiego - czteroczęściowej symfonii koncertującej na wiolonczelę, elektronikę, głos męski i damski oraz 19-osobowy Big Band.

 

Nutka Pomocy dla Julki Rówczyńskiej

47a8c4f777ffd0e7fc7fee5a5bca160c_big.jpg

 
Wystawa zdjęć w Brodnicy
WYSTAWA-WILNO.jpg
Wystawa zdjęć Wilna, Rossy i Ponar, to doskonała okazja na przeniesienie duszy utęsknionej "do tych pagórków leśnych, do tych łąk zielonych, gdzie bursztynowy świerzop…" Dla jednych to jeszcze nostalgia, dla innych już mitologia, niemniej warto poznać Kresy, choćby poprzez miejsca utrwalone tylko na kliszy. Wystawa fotografii dostępna od 21 lutego 2020, na "białej sali" Brodnickiego Domu Kultury. Wstęp wolny.
 
Spotkanie z poezją
78539fe2771d1f9682577789bc5a8181b8bcc189.jpg

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Brodnicy zaprasza na spotkanie z Ewą Konke-Bucałą, pisarką i malarką, która na swoim koncie ma ponad 50 wystaw indywidualnych i zbiorowych oraz kilka wygranych i wyróżnionych konkursów w kraju i za granicą. Tak w poezji, jak i w plastyce. Jest członkiem Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego "Pojezierze" w Olsztynie oraz Galerii Sztuki Synagoga w Barczewie. Należy także do Polish American Poets Academy.

Spotkanie zaplanowano na czwartek 20 lutego 2020 r. na godz. 17.00 w Sali Wielkiej Pałacu Anny Wazówny.

 

Ciąg dalszy obchodów 100. rocznicy powrotu Brodnicy do Macierzy
powrot01_700(1).jpg
 
W ramach świętowania 100. rocznicy powrotu Brodnicy do Macierzy zapraszamy do zapoznania się z historią tego wydarzenia. W ramach obchodów w lutym odbędzie się sesja popularno-naukowa BRODNICA W OKRESIE WIELKICH PRZEMIAN 1918-1920. Spotkanie odbędzie się 18 lutego o godzinie 17:30 w sali wielkiej Pałacu Anny Wazówny, ul. Zamkowa 1 w Brodnicy.
 
Spektakl charytatywny dla Julki Rówczyńskiej
julkaplakat01_470.jpg
Czasem nasz drobny gest może być czymś wielkim dla drugiej osoby! Taki gest możecie podarować Julce Rówczyńskiej, przychodząc na spektakl do Brodnickiego Domu Kultury prosto z Teatru Baj Pomorski - "Literkowo" 24 lutego o godz. 11:00. Spektakl dla dzieci w wieku 2 - 7 lat. Cena biletu, to jedyne 20 zł - tak niewiele, a może uratować czyjeś życie. Rezerwacja biletów pod numerem 609 345 765.
 
 
Festiwal Piosenki Romantycznej w Zbicznie
84940721_2364570020310231_912653715444334592_o.jpg
W sobotę, 15 lutego w Zespole Szkół w Zbicznie, po raz siedemnasty odbędzie się Wojewódzki Festiwal Piosenki Romantycznej. W przeglądzie wystąpią zespoły wokalne, wokalno-instrumentalne oraz zespoły folklorystyczne. Każdy z zespołów zaprezentuje piosenki o tematyce miłosnej. Wśród wykonawców wyłoniony zostanie laureat festiwalu do nagrody Grand-Prix "Zakochanego Wróbelka", ufundowanej przez wójta gminy Zbiczno Magdalenę Golubską. Początek o godzinie 10:00.
Organizatorami imprezy są zespół Wesołe Kumoszki, współorganizacja: Urząd Gminy Zbiczno, Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski, Starostwo Powiatowe w Brodnicy, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Zbicznie, Zespół Szkół w Zbicznie.
 
 
Walentynki z Kinoteką Brodnica
kinoteka01_700.jpg
Potężna dawka inteligentnego humoru i powrót do lat 50. - tak zapowiadają się Walentynki 2020 z Kinoteką Brodnica. 14 lutego zapraszamy do Brodnickiego Domu Kultury na dwa filmy. O godzinie 18:00 wyświetlony zostanie film GREASE, natomiast o godzinie 20:00 - W DESZCZOWY DZIEŃ W NOWYM JORKU. Wstęp wolny.
GODZ. 18:00 - GREASE (100′), reż. Randal Kleiser.
John Travolta i Olivia Newton-John, nieśmiertelne przeboje, cukierkowe stroje, rock'n'rollowy styl życia i wszystko co najlepsze w barwnych latach 50!!! "Grease" (w dokładnym tłumaczeniu: pomada do włosów) to ekranizacja jednego z najdłużej granych broadwayowskich musicali i jeden z największych fenomenów lat 70., a jednocześnie uroczy symbol kultury, mody i obyczajów lat 70. (ciekawe, że musical, który miał wyrażać nostalgię za latami 50., w wersji filmowej przywołuje raczej lata 70., naznaczone już fenomenem Elvisa Presleya). Na całym świecie film - którego realizacja kosztowała 6 milionów dolarów - zarobił 350 milionów dolarów, z czego 188 jedynie na rynku amerykańskim. I choć krytycy zgodnie twierdzą, że nie jest to w żadnym razie najlepszy film muzyczny lat 70., nie można odmówić "Grease" niezwykłego magnetyzmu, który do ekranów przyciąga już kolejne pokolenie widzów.
ZWIASTUN - https://www.filmweb.pl/video/Zwiastun/nr+1-12863

GODZ. 20:00 - W DESZCZOWY DZIEŃ W NOWYM JORKU (90′),
reż. Woody Allen.
Nowa komedia romantyczna według scenariusza i w reżyserii Woody’ego Allena opowiada o zakochanej parze studentów, Gatsby’m (Timothée Chalamet) i Ashleigh (Elle Fanning), którzy postanawiają spędzić romantyczny weekend w Nowym Jorku. Niespodziewanie ich ścieżki rozchodzą się i każde z osobna przeżywa własne przygody, pełne humoru i zwrotów akcji.
W gwiazdorskiej obsadzie filmu znaleźli się: Timothée Chalamet, Elle Fanning, Selena Gomez, Jude Law, Diego Luna i Liev Schreiber.
ZWIASTUN - https://youtu.be/FMQjAvaeq0s

Na seanse KINOTEKI BRODNICA nie ma biletów!
KINOTEKA jest projektem finansowanym przez UM Brodnicy (Brodnica.PL-oficjalny profil miasta ), z założenia oferującym Państwu bezpłatne seanse filmowe, nie ma więc żadnych biletów ani systemu rezerwacji.
Wstęp wolny.
 
Walentynki na jazzowo w Górznie
jazz.jpg
Gminny Ośrodek Kultury w Górznie zaprasza na walentynkowy wieczór, który będzie można spędzić w niekonwencjonalnym klimacie jazzu. Na scenie górznieńskiego GOK-u wystąpią - polski wokalista jazzowy Janusz Szrom oraz pianista i wirtuoz Wojciech Majewski. Zapraszamy w sobotę, 15 lutego o godzinie 18:30.
W sobotę 15 lutego 2020 roku. o 18:30 na scenie górznieńskiego ośrodka kultury wystąpią Janusz Szrom i Wojciech Majewski. Wstęp wolny.
 
Janusz Szrom - polski wokalista jazzowy, pedagog, doktor habilitowany sztuki muzycznej, udekorowany Medalem Gloria Artis za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury. Od lat nagrywa i koncertuje z muzykami stanowiącymi trzon polskiej sceny muzycznej, jego głos usłyszeć można na ponad czterdziestu albumach CD (autor wydawnictw nutowych: trzytomowej monografii Andrzeja Zauchy: Andrzej Zaucha Song Book (2017-2019), jednotomowej monografii Krzysztofa Komedy: Krzysztof Komeda Song Book (planowana na rok 2020) i jednotomowej monografii Ludmiły Jakubczak: Ludmiła Jakubczak Song Book (planowana na rok 2020).

Wojciech Majewski - pianista, wirtuoz wykonujący zarówno jazz jak i muzykę klasyczną, dał się poznać jako ciekawy, oryginalny kompozytor. Pochodzi z rodziny o bogatych tradycjach muzycznych, jego ojciec Henryk Majewski to jedna z najważniejszych postaci polskiego jazzu, prowadzi także działalność pedagogiczną na Wydziale Jazzu ZPSM im. F. Chopina w Warszawie.
 
 
Promocja książki „Zjawiska magiczno-demoniczne na terenie dawnych ziem pruskich na tle porównawczym” 
6e092a8ef4b31e8b912b044dba6745db96dc88cf.jpg

Zapraszamy na promocję książki „Zjawiska magiczno-demoniczne na terenie dawnych ziem pruskich na tle porównawczym” pod redakcją dr. hab. Kazimierza Grążawskiego.

To druga z tego cyklu publikacja. Odnosi się do zagadnień, zajmujących uwagę specjalistów z różnych dziedzin: historii, archeologii, antropologii kultury czy nawet medycyny. Udział w niej wzięli znawcy z licznych ośrodków naukowych w kraju. Chronologiczno-przestrzenny i rzeczowy układ publikacji pozwala czytelnikowi prześledzić zjawiska z pogranicza magii i realnej rzeczywistości pojawiające się zarówno w odległych czasach, jak i współcześnie.

Na promocję zapraszamy w czwartek 13 lutego na godz. 17.30 do Sali Wielkiej Pałacu Anny Wazówny.

 
Brodnica w okresie wielkich przemian 1918-1920
8e8f83f5f252a92c3bba66a695d2033fb3a7574f.jpg

Już dziś zapraszamy osoby, interesujące się historią i dziejami miasta na sesję popularno-naukową pt.” BRODNICA W OKRESIE WIELKICH PRZEMIAN 1918-1920’, która odbędzie się 18 lutego 2020 r. , godz. 17:30 w sali wielkiej Pałacu Anny Wazówny, ul. Zamkowa 1. Organizatorami sesji są: burmistrz Brodnicy i Muzeum w Brodnicy. Sesja  jest kolejnym wydarzeniem, które odbędzie się w ramach obchodów 100 rocznicy powrotu Brodnicy do Macierzy.

Podczas sesji wystąpią z prelekcajmi: prof. dr hab. Zbigniew Girzyński z UMK w Toruniu. Tytuł jego wystąpienia  to "Życie codzienne mieszkańców Brodnicy i regionu w okresie odzyskania niepodległości i powrotu Pomorza do Polski".

Kolejnym prelegentem będzie dr Kamila Churska-Wołoszczak z IPN Delegatury w Bydgoszczy. Jej wystąpienie nosi tytuł "Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (...) z wolnym dostępem do morza. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918-1920".


Wstęp wolny

 

Targi ślubne w Brodnicy

TARGI-SLUBNE-2020.jpg

9 LUTEGO, OD GODZ. 11:00, ZAPRASZAMY DO BRODNICKIEGO DOMU KULTURY NA TARGI ŚLUBNE 2020
Wydarzenie jest doskonałą okazją do promocji i sprzedaży produktów i usług dedykowanych branży ślubnej, poznania nowości oraz nawiązania wartościowych kontaktów biznesowych.
Zakres branżowy: moda ślubna, przyjęcia weselne, strefa prezentów ślubnych, biżuteria.
Wstęp 10 zł.
 
Grupa Cyrkowa BeDeKus zaprasza
GALA-CYRKOWA-2020-1.jpg
 
"Śpiewamy kolędy i pastorałki" w Zbicznie
83797192_2328926900541210_7620512094781177856_o(1).jpg
 
Turniej Charytatywny w Zbicznie
83914443_2734839023266013_4044746353920704512_o.jpg
 
Ferie zimowe w powiecie brodnickim
6142ff6dd1d599f042cd8925d1691d34cddff3e6.jpg
Jesienne i zimowe miesiące niekorzystnie wpływają na zdrowie i samopoczucie dzieci. Młode organizmy są szczególnie wrażliwe na zmęczenie, obniżenie odporności i drażliwość po kilku miesiącach codziennego spędzania wielu godzin nauki w szkole. Można jednak przeciwdziałać objawom zimowego spadku formy. Najlepiej zorganizować dzieciom coś zupełnie przeciwnego niż siedzenie w bezruchu w zamkniętych pomieszczeniach.
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Brodnicy

Ferie zimowe z biblioteką, Pałac Anny Wazówny, Brodnica, ul. Zamkowa 1

Zajęcia odbywać się będą w godz. 10:00-12:00.

27 stycznia (poniedziałek) Szkoła postaci i stroju. Uczestnicy poznają bohaterów literatury fantasy, sposób ich kreowania i charakter. Dzieci tworzą własne atrybuty postaci, elementy stroju.

28 stycznia (wtorek) Szkoła wystroju i pisma. Tworzymy wystrój, scenografię dla naszej Szkoły. Dzieci tworzą własny alfabet znaków, używając do tego piór i papieru czerpanego.

29 stycznia (środa) Szkoła Tajemniczych naczyń i eliksirów. Dzieci tworzą naczynia do przechowywania małych skarbów czy pamiątek. Tworzą receptury baśniowych eliksirów.

30 stycznia (czwartek) Szkoła Stworków i Krasnoludów. Uczestnicy tworzą własne stworki – potworki, które z wrogich i obcych stają się przyjazne i oswojone. Uczestnicy próbują swoich sił w świecie handlu i wymiany.

31 stycznia /piątek/ Szkoła Driad i Elfów. Poznajemy rośliny, zioła i ich właściwości. Podziwiamy przyrodę, dokumentujemy ją. Dzieci tworzą ostatni element wyposażenia szkoły.

3 lutego (poniedziałek) Bezpieczne Ferie - zajęcia profilaktyczno-edukacyjne.

4 lutego (wtorek) "Nie hejtuję- reaguję" - zajęcia profilaktyczno-edukacyjne.

5 lutego (środa) Książka na kolanach czyli Warsztaty Lapbookowe – zajęcia plastyczno-techniczne.

6 lutego (czwartek) Quilling Zimowy - zajęcia plastyczno-techniczne.

7 lutego (piątek) "Baśń dla małych łakomczuchów, tajemnica zdrowych brzuszków" - spektakl promujący zdrowy styl życia w wykonaniu teatru Maska (godz. 10:00).

Filia nr 1, ul. Wyspiańskiego 10a

Zajęcia odbywać się będą w godz. 10:00-12:00.

27 stycznia (poniedziałek) Biało i wesoło bez śniegu – zajęcia plastyczne (origami bałwanów i innych ozdób origami).

28 stycznia (wtorek) Sudoku - fajne jest – zabawa cyferkami.

29 stycznia (środa) Maski karnawałowe – zajęcia plastyczne wspólnie z OOK.

30 stycznia (czwartek) Kto był moim przodkiem – tworzymy drzewo genealogiczne.

31 stycznia (piątek) Savoir vivre dla każdego – bo przecież obycie umila życie.

3 lutego (poniedziałek) Jedna literka a zmiana wielka – zabawa słowami.

4 lutego (wtorek) Podróże po Polsce z Bolkiem i Lolkiem – miejsca znane i nieznane.

5 lutego (środa) Literaki. Tworzenie słów z podanych liter.

6 lutego (czwartek) "5 sekund" oraz inne gry planszowe.

7 lutego (piątek) Jak dorosnę będę… - książki dotyczące zawodów.

Filia nr 2, ul. Łyskowskiego 4a/1a

Zajęcia odbywać się będą w godz. 10:00-12:00.

27 stycznia (poniedziałek) "Poznajemy tajemnice Starożytnego Egiptu – pismo" - zajęcia edukacyjne dla dzieci.

28 stycznia (wtorek) "Poznajemy tajemnice Starożytnego Egiptu – mumia" - zajęcia plastyczne dla dzieci.

29 stycznia (środa) "Dzień Składanki i Łamigłówki – czy umiesz to rozgryźć?" - gry, zabawy, krzyżówki dla dzieci.

30 stycznia (czwartek) "Poznajemy świat Indian" - zajęcia dla dzieci.

31 stycznia (piątek) "Mapa bohaterów literackich" - tworzymy mapę – zajęcia edukacyjne dla dzieci.

3 lutego (poniedziałek) "Wesołe śnieżki" - zajęcia plastyczne dla dzieci.

4 lutego (wtorek) "Gry i zabawy dla dzieci" - zajęcia dla dzieci.

5 lutego (środa) "Zimowy świat" - zajęcia plastyczne dla dzieci.

6 lutego (czwartek) "Czy to lata czy to skacze...papierowe ZOO" - zajęcia plastyczne dla dzieci.

7 lutego (piątek) "Maski karnawałowe" - zajęcia plastyczne dla dzieci.

Filia nr 4, ul. Świętokrzyska 1

Zajęcia odbywać się będą w godz. 11:00-13:00.

27 stycznia (poniedziałek) Gry stolikowe, układanie bajkowych puzzli. Pogadanka na temat bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych na dworze.

28 stycznia (wtorek) Zwierzęta Pana Brzechwy – wspólne czytanie bajek o zwierzętach. Rebusy, łamigłówki, kalambury. Rysunki ulubionych zwierząt.

29 stycznia (środa) Wirtualny spacer "Piernikowy Toruń", "Zagadkowa Warszawa" - na podstawie książki z cyklu "Zwiedzamy Polskę ze Stasiem".

30 stycznia (czwartek) Gry i zabawy przy muzyce. Bałwan XXL – zajęcia plastyczne.

31 stycznia (piątek) "Zima w przysłowiach" - kalambury zgaduj-zgadula. Gry i zabawy przy muzyce.

3 lutego (poniedziałek) "A zima wciąż trwa" - zimowe ozdoby i dekoracje. Zimowe zagadki, piosenki, ramki na zdjęcia.

4 lutego (wtorek) Gry planszowe. Głośne czytanie wierszy o tematyce zimowej. Pejzaż zimowy - wydzieranka.

5 lutego (środa) Zwierzaki cudaki ze skarpet i rękawiczek – zajęcia plastyczno techniczne.

6 lutego (czwartek) Zima w przysłowiach – kalambury, zgaduj-zgadula. Stworki z papierowej rolki – zajęcia plastyczne. Eko-zgadula – krzyżówki, łamigłówki o tematyce ekologicznej.

7 lutego (piątek) Maski karnawałowe – zajęcia plastyczne. Zabawa przy muzyce.


Brodnicki Dom Kultury

Ferie zimowe z BDK - 2020

Zadanie dofinansowane ze środków Gminy Miasta Brodnicy z Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii

27 stycznia (poniedziałek) 10:00-13:00

Omówienie programu i zapoznanie z regulaminem zajęć. Zabawy i gry integracyjne. Zajęcia plastyczne "Zimowe podróże" (plakat, praca wspólna).

28 stycznia (wtorek) 10:00-13:00

Poranna Zumba – zajęcia taneczne. Warsztaty cyrkowe z grupą "Bedekus". Zajęcia plastyczne "Zimowy zawrót głowy".

29 stycznia (środa) 10:00-13:00

Poranna Zumba – zajęcia taneczne. Sposób na zdrowe i bezpieczne ferie – pogadanka. Zajęcia integracyjne: chusta, tunel animacyjny.

30 stycznia (czwartek)

Kinoteka na ferie:

godz. 10:00 – KRZYSIU, GDZIE JESTEŚ? (100′, seans WYŁĄCZNIE dla dzieci w wieku szkolnym!!!)

godz. 12:00– ŚWINKA PEPA (40′, kino sensoryczne – dla maluszków i przedszkolaków)

Wszystkie seanse KINOTEKI BRODNICA są BEZPŁATNE

31 stycznia (piątek)10:00-13:00

Zajęcia plastyczne "Lodem malowane". Zimowa Zumba – zajęcia taneczne. Zajęcia animacyjne.

3 lutego (poniedziałek) 10:00-13:00

Warsztaty cyrkowe z grupą „Bedekus”. Poranna Zumba – zajęcia taneczne. "Mój płatek śniegu" – zajęcia plastyczne.

4 lutego (wtorek) 10:00-13:00

Poranna Zumba – zajęcia taneczne. Profilaktyka zdrowego życia. Zajęcia animacyjne "Bezpieczna zabawa". Zajęcia plastyczne "Zima, zima - ach to ty …".

5 lutego (środa) 10:00-13:00

Warsztaty taneczne "Zimowy hip-hop". Sposób na zdrowe i bezpieczne ferie – pogadanka. Zajęcia integracyjne: chusta, tunel animacyjny. Zajęcia plastyczne "Zimowe okno – tworzę więc jestem".

6 lutego (czwartek)

Kinoteka na ferie:

godz. 10:00 – TOY STORY 4 (100’, seans WYŁĄCZNIE dla dzieci w wieku szkolnym!)

godz. 12:00 – MASZA I NIEDŹWIEDŹ (40’, kino sensoryczne, dla dzieci w wieku przedszkolnym)

Wszystkie seanse KINOTEKI BRODNICA są BEZPŁATNE

7 lutego (piątek) 10:00-12:00

Bal Karnawałowy


Muzeum w Brodnicy

Ferie w Muzeum 2020

Zadanie dofinansowane ze środków Gminy Miasta Brodnicy z Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii.

Muzeum w Brodnicy zaprasza dzieci do udziału w bezpłatnych zajęciach edukacyjnych, które odbywać się będą w piwnicach zamkowych w okresie od 28.01.2020 r. do 7.02.2020 r. (we wtorki, środy, czwartki i piątki) w godz. 10:00-14:00.

W zajęciach weźmie udział grupa 25 dzieci. Prowadzący zajęcia: Agnieszka Markowska, Marek Bartkowski.
Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc (25 osób) prosimy o wcześniejsze zapisywanie dzieci pod nr tel.: 56 49-847-87.

28 stycznia (wtorek)

Omówienie programu i zapoznanie uczestników zajęć z regulaminem zasad dotyczących bezpieczeństwa. "Poznajemy siebie" - zabawy służące przełamywaniu onieśmielenia oraz integracji grupy. "Dziękuję - słowo, które działa cuda" – uczymy się wyrażać wdzięczność za drobne rzeczy, wykonywanie laurek – podziękowań dla bliskich (zajęcia plastyczne). "4 Pory Roku"- wykonywanie papierowych zegarów.

29 stycznia (środa)

Zabawy na dobry klimat w grupie. "Podróż w czasie"- zwiedzanie wystawy prezentowanej w Bramie Chełmińskiej, spacer do miejsc uchwyconych przez autorów zdjęć przed 100 laty i współcześnie. "Piękno naszych zabytków"- zajęcia plastyczne (wyklejanki).

30 stycznia (czwartek)

Wycieczka do Muzeum Zabawek i Bajek w Toruniu (zwiedzanie i warsztaty).

31 stycznia (piątek)

Gry i zabawy na dobry klimat w grupie. "Pan Ziemniak" – wykonywanie figurek i kukiełek z ziemniaków (zajęcia manualne). "Moje akwarium"- tworzymy akwaria ze słoików.

4 lutego (wtorek)

Zabawy na dobry klimat w grupie. "Filcowanie wełny" - warsztaty wykonywania ozdób z filcu (prowadzone przez Grupę Historyczną "Bardko").

5 lutego (środa)

Zabawy ruchowe. "Motamy bałwana" – wykonywanie bałwanków ze skarpetek (zajęcia manualne). "Które odlatują, które zostają? Jak pomóc ptakom zimą? Czym dokarmiać?" - wyjście do Centrum Edukacji Ekologicznej i zajęcia na temat ptasich zwyczajów zimą. "Ptaszki z wełny"- zajęcia manualne.

6 lutego (czwartek)

Gry i zabawy na dobry klimat w grupie. "Hej! Zapusty, Zapusty!" Skąd wywodzi się karnawał? Poznanie dawnych polskich zwyczajów związanych z okresem karnawału. Wykonywanie masek karnawałowych – zajęcia manualne i plastyczne. Zabawy karnawałowe.

7 lutego (piątek)

"My się zimy nie boimy" - zabawy na śniegu, m.in. wydeptywanie napisów i figur na śniegu, lepienie bałwana (w zależności od warunków pogodowych). Poszukiwanie cukierków na zamkowej wieży. Biesiada rycerska. Podsumowanie zajęć.


Młodzieżowa Rada Konsultacyjna Miasta Brodnicy

Ferie zimowe z Młodzieżową Radą Konsultacyjną Miasta Brodnicy

Na "Ferie z Radą" jak co roku zaprasza Młodzieżowa Rada Konsultacyjna Miasta Brodnicy. Dla młodzieży która będzie spędzała ten czas w mieście rada przygotowała ciekawe propozycje.
29 stycznia 2020 r. o godz. 16:00 zapraszamy do Brodnickiego Domu Kultury, gdzie odbędzie się Wieczór Gier Planszowych. Z kolei 5 lutego również w BDK planowany jest seans filmowy dla młodzieży. Wyświetlone zostaną dwa filmy. O godz. 16:00 wyświetlony zostanie film "Miłość pod jednym dachem", a o godz. 18:00 film "Dwóch Papieży". Seanse odbędą się w ramach Kinoteki Brodnica.

Dla fanów e-sportu przygotowano Turniej League of Legends oraz Turniej FIFA 18. Turniej League of Legends, który odbędzie się w dniach od 29 do 31 stycznia o godz. 9:00 w Szkole Podstawowej nr 3 w Brodnicy (ul. Wiejska 6), natomiast na Turniej FIFA 18 zapraszamy 6 i 7 lutego o godz. 13:00 do Pracowni Orange w Domu Harcerza (ul. Nad Drwęcą 30).

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

Więcej informacji na temat regulaminów i zapisów na turnieje znaleźć można będzie na profilu Rady Młodzieżowej na Facebooku: https://www.facebook.com/MlodziezowaRadaMiastaBrodnicy/
 
Gmina Brodnica
2020-01-23_162908.png
 
Gmina Brzozie
82520530_478865293008526_825504138904207360_n.pngMiasto i Gmina Górzno
82768445_1789040701230338_2428465266112331776_o.jpg
 
82713267_171316060884262_2945328970612080640_o.jpg
Gmina Zbiczno
82893155_2327032187397348_3183251643206467584_o.jpg
 
Gmina Bobrowo
plakat-ferie.jpg
 
„Legenda Musashi”
abc05c27e0b9b03b2b1e55895e31406194713c31.jpg
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Brodnicy zaprasza na spotkanie z Wojciechem Kalinowskim, pochodzącym z Górzna trenerem judo, instruktorem karate, animatorem, autorem oraz realizatorem wielu projektów promujących historię i kulturę Japonii. Podczas prelekcji zatytułowanej „Legenda Musashi” Wojciech Kalinowski przybliży postać Miyamoto Musashi, legendarnego japońskiego samuraja, twórcy szkoły walki dwoma mieczami, który był także malarzem, poetą i rzemieślnikiem. Na zakończenie z pokazem sztuk walki wystąpią członkowie brodnickiego klubu Karate Shotokan. Spotkanie zaplanowano na czwartek 23 stycznia w Sali Wielkiej Pałacu Anny Wazówny, początek o godz. 17:30. Wstęp wolny. Zapraszamy.
 
"Śpiew to życie" - koncert w Górznie
82550110_1780641842070224_6519461648942497792_o.jpg
 
Promocja książki „Odzyskanie niepodległości przez Brodnicę w 1920 r.”
3235865cef9fefbdeea858e063385364a93affdb.jpg

16 stycznia 2020 r. o godzinie 17.00 w Pałacu Anny Wazówny w Brodnicy odbędzie się promocja książki Mariana Chwiałkowskiego „Odzyskanie niepodległości przez Brodnicę w 1920 r.”. Organizatorami spotkania są: Burmistrz Brodnicy i firma MULTI sp.j., która jest wydawcą publikacji.

W świadomości większości z nas I Wojna Światowa skończyła się 11 listopada 1918 roku. Jest to data umowna, związana z m.in. z przekazaniem władzy Józefowi Piłsudskiemu.
Granice Polski kształtowały się jeszcze przez ponad dwa lata. Kształtowały się w powstaniach, plebiscytach, traktatach. Pomorze zostało przyłączone do II RP na początku 1920 roku. 18 stycznia 1920 r. wojska generała Stanisława Pruszyńskiego weszły do Brodnicy co było równoznaczne z przyłączeniem do Polski po 148 latach zaborów.

 
 
Rok 2020 rokiem 100-lecia powrotu Brodnicy do Macierzy
powrot01_700.jpg
Dla uczczenia 100. rocznicy powrotu Brodnicy do wolnej Polski zorganizowany zostanie cykl wydarzeń naukowych, kulturalnych, sportowych i promocyjnych. Uchwałę w tej sprawie przyjęła Rada Miejska w Brodnicy. Odzyskanie niepodległości 11 listopada 1918 roku spowodowało powrót na mapę Europy odrodzonej Rzeczypospolitej, jednak nie oznaczało przywrócenia suwerenności we wszystkich polskich miastach i regionach. Dopiero realizacja postanowień Traktatu Wersalskiego sprawiła, że m. in. Brodnica powróciła do Macierzy.

Wkroczenie wojsk polskich oraz przejęcie władzy nad Brodnicą z rąk niemieckich 18 stycznia 1920 były wydarzeniami oczekiwanym przez wielu brodniczan. Decyzja Rady nadaje odpowiednią rangę planowanemu cyklowi wydarzeń kulturalnych, naukowych, sportowych i promocyjnych pod wspólnym hasłem "Rok 2020 rokiem 100-lecia powrotu Brodnicy do Macierzy".

Wydarzenia rocznicowe będą podkreślać rolę Brodnicy w okresie 20-lecia międzywojennego jako znaczącego ośrodka wojskowego i kulturalnego na Pomorzu. Zostaną one zaprezentowane mieszkańcom oraz gościom m.in. w formie wystaw, inscenizacji historycznej, koncertów, wykładów, spotkań tematycznych, konkursów, lekcji historycznych, gier terenowych czy zawodów sportowych.

Miesięczny harmonogram wydarzeń:
16.01.2020
Godz. 17:00 – Sala Wielka Pałacu Anny Wazówny
Promocja książki Mariana Chwiałkowskiego "Odzyskanie niepodległości przez Brodnicę w 1920 r.". Org. burmistrz Brodnicy
17.01.2020
Godz. 9:30 – kościół farny
Msza św. w intencji Małej Ojczyzny z udziałem Kompanii Honorowej 4. Brodnickiego Pułku Chemicznego, Miejskiego Chóru Canto Grazioso, pocztów sztandarowych i delegacji.
Godz. 11:00 – Brodnicki Dom Kultury
Oficjalna uroczystość z okazji 100. rocznicy Powrotu Brodnicy do Macierzy. Wstęp za zaproszeniem.
Godz. 16:45 – przy Pomniku Wdzięczności, ul. 3 Maja
- złożenie kwiatów w imieniu mieszkańców miasta i powiatu przez burmistrza Brodnicy i starostę brodnickiego. Uroczystość z udziałem Kompanii Honorowej 4. Brodnickiego Pułku Chemicznego, pocztów sztandarowych i delegacji,
- przemarsz uczestników uroczystości w asyście Orkiestry Wojskowej z Bydgoszczy na Duży Rynek
Godz. 17:00 – Duży Rynek
Uroczysty capstrzyk i apel pamięci z okazji 100. rocznicy Powrotu Brodnicy do Macierzy
18.01.2020
Godz. 11:00 – Duży Rynek
Spotkanie mieszkańców Brodnicy w dniu 100. rocznicy Powrotu Brodnicy do Macierzy: odegranie hejnału Brodnicy oraz hymnu państwowego, przeczytanie odezwy do mieszkańców, występ młodzieży z I LO w Brodnicy, wypuszczenie biało-czerwonych balonów.
Godz. 12:00 – Duży Rynek
Rozpoczęcie gry miejskiej "Z kart historii Brodnicy". Org. Komenda Hufca ZHP Brodnica.
Godz. 17:00 – hala widowiskowo-sportowa OSiR w Brodnicy
Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Wstęp za okazaniem wejściówki. Org.: burmistrz Brodnicy, starosta brodnicki, dowódca 4. Brodnickiego Pułku Chemicznego.
 
Gra Miejska "Z kart historii Brodnicy"
8509a09422f9de230c6418b6a69633f5130f3c2c.jpg

Zadaniem uczestników jest rozegranie gry i ukończenie jej ze zdobytą jak największą liczbą punktów. By osiągnąć ten cel, uczestnicy będą musieli wykonywać powierzone im zadania. Szczegóły realizacji tych zadań zostaną podane uczestnikom gry przed rozpoczęciem i w trakcie jej trwania.

Gra rozpoczyna się 18 stycznia 2020 r. o godz. 12:00 na brodnickim Dużym Rynku i zakończy się około godz. 16:00. Udział w grze jest bezpłatny. W grze bierze udział 20 zespołów (3-5 osobowych). Decyduje kolejność zgłoszeń.

 
Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego  w Brodnicy
9f3c6b6810bcd2095285befcd79e4ecac1abdfcb.jpg
Burmistrz Brodnicy, starosta brodnicki oraz dowódca 4. Brodnickiego Pułku Chemicznego, w ramach obchodów 100. rocznicy Powrotu Brodnicy do Macierzy, zapraszają na koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Wydarzenie odbędzie się 18 stycznia 2020 roku o godzinie 17.00 w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Brodnicy.

Darmowe wejściówki jednoosobowe dostępne będą od 17 grudnia 2019 roku w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Brodnicy oraz w Brodnickim Domu Kultury. Zapraszamy.

 

Radosne Nutki zapraszają do Jajkowa

1.jpg

 

VI Krajowa Wystawa Psów Rasowych w Brodnicy

358b722cb19bf1b638d418c8e4bbd187a7059124.jpg

11 i 12 stycznia 2020 r. w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w godz. 10:00 - 17:00 odbędzie się VI Krajowa Wystawa Psów Rasowych. W tych dniach kilkuset wystawców z całej Polski eksponować będzie swoje czworonożne piękności.

 

WOŚP-owe granie w powiecie brodnickim

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w tym roku roku zagra po raz 28. Ta największa jednodniowa zbiórka charytatywna w kraju gra w tym roku pod hasłem "Wiatr w żagle dla Dziecięcej Medycyny Zabiegowej". Pieniądze zebrane podczas tegorocznego finału mają być przekazane na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji.

BRODNICA

brodnicaplakat01_470(1).jpg

7-11 stycznia

Orkiestrowy Kiermasz Książki (Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Brodnicy, Filia Główna w Pałacu Anny Wazówny)

9 stycznia (czwartek)

18:00 CKZiU ul. Karbowska, Zajęcia Fitness z Fitness Brodnica Studio Impact

19:00 Basen ZS nr1, Aqua Fitness ze Studiem Impact

10 stycznia (piątek)

20:30 PUB Atmosfera Potańcówka w klimacie '70'80'90'00

11 stycznia (sobota)

10:00 -15:00 Muzeum w Brodnicy - Szycie wielorazowych woreczków na warzywa i owoce

17:00 Osiedlowy Ośrodek Kultury - Wieczór WOŚP w OOK

20:30 Pub Texas - Karaoke

12 stycznia (niedziela)

10:00 Foneticon ul. Przedzamcze 2 - Bezpłatne badanie słuchu

10:00 Plaża nad Niskim Brodnem - 5. Bieg Policz się z Cukrzycą + morsowanie - ok. 12:00

(zapisy od godziny 9:00)

11:30 - parking przy BDK - MotoOrkiestra - pokazy audio grupy Team CBR oraz moto: Pit Bike i Stowarzyszenia BroBikers

10:00 - 18:00 BDK Pchli targ

Przynieś niepotrzebne rzeczy, a dochód z ich sprzedaży zasili nasz tegoroczny wynik. Może macie przedmioty znalezione podczas świątecznych i noworocznych porządków - może nietrafiony prezent? Zapraszamy!

15:00 - BDK "Kto da więcej?!"

Zapraszamy do BDK do spędzenia z nami czasu i licytowaniu wyjątkowych przedmiotów i usług. Transmisja na żywo w Telewizji Kablowej Eltronik oraz online.

20:00 parking obok Pałacu Anny Wazówny - Światełko do Nieba

 

GÓRZNO

Podczas finału WOŚP w GOK-u czekać na Państwa będą piraci, bo w tym roku tematem przewodnim finału są "PIRACI W GÓRZNIE". Ponadto atrakcje:
- smartfonowy quiz o Piratach na platformie KAHOOT (weźcie swoje smartfony!)
- pokazy profesjonalnych drwali 18:00-19:00 (na rynku przed GOK-iem)
- ogłoszenie wyników ze strzelnicy w OSP oraz LICYTACJA
- stoiska kulinarne
- piracki sklepik pod schodami,
- muzyka na żywo
- wóz strażacki OSP Górzno
- ze sceny LICYTACJE (od 16:00 do 20:00)
- 20:00 pirackie światełko

 

JABŁONOWO POMORSKIE

jablonowoplakat01_470.jpg

Program wydarzeń:

8 stycznia 2020 r. środa godz. 18:30

- Fitness WOŚP

sala Centrum Kultury i Sportu

10 stycznia 2020 r. piątek godz. 15:00

- Finał WOŚP w Bursztynowie

Szkoła Podstawowa w Bursztynowie

11 stycznia 2020 r. sobota godz. 9:00

- Turniej Badmintona

sala sportowa Szkoła Podstawowa w Jabłonowie Pomorskim

11 stycznia 2020 r. sobota godz. 15:00

- Finał WOŚP w Mileszewach

świetlica Mileszewy

12 stycznia 2020 r. niedziela godz. 8:00 - 16:00 - zbiórka uliczna

- Morsy pomagają godz. 13:00

Plaża w Nowej Wsi

- Finał WOŚP Jabłonowo Pomorskie godz. 16:00

w programie:

- licytacje, stoiska z gadżetami, występy artystyczne, koncert Basi Kuhn i zespołu Mniej Więcej

Centrum Kultury i Sportu

 

BOBROWO

bobrowoplakat01_470.jpg

ZBICZNO
zbicznoplakat01_470.jpg
 
OSIEK
osiekplakat01_470.jpg
 
Świąteczny koncert Chóru Canto Grazioso w Brodnicy
aed9a86b868bf20c0abe6f7abe7136d9d1a27f23.jpg
Pozostając w świątecznym nastroju Brodnicki Dom Kultury zaprasza na koncert chóru Canto Grazioso. Usłyszymy popularne, a także te mniej znane kolędy, pastorałki oraz utwory, bez których nie wyobrażamy sobie Bożego Narodzenia. Koncert pod batutą dyrygent chóru Iwony Mrozińskiej odbędzie się 10 stycznia 2020 roku o godzinie 18.00 w Pałacu Anny Wazówny w Brodnicy. Wstęp wolny. Zapraszamy.
 
Świąteczne spotkanie mieszkańców Brodnicy
d4d025734d1dcfce0728c512d96f300cdbce56cb.jpg

Burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz zaprasza na Świąteczne Spotkanie Mieszkańców Brodnicy, które odbędzie się 17 grudnia o godz. 16.00 na Dużym Rynku.

W programie: wspólne śpiewanie kolęd, życzenia świąteczne, przekazanie przez Hufiec ZHP Brodnica Betlejemskiego Światła Pokoju, poczęstunek, część artystyczna oraz prezentacja najpiękniejszych lampionów adwentowych. Wydarzenie realizowane jest w ramach kampanii "POSTAW NA RODZINĘ".

Od godziny 11.00 do 17.00 na najmłodszych mieszkańców miasta czekać będzie zagroda Świętego Mikołaja z prawdziwym reniferem, śnieżynkami i oczywiście Świętym Mikołajem.

 

Warsztaty Bożonarodzeniowe w Brodnicy

a4fa41fbab8fd920a1672d8d83093b347c83274b.jpg

Stowarzyszenie Sagitta zaprasza na Warsztaty Bożonarodzeniowe - Brodnica 2019. Warsztaty odbędą się na ruinach zamku krzyżackiego w Brodnicy 14 grudnia 2019 r. w godzinach od 11.00 do 13.00. W programie między innymi:

-wykonywanie wianków świątecznych

-opowieści historyczne

-wyrabianie ozdób świątecznych

-zabawy profilaktyczne

Zajęcia są bezpłatne dla dzieci w wieku 7-15 lat. Chęć uczestnictwa w warsztatach można zgłaszać pod nr tel. 696 880 553.

 

Zbiórka dla Reksia
866a647ebb8f99668a54282b2e24e127d10e51d9.jpg
W dniach od 10 do 13 grudnia 2019 r. w brodnickich szkołach odbędzie się zbiórka dla Schroniska dla Zwierząt „Reksio” w Brodnicy pod hasłem "Podarujmy szczęście tym, którzy dawno stracili na nie nadzieję”.

Uczniowie zbierać będą karmę suchą i karmę w puszkach, kasze i makarony, koce, miski (nowe i używane), smycze, obroże i itp., które następnie trafią do podopiecznych schroniska.

W akcji wezmą udział Szkoły Podstawowe nr 2, 3 i 4 oraz I Liceum Ogólnokształcące.

 

"Szczęśliwy Lazzaro" w DKF Brodnica

LAZZARO-DKF.jpg

"Szczęśliwy Lazzaro" to prezentowany w Konkursie Głównym 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes i nagrodzony za scenariusz, nowy film najwybitniejszej włoskiej reżyserki młodego pokolenia, Alice Rohrwacher. Zapraszamy 13 grudnia o godzinie 18:00.

Twórczość Alice Rohrwacher jest u nas prawie nie znana. A szkoda, bo reżyserka, podobnie jak Pier Paolo Pasolini, zestawia w swoich filmach świeże twarze, z zawodowymi aktorami. W swoich filmowych opowieściach inspiruje się autentycznymi zdarzeniami lub postaciami. Historia o Lazzaro również została oparta na autentycznym skandalu, ujawnionym w latach 80. ubiegłego stulecia, przez włoską prasę.

Pewna dama, tytułująca się markizą, urządziła gdzieś w środku spieczonego słońcem interioru zamkniętą plantację tytoniu. Pracownikom nie płaciła, utrzymując ich w przekonaniu, że to oni ciągle są jej winni jakieś pieniądze. Lata mijały, a markiza Alfonsina de Luna, zwana królową papierosów, nie przejmując się żadnym prawem i postępującym śledztwem, kontynuowała swój proceder... . Film koncentruje się wokół spotkania Lazzaro, chłopaka tak poczciwego, że często brany jest za pomyleńca, z pięknoduchem Tancredim, młodym szlachcicem o nad wyraz wybujałej wyobraźni.

Życie ich obu w odizolowanej wiosce pasterskiej Inviolata toczy się pod dyktando markizy - królowej imperium tytoniowego i zarazem matki Tancrediego. Lojalna więź między młodymi mężczyznami zostaje przypieczętowana, kiedy Tancredi prosi Lazzaro, aby ten pomógł mu zorganizować własne porwanie. Ten dziwny i nieprawdopodobny sojusz jest objawieniem dla Lazzaro i owocuje przyjaźnią tak cenną, że bohater będzie nawet podróżować w czasie i przestrzeni w poszukiwaniu Tancrediego. Pierwszy raz w życiu Lazzaro trafi także do wielkiego miasta… Opłata członkowska w DKF BRODNICA jest dobrowolna i wynosi 10 PLN.

Informacje - tel. +48 668 283 124

 

Turniej piłki siatkowej Zbicznie
75266171_2186300544803847_5052251845116821504_n.jpg
 
Turniej piłki nożnej w Bobrowie
turniej_7_12.jpg
 
Bezpłatne warsztaty rękodzielnicze w Brodnicy
moje_miejsce_na_ziemi(1).jpg
W ramach projektu "Brodnica - Moje miejsce na Ziemi", Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Miasta Brodnicy zaprasza mieszkańców Brodnicy na bezpłatne warsztaty rękodzielnicze realizowane w ramach II edycji programu grantowego "Moje miejsce na Ziemi", organizowanego przez Fundację ORLEN.

Bezpłatne warsztaty rękodzielnicze:

9 grudnia 2019 roku godz. 15:30 Warsztaty decoupage
10 grudnia 2019 rok godz. 14:00 Warsztaty florystyczne
13 grudnia 2019 rok godz. 15:00 Tworzenie biżuterii

Warsztaty odbędą się w siedzibie Stowarzyszenia ul. Nad Drwęcą 30, 87-300 Brodnica. Ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejsze zgłoszenie chęci swojego udziału w wybranym warsztacie co najmniej dwa dni przed terminem warsztatu. Ilość miejsc jest ograniczona.

 

Spotkanie z Mają Popielarską w Brodnicy
51ace9e982ea06dd6cf182b9bc230be4c27ff330.jpg
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Brodnicy zaprasza na spotkanie z Mają Popielarską - prowadzącą programy „Maja w ogrodzie" oraz „Nowa Maja w ogrodzie". Prezenterką programów w TVN, TVN24, TVN Meteo i HGTV, a także autorką książek i poradników o tematyce ogrodniczej. Spotkanie zaplanowano na piątek 13 grudnia w Sali Wielkiej Pałacu Anny Wazówny. Początek o godz. 17.30.
 
Koncert w świątecznym nastroju w Brodnicy
a77684a972a70661e8abacf7d1277d566a22c525.jpg

W grudniowe popołudnie zapraszamy  do spędzenia czasu „W świątecznym nastroju”. 8.12.2019 r. w klimat Bożego Narodzenia wprowadzą nas Dominika Żukowska, Andrzej Korycki oraz zespół „Do dna”. Tego dnia w Pałacu Anny Wazówny o godzinie 16.00 usłyszymy najpopularniejsze piosenki duetu Żukowska & Korycki, utwory związane ze zbliżającymi się świętami i kolędy. Organizatorem koncertu jest Urząd Miejski w Brodnicy, partnerami natomiast Brodnicki Dom Kultury oraz Komenda Hufca ZHP Brodnica.

Wstęp wolny.

 

V Powiatowy Kiermasz Mikołajkowy
plakat_kiermasz_mikolajkowy_2019_.jpg
 
Mikołajki z góralami w Górznie
76695198_1705895586211517_7779868665796624384_o.jpg
Maraton z "Gwiezdnymi Wojnami"
starwars01_700.jpg

Już 19 grudnia  premiera  najnowszej części sagi, „GWIEZDNE WOJNY:  SKYWALKER. ODRODZENIE”, a tymczasem zapraszamy do KINOTEKI BRODNICA na gwiezdny maraton, w którym przypomnimy sobie wszystkie dotychczasowe części sagi. To będzie naprawdę, naprawdę dłuuuga batalia z „Gwiezdnymi wojnami”. 

Zaczynamy 3 GRUDNIA, o 17:00, od „MROCZNEGO WIDMA” pierwszego epizodu kosmicznej sagi.  Ci, którzy nie przepadają za małym Anakinem, Jar-Jarem i przesytem komputerowej animacji, mogą do nas zajrzeć o 19:30, w sam raz na „ATAK KLONÓW”.
4 GRUDNIA obejrzymy kolejno „ZEMSTĘ SITHÓW”
i „NOWĄ NADZIEJĘ”, a 5 GRUDNIA kultowe już „IMPERIUM KONTRATAKUJE” i „POWRÓT JEDI”.
6 GRUDNIA, O GODZ. 18:00,  nastąpi „PRZEBUDZENIE MOCY”.  Najwyższy Porządek, który powstał na gruzach pokonanego 30 lat wcześniej złowrogiego Imperium, próbuje podbić resztę galaktyki. Przeciwstawiają mu się jedynie członkowie Ruchu Oporu, na którego czele staje siostra bliźniaczka Luke’a, Leia, która usiłuje go znaleźć i nakłonić do pomocy w walce przeciw Najwyższemu Porządkowi.
W kolejnej części - „GWIEZDNE WOJNY: OSTATNI JEDI”- Rey, którą widzowie poznali w poprzedniej części, odnajduje Luke’a Skywalkera, by namówić go na powrót i walkę z Najwyższym Porządkiem. Tymczasem Rebelianci próbują uciec przed flotą wroga.
WSTĘP WOLNY

SZCZEGÓŁOWY HARMONOGRAM MARATONU:

3 GRUDNIA
17:00 -  EPIZOD I: „MROCZNE WIDMO”
19:30 - EPIZOD II: „ATAK KLONÓW”

4 GRUDNIA
17:00 - EPIZOD III: „ZEMSTA SITHÓW”
19:30 - EPIZOD IV: „NOWA NADZIEJA”

5 GRUDNIA
17:00 - EPIZOD III: „IMPERIUM KONTRATAKUJE”
19:30 - EPIZOD IV: „POWRÓT JEDI”

6 GRUDNIA
18:00 - EPIZOD VII: „PRZEBUDZENIE MOCY”
20:30 - EPIZOD VIII: „OSTATNI JEDI”

 

Kosmiczne bobry w Brodnicy
75456808_984338285253898_1044473803721146368_o.jpg

Pochodzący z Brodnicy Krzysztof Piersa, autor powieści fantastycznej „Kosmiczne Bobry i Zemsta Księżycowej Szarańczy” oraz poradników „Komputerowy Ćpun” i „Trener Marzeń” spotka się w najbliższy wtorek z czytelnikami Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Brodnicy.

Spotkanie zaplanowano na wtorek 3 grudnia w Sali Wielkiej Pałacu Anny Wazówny, początek o godzinie 17.30, wstęp wolny.

 

VIII Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego w Brodnicy
852946b41dd1c21981ae4e68513157c488471086.jpg
Już po raz VIII tancerze z całej Polski spotkają się na Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego Brodnica 2019. Taneczne zawody o puchar Burmistrza Brodnicy, odbędą się 1.12.2019 r. w hali OSiR w Brodnicy od godziny 10.00. Ponad 100 par zmagać się będzie w dwóch kategoriach: tańce standardowe oraz tańce latynoamerykańskie. Gala finałowa rozpocznie się o godz. 17:00.
 
Brodnickie Katarzynki gwarancją dobrej zabawy
5a30e1ea66fc797a297888da1f1e98b031713744.jpg
25 listopada w Brodnickim Domu Kultury, na wspólnym muzykowaniu spotkają się seniorzy z całego województwa kujawsko-pomorskiego. „KATARZYNKI” obchodzone są w nocy z 24 na 25 listopada, w wigilię św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Wówczas odbywają się wróżby kawalerów dotyczące ożenku i poszukiwania partnerki. Męskie święto zostało jednak zapomniane na rzecz ANDRZEJEK, kiedy to kobietom poszukującym partnera mają się spełniać pomyślne wróżby. Tradycja tradycją, ale najważniejsze, że stała się ona pretekstem do wspólnej zabawy. Niesamowita atmosfera, gorące rozmowy, spora dawka humoru i biesiada do późnych godzin – tak w skrócie można opisać BRODNICKIE „KATARZYNKI”, które na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń kulturalnych BDK. Organizatorem tych spotkań jest Barbara Glinka z Towarzystwa Miłośników Kultury „BRODNICZANKA”. Współorganizator – Brodnicki Dom Kultury.
 
Szlakiem św. Jakuba
c7fdd265738395b59fadc6db5becbac2bd8af01b.jpg
23 listopada br. w ramach XXVIII Dni Kultury Chrześcijańskiej organizowany jest rajd pieszy szlakiem św. Jakuba: Brodnica – Bachotek. Tegoroczne hasło DKCH brzmi „Z Brodnicy do Camino de Santiago - DROGĄ WIARY I KULTURY”, dlatego nie mogło w programie Dni zabraknąć pieszej wędrówki. Organizatorami rajdu są: Parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Urząd Miejski w Brodnicy, Muzeum w Brodnicy i Hufiec ZHP Brodnica. Wędrowcy wyruszą na szlak o godz. 10.00 z placu przy Pałacu Anny Wazówny, Przewidywany czas przejścia trasy to 2 godziny. Po godzinnej przerwie w PTTK w Bachotku wędrowcy wrócą do Brodnicy busami. Szlak świętego Jakuba to przecinająca całą Europę sieć dróg prowadzących do znajdującego się w Santiago de Compostela grobu apostoła. Uznaje się, że Camino de Santiago i tradycja pielgrzymowania do Santiago są ważne dla chrześcijańskiej tożsamości Europy.Fragment Camino Polaco, polskiej części drogi, przebiega przez Kujawsko-Pomorskie, w tym przez Pojezierze Brodnickie. Zgłoszenia na rajd przyjmowane będą od 12 do 19.11.2019 r. w Informacji Turystycznej - Brama Chełmińska i w Urzędzie Miejskim w Brodnicy, pok. 201. Osoby niepełnoletnie będą mogły wziąć udział w rajdzie z rodzicem bądź opiekunem.
 
Listopadowy Koncert Balladowy w Brodnicy
Orkisz.png
Zapraszamy 22 listopada o godz.18:00 na "Listopadowy Koncert Balladowy - Najpiękniejsze…" do Pałacu Anny Wazówny w Brodnicy. Przed brodnicką publicznością ceniącą łagodne dźwięki wystąpi krakowski bard Paweł Orkisz. Artyście akompaniować będą Piotr Bzowski i Zygmunt Golonka. Wstęp na koncert jest wolny.
Organizatorami koncertu odbywającego się w ramach "Ździebełka Ciepełka"są Muzeum w Brodnicy i Towarzystwo Miłośników Ziemi Michałowskiej. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Gminy Miasta Brodnica.

- Między różnymi dziełami kultury, które poprzez uważną percepcję wpływają na nasze myślenie i postrzeganie świata, są również pieśni. Najpiękniejsze, najmądrzejsze, albo po prostu najtrafniej pokazujące to, co zwykle sami chcemy dostrzec: dobro, łagodność, różne postawy wobec ludzi - mówi Paweł Orkisz. - W Polsce mamy ten komfort, że oprócz wielu pieśni polskich autorów dysponujemy także znakomitymi tłumaczeniami pieśni z rosyjskiego, francuskiego, czy angielskiego. Skoro przeżywamy okres zaduszkowy, wspomnijmy tych, którym wdzięczni jesteśmy za najpiękniejsze pieśni: Bułata Okudżawę, za jego "Modlitwę", Jurija Wizbora, za "Miła moja Ty", Leonarda Cohena, za "Alleluja" i "In my secret life", Georgesa Brassensa, za "Jestem mały miś". Wspomnijmy także Wojtka Bellona, Agnieszkę Osiecką, Jurka Reisera, Janusza Kotarbę i in.Zaśpiewamy kilka własnych utworów i z wysokości Brodnicy (na mapie) uśmiechniemy się do starego Krakowa…
Kinoteka Brodnica zaprasza
PODLY-OKRUTNY-ZLY-plakat-COLLAGE(1).jpg

22 listopada od godziny 18:00, w ramach obchodów XXVIII DNI  KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ będzie można obejrzeć dwa filmy.

"Między nami góry" godzina 18:00


Para obcych sobie ludzi przeżywa katastrofę samolotu w górach. Są zdani sami na siebie i mimo poważnych obrażeń muszą walczyć o przeżycie. Amerykański film dramatyczny z 2017 roku, w reżyserii Hany Abu-Assada, powstały na podstawie powieści pod tym samym tytułem z 2011 roku, autorstwa Charlesa Martina. Wyprodukowany przez wytwórnię 20th Century Fox. Główne role w filmie zagrali Idris Elba i Kate Winslet.

"Okrutny, podły, zły" godzina 20:00

Film jest swoistą kroniką zbrodni Teda Bundy’ego, opowiedzianą z perspektywy jego długoletniej dziewczyny Elizabeth Kloepfer, która nie wierzyła w prawdę o nim bo czyż można nie wierzyć komuś, kto ma taki cudowny uśmiech? Proces seryjnego mordercy Teda Bundy’ego był pierwszym tego typu transmitowanym przez telewizję. Choć było niemal pewne, że jest winny, media traktowały go jak gwiazdę rocka. Obnaża to naturę środków masowego przekazu. Z całym ich brudnym, wstydliwym, moralnie chwiejnym, podbrzuszem.
„Podły, okrutny, zły” rzuca widzowi wyzwanie. Filmowy, seryjny morderca przez większość czasu wygląda na miłego gościa. Ted Bundy prezentuje się jako przykładny partner, niezły ojczym, czarujący rozmówca, tancerz i gawędziarz. Dopiero pod koniec odkrywa twarz socjopaty….

 
Wczesne vs późne średniowiecze w Jabłonowie Pomorskim
plakat_brakama_epok.jpg
 
Dni Kultury Chrześcijańskiej w Brodnicy
2414ac1180b920ac535c2e00858f9dadc55bed20.jpg
Od 17 do 25 listopada odbywać się będą w Brodnicy XXVIII Dni Kultury Chrześcijańskiej pod hasłem „Z Brodnicy do Camino de Santiago - DROGĄ WIARY I KULTURY” Organizatorami wydarzeń są: Parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Urząd Miejski w Brodnicy, Brodnicki Dom Kultury, Muzeum w Brodnicy, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Brodnicy, ZHP Hufiec Brodnica, Warsztat Terapii Zajęciowej w Brodnicy Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłątny.
Program XXVIII Dni Kultury Chrześcijańskiej:
17.11.2019 r. godz. 17.00 - kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej: Koncert „Muzyka dawnych mistrzów - improwizacje organowe” w wykonaniu światowej sławy organisty Arkadiusza Popławskiego
18.11.2019 r. godz. 9.00 - Brodnicki Dom Kultury Konkurs recytatorski poezji religijnej dla uczniów klas 1-3 i 4-6 szkół podst. godz. 17.30 - Sala Wazów Pałacu Anny Wazówny „U Wazów przy kominku: poezja wiary, tolerancji i miłości” - wieczór poetycki.
19.11.2019 r. godz. 9.00 - Brodnicki Dom Kultury Konkurs recytatorski poezji religijnej dla uczniów klas 7-8 oraz szkół ponadpodst. godz. 17.00 - Pałac Anny Wazówny „Fenomen Camino de Santiago” – spotkanie z Bereniką Seryczyńską 20.11.2019 r. godz. 17.30 - Brodnicki Dom Kultury Otwarcie wystawy prac Adama Adamskiego „Sztuka Natury” (w ramach XIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą – Toruń 2019)
21.11.2019 r. godz. 9.00 - Brodnicki Dom Kultury Konkurs pieśni religijnej dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych (soliści i zespoły) godz. 10.00-14.00 – Warsztat Terapii Zajęciowej, ul. Wyspiańskiego 13 Drzwi Otwarte w WTZ
22.11.2019 r. godz. 18.00 - Brodnicki Dom Kultury Kinoteka Brodnica - projekcja filmu „Pomiędzy nami góry”, amer. dramat z 2017 r. w reż. Hany Abu-Assada. Wstęp wolny
23.11.2019 r. Rajd pieszy szlakiem św. Jakuba: Brodnica – Bachotek. Miejsce zbiórki - plac przy Pałacu Anny Wazówny, godz. 10.00. Zgłoszenia w dn. 12-19.11.2019 r. w Informacji Turystycznej - Brama Chełmińska i w Urzędzie Miejskim w Brodnicy, pok. 201.
24.11.2019 r. godz. 12.15 – kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej Msza św. na zakończenie XXVIII DKCh. Sumę Odpustową odprawi ks. bp Andrzej Suski, Emerytowany Biskup Toruński. godz. 16.00 - Brodnicki Dom Kultury Koncert laureatów i wystawa prac laureatów konkursów odbywających się w ramach XXVIII Dni Kultury Chrześcijańskiej
25.11.2019 r. godz. 10.00 - Brodnicki Dom Kultury Festiwal „Brodnickie Katarzynki” (muzyczne spotkanie seniorów z woj. kujawsko-pomorskiego) KONKURS PLASTYCZNY Temat: „Duchowa wędrówka szlakiem św. Jakuba".
 
Brodnica GOL Cup 2012 – turniej piłki halowej
bd206158279d1bd4fd55fef56943122e7e1a1b19.jpg
W sobotę 16 listopada br. w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Brodnicy odbędzie się turniej halowej piłki nożnej „Gol CUP 2012”. W zawodach weźmie udział 10 drużyn z całej Polski. Kilkudziesięciu młodych sportowców z rocznika 2012 o godzinie 9.00 rozpocznie rywalizację systemem każdy z każdym. Zakończenie turnieju planowane jest na godziny 14.00. Gospodarzami turnieju są: UKS GOL Brodnica Biali i UKS GOL Brodnica Zieloni.

Organizatorem sportowych zmagań jest Uczniowski Klub Sportowy Gol Brodnica. Patronat honorowy nad imprezą objął Burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz.

 

DKF BRODNICA zaprasza
KAFARNAUM-konto.jpg
15 listopada o godzinie 18:00 zapraszamy do Dyskusyjnego Klubu Filmowego BRODNICA na najnowsze dzieło Nadine Labaki, reżyserki, znanej widzom Dyskusyjnego Klubu Filmowego z filmu KARMEL. KAFARNAUM, to film uhonorowany nagrodą jury w Cannes, który sprowokował najgłośniejsze i najdłuższe owacje w historii festiwalu.

Potężny ładunek emocjonalny, jaki detonuje na ekranie Nadine Labaki, nikogo nie pozostawia obojętnym. Jej film pochłania, wstrząsa, porusza - i bywa, że doprowadza do łez. To zasługa nie tylko fantastycznego scenariusza, ale też odtwórcy głównej roli Zejna Al Rafeea. Ten mały uchodźca z Syrii zagrał w filmie chłopca, który pozywa własnych rodziców za to, że nie byli w stanie zapewnić mu godnego życia.

Porównywany do słynnego "Slumdoga. Milionera z ulicy", film libańskiej reżyserki nie serwuje łatwych wzruszeń, bo stawia przed nami nie tyle bezbronną, milczącą ofiarę, co chłopca przepełnionego gniewem i umiejącego swój gniew wykrzyczeć. Chcąc nie chcąc stajemy się więc uczestnikami wytoczonego przez Zejna procesu. I tylko od nas samych zależy, czy wejdziemy w rolę obrońców, oskarżycieli czy sędziów. Bo dystansu wobec opowiedzianej w KAFARNAUM historii nikomu nie uda się zachować. (źródło film.dziennik.pl)

Opłata członkowska w DKF BRODNICA jest dobrowolna i wynosi 10 PLN. Pieniądze są przeznaczane na cele statutowe. Nr konta: 09 1020 5024 0000 1802 0010 1022, Brodnicki Dom Kultury, ul. Przykop 43. W tytule wpłaty wystarczy wpisać DKF BRODNICA. Tel. kontaktowy (+48) 668 283 124.

 

III Kongres Przedsiębiorczości

c8804f104b602765839757fd23ea29a57d355fe0.jpg

Już w najbliższy czwartek 14 listopada w godz. 10.00-17.00 w Brodnickim Domu Kultury odbędzie się III Kongres Przedsiębiorczości pod hasłem "Work - Life Balance".

W trakcie spotkania odbędzie się szereg prelekcji, podczas których dowiemy się jak łączyć życie zawodowe z prywatnym, zbudujemy sieć kontaktów biznesowych i nabierzemy pozytywnej energii do działania.

Więcej informacji pod linkiem: https://facebook.com/events/387169555296871

Wydarzenie jest organizowane przez brodnicką Fundację Przedsiębiorczości Synergia i zostało objęte Honorowym Patronatem Burmistrza Brodnicy.

 

Wernisaż prac Mirosława Rusinka

 
wystawa.jpg

11 listopada o godzinie 15:00 w Brodnickim Domu Kultury zaprezentuje swoje prace absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Malarstwa, w pracowni prof. Leszka Misiaka, Mirosław Rusinek.

Mirosław Rusinek

Ukończył Liceum Plastyczne w Rzeszowie z dyplomem snycerstwa. W 2003 r. Uzyskał dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na wydziale Malarstwa w pracowni Profesora Leszka Misiaka. Do 2004 roku Tworzy głównie monumentalne formy abstrakcyjne. Potem mniejsze formy aktów wpisanych w pejzaż oraz pejzaże. Początkowo mniejsze formy zyskują monumentalność oraz wyjątkową i rozpoznawalną formę. Ma to związek z fascynacją malarstwem materii, którym zajmował się autor jeszcze na studiach. Właśnie te doświadczenia w połączeniu z tematami nieabstrakcyjnymi w treści dało rezultaty szczególnych możliwości fakturalnych w jego malarstwie. Rusinek chętnie przyznaje się do związku ze spuścizną koloryzmu polskiego i rozwija ten nurt u siebie - poszerzając go o nowe formalne i ideowe treści. Mieszka i tworzy w Rzeszowie, gdzie zajmuje się również pracą pedagogiczną, uczy malarstwa i rysunku w Zespole Szkół Plastycznych. Brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jego prace znajdują się w zbiorach państwowych i prywatnych w kraju oraz we Włoszech. USA, Brazylii, Meksyku, Niemczech, Luksemburgu, Australii, Japonii, Francji, Czechach. W 2012 r został laureatem nagrody fundacji Lamia w Rumunii.

 

„Lubię wracać tam gdzie byłem” - koncert w Brodnicy

205012cb68e0e9e1195e83766e17dc26f22f80e4.jpg

W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości zapraszamy na koncert polskich przebojów stulecia „Lubię wracać tam gdzie byłem”. Będzie to niezwykła okazja, by posłuchać największych przebojów m. in. A. German, A. Kurylewicz, H. Warsa, M. Grechuty, Cz. Niemena, Z. Wodeckiego. Podczas wzruszającego koncertu, który odbędzie się 11 listopada br. o godzinie 16.00, na scenie Brodnickiego Domu Kultury wystąpią znakomici muzycy Arte Con Brio, widzowie usłyszą wyjątkowe aranżacje i niepowtarzalne interpretacje hitów polskiej muzyki rozrywkowej.

Wstęp za okazaniem darmowej wejściówki do odbioru od 29 października 2019 roku w Urzędzie Miejskim w Brodnicy oraz Starostwie Powiatowym w Brodnicy. Organizatorem koncertu jest burmistrz Brodnicy i starosta brodnicki.

 

Koncerty z okazji Dnia Niepodległości

1547c4cb5bbddd14bc3cd42c74ac4b1b3785f5c9.jpg

Burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz oraz starosta brodnicki Piotr Boiński od 8 do 11 listopada 2019 r. zapraszają do uczestnictwa w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Obchody rozpoczną się 8 listopada o godz. 12.30 przy Pomniku Wdzięczności złożeniem kwiatów przez Burmistrza Brodnicy i Starostę Brodnickiego. Uroczystości w Pałacu Anny Wazówny gdzie m. in. nastąpi wręczenie medali i odznaczeń (wstęp za zaproszeniem) zaplanowano na godzinę 13.00. O godzinie 18.00 na Dużym Rynku w Brodnicy zorganizowane zostaną XI Brodnickie Nocne Manewry Patriotyczne. (org. Stowarzyszenie „Na Wiejskiej”. Zadanie dofinansowanie ze środków Gminy Miasta Brodnicy)

9 listopada br. na strzelnicy wojskowej przy Alei Józefa Piłsudskiego o godzinie 9.00 rozegrane zostaną Otwarte Zawody w Strzelectwie Sportowy o puchar Burmistrz Brodnicy.

11 listopada br. o godzinie 9.30 w kościele farnym w Brodnicy rozpocznie się uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem żołnierzy 4. Brodnickiego Pułku Chemicznego, pocztów sztandarowych, delegacji i Miejskiej Orkiestry Dętej.

Tego samego dnia o godz. 15.00 zapraszamy do Brodnickiego Domu Kultury gdzie nastąpi otwarcie wystawy malarstwa Mirosława Rusinka. Godzinę później o 16.00 również w Brodnickim Domu Kultury odbędzie się koncert pt. „Lubię wracać tam gdzie byłem” w wykonaniu Bydgoskich Solistów Arte Con Brio. Darmowe wejściówki na koncert do odbioru od 29 października w Urzędzie Miejskim w Brodnicy oraz Starostwie Powiatowym w Brodnicy.

W związku ze zbliżającymi się uroczystościami patriotycznymi burmistrz apeluje również o oflagowanie w tych dniach swoich miejsc zamieszkania i pracy.

Uroczyste koncerty odbędą sie również w Bartniczce, Brzoziu i Bobrowie.

2019-10-28_162837.jpg
 
74237034_2770751492957916_4055266704513564672_n.jpg
ogloszenie_11_listopada-page0001.jpg
 
Zbliżeniowe KINO VISA w Brodnicy
BANER-VISA-LISTOPAD-2019.jpg
 
10 listopada do Brodnickiego Domu Kultury zawita ponownie KINO VISA, z najnowszymi bestselerami dużego ekranu. Będzie można obejrzeć między innymi "Boże Ciało" Jana Komasy, "Ukrytą grę" okrzykniętą rewelacją festiwalu w Gdyni i naprawdę godnego obejrzenia "Jokera" z fenomenalną rolą Joaquina Phoenixa.
Repertuar:
BARANEK SHAUN. FARMAGEDON (90') - 12:00
Animacja, komedia, przygodowy, ograniczenia wiekowe: B.O.
BILETY - https://ekobilet.pl/zblizeniowekinovisa/baranek-shaun-film-farmageddon-2d-dub-32831/385091-bilety-na-film?hall_wrapper_element_id=11422#
Niesforny baranek i jego rozbekana ferajna powracają w uroczej komedii science-fiction, która rozbawi widzów nawet w najodleglejszych galaktykach. Przed barankiem Shaunem i jego stadkiem otwierają się gwiezdne wrota wiodące wprost do międzyplanetarnej przygody, gdy na ich farmie ląduje obdarzona niesłychanymi mocami i nieodpartym urokiem przybyszka z odległej galaktyki. Shaun będzie musiał pomóc jej odnaleźć odległy dom i umknąć stąpającej jej po piętach tajnej organizacji. Czy uda mu się zapobiec Farmageddonowi i w towarzystwie kosmatych kosmonautów powrócić na ukochaną farmę?
ZWIASTUN - https://youtu.be/V1QCIa-Ootk
 
BYŁ SOBIE PIES 2 (108') - 14:00
Familijny, przygodowy, DUBBING PL, ograniczenia wiekowe: 7+
BILETY - https://ekobilet.pl/zblizeniowekinovisa/byl-sobie-pies-2-2d-dub-32832/385092-bilety-na-film?hall_wrapper_element_id=11424#
Kontynuacja kinowego hitu, który w Polsce zachwycił prawie 650 tysięcy widzów w każdym wieku! Marcin Dorociński znów użycza głosu najbardziej kochanemu i wyszczekanemu psu w historii kina! Wszystkie psy doskonale wiedzą, że życie ma sens tylko u boku ukochanego pana lub pani. Ale czasem trzeba się nieźle nabiegać, żeby za nimi nadążyć. Bailey dostaje od swojego ukochanego Ethana nowy cel: ma opiekować się jego wnuczką – CJ. Dopóki dziewczynka jest mała, zadanie jest dość proste, choć czasem trzeba ochronić ją własnym ciałem przed rozbrykanym koniem. Z biegiem czasu CJ dorasta i wyzwania dla Baileya też stają się coraz większe, tym bardziej, że dziewczynka wyjeżdża z matką do wielkiego miasta i traci kontakt z dziadkami. Na szczęście Bailey przeżył już wiele żyć i sporo się o ludziach nauczył. Tym razem będzie musiał pomóc swojej ukochanej pani odnaleźć prawdziwą miłość, zrealizować marzenia i przede wszystkim pogodzić skłóconą rodzinę. Czasem będzie musiał odejść, by zaraz znów powrócić w nowym wcieleniu, raz nawet jako suczka. Bo jedno wie na pewno: życie jest na tyle pomerdane, że zawsze warto trzymać się razem.
ZWIASTUN - https://youtu.be/QGR9AoJDXqY
 
BOŻE CIAŁO (116') - 16:00
Dramat, obyczajowy, 2D PL, ograniczenia wiekowe: 15+
BILETY - https://ekobilet.pl/zblizeniowekinovisa/boze-cialo-2d-pl-32472/385093-bilety-na-film?hall_wrapper_element_id=11426#
Polski kandydat do Oscara. Zdobywca dziesięciu prestiżowych nagród 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w tym: nagrody za najlepszy scenariusz, reżyserię i najlepszą drugoplanową rolę kobiecą. Najnowsze dzieło Jana Komasy („Miasto 44”, „Sala samobójców”) to inspirowana prawdziwymi zdarzeniami historia chłopaka, który po wyjściu z zakładu poprawczego postanawia udawać księdza. W jego rolę brawurowo wciela się uznawany za jedno z największych odkryć aktorskich ostatnich lat - Bartosz Bielenia („Na granicy”). Pozostałą część obsady dopełniają utalentowani aktorzy młodego pokolenia – Eliza Rycembel („Obietnica”, „Carte Blanche”) i Tomasz Ziętek („Cicha Noc”, „Konwój”), zdobywcy prestiżowych wyróżnień poprzednich edycji FPFF w Gdyni – Aleksandra Konieczna („Ostatnia Rodzina”) i Łukasz Simlat („Amok") oraz Leszek Lichota.
ZWIASTUN - https://youtu.be/Y22lmaNA_Aw
 
UKRYTA GRA (115') - 18:30
Thriller, 2D NAPISY PL, ograniczenia wiekowe: 15+
BILETY - https://ekobilet.pl/zblizeniowekinovisa/ukryta-gra-2d-nap-32833/385094-bilety-na-film?hall_wrapper_element_id=11428#
Rewelacja festiwalu w Gdyni! Międzynarodowa produkcja Watchout Studio - polskiego domu produkcyjnego odpowiedzialnego za takie filmy jak „Bogowie” czy „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”.
Bill Pullman wciela się w rolę Joshuy Mansky’ego, genialnego matematyka, który u szczytu kryzysu kubańskiego zostaje porwany przez amerykańskie tajne służby. Nadużywający alkoholu zapomniany geniusz ma wystąpić w szachowym pojedynku przeciwko sowieckiemu mistrzowi Gawryłowowi na międzynarodowym turnieju. Rywalizacja jest jednak tylko przykrywką dla szpiegowskiej rozgrywki. Kiedy sojusznicy okazują się wrogami i nie wiadomo, komu naprawdę ufać, Mansky musi wykonać decydujący ruch, mający powstrzymać konflikt nuklearny. Genialny Robert Więckiewicz, w roli dyrektora Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie!
ZWIASTUN - https://youtu.be/BsZB9mlGzjs
 
JOKER (120') - 20:30
Dramat, kryminał, 2D NAPISY PL, ograniczenia wiekowe: 15+
BILETY - https://ekobilet.pl/zblizeniowekinovisa/joker-2d-nap-32834/385095-bilety-na-film?hall_wrapper_element_id=11430#
Jeden z najbardziej oczekiwanych filmów na świecie! Mroczny film z legendarnego uniwersum DC Comics.
Nominowany do Oscara Joaquin Phoenix wciela się w tytułową rolę Jokera. Na ekranie partneruje mu m.in. Robert De Niro, natomiast za reżyserię odpowiada Todd Phillips („Kac Vegas”).
Obraz śledzi losy kultowego czarnego charakteru. To oryginalna historia poświęcona wyłącznie temu bohaterowi, która nie została nigdy wcześniej zaprezentowana na dużym ekranie. Przedstawiony przez Phillipsa portret Arthura Flecka (Phoenix), człowieka zepchniętego na margines, to nie tylko kontrowersyjne studium postaci, ale także opowieść ku przestrodze w szerszym kontekście.
ZWIASTUN - https://youtu.be/awOK70kHV48


REZERWACJA BILETÓW - (22) 357 78 00, od poniedziałku do piątku, w godz. 10:00-15:00.
BILETY ONLINE (16 zł normalny, 14 zł ulgowy) sprzedawane są jedynie w cenie biletów normalnych.
BILETY ULGOWE (szkolny, studencki, seniora, rodzinny) można kupić jedynie w kasie kina, w dniu seansu. Przedsprzedaż on line kończy się na 24 h przed seansem.
Wszystkie zarezerwowane bilety należy odebrać NAJPÓŹNIEJ pół godziny przed seansem.
Kasa kina czynna w dniu seansów od godz. 11:30
 
Koncert pieśni patriotycznej w Sumowie
swieto-niepodleglosci-1571228255.jpg
 
Brodnica w retrospektywie - wystawa w Brodnicy
7049e374c64336d85621682da0f27279d4b6f59b.jpg
W czwartek, 7 listopada o godzinie 18:00 w Bramie Chełmińskiej w Brodnicy, przy ul. Mały Rynek 4, odbędzie się otwarcie wystawy, na której wykorzystano zdjęcia Brodnicy sprzed roku 1920, jak również te współczesne. Wystawa dofinansowana została ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Koalicje dla Niepodległej".

Dyrektor Muzeum w Brodnicy zaprasza na otwarcie wystawy PODRÓŻ W CZASIE STRASBURG W. – PR. – BRODNICA 2019, które odbędzie się 7 listopada 2019 r. o godz. 18:00 w Bramie Chełmińskiej przy ul. Mały Rynek 4. Wykorzystane na wystawie zdjęcia Brodnicy sprzed roku 1920 wykonali: W. von Węsierski, Wilhelm Lubrecht, Johann Fentrop, Artur Schreiber, Anastazy von Kozlowski, Paul Kamstiess. Autorem współczesnych zdjęć Brodnicy jest brodniczanin Stanisław Meyer.

Muzeum w Brodnicy realizuje zadanie "Brodnica w retrospektywie", oparte na ekspozycji przedstawiającej archiwalne i unikatowe widoki miasta sprzed stu lat oraz identyczne ujęcia wykonane w czasach obecnych. Przygotowywana w ramach zadania ekspozycja stanowi sentymentalną podróż po mieście, w okresie niezwykle istotnym dla historii całego kraju, jak i regionu. Okresie, w którym nie tylko kształtował się obraz ustrojowo – gospodarczy naszego państwa, ale i jego forma architektoniczno – przestrzenna.

Podjęte działanie dotyczy wydarzeń związanych z odzyskaniem i odbudową państwowości, w których istotną rolę odgrywa pamięć regionalna związana z różnymi drogami poszczególnych dzielnic kraju, prowadzącymi do niepodległości, popularyzacja wiedzy i zwiększenie świadomości na temat wydarzeń związanych z odzyskaniem i odbudową państwowości polskiej. Projekt ma również wspierać proces budowania wspólnoty wokół wartości związanych z niepodległością, poprzez twórczy i kreatywny sposób odnosi się do miejsc, postaci i wydarzeń historycznych związanych z lokalnym dziedzictwem kulturowym. Realizowane w ramach programu zadania wzmocnią poczucie wspólnoty w oparciu o wartości wpisane w polską tradycję państwową i narodową – wolność, solidarność oraz poszanowanie godności i praw człowieka.

 

Noc Grozy z BDK w Brodnicy
NOC-GROZY-2019.jpg
W dniu 4 listopada Brodnicki Dom Kultury zaprasza na Noc Grozy w Kinotece Brodnica. W repertuarze znajdą się słynne horrory, które przyprawią o dreszcze, a adrenalina nie pozwoli zasnąć. Noc Grozy adresowana jest do widzów powyżej 15 roku życia. Wstęp wolny.
 
Turniej o Puchar Wójta Gminy Zbiczno
73370503_2386818544979565_3234242903693852672_n.jpg
 
Cztery pory rzeki
c42d14131830d1bf2a19f1b3ff0cf2782d9117e2.jpg

25 października o godz. 18:00 w Galerii Brama Muzeum w Brodnicy odbędzie się wernisaż wystawy Dariusza Sarnowskiego „Cztery pory rzeki”. Wystawa, którą można zwiedzać od 26 października br., to niewielki, ale jakże ciekawy fragment obrazów i przeżyć, które dane było autorowi utrwalić. Przedstawia świat przepełniony śpiewem ptaków, klangorem żurawi, poprzecinany ścieżkami wielu gatunków zwierząt.

Dariusz Sarnowski – fotograf, dziennikarz, miłośnik przyrody. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Stowarzyszenia Polskie Media. Współtwórca i wieloletni prezes Okręgu Śląskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody. Zawodowo związany z prasą przyrodniczo-łowiecką. Współpracował z większością periodyków traktujących o polskiej przyrodzie jako autor zdjęć, reportaży i opowiadań. Reporter, fotoedytor, a następnie redaktor naczelny miesięcznika Magazyn Sezon. W programie „Natura” emitowanym w 3 programie TVP redagował i prowadził blok o fotografii przyrodniczej.

 
Nie tylko"Polityka"
1ce776eb80a7a0349d45bf8f0558e9023cff3873.jpg
W dniu 25 października zapraszamy do Brodnickiego Domu Kultury na seanse KINA VISA. W repertuarze film historyczny, komedio-dramat, polski kandydat do Oscara, komedia animowana dla dzieci i najnowsza produkcja Patryka Vegi "Polityka".
LEGIONY (140') - 09:00, 11:30
Historyczny, edukacyjny, 2D PL, ograniczenia wiekowe: 12+
Filmowa superprodukcja "Legiony", to porywającą opowieść o legionowym pokoleniu lat 1914-1916, które wywalczyło Polsce Niepodległość. „Legiony” to kino przygodowe w najlepszym wydaniu, zrealizowane przy użyciu najnowocześniejszych technik filmowych. Opowieść o młodych ludziach, którzy nie wahali się, by rzucić się w wir walki o odzyskanie państwowości, ale także o tych, którzy dopiero zrozumieli, że tylko w wolnej Polsce zrealizują swoje marzenia.
Występują: Sebastian Fabijański, Wiktoria Wolańska, Bartosz Gelner, Jan Frycz, Mirosław Baka, Borys Szyc, Antoni Pawlicki i wielu innych.
O, YETI! (100') - 15:10, 17:00
Animacja, komedia, 2D DUBBING PL, ograniczenia wiekowe: B.O.
Przed nami niezwykła przygoda - wprost z tłocznych ulic Szanghaju trafimy w zapierające dech w piersiach krajobrazy Himalajów.
Kiedy nastolatka Yi spotyka młodego Yeti na dachu apartamentowca, w którym mieszka, ona i jej psotni przyjaciele - Jin i Peng - nadają mu imię "Everest" i organizują niezwykłą wyprawę, aby magiczne stworzenie wróciło do swej rodziny, mieszkającej w najwyższym punkcie Ziemi.
Każdy krok tej wyprawy śledzi jednak Burnish, sprytny milioner, który marzy o schwytaniu Yeti, oraz dr Zara, która pragnie, by Everest wrócił do domu.
(NIE)ZNAJOMI (103') - 18:40
Komedia, dramat, 2D PL, ograniczenia wiekowe: 13+
"(Nie)znajomi", to wzruszający i zabawny film o miłościach, inspirowany hitem, który pokochały miliony widzów na całym świecie. Grupa przyjaciół decyduje się zagrać w trakcie kolacji w niewinną grę. Do zakończenia spotkania wszyscy muszą ujawniać wiadomości przychodzące na ich telefony, a rozmowy mają odbywać się w trybie głośnomówiącym. Jak możemy się spodziewać, ten przyjemny wieczór wywróci ich świat do góry nogami.
Występują: Tomasz Kot, Maja Ostaszewska, Aleksandra Domańska, Michał Żurawski, Kasia Smutniak, Łukasz Simlat oraz Wojtek Żołądkowicz.
BOŻE CIAŁO (116') - 20:20
Dramat, obyczajowy, 2D PL, ograniczenia wiekowe: 15+
Polski kandydat do Oscara!! Zdobywca dziesięciu prestiżowych nagród 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w tym: nagrody za najlepszy scenariusz, reżyserię i najlepszą drugoplanową rolę kobiecą. Najnowsze dzieło Jana Komasy ("Miasto 44", "Sala samobójców"), to inspirowana prawdziwymi zdarzeniami historia chłopaka, który po wyjściu z zakładu poprawczego postanawia udawać księdza. W jego rolę brawurowo wciela się uznawany za jedno z największych odkryć aktorskich ostatnich lat - Bartosz Bielenia ("Na granicy"). Pozostałą część obsady dopełniają utalentowani aktorzy młodego pokolenia - Eliza Rycembel ("Obietnica”, "Carte Blanche") i Tomasz Ziętek ("Cicha Noc", "Konwój"), zdobywcy prestiżowych wyróżnień poprzednich edycji FPFF w Gdyni - Aleksandra Konieczna ("Ostatnia Rodzina") i Łukasz Simlat ("Amok") oraz Leszek Lichota.
POLITYKA (135') - 22:20
Obyczajowy, dramat 2D PL, ograniczenia wiekowe: 15+
"Polityka" - najnowsza produkcja Patryka Vegi wzbudzała ogromne zainteresowanie już przed premierą. Cała fabuła na etapie produkcji utrzymywana była w największej tajemnicy, aby żaden z wątków nie wyszedł na światło dzienne. Film zainspirowany rodzimą sceną polityczną w charakterystyczny i wyrazisty dla reżysera sposób przedstawia wydarzenia ostatnich lat. Do kina warto wybrać się choćby po to, aby w jednym filmie na ekranie zobaczyć plejadę gwiazd polskiego kina: Andrzeja Grabowskiego, Macieja Stuhra, Daniela Olbrychskiego, Janusza Chabiora, Zbigniewa Zamachowski czy Iwonę Bielecką.
 
Nowe możliwości pozyskiwania dotacji dla NGO
Kopia-Kopia-Q4-Marketing-Report.jpg
Partnerstwo na Rzecz Rozwoju Ekonomii Społecznej w Brodnicy zaprasza na szkolenie "Nowe możliwości pozyskiwania dotacji dla NGO", które odbędzie się 22 października o godz. 17:00 w Domu Harcerza (ul. Nad Drwęcą 30) w Brodnicy.

Program szkolenia:
1. Wsparcie dla organizacji pozarządowych przez Ośrodek Wsparcia Ekonomi Społecznej TŁOK Toruń.
2. Przegląd funduszy dla NGO - Urząd Marszałkowski, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Kulturowego i inne.
3. Grantodawcy prywatni.
4. Omówienie nowych wzorów ofert do otwartych konkursów ofert i małych grantów.

Szkolenie poprowadzi Ryszard Konopka – animator, doradca kluczowy w OWES Tłok Toruń. Udział w szkoleniu jest bezpłatny.
Prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu do dnia 21 października 2019 r. pod numerem telefonu – 511 262 324.

 

Konkurs krasomówczy - etap powiatowy
konkurs02_700.jpg
21 października w Brodnickim Domu Kultury odbędą się powiatowe eliminacje do wojewódzkiego etapu 44. Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Młodzieży Szkolnej.

Do każdego etapu konkursu uczestnicy przygotowują do zaprezentowania dwa tematy. Dzieci ze szkół podstawowych prezentują w obydwu wystąpieniach tematykę związaną z turystyką, krajoznawstwem i historią naszego kraju. Zalecana jest prezentacja walorów własnego regionu - jego zabytków, historii, współczesnych osiągnięć i sylwetek ciekawych ludzi, bliskich sercu uczestnika oraz zasłużonych dla kraju i regionu. Uczestnicy zobowiązani są do pamięciowego opanowania tekstu.

Należy także pamiętać, że są to konkursy KRASOMÓWCZE, a nie RECYTATORSKIE. Wypowiedzi powinny być więc spontaniczne, sugestywne, zaprezentowane barwną i piękną polszczyzną. Eliminacje wojewódzkie dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych (klasy IV-VIII) i ponadpodstawowych odbędą się 24 października 2019 na Zamku Golubskim. Organizatorem konkursu na etapie powiatowym jest Brodnicki Dom Kultury. Nagrody dla laureatów ufundowało Starostwo Powiatowe w Brodnicy, a honorowy patronat objął starosta brodnicki Piotr Boiński.

 

Jesienny koncert w Jajkowie

 
plakat-jesienny-koncert.jpg
We wtorek, 22 października o godzinie 17:00 w Szkole Podstawowej w Jajkowie odbędzie się "Jesienny Koncert". W koncercie wezmą udział dzieci i młodzież z terenu gminy Brzozie, które wykazują się licznymi talentami. Bilety wstępu w cenie 5 zł dostępne są w szkole w Jajkowie, a ich sprzedaż będzie kontynuowana również przed koncertem. Organizatorami koncertu są SP w Jajkowie, Stowarzyszenie "Po Drodze", a współorganizatorami Gmina Brzozie i Sołectwo Jajkowo.
 
Jesienny marsz nordic walking w Szczuce
rajdplakat01_470.jpg
Nordic walking czyli chodzenie z kijami, to ogólnodostępna aktywność angażująca do 90% mięśni całego ciała. Tego typu marsze uprawiane są przez miliony ludzi na całym świecie, a ich sekret polega na umiejętnym odpychaniu się kijami od podłoża i zaangażowaniu górnych partii mięśniowych, przy jednoczesnym odciążeniu stawów skokowych, kolanowych, bioder i kręgosłupa.
Wójt gminy Brodnica zaprasza na jesienny marsz wokół jeziora Szczuka, który odbędzie się 19 października. Zbiórka o godzinie 10:30 na Orliku w Szczuce. Zapisy u animatorów Orlika do dnia 15 października.
 
Noc z muzeum
Matejkowski-2019-1-640x339.jpg
18 października o godzinie 17:30 zapraszamy do piwnic zamkowych na wystawę prac Adama Kuby Matejkowskiego PODNIESIENIE KRZYŻA cd. Po wernisażu o godzinie 18:30 w Sali Wielkiej Pałacu Anny Wazówny odbędzie się koncert "Młynarski kontra Osiecka".
- Początek mojej przygody z krzyżem miał miejsce wiele lat temu. Znajomi zaprosili mnie na Polesie, w okolice Garbarki. To miejsce gdzie wokół cerkwi, na wzgórzach są tysiące krzyży przywiezionych przez pątników. Po kilku dniach pobytu przyszła mi myśl, żeby z materiałów znalezionych na wsi, gdzie mieszkałem, stworzyć swój krzyż. Okoliczni mieszkańcy, gdy się dowiedzieli co robię, zaczęli przynosić różne materiały – może się przydadzą. I tak ze starych ławek, lady do podnoszenia pni w lesie i starych kutych elementów, powstał krzyż o wysokości około 3,5 metra. I tu wkroczył pop. Gdy się dowiedział, jak to wieś i ja uczestniczyliśmy w tym dziele, to stwierdził, że taki krzyż to postawimy uroczyście. Była piękna msza w obrządku prawosławnym, komunia, pieśni i skradziony pocałunek… Krzyż stanął osobno obok starych drzew – sam. Ale myślę, że już teraz ma liczne towarzystwo. I tak się zaczęło - mówi Adam Kuba Matejkowski.

Po wernisażu odbędzie się koncert "Młynarski kontra Osiecka" (śpiew Beata Marczewska i Tomasz Muszyński, fortepian – Adam Snopek), który odbędzie się w Sali Wielkiej Pałacu Anny Wazówny o godzinie 18:30.
 
ABC gotowania z Mariettą Marecką
a78070a422dbf8ddf8848b9094f4d4f1319c0020(1).jpg

Brodnicka książnica zaprasza do Pałacu Anny Wazówny na spotkanie z Marietą Marecką - prowadzącą program na kanale Kuchnia+ „ABC Gotowania” oraz „365 Obiadów Mariety Mareckiej”, autorką książki „ABC Gotowania”. Spotkanie zaplanowano na wtorek 15 października o godz. 17.30 w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki. Wstęp wolny.

Marieta Marecka od 6 lat prowadzi programy kulinarne na kanale Kuchnia+. Na początku było „ABC gotowania”, a od 3 lat „365 Obiadami Mariety Mareckiej”. Przy okazji programów powstały już trzy książki z serii „ABC gotowania”, tworzy się kolejna i ujrzy światło dzienne jesienią 2019 roku. Od czasu do czasu publikuje felietony i przepisy kulinarne w różnych magazynach kobiecych oraz na portalach tematycznych. Swoją przyszłość wiąże z „kucharzeniem”, mediami, podróżami i z rozpuszczaniem kulinarnym swego synka. Z wykształcenia jest magistrem zarządzania i marketingu, a pracę licencjacką i magisterską dla odmiany pisała o modzie na gotowanie.

 
Gminne obchody Dnia Seniora
dzien-seniora-2019-zielony-na-fb-748x1058.jpg
 
W poniedziałek, 14 października w hali widowiskowo-sportowej w Zbicznie o godz. 17:00 rozpoczną się gminne obchody Dnia Seniora. W programie występ wokalny Oliwii Ziółkowskiej i Magic Show z udziałem iluzjonisty. Będzie także słodki poczęstunek.
 
Projekt EtnoPolska w Górznie
72297003_1667315476736195_4884518430016798720_n(1).jpg
Program EtnoPolska jest odpowiedzią na mniejszą możliwość uczestnictwa w życiu kulturalnym społeczności zamieszkujących obszary oddalone od dużych ośrodków miejskich. Zakończenie programu, który realizowany był w Górznie, nastąpi w sobotę, 12 października w godzinach 15:00 - 21:00.

"EtnoKuchnia / Poszukiwania” to tytuł projektu, na który GOK w Górznie uzyskał dofinansowanie w wysokości 20 000 zł z programu Narodowego Centrum Kultury "EtnoPolska". We wrześniu i październiku przeprowadzone były działania badawczo-kulinarne, które miały na celu przybliżenie, nazwanie oraz spróbowanie wytworów kuchni regionalnej z pogranicza kuchni kujawskiej i pomorskiej. Na działania złożyły się spotkania z historykami i popularyzatorami kuchni regionalnej, warsztaty kulinarne oraz podsumowanie działań w postaci festynu dla mieszkańców.

EtnoKuchnia jest swego rodzaju dyskusją nad dziedzictwem kulinarnym. Projekt ten wzmocnił poczucie tożsamości kulinarnej członkiń kół gospodyń wiejskich z gminy Górzno, które aktywnie zaangażowały się w przygotowanie dokumentacji projektowej.

W ramach projektu odbyły się:

10 września "Debata kulinarna pomiędzy Antkiem, a Śledziem". W debacie o kulinarnych zwyczajach, daniach, o tym jak i co podawano na stoły w naszych okolicach, udział wzięli Piotr Grążawski i Andrzej Szalkowski.

17 września "O kulinarnych zwyczajach na Kujawach, Pomorzu i Ziemi Dobrzyńskiej" spotkanie, które prowadził pracownik Muzeum Etnograficznego Grażyna Szelągowska.

23, 24 i 25 września dla członkiń kół gospodyń wiejskich odbyły się warsztaty kucharskie w Wapionce.

12 października w godzinach 15:00 - 21:00 na Rynku w Górznie odbędzie się festyn plenerowy na zakończenie projektu. W trakcie spotkania będą animacje dla najmłodszych (od 15:00 do 17:30), festynowi towarzyszyć będzie muzyka na żywo ("Kapela Podwórkowa z Kopyta" z Konina), również do tańca. Jadło zapewnią cztery koła gospodyń wiejskich z gminy Górzno (tj. KGW Miesiączkowo, KGW Gminy Górzno, KGW Górzno Wybudowanie oraz KGW Zaborowo). Oczywiście nie zabraknie lokalnych smakołyków.

Festyn wspierają strażacy z OSP Górzno oraz Dworek Wapionka. Rynek na czas festynu będzie zamknięty.

 

XIX Biesiada Kulturalna Seniorów w Gorczenicy
2019-09-20_101024.jpg

Coroczne Biesiady Kulturalne Seniorów są okazją do przedstawienia dorobku artystycznego klubów i zespołów. Każdego roku zgłaszają się formacje nie tylko z województwa kujawsko-pomorskiego, ale również z województw ościennych. Bywają też goście spoza granic naszego kraju. Biesiada służy wymianie doświadczeń, ale jest także okazją do corocznej wspólnej zabawy i kultywowania tradycji regionalnych.

Dzięki wójtowi, pracownikom Urzędu Gminy Brodnica, GOPS-u, biblioteki, dyrekcji Szkoły Podstawowej w Gorczenicy, gronu nauczycielskiemu, pracownikom administracji i obsługi, młodzieży szkolnej, która opiekuje się zespołami podczas biesiady, Radzie Rodziców, paniom z KGW i sponsorom, coroczne biesiady udają się znakomicie.

Przez pierwsze cztery lata biesiada miała charakter konkursu, a obecnie jest przeglądem. Towarzyszą jej kiermasz z rękodziełem artystycznym oraz kiermasze kulinarne. Organizatorami Biesiady Kulturalnej Seniorów są: Gminna Biblioteka Publiczna w Szczuce z kierownikiem Małgorzatą Zarembską i wójt gminy Brodnica Adam Zalewski. Jak widać jesień życia wcale nie musi być smutna, a aktywność ludzi starszego pokolenia pozwala pokazać wszystkim, że w każdym wieku jest czas na to, by żyć aktywnie i z powodzeniem rozwijać swoją pasję.

 

Święto bibliotek i czytania

nocbplakat01_470(1).jpg

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku. W bibliotekach w całej Polsce czekają na czytelników specjalne wydarzenia, w tym również w Brodnicy i w Zbicznie.

W piątek, 4 października Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Brodnicy zaprasza na Noc Bibliotek. Ogólnopolska akcja w Pałacu Anny Wazówny w Brodnicy rozpocznie się o godzinie 17:30 i potrwa do godziny 22:00. Brodnicką Noc Bibliotek rozpocznie spotkanie autorskie z brodniczanką Martą Boraczyńska, autorką książki "Rudy, Agata i ja". Po spotkaniu czekają na wszystkich liczne atrakcje takie jak piracka fotobudka, lalki artystyczne Pani Barbary Wydzgowskiej, strefa relaksu - "Z książką na leżaku", strefa melomana – gramofon ze starymi winylami, spotkanie klubu poetyckiego "Wazówną czerpane". W tym dniu do godziny 22:00 będzie można również oddawać i wypożyczać książki w głównej siedzibie brodnickiej książnicy. Wstęp wolny.

 

Kino VISA  w BDK w Brodnicy
2019-09-24_112231.jpg
W niedzielę, 29 września do Brodnicy zawita Kino VISA. W repertuarze znalazły się film historyczny, komedia kryminalna, komedia przygodowa i kontynuacja dobrego horroru. Zapraszamy od 10:00 do 20:30.
ANGRY BIRDS 2 (97 min.) – 10:30, 14:30
Animacja, komedia, przygodowy, 2D DUBBING PL, ograniczenia wiekowe: B.O.
Po wielkim sukcesie "Angry Birds Film", który na całym świecie zarobił ponad 350 milionów dolarów, czas na ponowne spotkanie z Redem, Chuckiem, Bombą i innymi bohaterami "Angry Birds Film 2".
PIŁSUDSKI (105 min.) – 12:30, 16:30
Dramat, historyczny, edukacyjny, 2D PL, ograniczenia wiekowe: 13+
To nie miało prawa się stać! Jest rok 1901. Józef Piłsudski "Ziuk" (Borys Szyc), po brawurowej ucieczce ze szpitala psychiatrycznego ponownie staje na czele polskiego podziemia niepodległościowego. Nieugięty na polu walki, w życiu prywatnym poddaje się namiętności, rozdarty między dwiema kobietami jego życia – żoną (Magdalena Boczarska) i kochanką (Maria Dębska). Przez zachowawczych członków Polskiej Partii Socjalistycznej uważany za terrorystę, Piłsudski wraz z najbliższymi współpracownikami nie cofnie się przed niczym – zamachami na carskich urzędników i najwyższych oficerów, szmuglowaniem bomb, zuchwałym napadem na pociąg, by osiągnąć swój cel: niepodległą Polskę. Zbliża się rok 1914 i "Ziuk" widzi nowe szanse na osiągnięcie niemożliwego. "Piłsudski" to kino awanturnicze, płomienny romans, historia prawdziwa Marszałka, jakiej dotąd nie znano.
NA BANK SIĘ UDA (105 min.) 18:30
Komedia kryminalna, 2D PL, ograniczenia wiekowe: 13+
Szalone tempo akcji, wyraziste postaci i dowcipne dialogi. Trzech starszych panów dokonuje napadu na bank. Doskonale przygotowani, uzbrojeni po zęby i w maskach na twarzy, pod okiem kamer monitoringu wchodzą do banku i włamują się do podziemnego sejfu. Kiedy policja przyjeżdża na miejsce, ze zdziwieniem stwierdza, że nic nie zginęło. Ale czy na pewno? I tak splatają się losy trzech staruszków, młodego hakera i policyjnego informatyka. Jest i piękna dziewczyna. Pozostaje tylko pytanie, co czeka ich na końcu tej przygody – nagroda czy więzienna cela?
TO: ROZDZIAŁ 2 (174 min.) – 20:30
Horror, 2D NAPISY PL, ograniczenia wiekowe: 15+
Zło wkrada się do miasteczka Derry położonego w stanie Maine co 27 lat. "TO: Rozdział 2" ponownie gromadzi, znanych nam z części pierwszej dorosłych już bohaterów, którzy spotykają się prawie trzydzieści lat po wydarzeniach przedstawionych w filmie "TO".
 
Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Brodnica Adama Zalewskiego
2019-09-23_114801.jpg
W niedzielę, 29 września na boisku Orlik w Szczuce odbędzie się Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Brodnica Adama Zalewskiego. Turniej jest otwarty dla amatorów piłki nożnej (osoby pełnoletnie) i mogą brać w nim udział zakłady pracy, instytucje oraz tzw. "dzikie drużyny".

Celem turnieju jest umożliwienie rywalizacji sportowej drużyn piłkarskich, promocja i popularyzacja piłki nożnej wśród mieszkańców gminy Brodnica i powiatu brodnickiego, integracja społeczności lokalnej, przeciwdziałanie patologiom społecznym poprzez wypełnienie i organizację wolnego czasu i propagowanie zdrowego stylu życia. Turniej otwarty dla amatorów piłki nożnej (osoby pełnoletnie). W turnieju mogą brać udział zakłady pracy, instytucje oraz tzw. "dzikie drużyny". Zespół musi składać się z max. 10 zawodników, w tym minimum 2 osoby z terenu gminy Brodnica.

System rozgrywek uzależniony jest od ilości zgłoszonych zespołów i zostanie ustalony przez organizatora i podany kapitanom/kierownikom drużyn na odprawie w dniu 29 września 2019 r. (dzień turnieju) o godz. 9:45 na Orliku. Najlepsze drużyny z miejsc I-III otrzymają pamiątkowe dyplomy, puchary oraz nagrodę rzeczową.

 

Festyn Barwy Jesieni w Janówku
69740062_2676412669058466_9148731930521370624_n.jpg
W niedzielę, 29 września w Janówku po raz piąty odbędzie się festyn "Barwy Jesieni". W programie wiele atrakcji, organizatorzy zapraszają. Impreza wpisała się już na stałe do kalendarza i również w tym roku będziemy trzymać kciuki za szalejących traktorzystów.

Organizatorzy festynu - Sołectwo Janówko i Gmina Brzozie przygotowali wiele atrakcji. Wśród nich animacje i zabawy dla dzieci, stoiska handlowe, mała gastronomia i wspólna biesiada, a także wyścigi z udziałem ciągników.

Inicjatorem i głównym organizatorem imprezy jest radna powiatu brodnickiego Małgorzata Smoczyńska, którą mocno wspierają w organizacji festynu Rada Sołecka, Ochotnicza Straż Pożarna, Koło Gospodyń Wiejskich, mieszkańcy wsi oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Społeczności Lokalnej "Po Drodze". Partnerem wydarzenia jest Powiat Brodnicki oraz Automobilklub Toruński.

Janówko - boisko wiejskie niedziela, 29 września godzina 14:00.

 

"Razem do Trójstyku" z Górzna

71039797_1641479339319809_2014980050037768192_n.jpg

Sztafeta "Razem do Trójstyku" wpisuje się w ogólnopolską akcję pod nazwą "Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna", która zachęca do wspólnego wędrowania i poznawania walorów krajoznawczych. Uczestnicy rajdu, w grupach pieszych i rowerowych, wyruszają z Górzna (woj. kujawsko-pomorskie), Lidzbarka (woj. warmińsko-mazurskie) oraz Lubowidza i Żuromina (woj. mazowieckie), aby spotkać się przy symbolicznym głazie w miejscu styku trzech województw. W tym roku wyruszą w sobotę, 28 września.

"Trójstyk" leży na terenie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego i gwarantuje możliwość podziwiania niepowtarzalnego piękna przyrody. Spotkanie jest również okazją do nawiązania nowych kontaktów i relacji na gruncie zawodowym i towarzyskim.

To już czwarty raz zapraszamy do wzięcia udziału w sztafecie. Proponujemy wspólne wędrowanie do kamienia opatrzonego herbami trzech województw kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego. Już teraz wiadomo, że przy kamieniu spotkają się grupy i indywidualni turyści z Lidzbarka Welskiego, Lubowidza, Żuromina i okolic. Po wspólnym przywitaniu wszyscy razem udadzą się do Gościńca Myśliwskiego w Konopatach (na pieszo ok 1,2km) na piknik integracyjny. Szczegóły na plakacie, a zapisy w GOK-u w Górznie. Dla startujących z Górzna będzie zapewniony powrotny transport.

 

"Ogniwo" - wernisaż w galerii BRAMA

b907738c70fe8c0e271d0f9a9429d4694edc39a6.jpg

Burmistrz Brodnicy oraz dyrektor muzeum w Brodnicy mają zaszczyt zaprosić na wernisaż prac dwóch, wyjątkowych brodniczan: malarza impresjonisty Bolesława Tomasza Danielewskiego oraz studentki V roku Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Agnieszki Staak. Wernisaż odbędzie się 27 września 2019 r o godz. 18:00 w Galerii w Bramie Chełmińskiej.

Tytuł wystawy OGNIWO nie jest przypadkowy - artysta wyjaśnia, że najważniejszą rzeczą dla niego jest bycie częścią łańcucha ludzi, którzy bezinteresownie pomagają sobie nawzajem w twórczym rozwoju, swoistym ogniwem, łączącym biegunowo różne pokolenia artystów. Na początku drogi zawodowej Bolesław Danielewski otrzymał takie wsparcie od wybitnego pedagoga i artysty profesora Waldemara Woźniaka. Dziś ideę ogniwa przekazuje młodszemu pokoleniu artystów, z nadzieją, że każdy z nich przekaże swoje wsparcie dalej.

Zarówno malarstwo jak i działalność plastyczna Bolesława Tomasza Danielewskiego jest ściśle związana z miejscem, w którym mieszka, w którym się wychował i które pokochał. Pojezierze Brodnickie, to ukochany temat jego obrazów - sielskie pejzaże i snopy siana na polach, skąpane w szarościach i światłocieniach stanowią swoistą impresję, która u odbiorcy buduje różnego rodzaju emocje... Wstęp wolny.

 

Spotkanie autorskie w Brodnicy

ae0258349ff2b20fcd13f9ff3b970e67c07981e3.jpg

26 września brodnicka biblioteka zaprasza na spotkanie z Anną Fiałkowską-Niewiadomską, pochodzącą z okolic Brodnicy autorką "Niewiernej" stanowiącą pierwszą część cyklu "Siostrzane dusze". Debiut literacki autorki opisuje losy sióstr pochodzących z dysfunkcyjnej rodziny, rozdzielonych przez wydarzenia z przeszłości.

Bohaterka naszego spotkania jest absolwentką Liceum Ekonomicznego przy ZSZ w Brodnicy, studiowała zootechnikę na Wydziale Bioinżynierii Zwierząt UWM w Olsztynie, gdzie zdobyła tytuł inżyniera. Obecnie studiuje prawo na AHE Łódź.

Prywatnie jest mamą dwóch synów - Nikodema i Zachariasza i stara się dzielić czas pomiędzy domem, nauką, pisaniem a hobby, którym jest szeroko pojęte rękodzieło.

Spotkanie z cyklu Brodnickie promocje odbędzie się 26 września (czwartek) o godz. 17.30 w Sali Bankietowej Pałacu Anny Wazówny.

Wstęp wolny

 

Bieg z Jajem w Jajkowie

69830045_2680267552006311_7857973479298039808_n.jpg

W niedzielę, 22 września na boisku szkolnym w Jajkowie rozpocznie się akcja charytatywna "Bieg z Jajem". Akcja ta ma na celu wspomaganie pana Rafała Domżalskiego w spełnieniu jego marzeń. Trasa biegu mierzy około 5,5 km w malowniczym terenie. Start o godzinie 14:00.

"Bieg z Jajem" to akcja charytatywna mająca na celu pomoc panu Rafałowi Domżalskiemu, który W 2006 roku na skutek nieszczęśliwego upadku doznał urazu rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym (C4, C5, C6), skutkiem czego jest porażenie czterokończynowe. Pan Rafał porusza się na wózku inwalidzkim i jest aktywny zawodowo. W chwili obecnej zbiera na urządzenia Smart Drive - lekki, wytrzymały i łatwy w montażu napęd do wózka inwalidzkiego, który wspomaga użytkowników wózków. Urządzenie to pozwoli na pokonywanie dużych odległości i większą samodzielność. Po biegu będzie można dorzucić swoje "parę groszy" na pomoc w zakupie urządzenia Smart Drive.

Na szkolnym boisku w Jajkowie czekać będzie wiele atrakcji, a wśród nich poczęstunek, także słynna zupa jajeczna, konkursy dla dzieci prowadzone przez Radosława Fiszera, konkursy dla dorosłych, a do tego atrakcyjne nagrody. Jak informuje Iwona Wiśniewska prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Społeczności Lokalnej "Po Drodze", które jest jednym z organizatorów wydarzenia, bieg ma również na celu propagowanie piękna urokliwych terenów gminy Brzozie, stąd nieprzypadkowy wybór trasy nader malowniczej. Zapraszamy chętnych w każdym wieku, bieg będzie miał dowolną formę wykonania (bieg, trucht, spacer).

Organizatorami biegu są: Wioska Początku Życia, Urząd Gminy Brzozie, SieBiega, Morsy Głęboczek, Szkoła Podstawowa w Jajkowie, Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Społeczności Lokalnej "Po Drodze". Wydarzenie wsparli także liczni sponsorzy.

 

Jubileusz schroniska REKSIO w Brodnicy

a7ea41f8d0400b3eafe2a175e89123ce53e9c484.jpg
W tym roku schronisko dla zwierząt w Brodnicy obchodzi jubileusz 25-lecia. W związku z tym REKSIO zaprasza wszystkich przyjaciół i sympatyków do wspólnego świętowania w sobotę, 21 września 2019 roku o godz. 14:00 na ul. Ustronie 20.

Zabierzcie koc piknikowy, weźcie przyjaciół, tych dwunożnych jak i czteronożnych. Organizatorzy zapewniają, że na imprezie każdy znajdzie coś dla siebie.

W programie m.in.:

- zwiedzanie schroniska

- nauka własnoręcznego wykonywania zabawek dla psów i kotów lub karmnika dla ptaków

- możliwość zaczipowania swojego pupila

- spotkanie się z psim behawiorystą

- zabawa z podopiecznymi schroniska

Wszystkie atrakcje będą bezpłatne

O godzinie 16:00 rozpocznie się spotkanie będące podziękowaniem dla przyjaciół Schroniska „Reksio”.

 

Brodnica POP Festival 2019
BRODNICA-POP-FESTIWAL.jpg
Muzyka pop ma się dobrze, anglojęzyczna muzyka pop ma się jeszcze lepiej, a jej popularność od lat nie słabnie. Jako, że natura nie znosi pustki, a tegoroczna edycja OPEN MUSIC nie doszła do skutku, do polskich wokalistów kierowana jest nowa propozycja – I Ogólnopolski Festiwal Piosenki Anglojęzycznej BRODNICA POP FESTIVAL.
Koncert inaugurujący odbędzie się 19 września, dzień później, 20 września, konkurs wokalny, a 21 września zapraszamy na warsztaty wokalne z Natalią Lubrano. Gwarantujemy nie tylko doznania muzyczne, ale także możliwość wygrania nagród pieniężnych, w tym głównej nagrody, w wysokości 1500 PLN!

Liczba miejsc ograniczona! Nie zwlekaj, zarejestruj się już dziś! Rejestracja na stronie http://brodnicapopfestival.syskonf.pl/

Żaden festiwal nie może obejść bez szacownego JURY. Poznajcie jury BRODNICA POP FESTIVAL 2019:

Natalia Lubrano: od 20 lat na scenie muzycznej Wrocławia. Absolwentka Szkoły Muzycznej I st., a także Szkoły Muzycznej „Jazz a Tours”, we Francji, w klasie wokalu. Finalistka programów telewizyjnych “The Voice of Poland 5” oraz “Must Be The Music 10”. Nauczycielka śpiewu.

Patryk Skoczyński: wokalista, kompozytor, autor tekstów oraz producent, finalista VI edycji programu ''The Voice of Poland'', w drużynie Marii Sadowskiej, absolwent szkoły wokalnej, pod przewodnictwem Moniki Warakomskiej. Aktualnie pracuje nad debiutancką płytą.

Maciej Zieliński: wokalista, uczestnik telewizyjnych show muzycznych, m.in. V edycji programu ''The Voice of Poland'', w drużynie Tomsona i Barona. Organizator serii koncertów ''Raz Do Roku'', odbywających się w Brodnickim Domu Kultury, od 2013 r. oraz student lingwistyki stosowanej.
 
Festiwal Baniek Mydlanych w Brodnicy
2ae5aae4b800eb3284c5f8aa0ede77b7c5a1da1b.jpg
Festiwal Baniek Mydlanych niebawem odwiedzi Brodnicę. Trasa 2019 to mnóstwo bańkowych nowości. Bańki mydlane czekać będą na mieszkańców Brodnicy w niedzielę, 15 września, od godziny 15:00 na terenie OSiR-u ul. Królowej Jadwigi 1. Wstęp bezpłatny.
Organizatorzy przygotowali:
 • Duuużo darmowego płynu
 • Animacje z bajkowymi postaciami
 • Bańkowe pokazy i zamykanie w bańce
 • Tysiące małych baniek
 • Konkursy z nagrodami
 • Akcesoria do puszczania baniek
 • Kolorowe łakocie i granity
 • Dmuchańce i eurobungee

Festiwal Baniek Mydlanych to doskonała zabawa dla wszystkich, bez wyjątków, bez ograniczeń wiekowych. Wstęp bezpłatny.
 
Stowarzyszenie "Młodzi dla Brodnicy" zaprasza
przewodnik.jpg
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Społecznego "Młodzi dla Brodnicy" zaprasza na spotkanie Partnerów Porozumienia Partnerskiego na Rzecz Rozwoju Ekonomii Społecznej w Brodnicy. Spotkanie odbędzie się w dniu 16 września o godz. 16:30 w Domu Harcerza w Brodnicy.
Spotkanie połączone będzie z promocją Przewodnika na Rzecz Rozwoju Ekonomii Społecznej w Brodnicy.

Program spotkania:
1. Promocja Przewodnika na Rzecz Rozwoju Ekonomii Społecznej w Brodnicy
2. Omówienie zasad współpracy w ramach Partnerstwa.
3. Propozycje przyszłych działań.

Prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu do dnia 13 września pod numerem telefonu – 511 262 324.
 
Charytatywny Turniej Piłki Nożnej Brodnickich Zakładów Pracy
c6d34032fecc67e97b97110ae661677429b9524b.jpg

W dniach 14-15 września 2019r. na hali OSiR odbędzie się Charytatywny Turniej Piłki Nożnej Brodnickich Zakładów Pracy, którego celem jest zbiórka pieniędzy na rehabilitację oraz schodołaz dla rannej w wypadku Angeliki Krakowskiej.

W programie wiele atrakcji m.in. konkursy i warsztaty taneczne.

Gwiazdą wydarzenie będzie Artur Cieciórski – zwycięzca drugiej edycji „You can dance - po prostu tańcz”.

14.09 godz. 10:00 – eliminacje

15.09 godz. 10:00 – finały

godz. 12:00 – start imprez towarzyszących

godz. 14:30 – spotkanie z Arturem Cieciórskim

 
Święto Pieczonego Ziemniaka w Nieżywięciu
ziemniakplakat01_470.jpg
W sobotę, 14 września na placu przy Domu Kultury w Nieżywięciu odbędzie się Święto Pieczonego Ziemniaka. W programie konkursy dla dzieci i dla dorosłych, pieczenie kiełbasek i ziemniaków, a także zabawa taneczna.
 
Spektakl "Mroczny czas okupacji" w Jabłonowie Pomorskim
mroczny_czas_okupacji.jpg
W sobotę, 14 września w kościele pod wezwaniem św. Wojciecha w Jabłonowie Zamku odbyło się przedstawienie pt. "Mroczny czas okupacji", oparte na historii lokalnej. Projekt "Ocalić od zapomnienia", w ramach którego odbył się spektakl, prowadzony jest przez Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim i został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "EtnoPolska 2019".

Scenariusz przedstawienia został napisany przez Ewę Rzepkę, która także wyreżyserowała spektakl. Marlena Smaga-Byrwa przygotowała wyjątkową scenografię i ciekawe kostiumy. Oprawę muzyczną i śpiew przygotowała Justyna Prajs, Jakub Iwański zadbał o nagłośnienie, a Bogusław Uniatowski zajął się oświetleniem.

W przedstawieniu wystąpiła młodzież z miasta i gminy Jabłonowo Pomorskie: Eryka - Weronika Rzepka, Elżbieta - Zuzanna Dembek, Gertruda - Jagoda Prajs, Mama Cecylia - Agata Słowik, Ojciec Franciszek - Karol Kopaczewski, Esesman, oficer - Tymek Byrwa, Anioł - Julka Kania, Niemiecki żołnierz polskiego pochodzenia - Mateusz Sobczak, Wysiedlona rodzina: Mężczyzna - Paweł Nowak, Kobieta - Wiktoria Giermak, Dziecko 1 - Kinga Goryńska, Dziecko 2 - Pola Byrwa, Dziecko 3 - Kacper Cyran, Dziecko 4 - Zuzanna Giermak, Więźniowie obozu koncentracyjnego: Więzień 1 - Wiktoria Śliwińska, Więzień 2 - Jan Hanuszewski, Więzień 3 - Majka Sankiewicz, Więzień 4 - Wiktoria Wiechowska, Mała dziewczynka powstańcza - Marysia Kasprowicz, Mały powstaniec - Sebastian Rejewski, Żołnierz polski 1 - Piotr Wartacz, Żołnierz polski 2 - Miłosz Głowacki, Żołnierz polski 3 - Hubert Szymczak, Śpiewający: Wiktoria Cymańska, Julka Strzelecka, Martyna Markwart, Zuzanna Grodzka, Iga Grodzka, Julia Goryńska.

 

Poznańskie Słowiki w Górznie

slowiki01_700.jpg

W piątek, 13 września o godzinie 19:30 w kościele rzymsko-katolickiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Górznie odbędzie się koncert Poznańskich Słowików. Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej zaśpiewa także następnego dnia w trakcie mszy św. w sobotę, 14 września o godzinie 10:30.

Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej nazywany powszechnie Poznańskimi Słowikami znany jest w całej Polsce, jak i poza jej granicami. Poznańskie Słowiki dają rocznie kilkadziesiąt koncertów. Śpiewały we wszystkich niemal krajach europejskich, a także w USA, Kanadzie, Korei Płd. oraz Japonii. Chór występował dla koronowanych głów i prezydentów, a także wielokrotnie dla Papieża Polaka, Jana Pawła II. Chór wykonuje dzieła mistrzów średniowiecznych, epoki renesansu, wokalno-instrumentalne arcydzieła baroku Bacha i Haendla, utwory klasycyzmu Mozarta, Haydna i Beethovena, romantyzmu Chopina, Schuberta, śpiewa wreszcie kompozycje współczesne.

Chór współpracował z wybitnymi artystami m.in. z Barbarą Hendricks, Margaret Marshall, Adele Stolte, Renatą Scotto, Krystyną Szostek-Radkową, Teresą Żylis-Garą, Ryszardem Karczykowskim, Wiesławem Ochmanem. Chórem dyrygowali m.in.: Stanisław Wisłocki, Marek Pijarowski, Łukasz Borowicz, David Shalom, Gaetano d'Espinosa i legendarny Leonard Bernstein. Zespół stale współpracuje z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej.

Poznańskie Słowiki nagrały kilkadziesiąt płyt, zarejestrowały setki nagrań radiowych i telewizyjnych. Przez ponad 75 lat zespół tworzyło ponad 1500 śpiewaków. Obecnie Poznańskie Słowiki to prawie 100 śpiewających chłopców i mężczyzn. Ich wspólny sukces jest muzyczną wizytówką Poznania i Polski.

 

Program EtnoPolska w Górznie

ETNOPOLSKA2019.jpg

Program EtnoPolska jest odpowiedzią na wyraźnie mniejszą możliwość uczestnictwa w życiu kulturalnym społeczności zamieszkujących obszary oddalone od dużych ośrodków miejskich. Program zakłada preferencje dla zadań realizowanych w miejscowościach liczących nie więcej niż 50 tysięcy mieszkańców. W ramach programu w Górznie niebawem rozpocznie się realizacja projektu "EtnoKuchnia / Poszukiwania”.
Celem programu jest tworzenie warunków dla wzmacniania tożsamości kulturowej i uczestnictwa w kulturze na poziomie lokalnym i regionalnym. W ramach programu dofinansowane będą przedsięwzięcia popularyzujące dziedzictwo kulturowe, szczególnie w miejscowościach liczących nie więcej niż 50 tysięcy mieszkańców. Program służy rozwijaniu działań z zakresu edukacji regionalnej i upowszechniania wiedzy na temat tradycyjnych wartości obecnych w kulturze materialnej i niematerialnej społeczności oddalonych od dużych ośrodków życia kulturalnego.

"EtnoKuchnia / Poszukiwania” to tytuł projektu, na który GOK w Górznie uzyskał dofinansowanie w wysokości 20 000 zł z programu Narodowego Centrum Kultury "EtnoPolska". We wrześniu i październiku przeprowadzone zostaną działania badawczo-kulinarne, które będą miały na celu przybliżenie, nazwanie oraz spróbowanie wytworów kuchni regionalnej z pogranicza kuchni kujawskiej i pomorskiej. Na działania złożą się spotkania z historykami i popularyzatorami kuchni regionalnej, warsztaty kulinarne oraz podsumowanie działań w postaci festynu dla mieszkańców.

EtnoKuchnia będzie swego rodzaju dyskusją nad dziedzictwem kulinarnym. Projekt ten wzmocni poczucie tożsamości kulinarnej członkiń Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Górzno, które aktywnie zaangażowały się w przygotowanie dokumentacji projektowej.

W programie:

10 września, godzina 18:30 (spotkanie otwarte dla wszystkich) "Debata kulinarna pomiędzy Antkiem, a Śledziem". W debacie o kulinarnych zwyczajach, daniach, o tym jak i co podawano na stoły w naszych okolicach, wezmą udział Piotr Grążawski i Andrzej Szalkowski.

17 września, godzina 18:30 (spotkanie otwarte dla wszystkich) "O kulinarnych zwyczajach na Kujawach, Pomorzu i Ziemi Dobrzyńskiej" spotkanie poprowadzi pracownik Muzeum Etnograficznego Grażyna Szelągowska.

23, 24 i 25 września (spotkania zamknięte, tylko dla członkiń Kół Gospodyń Wiejskich) Warsztaty kucharskie w Wapionce.

12 października na Rynku w Górznie festyn na zakończenie projektu. Podsumowanie spotkań, warsztatów, ze stoiskami KGW, z atrakcjami dla najmłodszych, z muzyką do tańca!
 
Spotkanie z Marcinem Suchoparskim
619c91c0fe40b26863856ac94daba151af217f14.jpg
 
10 września 2019r. o godz. 17:30 Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z Marcinem Suchoparskim - ratownikiem medycznym, pielęgniarzem, wykładowca akademickim, laureatem nagrody Osobowość Roku 2017, autorem książki "Zrozumieć Autyzm" i rodzicem dziecka z autyzmem.
 
Rozpoczęcie sezony artystycznego w BDK w Brodnicy
684ec9fe2c063cf5255cfdc8c7f6b27cdcc478ba.jpg
W poniedziałek, 9 września w Brodnickim domu Kultury odbędzie się inauguracja nowego sezonu artystycznego. Zajęcia wznawiają wszystkie pracownie BDK, a podczas oficjalnego otwarcia instruktorzy przedstawią ofertę programową na najbliższy sezon artystyczny. Tego dnia odbędzie się również nabór do sekcji, pracowni artystycznych i klubów zainteresowań. Na zajęcia do poszczególnych sekcji zapraszają:
 • instruktor Joanna Nehring-Roszkowska
  - Pracownia wokalna BDK (zajęcia indywidualne, poprzedzone przesłuchaniem)
 • instruktor Aneta Giemza-Bartnicka
  - Młodzieżowy Teatr "CBR’60"
  - Teatrzyk dziecięcy "Nie z tej beczki"
  - Koło recytatorskie "Sztuka mowy"
 • instruktor Karina Rybszleger
  - Zespół Tańca Nowoczesnego "Uniq Junior” (hip-hop, disco dance:5-7 lat)
  - Szkółka Tańca Nowoczesnego "Uniq" (hip-hop, disco dance: 8-12 lat)
 • instruktor Maciej Zayda Zajda
  - Brodnicka Grupa Taneczna "Good loc" - gr. młodsza (6-12 lat) i gr. starsza (13-19 lat),
  - ZUMBA®KIDS młodsi (3-5 lat),
  - ZUMBA®KIDS starsi (6-13 lat),
  - Party Fit - zajęcia taneczne dla dorosłych,
  - Taniec aktywnego seniora - zajęcia taneczne dla seniorów ze stowarzyszenia "Od Nowa"
  - Taniec ludowy (6-12 lat)
 • instruktor Magdalena Dobrosielska-Jankowska
  - Pracownia rysunku, malarstwa, ceramiki i małej formy rzeźbiarskiej (od lat 12)
 • instruktor Marcin Szymielewicz
  - Pracownia rysunku i malarstwa (grupa 6-8 lat, 9-11 lat)
 • instruktor Mateusz Gutfeld
  - Grupa Cyrkowa "BeDeKus"
Ponadto w Brodnickim Domu Kultury działają:
 • Szkoła Tańca Współczesnego Daria Szczecińska (grupa 8-12 lat i grupa 13-19 lat oraz zajęcia z tańca ludowego)
 • Szkoła Tańca Towarzyskiego "J&K Drobotko" Konrad Drobotko, Julita Drobotko (zajęcia dla dorosłych - gr. początkująca i gr. zaawansowana)
 • Szkoła Tańca House of Dance Marka Tęgowskiego:
  - zajęcia baletowe dla dzieci w wieku 4-7 lat (grupa początkująca i zaawansowana),
  - jazz dla początkujących
 • Dyskusyjny Klub Filmowy "Brodnica",
 • Kinoteka Brodnica (Kasia Watkowska)
 • joga dla początkujących instruktor Joanna Laskowska
 • Brodnicki Klub Karate KYOKUSHIN - Anita Matura (dzieci i młodzież)
 • Kółko szachowe - opiekun Marcin Mackiewicz poniedziałek, godz. 16:30
 • Miejski Chór "Canto Grazioso" - dyr. Iwona Mrozinska
 • Miejska Orkiestra Dęta - kapelmistrz Wojciech Seliwiorstow
 • Klub Brydżowy - opiekun Kazimierz Namysł
 • Klub Seniora "Brodniczanka" - opiekun Barbara Glinka
 • Klub Seniora "Ziemia Michałowska" - opiekun Teresa Ostrowska
 • Samodzielne Zakładowe Koło Emerytów i Rencistów POLMO
 • Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, koło w Brodnicy
 • Sala prób dla zespołów muzycznych - opiekun Kacper Kepa Nadolski
Cennik zajęć BDK 2019/2020

Pracownia wokalna - 40 zł za miesiąc lub 10 zł za zajęcia 30 minutowe oraz 60,00 zł za miesiąc lub 15,00 zł za zajęcia 45 min

Pracownia recytatorska"Sztuka mowy", teatrzyk dziecięcy "Nie z tej beczki", Młodzieżowy Teatr CBR’60 - 20 zł za miesiąc lub 5 zł za jednorazowy udział w zajęciach

Pracownia rysunku i malarstwa, grafiki komputerowej i projektowania plastycznego - 20 zł za miesiąc lub 5 zł za jednorazowy udział w zajęciach

Pracownia ceramiki i małej formy rzeźbiarskiej - 60,00 zł za miesiąc lub 15,00 zł opłata jednorazowa

Pracownia tańca:
- Brodnicka Grupa Taneczna "Good Lock" (wszystkie grupy), Szkółka Tańca nowoczesnego "Uniq", ZUMBA®KIDS, ZUMBA®KIDS JUNIOR - 20 zł za miesiąc lub 5 zł za opłata jednorazowa
- Zajęcia taneczne dla seniorów - 10,00 zł opłata jednorazowa,
- Party Fit - 10,00 zł opłata jednorazowa.

Grupa cyrkowa BEDEKUS - 5 zł opłata za jednorazowy udział w zajęciach

Kółko szachowe - zajęcia zwolnione z opłat, gdyż Brodnicki Dom Kultury nie finansuje kosztów działalności Koła, za wyjątkiem organizowanych zawodów i konkursów szachowych

Miejski Chór "Canto Grazioso" - zwolniony z opłat, a zakres wydatków związanych z jego funkcjonowaniem jest określony w budżecie Brodnickiego Domu Kultury i może być korygowany w ciągu roku.

Sala prób - 20 zł za jednorazowe wejście (próba nie dłuższa niż 2h).
Studio nagrań - 5,00 zł za jednorazowe wejście.

W związku z przystąpieniem Brodnickiego Domu Kultury do programu "Karta Dużej Rodziny" dla wszystkich uprawnionych rodzin 3+ stosuje się obniżenie opłaty za zajęcia o 50%. W szczególnych przypadkach na pisemny wniosek zainteresowanych dyrektor Brodnickiego Domu Kultury może podjąć decyzję o całkowitym zwolnieniu z opłat za zajęcia.
 
"Marina Abramović: Artystka Obecna"
da09da3d845a96d87d3884945b1e182189940bc9-c.jpg

Sezon filmowy w DKF „BRODNICA” rozpocznie się 6 września 2019, o godz. 19:00 dokumentem, poświęconym prekursorce performance’u i body artu, jednej z najważniejszych współczesnych artystek, Marinie Abramović.

Dokument jest zrealizowany w konwencjonalny, prosty sposób i to jego wielki atut. Forma stanowi ostry kontrast z osobowością Abramović, nadaje jej (jeśli to w ogóle możliwe) większej intensywności. W trakcie rozmów Matthew Akersa z Mariną Abramović padają pytania najważniejsze – o to, kim jest artysta i jakie jest jego miejsce we współczesności?

Osią, wokół której zbudowano film, jest legendarna wystawa w 2010 r., „Artist is Present”, w nowojorskim MoMA The Museum of Modern Art. Przez trzy miesiące, przez sześć dni w tygodniu, po siedem godzin dziennie Abramović nieruchomo siedziała w muzeum na krześle. Przed nią siadali ludzie i patrzyli jej w oczy. Niektórzy kilka minut, inni – kilka godzin; ile kto chciał. Dla wielu było to przeżycie wręcz mistyczne. Ludzie koczowali nocami przed muzeum, tworzyły się społeczne kolejki. Marinę odwiedzili m.in. Björk, James Franco i jej dawny ukochany i współpracownik, bliźniacza dusza, czyli Ulay. Właśnie przy Ulay’u artystka złamała zasadę, którą ustaliła, czyli żadnej innej relacji z widzem, tylko spojrzenie; zaczęła płakać i wzięła Ulay’a za rękę…

Biografia artystyczna Mariny jest esencją filmu. Performerka wyjaśnia m.in., czym różni się teatr od performance’u – „teatr to udawanie, wszystko jest na niby”. Performance tymczasem, to prawdziwy ból, pot, rany i łzy. Gdzie więc przebiega granica między prawdą a kreacją? Co jest prawdą? Czy film pomoże nam znaleźć odpowiedzi na te pytania..?

 

Narodowe Czytanie w Brodnicy

1e20fa666e991fa42e31aca2bf7972f01aceabcd.jpg

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Brodnicka książnica tak jak w latach ubiegłych również przyłącza się do tego wydarzenia. Naszych Czytelników zapraszamy w piątek 6 września do Sali Bankietowej Pałacu Anny Wazówny na godz. 11.

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie:

1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa

3. Dym – Maria Konopnicka

4. Katarynka – Bolesław Prus

5. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz

6. Orka – Władysław Stanisław Reymont

7. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski

8. Sachem – Henryk Sienkiewicz

9. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Każda osoba, która przyniesie własny egzemplarz jednej z wyżej wymienionych nowel otrzyma okolicznościowy odcisk pieczęci przygotowanej specjalnie na tegoroczną edycję Narodowego Czytania.

 

Wystawa "Ludzie i  miejsca" w Brodnicy

b780ea49f8e388923d01c26304fba2355c368d48-a.jpg

6 września, o godzinie 18:00 w galerii Brama w Brodnicy rozpocznie się wernisaż prac Krzysztofa Cabana. Krzysztof Caban jest absolwentem Warszawskiej Szkoły Fotografii.

Swoją przygodę z fotografowaniem rozpoczął jeszcze jako pacholę, w latach 70., a gdy jako siedemnastolatek dostał w prezencie urodzinowym album fotograficzny, pasja fotografowania pochłonęła go już na dobre. W latach 80. zajmowała go czarno-biała fotografia małoobrazkowa, którą sam poddawał obróbce chemicznej, lata 2000 z kolei, to już fotografia wielkoformatowa.

W Galerii Brama obejrzymy prace, z cyklu “LUDZIE I MIEJSCA”, które Krzysztof Caban zawarł w albumie pod tym samym tytułem. Prace powstawały na przestrzeni kilku lat i są osobistym zapisem emocji, które w autorze wzbudziły zarówno miejsca, które odwiedzał, jak i ludzie, których spotkał.

 

Zajęcia łucznicze na zamku w Brodnicy

af31692f99033d84277ac3f0bbe85528f17b7ba3.jpg

BARDKO grupa historyczna na Zamku w Brodnicy ogłasza nabór do drużyny łuczniczej „SAGITTA”

Zgłoszenia przyjmowane są od 1 września 2019r. w godzinach pracy Muzeum lub na adres e-mail: badko@vp.pl

Zajęcia ruszają już 14 września. W programie zaplanowano treningi łucznicze, tworzenie sprzętu oraz turniej. Zajęcia poprowadzi Bartosz Kaniewski.

 

23. Rajd Brodnicki
normal_b4d34bce1e6fb898f091c67a4756a3d9b6272403.jpg

31 sierpnia 2019r. Automobilklub Toruński już po raz 23. organizuje Rajd Brodnicki.

Na starcie usytuowanym na Dużym Rynku w Brodnicy zorganizowany będzie odcinek zręczności jazdy na długości 150m., który będzie sporą atrakcją dla miłośników czterech kółek. Pozostała część rajdu odbywać się będzie na terenie gminy Brzozie oraz Bartniczka. Odcinki specjalne zorganizowane będą na trasie: Augustowo, Janówko, Samin, Zembrze.

Baza Rajdu oraz meta zlokalizowana będzie w Ośrodku Wypoczynkowym „STEPOL” w Bachotku.

Start pierwszej załogi z Dużego Rynku przewidziany jest na godz. 10:00 z metą w bazie Rajdu o godz. 15:00.

 

Skazany na bluesa w Brodnicy
cf2a6d10caad89fdbafaf6c4aa02ef59b9233c86.jpg

31 sierpnia br. zapraszamy na Duży Rynek w Brodnicy, na koncert Macieja Lipiny – odtwórcy głównej roli w spektaklu Teatru Śląskiego w Katowicach „Skazany na bluesa”. Podczas koncertu usłyszymy znane wszystkim utwory legendarnej grupy Dżem. Koncert rozpocznie się o godzinie 17:00. Organizatorami wydarzenia są Burmistrz Brodnicy oraz Brodnicki Dom Kultury. Wstęp wolny.

 
Garmin Iron Triathlon Brodnica
fd02bdc01dbfbb2a32670fc3efd703740281d694.jpg
W dniu 25 sierpnia w Brodnicy odbędzie się Garmin Iron Triathlon. Celem zawodów jest upowszechnienie triathlonu jako wszechstronnej formy ruchu, promocja Brodnicy w kraju i na świecie i propagowanie aktywności fizycznej oraz zdrowego stylu życia wśród mieszkańców Brodnicy i okolic.
Brodnica dołączyła do cyklu Garmin Iron Triathlon. Zawody odbędą się 25 sierpnia, a zawodnicy do wyboru będą mieli jeden z trzech dystansów: 1/2 IM, 1/4 IM oraz 1/8 IM. Na każdym z dystansów będzie możliwość startu w trzyosobowej sztafecie triathlonowej. Imprezą towarzyszącą będą zawody biegowe dla dzieci Garmin Kids na jednym z trzech dystansów: 200 m, 500 m oraz 1000 m. W ramach Garmin Iron Triathlon Brodnica 2019 zostaną rozegrane Mistrzostwa Sztafet Pracowników Samorządowych na dystansie 1/8 IM.

Program imprezy Garmin Iron Triathlon Brodnica

Sobota, 24.08.2019
16:00 – 19:00 wydawanie pakietów startowych (biuro zawodów)
16:00 – 19:00 EXPO oraz inne atrakcje
18:00 odprawa on-line
18:00 spotkanie dla debiutantów (okolice biura zawodów)

Niedziela, 25.08.2019
07:00 – 08:30 wydawanie pakietów startowych (biuro zawodów) – dystans 1/2 IM
07:00 – 08:45 wydawanie pakietów startowych (biuro zawodów) – Garmin Kids
07:00 – 09:20 wydawanie pakietów startowych (biuro zawodów) – dystans 1/4 IM i 1/8 IM
07:00 – 16:30 EXPO oraz inne atrakcje
07:30 – 08:30 wprowadzanie rowerów do strefy zmian – dystans 1/2 IM
07:30 – 09:30 wprowadzanie rowerów do strefy zmian – dystans 1/4 IM i 1/8 IM
08:40 zakończenie rozgrzewki pływackiej dla dystansu 1/2 IM
08:45 odprawa techniczna dla dystansu 1/2 IM (okolice wejścia do wody)
09:00 start dystans 1/2 IM (indywidualnie i sztafety)
09:30 start kategorii wiekowej 1-3 lat – bieg na 200 m
09:35 start kategorii wiekowej 4-5 lat – bieg na 200 m
09:40 start kategorii wiekowej 6-7 lat – bieg na 200 m
09:45 start kategorii wiekowej 8-11 lat – bieg na 500 m
09:50 start kategorii wiekowej 12-15 lat – bieg na 1 km
10:00 ceremonia wręczania nagród dla dzieci (okolice mety)
10:15 oficjalne otwarcie zawodów (okolice wejścia do wody)
10:20 odprawa techniczna dla dystansu 1/4 IM i 1/8 IM (okolice wejścia do wody)
10:30 zakończenie rozgrzewki pływackiej dla dystansu 1/4 IM oraz 1/8 IM
10:50 start dystans 1/8 IM (indywidualnie i sztafety)
11:00 start dystans 1/4 IM (indywidualnie i sztafety)
14:00 – 16:30 wydawanie rowerów ze strefy zmian
15:00 – ceremonia wręczenia nagród dla dystansu 1/4 IM i 1/8 IM
16:00 – zamknięcie trasy
16:00 – 16:30 ceremonia wręczania nagród dla dystansu 1/2 IM

Program może ulec zmianie!


Trasa Garmin Iron Triathlon Brodnica

Pływanie w jeziorze Niskie Brodno na dystansie 1/2 IM – 1,9 km (2 pętle x 0,95 km), 1/4 IM – 0,95 km (1 pętla) oraz na dystansie 1/8 IM – 0,475 km (1 pętla). Spodziewana temperatura wody ok. 20-22°C. Głębokość jeziora do 18 m. Rolling start z wody. Pianki dozwolone.

Rower na dystansie 1/2 IM – 90 km (4 pętle x 22,5 km), 1/4 IM – 45 km (2 pętle x 22,5 km) oraz na dystansie 1/8 IM – 22,5 km (1 pętla). Oznaczenie trasy co 5 km. Kask obowiązkowy na całej trasie kolarskiej. Ruch drogowy na czas wyścigu będzie całkowicie zamknięty. Zawody w konwencji bez draftingu! Zawodnicy zobowiązani są do poruszania się po trasie zgodnie z zasadami ruchu drogowego.

Bieg na dystansie 1/2 IM – 21,1 km (4 pętle x 5,275), 1/4 IM – 10,55 km (2 pętle x 5,275) oraz dla dystansu 1/8 IM – 5,275 km (1 pęta). Pomiar trasy GPS.
 
 
VII Moto Camping w Cichem
68497738_2033442523422984_2907782937741099008_n.jpg
W dniach 23-25 sierpnia w na terenie ośrodka wypoczynkowego w Cichem odbędzie się VII Moto-Camping Brobikers. 24 sierpnia w godz. 12:00 – 15:30 w ramach Zlotu odbędzie się przejazd kolumny motocykli na trasie Ciche – Zbiczno – Pokrzydowo – Jajkowo – Brodnica (ul. Sikorskiego, Sądowa, Kamionka, Duży Rynek, Mostowa, Sienkiewicza, Zamkowa_ - Zbiczno – Ciche).
 
Festyn Ludowy w Świedziebni
festynplakat01_470(2).jpg
Każdego roku od 21 lat, w dzień św. Bartłomieja w Świedziebni odbywa się Festyn Ludowy. W tym roku po raz dwudziesty drugi w sobotę, 24 sierpnia na festyn zapraszają jego organizatorzy - poseł na Sejm Zbigniew Sosnowski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Brodnickiego Piotr Burkwicz i Paweł Zgórzyński.

Wesołe miasteczko, stoiska, stoły biesiadne i okazała scena, wszystko to znajdziemy w parku w Świedziebni w sobotę, 24 sierpnia. Tradycyjnie w dzień św. Bartłomieja mieszkańcy gminy Świedziebnia bawią się na Festynie Ludowym.

W programie będzie wiele atrakcji dla dorosłych i dla dzieci, w tym konkursy z nagrodami, występy, a gwiazdą wieczoru będzie w tym roku Ivan Komarenko. Nie zabraknie również zabawy z zespołem SĄGORSI. Początek festynu o godzinie 16:00.

Program Festynu Ludowego 2019 w Świedziebni:
16:00 początek festynu
16:30 - 19:00 konkursy dla dzieci i młodzieży
20:45 - występ Ivana Komarenko
po koncercie do godz. 3:00 zabawa z zespołem SĄGORSI

 

Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta Brodnicy „Brodnica Cup 2019”

b6c4677ce9272f63683b48c04d10d9568777f1de.jpg

Już po raz czwarty w Brodnicy odbywać się będzie Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta Brodnicy „Brodnica Cup 2019”. Turniej powstał z myślą o dzieciach z rocznika 2011 i młodszych. Tegoroczna edycja trwać będzie dwa dni. Rozpocznie się 24 sierpnia 2019 roku na obiektach Ośrodka Sportu i Rekreacji w Brodnicy. Na głównej płycie boiska brodnickiego stadionu zagrają 22 zespoły zaproszone przez Uczniowski Klub Sportowy GOL Brodnica. W Brodnicy będzie można zobaczyć drużyny z 7 województw oraz 1 zespół z Rosji. Po raz kolejny swoje umiejętności zaprezentują chłopcy z topowych akademii w Polsce: Pogoń Szczecin, Lechia Gdańsk, Wisła Płock. UKS GOL Brodnica w tym roku wystawia 4 ekipy, które powalczą o jak najwyższe cele.

Sobotnie rozgrywki (24.08.2019 r.) będą się toczyć w 2 grupach od godziny 10.00 do godziny 17.30. Następnie w niedzielę (25.08.2019 r.) utworzone zostaną 3 grupy finałowe (Liga Mistrzów, Liga Europy, Ekstraklasa), które wyłonią zwycięzców. Zakończenie Turnieju planowane jest na godzinę 14.30 w niedzielę. Nie zabraknie również atrakcji dla mieszkańców Brodnicy oraz rodzin młodych zawodników. Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie www.brodnicacup.pl oraz na profilu facebookowym Brodnica Cup

 

Rodzinny rajd rowerowy w Brodnicy
wycieczka01_700(2).jpg
W sobotę, 24 sierpnia w Brodnicy odbędzie się rajd rowerowy w ramach cyklu "Kujawsko-Pomorskie na rowery". To piąta edycja akcji, której organizatorem jest Urząd Marszałkowski. W ramach tegorocznych spotkań rowerowych rajdy odbyły się już we Włocławku i Żninie, a czekają jeszcze rajdy w Świeciu i Toruniu.
Brodnicki rajd rowerowy odbędzie się 24 sierpnia. Start na starej plaży nad Niskim Brodnem. Trasa rajdu będzie wiodła terenami Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Początek o godzinie 11:00.

Każdy zarejestrowany uczestnik rajdów otrzyma bezpłatny pakiet startowy, w skład którego wchodzi numer startowy, butelka wody mineralnej. Dla pierwszych 300 zarejestrowanych osób będą również pamiątkowe skarpetki, koszulki i talony na posiłek regeneracyjny. Na mecie na wszystkich rowerzystów czekać będą pamiątkowe medale akcji "Kujawsko-Pomorskie na rowery 2019", a także konkursy i zabawy z nagrodami.

Więcej informacji oraz zapisy i regulaminy rajdów na stronie: www.kujawsko-pomorskienarowery.pl/

Biuro zawodów, w którym będzie można odbierać pakiety startowe znajdować się będzie w miejscu startu rajdu i będzie czynne na dwie godziny przed startem, czyli w sobotę 24 sierpnia od godziny 9:00 do 11;00.
 
Koncert uczestników "Wakacji Muzycznych z Pasją" w Brodnicy
0baa4b36f9b41c425f70430d720926850e353bba.png

Brodnicki Dom Kultury oraz Pomorskie Towarzystwo Muzyczne 25 sierpnia, o godz. 17:00 zapraszają wszystkich melomanów do Brodnickiego Domu Kultury na koncert Wakacyjnej Orkiestry, złożonej z uczestników „Wakacji Muzycznych z Pasją w Bachotku”.

W programie przewidziano spektakl muzyczny, przygotowany przez Magdalenę Cynk. Celem warsztatów jest promocja zdolnej młodzieży, pochodzącej z województwa kujawsko-pomorskiego, na co dzień uczęszczającej do szkół muzycznych w klasie skrzypiec, altówki lub wiolonczeli; poszerzenie repertuaru wykonawczego młodych artystów; uatrakcyjnienie wakacyjnej oferty kulturalnej poprzez koncerty w Bachotku i Brodnicy; umożliwienie dzieciom i młodzieży występu przed publicznością.

Wstęp wolny!

 

Bella Skyway Festival w Toruniu
sky01_700.jpg
 Bella Skyway Festival to wzbogacenie krajobrazu kulturalnego Torunia o kolejne wydarzenie o europejskim charakterze. Niecodzienne, unikatowe, zmieniające rzeczywistość, tchnące nowe życie w stare mury miasta. Festiwal organizowany jest w Toruniu nieprzerwanie od 2009 roku, a tegorocznym tematem przewodnim jest "Różnorodność miejsca".

W dniu 20 sierpnia rozpoczął się Bella Skyway Festival. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń na kulturalnej mapie Torunia. W tym roku rozświetla ulice Starego Miasta już po raz jedenasty. Swoje prace prezentują artyści z Polski, Litwy, Finlandii, Francji, Portugalii i Singapuru. Partnerem głównym wydarzenia jest województwo kujawsko-pomorskie. Festiwal uroczyście otworzyli wicemarszałek Dariusz Kurzawa, prezydent Torunia Michał Zaleski i prezes Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych Jarosław Józefowicz.

Widzowie mają szansę doświadczyć spektaklu światła na dwudziestu instalacjach dostępnych w obrębie toruńskiego Starego Miasta. Na budynku Urzędu Marszałkowskiego można obserwować instalację audio-wizualną "Sequence" autorstwa Steve Nash’a. Wyjątkową propozycją jest projekcja "Devotion" przygotowana przez Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus. Można ją zobaczyć na Rynku Staromiejskim w specjalnie przygotowanym namiocie sferycznym, którego kopuła wynosi 280 m kw.

Ciekawym punktem na mapie festiwalu jest "Symbioza" przy ulicy Dąbrowskiego, łącząca obraz wyświetlany na budynku oraz na autobusie. Artyści chcą zaprezentować w ten sposób współistnienie człowieka z naturą. Największą instalacją tegorocznej edycji jest "Chinatown" przy ulicy Gregorkiewicza. Chińskie lampiony, kwiaty lotosu, ogród Bonsai i azjatycka strefa gastronomiczna przenoszą odwiedzających do Państwa Środka. Na budynku Collegium Maximum UMK prezentowana jest cyfrowa interpretacja Sądu Ostatecznego. Dzięki dołączonym joystickom każdy z widzów może stać się współautorem tej opartej o gry wideo instalacji.

Po raz pierwszy w historii festiwalu zaprojektowano także specjalne oświetlenie na moście drogowym im. Józefa Piłsudskiego. Polscy artyści VES Iwona Czarnata i Łukasz Błażewicz przygotowali spektakl świateł, który podkreśla architektoniczne detale konstrukcji toruńskiego mostu. Z kolei zespół Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy prezentuje na fasadzie budynku opowieść o Układzie Słonecznym. Oprócz filmowej historii na widzów czeka laserowy pokaz z elementami pirotechnicznymi.

W trakcie festiwalu można wziąć udział w wielu wydarzeniach towarzyszących. W ramach sceny muzycznej w CKK Jordanki wystąpią Waglewski Fisz Emade, Kamil Bednarek oraz Dżem. W sobotę i niedzielę (24 i 25 sierpnia) w Kinie Centrum wyświetlone zostaną dwie produkcje związane z 50. rocznicą lądowania człowieka na Księżycu 'Missions to the Moon" oraz "Back to the Moon". Po raz dziesiąty do festiwalu dołączy również Świetlna Rowerowa Masa Krytyczna.

 
Kino pod Gwiazdami
 kinoplakat01_470(2).jpg
W dniu 18 sierpnia Brodnicki Dom Kultury zaprasza do Kina pod Gwiazdami. W uroczej scenerii parku przy Brodnickim Domu Kultury, obejrzymy dwa filmy - "Green book" godzina 20:00) i "Impostor" (godzina 22:00).

GODZ. 20:00 - GREEN BOOK, to tak naprawdę film drogi o dwóch ludziach ze skrajnego spektrum społeczeństwa. Genialny, czarnoskóry pianista, Don Shirley należy do inteligencji, jego kierowca i - gdy trzeba -ochroniarz, Tony, jest prostym facetem, włoskiego pochodzenia. Ich wspólna podróż, w trasę koncertową, w latach 60. to punkt wyjścia do historii pełnej sprzeczności....

GODZ. 22:00 - IMPOSTOR jest pełnometrażowym debiutem irlandzkiego reżysera, Lee Cronina. Film zaczyna się od sceny, w której Sarah (Seána Kerslake) zostawia partnera i z synem Chrisem (świetny James Quinn Markey) przeprowadza się na irlandzką wieś. Ich nowy dom znajduje się blisko gęstego lasu, do którego syn ucieka po utarczce z mamą. Obiecuje jej, że więcej tak nie zrobi, ale ciekawość okazuje się silniejsza i Chris znika w lesie na parę godzin. Po powrocie, zachowuje się nieco inaczej, co nie daje Sarze spokoju. Wybiera się na przechadzkę po kniei, gdzie znajduje ulubioną zabawkę syna, leżącą na brzegu ogromnego zapadliska…

 

Karuzela Teatralna w Górznie

karuzelaplakat01_470.jpg

Gminny Ośrodek Kultury w Górznie zaprasza na Karuzelę Teatralną - organizowany po raz pierwszy w Górznie festiwal sztuk i widowisk teatralnych. Karuzela zacznie wirować od godz. 14:00 w sobotę, 17 sierpnia, a zatrzyma się późnym wieczorem, po spektakularnym Fire Show w wykonaniu Fundacji CircArt.

Podczas festiwalu górznieński Rynek cały zamieni się w jedną wielką przestrzeń sceniczną. Widzowie będą mogli podziwiać grupy teatralne z Warszawy, Lublina, Bydgoszczy i Torunia. Będzie można zobaczyć teatr lalki dla najmłodszych, teatr improwizacji oraz teatr ruchu. Na zakończenie dnia Górzno rozświetli wyjątkowe fire show, pełne tańca, teatru, ognia i pirotechnicznych efektów.

W programie:

15:00 Teatr ALELALE ze spektaklem dla najmłodszych
16:30 Teatr LUKLA z teatrem improwizacji
18:30 Fundacja Sztuka Ciała ze spektaklem "Rój"
21:30 Fundacja CircArt z wielkim Fire Show

Około godziny 20:00 z Hip-Chaty - czyli drewnianej sceny na Rynku - popłyną jamajskie melodie toruńskiej grupy reggae "Jemiayka". Podczas całego jednodniowego festiwalu na publiczność, która dotrze na Rynek, będą czekać atrakcje, wśród nich animacje dla dzieci oraz stoiska kół gospodyń wiejskich, gdzie będzie można spróbować lokalnych specjałów kulinarnych.

Wstęp na imprezy wolny. W razie niepogody Karuzela Teatralna odbędzie się w hali sportowej Zespołu Szkół w Górznie.

 

Koncert w Jabłonowie Pomorskim

Dza-Dza-Dziady-koncert.jpg

16 sierpnia o godzinie 20:00 na Kulturalnym Podwórku w Jabłonowie Pomorskim odbędzie si.ę koncert, a po nim kulturalne jam session z zespołem Dża Dża Dziady. Macie jakiś instrument? Zabierzcie go ze sobą i wpadnijcie w wir muzyki podczas jam session.

 

Festiwal Baniek Mydlanych w Brodnicy

b31d66c9acf5b4ff456e8eef0f5925abfac53d0a.jpg

16 sierpnia 2019 roku o godz. 13:00 na terenie brodnickiego OSiR odbędzie się BUBBLE DAY, czyli Dzień Baniek Mydlanych.

Czeka na was strefa z 600l darmowego płynu do puszczania wielkich baniek mydlanych. W programie pokazy baniek i zabawy z animatorami dla każdego oraz strefa relaksu i wypoczynku. W strefie towarzyszącej znajdzie się zamek dmuchany, kolorowa wata cukrowa oraz pyszny popcorn na maśle kokosowym.

WSTĘP WOLNY

 

Recital Joanny Aleksandrowicz w Brodnicy

koncert01_700(1).jpg

W czwartek, 15 sierpnia na Dużym Rynku w Brodnicy odbędzie się recital Joanny Aleksandrowicz "Od nocy do nocy". To zestaw kompozycji stworzonych przez m.in: Janusza Stokłosę, Henryka Kuźniaka, Janusza Korczaka, Seweryna Krajewskiego, zespół ABBA, Waldemara Kazaneckiego i Jerzego Abratowskiego.

W wykonaniu artystki usłyszymy najpiękniejsze piosenki filmowe i musicalowe. „Od nocy do nocy”, Aktorka i wokalistka młodego pokolenia występowała, m.in: na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni, Teatru Polskiego we Wrocławiu, Novej Scenie w Bydgoszczy oraz gościnnie, na scenie Teatru Roma w Warszawie. Współpracuje z topowymi reżyserami, m.in, z Wojtkiem Smarzowskim i Markiem Koterskim. Zdjęcia aktorki, pt. "Kobieta o poranku", zostały wyróżnione przez włoski portal "Vouge Italia" oraz brytyjski "Calumet Photo UK". Pierwszy koncert filmowo-musicalowy artystka zagrała we współpracy z członkami zespołu Varius Manx i od tego czasu regularnie koncertuje.

 

Weekend pełen wrażeń w Brodnicy

weekendplakat01_470.jpg

10 sierpnia o godz. 20:00 spotykamy się w CKZiU przy ul. Mazurskiej na dwóch seansach filmowych. Będą to "Artur i zemsta Maltazara" oraz "Prawdziwe życie". Podczas tego wydarzenia zbierać będziemy środki dla Adriana na kamizelkę drenażową.

O Adrianie i na co zbieramy:
Adrian potrzebuje naszej pomocy. 14 stycznia tego roku skończył 19 lat. Cierpi na zespół wad wrodzonych, potrzebuje stałej i wielospecjalistycznej rehabilitacji, sprzętu pomocniczego i materiałów medycznych. Nie jest samodzielny, oddycha za pomocą respiratora. Jest oczkiem w głowie rodziców. Mieszka w jednej z kamienic naszego miasta, na drugim piętrze. Dzięki determinacji rodziców i pomocy ludzi wrażliwych na jego los, udało się już zdobyć schodołaz, który ułatwia mu wyjście na spacery. Adrian jest podopiecznym fundacji "Zdążyć z pomocą". Z racji swojej choroby potrzebuje ciągłej pomocy, a dzisiaj szczególnie ważnym jest pozyskanie dla niego kamizelki drenażowej, niezastąpionej do rehabilitacji oddechowej. Taka kamizelka, poprzez masaż górnej części ciała, stymuluje i oczyszcza drogi oddechowe, poprawia krążenie i przepływ płynów przez tkanki miękkie. Jej cena to koszt wysokości 20 tysięcy złotych. Niestety rodziny Adriana nie stać na jej zakup. I tutaj z pomocą może przyjść każdy z nas.

11 sierpnia o godz. 18:00 spotykamy się z rowerami i w strojach retro na Masie Krytycznej, która przejedzie ulicami naszego miasta, a po odpoczynku i kawie, ok. godz. 20:00 rozpocznie się klimatyczna projekcja filmu "La La Land".

 

Amatorski Turniej Par Mieszanych w Siatkówkę o Puchar Wójta Gminy Brzozie

siatkaplakat01_470(1).jpg

Wójt gminy Brzozie i animatorzy sportu zapraszają na Amatorski Turniej Par Mieszanych w Siatkówkę o Puchar Wójta Gminy Brzozie, który odbędzie się w sobotę, 10 sierpnia o godzinie 14:00. Zapisy do dnia 6 sierpnia pod numerem telefonu 730 618 189.

 

Festiwal Rap & Reggae w Brodnicy1d6987c2a447170e8718720a76b4af037d9e6f2f(1).jpg

10 sierpnia 2019 r. na brodnickim Przedzamczu odbędzie się festiwal Rap & Reggae Night. Impreza rozpocznie się o godzinie 18.00. Podczas ósmej edycji festiwalu wystąpią Paluch, Borixon i Reggaeside. Na brodnickiej scenie będą miały okazje wystąpić także lokalne zespoły: Zeit i Ciara, Suchy, Emes& Kvmil, Elzet, Espeygrek & DJ Sparowskybeatz, Kayp & Timmy, Madson, Miły Mo & DJ Ex, Ucho & Ladzin.

Festiwal Rap & Reggae Night powstał 8 lat temu z inicjatywy brodnickiej młodzieży. Organizatorem imprezy od samego początku jest Urząd Miejski w Brodnicy i Młodzieżowa Rada Konsultacyjna Miasta Brodnicy.

Wstęp wolny.

Program:

18.00 – rozpoczęcie festiwalu

18.05 - lokalsi: Zeit i Ciara, Suchy, Emes& Kvmil, Elzet, Espeygrek & Dj Sparowskybeatz, Kayp & Timmy, Madson, Miły Mo & Dj Ex, Ucho & Ladzin

19.45 – Reggaeside

20.45 – Borixon

21.45 – Paluch

 

Lato w Górznie 2019

 kalosze01_700.jpg

LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.

W aktualnej 12. edycji programu dofinansowanie otrzymało 41 ośrodków z całej Polski – 18 organizacji pozarządowych i 23 samorządowe instytucje kultury. Instytucje, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 4 ośrodkom.

W tegorocznej edycji programu weźmie udział ponad 1200 uczestników. Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.

Prezentacja pracy uczestników warsztatów w piątek, 9 sierpnia 2019 w Górznie.

 

Koncert muzyki biesiadnej w Brodnicy
2311f22b9f717d0121ac24d9a572f6b262beca24.jpg
4 sierpnia na Dużym Rynku w Brodnicy, wystąpi Mariusz Kalaga – wokalista muzyki pop i country, uczestnik wielu festiwali i spektakli muzycznych w kraju i za granicą. Mariusz Kalaga, obdarzony wspaniałym głosem o dużej skali i ciepłej barwie, zwany jest Roy’em Orbisonem znad Wisły.

Śpiewa od dzieciństwa, powtarza, że muzyka jest dla niego wszystkim, pomaga wyrażać emocje, łączy ludzi, dotyka wszystkich aspektów jego życia. Miłośnikom muzyki znany jest z telewizyjnych programów, takich jak: "Piknik Country", "Gala Piosenki Biesiadnej" czy "Imiennik TV Dwójki" Zbigniewa Górnego.

W swoim bogatym repertuarze ma także przeboje Roy’a Orbisona, Elvisa Presley’a, Shakina Stevensa. Do dnia dzisiejszego występuje jako solista oraz z towarzyszeniem swojego zespołu "Partners". Organizatorem koncertu jest burmistrz Brodnicy oraz Brodnicki Dom Kultury. Wstęp wolny. Zapraszamy.

 
Plener Gminny w Górznie
plenerplakat01_470.jpg
Burmistrz Miasta i Gminy Górzno Tomasz Kinicki zaprasza na Plener Gminny, który odbędzie się w sobotę, 3 sierpnia przy hali sportowej w Górznie ul. Chopina 1. W programie konkursy z nagrodami, stoiska handlowe i gastronomiczne, występy artystyczne, a także gwiazda wieczoru ANDRE i zabawa taneczna do późnych godzin nocnych.
 
VI Powiatowy Festyn Ludowy w Zgniłobłotach
festynpplakat01_470.jpg
W sobotę, 3 sierpnia w Zgniłobłotach odbędzie się VI Powiatowy Festyn Ludowy. W programie festynu występy zespołów nie tylko z terenu powiatu brodnickiego, a także zabawa ludowa do późnych godzin nocnych. Start imprezy o godzinie 14:00 na placu przed świetlicą w Zgniłobłotach.
 

"Tylko nie mów nikomu"

TYLKO-NIE-MOW-NIKOMU-3.jpg

31 lipca o godzinie 19:00, DKF BRODNICA zaprasza na film braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu", który do tej pory obejrzało prawie 23 mln Polaków. Prawdopodobnie jesteś jednym z nich. Jeśli zechcesz obejrzeć film ponownie, na dużym ekranie, zapraszamy. Tylko nie milcz.

"Tylko nie mów nikomu" przedstawia historię osób w dzieciństwie molestowanych przez duchownych. Za swój film, zrealizowany przy wsparciu internautów, Marek i Tomasz Sekielscy otrzymali Nagrodę Specjalną Press Club Polska.

Czy film braci Sekielskich stanie się punktem zwrotnym dla polskich katolików? Na zło trzeba reagować. Zareaguj. Zapraszamy, wstęp wolny.

 

Międzynarodowy Spływ Kajakowy Pojezierzem Brodnickim, Drwęcą, Wisłą

splyw03_700.jpg

Od 27 lipca rozpocznie się 59. Międzynarodowy Spływ Kajakowy "Pojezierzem Brodnickim, Drwęcą, Wisłą". Na trasie spływu znalazła się również Brodnica. Przypłynięcie uczestników spływu do Brodnicy, do przystani kajakowej Zakole Drwęcy, nastąpi w poniedziałek, 29 lipca.
W dniach 27.07-07.08.2019 r. odbędzie się 59. Międzynarodowy Spływ Kajakowy Pojezierzem Brodnickim, rzekami Drwęcą – Wisłą na trasie Bachotek - Brodnica - Golub Dobrzyń - Elgiszewo - Toruń - Solec Kujawski – Chełmno.

Spodziewane przypłynięcie uczestników nastąpi 29.07.2019 r. ok. godz. 12:30 (przystań kajakowa Zakole Drwęcy). W tegorocznym spływie weźmie udział około 120 wodniaków, w tym połowa z zagranicy (Holandia, Niemcy, Belgia).

Trasa spływu:

Jeziora Wielkie Partęczyny – Łąkorz – Wielkie Partęczyny 14 km
Jezioro Wielkie Partęczyny – Jezioro Bachotek 15 km
Jezioro Bachotek – Jezioro Ciche – Jezioro Bachotek 26 km
Jezioro Bachotek – Brodnica 19 km
Brodnica – Golub-Dobrzyń 48 km
Golub-Dobrzyń – Elgiszewo 20 km
Elgiszewo – Lubicz – Toruń 38 km
Toruń – Solec Kujawski 27 km
Solec Kujawski – Chełmno 45 km

Całkowita długość trasy: 252 km
 
XXIV Regaty o Puchar Burmistrza Brodnicy
Freedom_36.jpg

Brodnickie Towarzystwo Żeglarskie "Pojezierze" i Urząd Miejski w Brodnicy serdecznie zapraszają sympatyków żeglarstwa sportowego na XXIV Regaty o Puchar Burmistrza Brodnicy. 27-28 lipca 2019r. zawodnicy szkółki żeglarskiej działającej przy BTŻ będą ścigać się na wodach Niskiego Brodna. Regaty zostaną rozegrane w klasie OPTIMIST grupa B oraz ISA 407,Laser 4,7. Uroczyste otwarcie regat nastąpi w sobotę o godzinie 10:30.

Program regat:

Piątek

17.00-20.00 Zgłoszenia

Sobota

8.00-10.00 Zgłoszenia

10.30 Uroczyste Otwarcie Regat

11.00-18.00 Gotowość startowa

18.00-21.00 Imprezy towarzyszące

Niedziela

9.00-14.00 Gotowość startowa

15.00 Uroczyste zakończenie regat

 
Możesz zadbać o zdrowie na Jarmarku Ekologicznym w Brodnicy
badanie01_700.jpg
 
Szczegółowa oferta Miasteczka Zdrowia:

TELEMEDYCYNA POLSKA S. A. - UL. MODELARSKA 12, 40-142 KATOWICE

Wykonanie badania EKG wraz z opisem i interpretacją lekarza, badanie oceny ukrwienia kończyn dolnych (ABI/kostka-ramię), badanie poziomu cholesterolu i glukozy, pomiar ciśnienia krwi, możliwość konsultacji u dietetyka, obliczenie wskaźnika BMI, określenie czynników ryzyka zawału mięśnia sercowego.

ZESPÓŁ OPIEKI ZDROWOTNEJ - UL. WIEJSKA 9, BRODNICA

Badania ciśnienia tętniczego krwi, kontroli poziomu cukru we krwi, oceny BMI (kontrola wagi i wzrostu), porad diabetologicznych i innych promocji zdrowia.

APARATY SŁUCHOWE - PUH REJOWSKI - UL. KAMIONKA 14, BRODNICA

Bezpłatne testy słuchu, bezpłatne przeglądy aparatów słuchowych, wszelkie konsultacje i porady w zakresie ochrony słuchu, rehabilitacji narządu słuchu, pielęgnacji aparatów słuchowych.

DOKTOR MARCHEWKA - UL. SIENKIEWICZA 6, BRODNICA

Przeprowadzenie bezpłatnych przesiewowych badań wzroku młodzieży i dorosłych od 16 r. ż.: badanie ostrości widzenia za pomocą autorefraktometru, bezpłatne konsultacje ze specjalistą ds. diagnozy i korekcji wad widzenia, porady w zakresie poprawności obecnie noszonej korekcji okularowej, darmowy, podstawowy serwis noszonych obecnie okularów – m. in. regulacja zauszników, wymiana nosków, śrubki, mycie w myjce ultradźwiękowej.

WALDEMAR SIEDLACZEK SALON OPTYCZNY, PRYWATNY GABINET LEKARSKI - UL. KOŚCIELNA 7/1, BRODNICA

Promocja salonu optycznego i prywatnego gabinetu lekarskiego – Partnera Brodnickiej Karty Seniora

VITALABO SP. Z O. O. LABORATORIA MEDYCZNE - BRODNICA

Pomiar glukozy, pakiety badań promocyjnych, zachęcanie do monitorowania swojego stanu zdrowia i wykonywania badań.

KLINIKA STOMATOLOGICZNA PERFEKT SMILE - UL. SUDECKA 4/29, BRODNICA

Badanie jamy ustnej, badanie kamienia nazębnego, promocja usług.

CENTRUM EDUKACJI DOROSŁYCH TERESA SYNIK, IRENA GRZESZKIEWICZ - UL. LIDZBARSKA 14, BRODNICA

Promocja szkoły, masaże relaksacyjne, usługi kosmetyczne w zakresie manicure.

DOMINIKA BROZOWSKA FONETICON PROTETYKA SŁUCHU UL. PRZEDZAMCZE 2, BRODNICA

Bezpłatne badania słuchu.

AUDIOFON - UL. WYSPIAŃSKIEGO 2A, BRODNICA

Bezpłatne badania słuchu.

OSTEOMEDIK BARTOSZ ZERKOWSKI - PIASTÓW

Badania densytometryczne – bezbolesne badanie z odcinka lędźwiowego kręgosłupa lub szyjki kości udowej – BADANIA W OSTEOBUSIE PRZY PAŁACU ANNY WAZÓWNY.

OSTEOMEDIK BARTOSZ ZERKOWSKI - PIASTÓW

Badania spirometryczne – badanie polegające na pomiarze pojemności płuc oraz przepływu powietrza przez drogi oddechowe) BADANIA W POMIESZCZENIU DZIAŁU PORADNICTWA RODZINNEGO MOPS UL. ŚW. JAKUBA 22).

FITNESS CLUB SEVEN, UL. ŻEROMSKIEGO 2, BRODNICA

Promocja aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia, konkurs z nagrodami.

PROMOCJA PROGRAMÓW ZDROWOTNYCH:

1. "Program Wykrywania Zakażeń WZW B i C w Województwie Kujawsko-Pomorskim"

2. "Program profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród osób dorosłych w oparciu o szczepienia przeciwko pneumokokom w województwie kujawsko-pomorskim"

3. "Program zapobiegania upadkom dla seniorów w województwie kujawsko-pomorskim”
 
XIV Międzynarodowy Jarmark Ekologiczny w Brodnicy
8376f34dbdf6efacc041569d4dcc3140149cad4a.jpg
 
W niedzielę 21 lipca odbędzie się XIV Międzynarodowy Jarmark Ekologiczny. Na tych, którzy zechcą spędzić niedzielę miło i rodzinnie, na Przedzamczu w Brodnicy czekać będzie moc atrakcji. Stanie tam kilkadziesiąt stoisk z żywnością ekologiczną, wyrobami artystycznymi i roślinami ozdobnymi.
Przez cały czas trwania jarmarku promowne będą produkty mleczne na towarzyszącym imprezie Pikniku Mlecznym organizowanym przez Kujawsko-Pomorską Izbę Rolniczą z Przysieka. Nie zabraknie również potraw regionalnych, które przygotują do degustacji panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Bartniczki, Jajkowa, Najmowa i Nieżywięcia. Początek imprezy zaplanowano na godz. 13:00.

Będą konkursy o tematyce dotyczącej zdrowia, produktów mlecznych, bezpieczeństwa i ekologii. Na zwycięzców konkursów czekają nagrody. Na scenie od godziny 13:00 będą odbywać się koncerty, w parku Anny Wazówny będzie działało miasteczko medyczne, a na parchamie przy zamku rowerowe miasteczko dla najmłodszych. Dzieci będą mogły skorzystać za darmo z wesołego miasteczka i Aktywnej Strefy Kangura.

Nie zabraknie też pokazów rycerskich, spotkań z historią i archeologią, pokazów akrobacji rowerowej oraz ratownictwa medycznego, prezentacji sprzętu policyjnego i strażackiego. Od godz. 13:00 do końca imprezy będzie można skosztować potraw na bazie mleka, którymi częstować będą organizatorzy Pikniku Mlecznego. Natomiast o godz. 14:00 i 17:00 odbędzie się degustacja potraw lokalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z gmin powiatu brodnickiego. Na zamku w Oberży od 13:00 do 19:00 będzie odbywał się pokaz domowych sposobów wędzenia jesiotra i innych ryb z naszych jezior.

Przez cały czas trwania imprezy w Miasteczku Zdrowia będzie można wykonać sobie wiele darmowych badań i skorzystać z porad fachowców. Na scenie wystąpią między innymi zespół cygański "Hitano", kilkudziesięcioosobowa orkiestra dęta z Mykanowa wraz z zespołem tanecznym i zespól "Babylon".

Organizatorem imprezy jest Urząd Miejski w Brodnicy. Współorganizatorami imprezy są: Muzeum w Brodnicy, zaś partnerami: PGK, Stowarzyszenie Ekołan, Stowarzyszenie Integracja i Współpraca. MPWiK, PEC, BDK, MiPBP, firmy: AGNO i SANTANDER CONSUMER BANK.

Patronat nad imprezą objął marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki i przewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Ryszard Bober.

Ramowy program imprezy:

Scena:

13:00 – oficjalne otwarcie imprezy

13:05 – występ zespołu cygańskiego HITANO

13:35 - pokaz walk rycerskich

14:00 – pokaz akrobacji rowerowej

14:20 – konkurs w ramach Pikniku Mlecznego

14:30 – koncert w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Mykanowa

15:15 – konkurs w ramach Pikniku Mlecznego, rozstrzygnięcie konkursów gastronomicznych

15:35 – występ zespołu cygańskiego HITANO

16:10 – konkurs org. przez Stowarzyszenie Współpraca i Integracja

16:20 – koncert w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Mykanowa

17:15 konkurs wiedzy o zdrowiu

17:25 – pokaz walk rycerskich

17:35 – pokaz akrobacji rowerowej

18:00 – koncert zespołu Babylon

Poza sceną:

ul. Zamkowa:

- jarmark produktów ekologicznych

- stoiska z wyrobami artystycznymi

- stragany ogrodnicze

park Anny Wazówny:

- miasteczko zdrowia

- prezentacje Brodnickiego Parku Krajobrazowego i Nadleśnictwa Brodnica

- spotkania z historią i archeologią

- animacje prowadzone przez BDK

parking przy Pałacu Anny Wazówny:

- darmowe miasteczko zabaw

plac przy Pałacu Anny Wazówny

- degustacja potraw lokalnych (godz. 14:00 i 17:00)

- degustacja potraw mlecznych w ramach Pikniku Mlecznego (od godz. 13:00)

- Aktywna Strefa Kangura

- kiermasz książek

Zamek:

- pokaz domowego wędzenia jesiotra – Oberża na Zamku

- giełda kolekcjonerska

- spotkania z historią i archeologią

- osada rycerska – plac przy scenie po prawej stronie

- pokaz sprzętu policyjnego i strażackiego – parking przy policji
 
Śladem powieści Katarzyny Puzyńskiej
bfc7408bd6ffe1b7fff0137f2e0e6aae_big.jpg
W dniach 19 - 21 lipca odbędzie się III Ogólnopolski Zlot Fanów Sagi o Lipowie. Jak pisze sama Katarzyna Puzyńska "Lipowo, miejsce akcji sagi, jest fikcyjną wsią, położoną kilkanaście kilometrów od Brodnicy, w województwie kujawsko-pomorskim. Tworząc książkowe Lipowo, inspirowałam się istniejącą naprawdę miejscowością".
W lipcu na Pojezierzu Brodnickim odbędzie się już trzeci ogólnopolski zlot fanów twórczości Katarzyny Puzyńskiej. Zlot rozpocznie się w piątek, 19 lipca ogniskiem w ośrodku PTTK Bachotek, który zagorzałym czytelnikom sagi znany jest jako Słoneczna Dolina. W sobotę, 20 lipca od godziny 8:30 do 22:30 zaplanowano wiele atrakcji, a wśród nich nabór kandydatów na lipowskich śledczych, wycieczkę śladem powieści Katarzyny Puzyńskiej, grę miejską "Krwawa układanka", animacje dla dzieci, warsztaty dla śledczych, dzień zakończy ognisko i piknik w Porzydowie. Zlot zakończy się w niedzielę, 21 lipca o godzinie 12:50, poprzedzony turniejem wiedzy "Egzamin na speca od Lipowa".

A tak o wydarzeniu czytamy na Facebooku:

ZLOT W LIPOWIE 2019
Fani Sagi o Lipowie Katarzyny Puzyńskiej! Od 19 do 21 lipca zjeżdżamy się do rodzinnego miasta Podgórskiego i Kopp na nasze prywatne śledztwo inspirowane 5. i 6 częścią serii!

ZAPISY: https://zlotwlipowie.evenea.pl/

➡ Czy w Lipowie żyją jeszcze jacykolwiek mieszkańcy?
➡ Jak wygląda wampirzy pochówek pod murami cmentarza?
➡ Gdzie tak naprawdę zginęła Marylin?

To tylko kilka z pytań, które stawia przed Wami śledztwo! Chcesz wziąć w nim udział? Zapraszamy na III Ogólnopolski Zlot Fanów Sagi o Lipowie – Śladem Powieści Katarzyny Puzyńskiej!

ELEMENTY ŚLEDZTWA
ponad 2 dni stałego dostępu do głównego świadka – Katarzyny Puzyńskiej (Katarzyna Puzyńska),
śledztwo w terenie z licznymi zadaniami,
wizja lokalna na terenie Lipowa,
szkolenia z profesjonalistami z dziedziny kryminalistyki,
spotkania grupy śledczej przy ognisku (w zeszłym roku ponad 300 osób)
egzamin dla chętnych z 5. i 6. części sagi z atrakcyjnymi nagrodami!

KIEDY
19-21 lipca 2019r.

GDZIE
No jak to?! Jesteś fanem Katarzyna Puzyńska i nie wiesz gdzie tak naprawdę mieszkają Kopp i Podgórski? Pokrzydowo, Zbiczno i Brodnica w województwie kujawsko-pomorskim. Przyłóżcie się.

REJESTRACJA
Jeżeli chcesz dołączyć do grupy śledczej musisz się zarejestrować. Zrobisz to za pomocą naszego tajnego formularza dostępnego tutaj: https://zlotwlipowie.evenea.pl/

OPŁATY
Każdy śledczy musi być odpowiednio wyposażony! Zadbamy, by twój zestaw startowy był użyteczny, ale i wyjątkowy! Wpłać 20 zł przy rejestracji, a będziesz przygotowany by rozpocząć śledztwo na Zlocie w Lipowie 2019!

NOCLEGI
Ponad 300 śledczych? Nawet znany zamtuz Gwiazdozbiór nie pomieściłby tylu klientów na raz! Wybaczcie, ale noclegów musicie poszukać sami – to też umiejętność dobrego śledczego! Wykażcie się sprytem i organizacją i zarezerwujcie najlepszy nocleg dla siebie! To wasze pierwsze zadanie!
(TIP dla początkujących: wkrótce udostępnimy podstawową bazę noclegów w pobliżu)

Gotowi na nowe emocje?
Zapraszamy do Lipowa!

Obiecujemy, że nawet jeżeli braliście udział w poprzednich edycjach zlotu – nie będziecie zawiedzeni! Mnóstwo nowych atrakcji, mnóstwo nowych możliwości i jeszcze większy wkład w Zlot niż do tej pory!
 
 
Festyn w Sumowie - gmina Zbiczno
 
2019-07-10_125453.jpg
W sobotę, 20 lipca na placu przy kościele w Sumowie odbędzie się Piknik Rodzinny "Baw się razem z nami". W programie konkurs dla kół gospodyń wiejskich, przejazdy bryczką, gry, konkursy, zabawy i ognisko z biesiadowaniem.

Stowarzyszenie Rozwoju Regionu "Bądźmy Razem" oraz wójt gminy Zbiczno zapraszają na sobotni Piknik Rodzinny, start godz. 16:00.

Będzie konkurs "Kosz piknikowy", animacje i zabawy dla dzieci, dmuchańce, pyszności przygotowane przez koła gospodyń wiejskich, ogródek piwny i loteria fantowa. Od 19:00 zabawa przy muzyce.

W loterii każdy los pełny. Na zakończenie imprezy rozlosowane zostaną nagrody główne, m.in.:
- zaproszenie na plenerową sesję zdjęciową od FotoMar Studio,
- voucher do Novamed Salon Optyczny,
- zaproszenie do Restauracji "Zamkowa",
- pobyt w SPA w Dworku Polskim dla 2 osób,
- voucher na pływanie kajakiem po jez. Sosno od agroturystyki "Sosnowy Zakątek".

 
 
Dni Drwęcy w Kurzętniku
dniplakat01_470.jpg
Stowarzyszenie Miast Gmin i Powiatów Dorzecza Drwęcy zaprasza mieszkańców regionu na XXXV Dni Drwęcy, które odbędą się w dniach 19-20 lipca. W tym roku gospodarzem obchodów jest Kurzętnik, którego samorząd i społeczność równolegle będą świętować Dni Gminy.

W piątek, 19 lipca, o godz. 17:00 organizatorzy zapraszają do Gminnego Centrum Kultury na konferencję pt. "Rybactwo-Wędkarstwo i Rekreacja", a następnie, o godz. 19:00 na degustację ryb. W sobotę, 20 lipca, jeszcze przed oficjalnym otwarciem obchodów, z kurzętnickiego rynku wystartuje "Kogucia Dycha" (11:00), czyli bieg na 10 km na trasie Kurzętnik-Nielbark, do którego zgłosili się zawodnicy z całej Polski. Dla dzieci organizatorzy przygotowali Bieg Przedszkolaka na 400 metrów (10:30), a dla miłośników rekreacji - Bieg Małego Koguta oraz marsz nordic-walking na 3,5 km (11:00). Biuro zawodów będzie działać od godz. 8:00 w Gminnym Centrum Kultury w Kurzętniku.

Amatorzy porannego wstawania, by spędzić czas nad wodą z wędką i spławikiem, będą mieli okazję powalczyć o trofea w zawodach wędkarskich, które rozpoczną się o godzinie 6:00 na wyrobisku w Nielbarku.

Główna część obchodów rozpocznie się o godzinie 16:00 na Górze Zamkowej. Wystąpi orkiestra dęta, lokalne zespoły artystyczne, nastąpi oficjalne otwarcie Dni Drwęcy i Dni Gminy Kurzętnik (16:15). Odbędą się koncerty zespołów "Bluszcz" (17:30), "Mitra" (18:30) i "Defis" (19:45). Kwadrans po godz. 21 na scenę wejdzie gwiazda wieczoru - zespół "Blue Cafe". Zaplanowano też pokaz laserowy i zabawę pod chmurką do północy.

Jeszcze w niedzielę, 21 lipca, w ramach Dni Gminy Kurzętnik w amfiteatrze na Górze Zamkowej odbędzie się Przegląd Pieśni Religijnej.

 

Dni Brzozy w Brzoziu

brzozaplakat01_470.jpg

W dniach 13 - 14 lipca w Zespole Wodno-Parkowym w Brzoziu i na Orliku odbędą się Dni Brzozy. W programie występy artystyczne dzieci i młodzieży, koncert zespołu Wszyscy Razem z Brzozia i laureatek Gali Talentów 2019, turniej szachowy i piłkarski, koncert zespołu Luminacja i zabawa taneczna do godzin nocnych.

 

Turniej na zamku w Golubiu-Dobrzyniu

 

zamek01_700.jpg
Golubski turniej to widowiskowa i dynamiczna rywalizacja około stu konnych i pieszych. Jednocześnie jest to atrakcyjne barwne wydarzenie dla tysięcy gości – głównie rodzin z dziećmi, ale także jest to żywa lekcja historii i patriotyzmu. To barwne, znane w Polsce i za granicą, wydarzenie przyciąga do Golubia-Dobrzynia rekonstruktorów różnych okresów historycznych. 
Wczesnośredniowieczni wojowie słowiańscy prezentują swoją sprawność w walkach na miecze i tarcze, ciężkozbrojni, średniowieczni rycerze, stają w szrankach i w efektownych pojedynkach kruszą kopie, zaś Chorągiew Husarska Województwa Kujawsko-Pomorskiego z siedzibą na Zamku Golubskim, ukazuje skuteczność i piękno siedemnastowiecznej, najgroźniejszej jazdy świata.

Z kolei w zmaganiach podczas "Golubskich gonitw do pierścienia", rycerze "na lekko" - bez zbroi, w sposób wielce dynamiczny wykonują cztery próby zręcznościowe, w których wykazują kaskaderską sprawność i kunszt jazdy konnej. Zmaganiom turniejowym towarzyszyć będą m.in. recitale Nadwornego Lutnisty Królewny Anny Wazówny w salach zamkowych, występy zespołu muzyki dawnej Capella Antiqua Castelli Golubensis, inscenizacje, zabawy dla dzieci, obozowiska rycerskie, jarmark.

W turnieju wezmą udział reprezentacje Włoch, Niemiec, Szwecji, Francji, Kanady i Polski.

Program turnieju:

Sobota, 6 lipca
Godz. 11:00 - otwarcie turnieju
Godz. 12:00 - eliminacje konnego turnieju zręcznościowego cz. I
Godz. 12:00 - eliminacje turnieju kuszniczego i łuczniczego
Godz. 14:30 - turniej młodych rycerzy
Godz. 15:45 - eliminacje konnego turnieju zręcznościowego cz. II
Godz. 16:30 - pokaz kaskaderski
Godz. 17:15 - pokazy rycerzy pieszych
Godz. 17:30 - międzynarodowy turniej konny rycerzy ciężkozbrojnych – kruszenie kopii (Joust)
Godz. 22:00 - Pokaz kaskaderski „Koń i ogień – dwa żywioły”

Niedziela, 7 lipca
Godz. 11:00 - otwarcie drugiego dnia turnieju
Godz. 11:30 - finały indywidualnego konnego turnieju zręcznościowego
Godz. 11:30 - finały turnieju kuszniczego i łuczniczego
Godz. 13:00 - pokaz Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Godz. 13:30 - międzynarodowy turniej konny rycerzy ciężkozbrojnych – kruszenie kopii (Joust)
Godz. 14:30 - pokaz grupy kaskaderskiej
Godz. 15:15 - turniej młodych rycerzy
Godz. 15:30 - pokaz łucznictwa konnego – grupa kaskaderska
Godz. 16:00 - pokaz rycerzy pieszych
Godz. 16:30 - międzynarodowy drużynowy turniej konny
Godz. 17:30 - ogłoszenie wyników, wręczenie nagród, zakończenie

Uwaga! Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie turnieju. Podano orientacyjne godziny poszczególnych punktów programu.

Bilety wstępu do nabycia przy wejściu na turniej - 15 zł bilet normalny, 7 zł bilet ulgowy dla dzieci szkół podstawowych, parkingi - 15 zł.

UWAGA! W ZWIĄZKU Z TURNIEJEM NASTĄPI ZAMKNIĘCIE DLA RUCHU UL. PTTK NA ODCINKU OD SKRZYŻOWANIA Z UL. DWORCOWĄ I SŁUCHAJSKĄ DO SKRZYŻOWANIA Z UL. BRODNICKĄ, OD GODZ. 7:00, 6 LIPCA DO GODZ. 20:00, 7 LIPCA. ULICA PTTK I PRZYLEGŁE TERENY BĘDĄ PARKINGIEM DLA PUBLICZNOŚCI TURNIEJU.
 
Dni Unikalnego, Ukraińskiego Rzemiosła w Brodnicy
c36f8ca2be3cfda68080f86e4e73b36207e4f1fe.jpg
 
W dniach 4-7 lipca na zamku w Brodnicy odbędą się Dni Unikalnego, Starego Rzemiosła Ukraińskiego. W tych dniach brodnicki zamek odwiedzą kowale i twórcy ceramiki, którzy swoje rękodzieła wykonują w tradycyjny sposób tak jak ich przodkowie. Wśród gości znajdą się także malarze i muzycy.
 
Zapraszamy w dniach:

4-5 lipca w godz. 13:00 – 21:00

6 lipca w godz. 13:00 – 00:00

7 lipca w godz. 11:00 – 16:00

 

Mistrz Polski szykuje rodzinny maraton rowerowy w Brodnicy

6781c7d566585a5f70ca3694b02da64cc831af05.png

Wybitny kolarz i zwycięzca Tour de Pologne Cezary Zamana wraz z Burmistrzem Brodnicy zapraszają w niedzielę 30 czerwca wszystkich miłośników rowerów na zawody Cisowianka Mazovia MTB Marathon. Czekają 4 różne trasy, wiele nagród i prestiżowy tytuł Najlepszego Zawodnika Brodnicy.

Organizator przygotował konkurencje zarówno dla dorosłych, młodzieży i dzieci.

PROGRAM BRODNICA CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON

Miasteczko rowerowe: przy plaży nad jeziorem Niskie Brodno (przy ul. Wczasowej)

Sobota 29 czerwca

• 15.00-17.00 - zapisy w Biurze Zawodów

Niedziela 30 czerwca

• 8.00-10.00 - zapisy w Biurze Zawodów dla dystansu Hobby

• 9.30-11.00 - zapisy w Biurze Zawodów dla dystansu Fit

• 10:00-11.30 - zapisy w Biurze zawodów dla dystansów ½Pro i Pro

• 10.15 - ustawianie zawodników w sektorach startowych na dystansie Hobby i ich opiekunów

• 10.30 - start dystansu Hobby

• 11.00 - odbiór nagród z konkursów organizowanych na Facebooku cyklu

• 11.15 - ustawianie zawodników w sektorach startowych z dystansu Fit

• 11.40 - start dystansu Fit

• 11.50 - ustawianie zawodników w sektorach startowych z dystansów ½Pro i Pro

• 12.00 - start dystansów ½Pro i Pro

• 12.10 - dekoracja dystansu Hobby i klasyfikacji mieszkańców (konkurs dla uczestników z dystansu Hobby)

• 13.15 - dekoracja dystansu Fit i klasyfikacji mieszkańców

• 14.15 - dekoracja dystansu ½Pro i klasyfikacji mieszkańców

• 15.15 - dekoracja dystansu Pro i klasyfikacji mieszkańców (konkurs dla uczestników dystansów Fit, ½Pro, Pro)

• 16.00 - zakończenie

Doraźna pomoc serwisu rowerowego w godz. 8.00-11:30.

Program zawodów MiniMini + Mazovia

• 10.00-12.00 - zapisy w biurze zawodów

• 12.05 - odprawa techniczna

• 12.10 - start zawodów według kategorii

• 13.00 - wręczanie upominków dzieciom na podium

• 12.30-13.30 - odbiór dyplomów pamiątkowych w biurze zawodów

Współorganizatorem Cisowianka Mazovia MTB Marathon w Brodnicy jest Urząd Miasta Brodnica. Burmistrz Miasta Brodnica objął honorowy patronat nad tym wydarzeniem. Partnerem imprezy jest Nadleśnictwo Brodnica oraz Kolarski Klub Sportowy Masters Brodnica.

 

XX Ogólnopolskie Spotkania Cyrkowe Brodnica 20197c9490ca90d51bfd4a5bd90ae6872801dcf569c6.jpg

W dniach od 21 do 23 czerwca Brodnica gościć będzie cyrkowców z całej Polski na jubileuszowych XX Ogólnopolskich Spotkaniach Cyrkowych Brodnica 2019. Organizatorzy przygotowali m.in. spektakle cyrkowe, warsztaty, paradę cyrkową ulicami miasta, oraz pokaz ogniowy.

Program:

21.06.2019r. (piątek)

16:00 Konferencja Inaugurująca XX Ogólnopolskie Spotkania Cyrkowe - sala widowiskowa BDK

17:30 przemarsz uczestników Spotkań z towarzyszeniem Miejskiej Orkiestry Dętej - ul. Przykop - Mały Rynek - Hallera - Duży Rynek

19:00 - Spektakl "Cyrk w opałach" w wykonaniu "Mosaic" z Gdyni

22.06.2019r. (sobota)

10:00 - 13:00 pokazy grup cyrkowych

14:30 - 17:30 warsztaty cyrkowe - hala OSiR

18:00 GALA CYRKOWA - BDK

20:00 Ognisko Przystań Kajakowa - Zakole w Brodnicy

- animacje, zabawy, konkursy cyrkowe

22:00 pokaz ogniowy - Przystań Kajakowa - Zakole

23.06.2019r. (niedziela)

10:00 - 12:00 Warsztaty Cyrkowe

13:00 pokaz grupy "Arlekin" z Kijowa, pokazy grup cyrkowych

15:00 zakończenie XX Ogólnopolskich Spotkań Cyrkowych

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Kulturalnych KŁADKA” . Zadanie dofinansowane ze środków Gminy Miasta Brodnicy oraz budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, partner BDK.

 

Święto Miodu w Bartniczce

1238_img1_plakat_miod.jpg

W dniach 15/16 czerwca odbędzie się organizowane po raz jedenasty Święto Miodu w Bartniczce. Festyn odbędzie się na boisku gminnym w Bartniczce, a na mieszkańców i przybyłych gości czekać będzie wiele atrakcji.


Corocznie przygotowywana jest prezentacja zagród sołeckich, których intencją jest przybliżenie przybyłym gościom tradycji regionu i polskiej wsi. Firmy z różnych stron Polski proponują wyroby na bazie miodu, a koła gospodyń wiejskich zachęcają do degustacji upieczonych własnoręcznie ciast i miejscowych potraw. Do tego wiele atrakcji dla dzieci, stoiska gastronomiczne i handlowe, konkursy, quizy i występy. W tym roku wystąpi grupa wokalna "Radoszczanie" i grupa "Blask", odbędzie się koncert zespołów LAMARO, BLU REY I TOLEDO.

Program Święta Miodu

15 czerwca sobota (12:00 - 24:00)

godz. 12:30 IV Turniej Szachowy o Puchar Gminy Bartniczka
godz. 14:00 śmieszne konkursy dla motocyklistów
godz. 16:00 wręczenie Złotych Żądeł dla motocyklistów oraz pucharów IV Turnieju Szachowego
godz. 17:00 konkursy z nagrodami dla publiczności
godz. 18:00 koncert zespołu LAMARO
Po koncercie organizatorzy zapraszają na zabawę taneczną z zespołem AMATEO.

16 czerwca niedziela (12:00 - 21:00)

godz. 12:15 konkursy z nagrodami dla publiczności
godz. 13:30 wystawa motocykli i warsztaty dla dzieci część I
godz. 14:00 występ grupy wokalnej "Blask"
godz. 15:00 koncert grupy wokalnej "Radoszczanie", warsztaty dla dzieci część II
godz. 15:30 parada motocykli
godz. 16:00 część oficjalna
godz. 18:00 koncert zespołu BLU REY
godz. 20:00 koncert zespołu TOLEDO

 

Dni Brodnicy 2019

DSC5928.JPG

W dniach 11 - 16 czerwca odbędą się kolejne Dni Brodnicy. Z tej okazji przygotowano wiele imprez plenerowych, które z pewnością ucieszą mieszkańców. Na szczęście w tym roku postanowiono zrekompensować zeszłoroczne, jednodniowe uroczystości i przewidziano sześć dni świętowania.

Program:

11.06.2019 r.
18:00 - Galeria Brama Muzeum w Brodnicy
Otwarcie wystawy "Laikonyk”"Jana Kantego Pawluśkiewicza

19:00 - Pałac Anny Wazówny
Spotkanie autorskie z Janem Kantym Pawluśkiewiczem, jednym z najbardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej i rozrywkowej w Polsce, autorem muzyki wielu znanych piosenek z repertuaru Marka Grechuty, Andrzeja Zauchy czy Grzegorza Turnaua.

12.06.2019 r.
17:30 - Sala Wielka Pałacu Anny Wazówny
Spotkanie autorskie z Vincentem V. Severskim autorem bestsellerowej serii sensacyjno-szpiegowskiej "Nielegalni", "Niewierni", "Nieśmiertelni" i "Niepokorni".

13.06.2019 r.
scena Przedzamcze
Święto patrona miasta św. Antoniego – uroczystości religijne.

14.06.2019 r.
11:50 – kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej w Brodnicy
Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Lasów Państwowych
12:00 – boisko przy Szkole Podstawowej nr 4 w Brodnicy
Prezentacja Nadleśnictwa Brodnica oraz pokaz pracy pilarką w wykonaniu pracowników Zakładu Usług Leśnych
org. Nadleśnictwo Brodnica

14.06.2019 r.
18:30 - Pałac Anny Wazówny
IV Międzynarodowe Wiosenne Spotkania Bardów "Herbata u Bułata".
Wystąpią: Ludmiła Tatarova, Siergiej Dżigurda – Rosja, Natalia Soboleva – Ukraina, Karen Mamikonyam – Armenia, Steve Kindler – USA, Andre Raniszewski – Francja, Dominika Świątek – Polska, Antoni Muracki – Polska, Jacek Beszczyński z zespołem "Nadziei Maleńka Orkiestra" - Polska, Maryna Marciniak, Małgorzata Wierzbowska, Andrzej Telej - zespół z Brodnicy

15.06.2019 r.
16:00-23:00 scena Przedzamcze
Koncert gwiazd: Teresa Werner, Kasia Popowska, Piotr Kupicha i zespół Feel

16.06.2019 r.
18:00 - Duży Rynek
Marcin Daniec i koncert zespołu "Do Dna"

 

IV Międzynarodowe Wiosenne Spotkania Bardów „Herbata u Bułata” w Brodnicy

60524078_2440229172674864_4740661777497325568_n.jpg

W dniu 14 czerwca o godzinie 18:30 w Pałacu Anny Wazówny w Brodnicy kolejne, czwarte z kolei Wiosenne Spotkanie Bardów "Herbata u Bułata".

Wystąpią: Ludmiła Tatarova, Siergiej Dżigurda – Rosja, Natalia Soboleva – Ukraina, Karen Mamikonyam – Armenia, Steve Kindler – USA, Andre Raniszewski – Francja, Dominika Świątek – Polska, Antoni Muracki – Polska, Jacek Beszczyński z zespołem „Nadziei Maleńka Orkiestra” - Polska, Maryna Marciniak, Małgorzata Wierzbowska, Andrzej Telej - zespół z Brodnicy.

 

Spotkanie z Vincentem V. Severskim w Brodnicy

60700541_2440224609341987_47796294445432832_n.jpg

W Pałacu Anny Wazówny w Brodnicy odbędzie się spotkanie autorskie z Vincentem V. Severskim autorem bestsellerowej serii sensacyjno-szpiegowskiej „Nielegalni”, „Niewierni”, „Nieśmiertelni” i „Niepokorni”.


Vincent V. Severski to pseudonim emerytowanego pułkownika polskiego wywiadu. Przez wiele lat pracował poza granicami kraju pod przybraną tożsamością. Zajmował jedno z najwyższych stanowisk kierowniczych w Agencji Wywiadu. Odszedł ze służby w 2007 roku. Wielokrotnie odznaczany i wyróżniany przez najwyższe władze RP, uhonorowany Legią Zasługi przez prezydenta Baracka Obamę.


Spotkanie odbędzie się 12 czerwca (środa), o godz. 17.30 w Pałacu Anny Wazówny.
Wstęp wolny!

 

Spotkanie z Janem Kantym Pawluśkiewiczem w Brodnicy

 60792669_2440211232676658_2056472913040637952_n.jpg

We wtorek, 11 czerwca w Galerii Brama w Brodnicy odbędzie się otwarcie wystawy „Laikonyk” oraz spotkanie autorskie Janem Kantym Pawluśkiewiczem, jednym z najbardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej i rozrywkowej w Polsce, autorem muzyki wielu znanych piosenek z repertuaru Marka Grechuty, Andrzeja Zauchy czy Grzegorza Turnaua.

18.00 - Galeria Brama Muzeum w Brodnicy
Otwarcie wystawy „Laikonyk” Jana Kantego Pawluśkiewicza

19.00 - Pałac Anny Wazówny
Spotkanie autorskie z Janem Kantym Pawluśkiewiczem

 

Świętujemy 20-lecie województwa w Brodnicy i nie tylko

astroplakat01_470.jpg

Na brodnickim Przedzamczu obchodzić będziemy Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Okazja jest wyjątkowa, w tym roku mija bowiem dokładnie 20 lat od utworzenia województwa kujawsko-pomorskiego. W ramach święta odbędzie się jeden z największych festynów astronomicznych w Polsce (AstroFestiwal), pokazy astronomiczne, prelekcje popularno-naukowe, obserwacje nieba, konkursy i koncerty. Gwiazdą wieczoru będzie Andrzej Piaseczny.

Świętowanie 20-lecia województwa kujawsko-pomorskiego rozpocznie się w sobotę, 1 czerwca we Włocławku, a Brodnica świętować będzie tydzień później w sobotę, 8 czerwca.

Program Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Brodnicy:

17:00 – 17:15 Oficjalna inauguracja
17:00 – 20:00 Przygoda z Astronomią
17:10 – 17:45 Kosmiczne studio nagrań z Tomaszem Cebo
18:00 – 18:45 Koncert zespołu ROZES
19:00 – 19:45 Spektakl teatralny "Dobranocka dla dzieci"
20:00 – 20:45 Koncert Maćka Tachera
20:45 – 21:00 Muzyka nie z tej ziemi - Krzysztof MARKUS Markiewicz
21:00 – 22:00 Multimedialne show - Księżycowa odyseja
22:00 – 23:30 Koncert Andrzeja Piasecznego

Na AstroFestiwal zaprasza marszałek województwa Piotr Całbecki. Organizatorem wydarzenia jest Województwo Kujawsko-Pomorskie, partnerem Urząd Miejski w Brodnicy.

PROGRAM ŚWIĘTO WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO 1-8 CZERWCA 2019

1 Czerwca

Włocławek - Święto województwa Kujawsko-Pomorskiego 2019
Miejsce - Bulwary im. Piłsudskiego)
II Kujawsko-Pomorski Przegląd Kapel (godz. 9.00)
Strefa zabaw dla dzieci (godz.16.00)
Koncert laureata Kujawsko-Pomorskiego Przeglądu Kapel (godz. 17:30)
Muzyczno-taneczny show - Stefano Terrazzino z zespołem (godz. 18:30)
Koncert Kayah (godz. 20:30)

Grudziądz - Święto województwa Kujawsko-Pomorskiego 2019
Miejsce - Błonia
Potańcówka Międzypokoleniowa (od godz. 16:00)
Wielka Parada Orkiestr Dętych Województwa i Rebel Babel (godz. 17:00)
Pokaz Tańca: Jan Kliment i Lenka Klimentova (godz. 17:30)
Koncert Rebel Babel - L.U.C i 10 orkiestr dętych (godz. 18:15)
Pokaz Tańca: Jan Kliment i Lenka Klimentova (godz. 19:30)
Koncert Krzysztofa Zalewskiego (godz. 21:00)


2 Czerwca

Inowrocław - Święto województwa Kujawsko-Pomorskiego 2019
Miejsce - Park Solankowy)
Potańcówka Międzypokoleniowa i strefa zabaw dla dzieci (od godz. 16:00)
Pokaz tańca: Robert Kochanek (godz. 16:30)
Koncert Katarzyny Skrzyneckiej (godz. 17:30)
Pokaz tańca: Robert Kochanek (godz. 19:00)
Potańcówka Międzypokoleniowa (godz. 20:00)

7 Czerwca

Toruń - Święto województwa Kujawsko-Pomorskiego 2019
a) Uroczysta msza święta w Katedrze śś. Janów (godz. 10:00)
b) Uroczysta Sesja Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Urzędzie
Marszałkowskim w Toruniu (godz. 12:30)
c) Turniej Balonowy o Puchar Marszałka Województwa
(7-9 czerwca, niebo na województwem)
d) Koncert„Pod wspólnym niebem”(godz. 21:00, plac za Urzędem
Marszałkowskim)
Wystąpią: Grzegorz Hyży, Kasia Kowalska, Dawid Kwiatkowski, Ten Typ Mes, Czesław
Mozil, The Dumplings, Mariusz Lubomski

8 Czerwca

Bydgoszcz - Święto województwa Kujawsko-Pomorskiego 2019
Koncert Muzyki Filmowej „Wyspa Kina” (godz. 20:30, Wyspa Młyńska)
Wystąpią: Maria Sadowska, Filip Lato, Monika Kuszyńska, Piotr Zioła, Reni Jusis,
Marek Dyjak, Bovska, Marcelina

Brodnica - Święto województwa Kujawsko-Pomorskiego 2019
Miejsce - ruiny Zamku Krzyżackiego i Pałac Anny Wazówny
AstroFestiwal
Plener astronomiczny (od godz. 16:00)
Oficjalna inauguracja AstroFestiwalu (godz. 17:00)
Kosmiczne studio nagrań, konkursy rodzinne, spektakl teatralny, koncerty,
multimedialne show
Koncert Andrzeja Piasecznego (godz. 22:00)

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

KONCERT W KRAINIE UŚMIECHU
Jabłonowo Pomorskie, 1 czerwca, godz. 16:30
skwer przy zbiegu ulic Mostowej i Wigury/przy pomniku bł. Matki Marii Karłowskiej
Wystąpią: artyści Polskiej Opery Kameralnej

BAJKOWA BYDGOSZCZ
Bydgoszcz, 2 czerwca, od godz. 13:00
Plac Wolności (początek parady) i Wyspa Młyńska (festyn rodzinny)

KONCERT PIĘCIOLINIA DLA PAPIEŻA
Toruń, 5 czerwca, godz. 19:00
Centrum Kultury Dwór Artusa

PORY ROKU VIVALDIEGO Z MISTRZEM
Toruń, 5 czerwca, godz. 18:00
Centrum Kultury Dwór Artusa
Wystąpią: Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Anna Maria Staśkiewicz skrzypce, jako soliści wystąpią uczniowie szkół muzycznych
wyłonieni w przesłuchaniach

KONCERT W 20. ROCZNICĘ WIZYTY JANA PAWŁA II W BYDGOSZCZY
Bydgoszcz, Filharmonia Pomorska, 7 czerwca, godz. 19:00 (wydarzenie biletowane)

GALERIA RUSZ
a) Wystawa mobilna
2 czerwca 2019 r. – Bydgoszcz
3 czerwca 2019 r. – Mrocza
4 czerwca 2019 r. – Tuchola
5 czerwca 2019 r. – Koronowo
6 czerwca 2019 r. – Solec Kujawski
7 czerwca 2019 r. – Toruń

b) Mural
1 czerwca – Włocławek
2 czerwca – Bydgoszcz/Inowrocław
7 czerwca – Toruń
8 czerwca – Brodnica
9 czerwca – Grudziądz

KUJAWSKO-POMORSKIE 3X3 BASKET TOUR
1 czerwca – Włocławek
2 czerwca – Inowrocław
8 i 9 czerwca – Bydgoszcz
15 i 16 czerwca – Grudziądz

 

Brodnicka Uczta Teatralna BUT 2019 już na początku czerwca

butplakat01_470.jpg

Trzy dni, kilkanaście spektakli, niezwykli aktorzy i cudowna publiczność - – tego nie da się opisać, to trzeba przeżyć. Już po raz czternasty, w dniach 7-9 czerwca 2019, w Brodnickim Domu Kultury gościć będą amatorskie grupy teatralne z całej Polski.Ogólnopolski Festiwal Brodnicka Uczta Teatralna BUT 2019 potrwa trzy dni, a zainauguruje ją Kacper Kuszewski spektaklem muzyczno-kabaretowym, ALBUM RODZINNY. Recital Kacpra Kuszewskiego to pełna humoru podróż do epoki lat 20. i 30. XX wieku, ujęta w formę kilkunastu piosenek. Teksty nawiązują stylistycznie do szlagierów międzywojnia, a w muzyce pobrzmiewają rytmy fokstrota, swingu, charlestona i tanga.
Wstęp wolny. Wejściówki na recital do odbioru w BDK od 27 maja.

BUT to także niepowtarzalna okazja do obejrzenia przedstawień teatralnych, które powstają z potrzeby twórczej kreacji, z dala od głównego, instytucjonalnego nurtu życia teatralnego. Oglądanie pracy aktorów "na żywo" to zupełnie inne doświadczenie, niż w kinie czy telewizji. Nie ma tutaj dubli, a to co widać na scenie, to nie montaż różnych ujęć. Nie da się niczego cofnąć, widz ma świadomość, że w każdej chwili coś może pójść nie tak, a aktor może zapomnieć tekstu - dlatego każdy spektakl teatralny jest tak wyjątkowy, za każdym razem odkrywa się w nim coś nowego.

Jury tegorocznej edycja BUTa:

Magdalena Stawman-Tuka: aktorka, performerka, dramaturg, instruktorka teatralna
Piotr Nowak - aktor teatralny i filmowy oraz reżyser przedstawień teatralnych. Widzowie, którzy śledzą losy serialowych bohaterów z pewnością będą go pamiętali z takich seriali, jak: "Krew z krwi", "Wszystko przed nami", "Barwy szczęścia" czy "Na Wspólnej"
Tomek Kobiela - absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, aktor scen zawodowych i offowych. Reżyser, instruktor teatralny oraz pedagog teatru na co dzień związany z Klubem "Winda" Gdańskiego Archipelagu Kultury w Gdańsku. Od dziesięciu lat dyrektor artystyczny Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuk Autorskich i Adaptacji "Windowisko" oraz Spotkań Trójmiejskich Teatrów Niezależnych.

ALBUM-WEJSCIOWKI.jpg

 Tygiel językowy w Brodnicy

c7c0393cbdffea532dc74674618272c85d1dfaa7.jpg

W pierwszy weekend czerwca w Domu Harcerza po raz pierwszy zagości niezwykły Festiwal Naukowy „Tygiel Językowy”. To nowa propozycja edukacyjna dla mieszkańców miasta i okolic. Podczas festiwalu uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z podstawami tak egzotycznych języków jak chiński czy japoński, a także wysłuchać darmowych prelekcji poruszających tematy m.in. multikultorowości i stereotypów. Organizatorem jest Stowarzyszenie „Raz Do Roku”.

 

Rodzinny piknik Zaczarowany Park Ogrodowa-Przykop 2019 w Brodnicy

parkplakat01_470.jpg

W sobotę, 1 czerwca od godziny 16:00 Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury i Sztuki Bractwo oraz Brodnicki Dom Kultury zapraszają wszystkich mieszkańców Brodnicy na sentymentalną podróż, przez ulice Ogrodowa-Przykop.

Rodzinny Piknik rozpocznie się 1 czerwca 2019 od godz. 16:00, w parku za BDK, a w programie przewidziano: występ zespołu Bigi Band (w składzie: Marcin Bigoś, Bartek Lewandowski, Wlodzimierz Lewandowski), pokaz sprzętu ratowniczo-gaśniczego Państwowej Straży Pożarnej w Brodnicy, prezentację wozów służbowych Komendy Powiatowej Policji w Brodnicy oraz mnóstwo działań animacyjnych z udziałem instruktorów Brodnickiego Domu Kultury.

Jak zawsze czekać będą też: grill z kiełbaskami, chleb ze smalcem i ogórkiem oraz domowe ciasto.

 

Szkolenie z nowych wzorów ofert w konkursach dla NGO w Brodnicy

768x363.jpg

W dniu 29 maja o godzinie 9:00 w Urzędzie Gminy Brodnica przy ulicy Mazurskiej 13 odbędzie się bezpłatne szkolenie organizowane w ramach Powiatowego Zespołu ds. Ekonomii Społecznej, poświęcone przygotowywaniu ofert realizacji zadań publicznych wg nowego wzoru.
Chcesz się dowiedzieć, jak przygotować ofertę realizacji zadania publicznego w konkursach ogłaszanych przez jednostki samorządu terytorialnego dla organizacji pozarządowych? Zgłoś się na szkolenie "Przygotowywanie ofert realizacji zadań publicznych wg nowego wzoru".

OWES TŁOK zaprasza na bezpłatne szkolenie organizowane w ramach Powiatowego Zespołu ds. Ekonomii Społecznej, poświęcone przygotowywaniu ofert realizacji zadań publicznych wg nowego wzoru.

Kiedy i gdzie?
29.05.2019 Brodnica, godz. 9:00, Urząd Gminy Brodnica

Kto prowadzi?
Karolina Cyran-Juraszek, ekspertka z zakresu rozwoju sektora obywatelskiego

Dla kogo?
Dla członków Powiatowego Zespołu ds. Ekonomii Społecznej oraz zainteresowanych przedstawicieli organizacji pozarządowych i innych podmiotów ekonomii społecznej, jednostek samorządu terytorialnego i grup inicjatywnych z terenu powiatu brodnickiego.

Zgłoszenia do 20.05.2019 na adres e-mail: joanna.kaminska©tlok.pl

Co roku jednostki samorządu terytorialnego ogłaszają szereg konkursów dla organizacji pozarządowych na realizację zadań z zakresu pożytku publicznego. Od 1 marca 2019 r. obowiązują w nich nowe wzory ofert, sprawozdań i umów.

Podczas szkolenia uczestnicy dowiedzą się:

jakie zmiany zostały wprowadzone w nowych wzorach ofert, sprawozdań i umów – i co to oznacza dla JST i NGO
jakie obowiązki spoczywają na JST ogłaszających konkursy, a jakie na NGO podczas składania oferty, realizacji zadania publicznego i na etapie sprawozdania się z wykonanych zadań
przybliżone zostaną możliwe trudności związane z nowym rozporządzeniem – z punktu widzenia JST i NGO


Przyjdź na szkolenie i dowiedz się, jakie zmiany zostały wprowadzone w dokumentach ofertowych, co to oznacza dla NGO i jak przygotować prawidłowo ofertę.

 

Konferencja Kobieta bez Barier w Brodnicy

kobietaplakat01_470.jpg

23 maja 2019 r. godz. 16:00 w Hotelu Stork odbędzie się konferencja Kobieta bez Barier. Konferencja poświęcona będzie profilaktyce zdrowia fizycznego i psychicznego kobiet. Skupiać się będzie na utrwalaniu prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia i kreowaniu przestrzeni dla aktywności kobiet. Hotel Stork na kilka godzin stanie się przestrzenią dla kobiet i świadkiem ważnych rozmów o kobietach. Będzie dużo rozmów o zdrowiu kobiet, ich seksualności, emocjach i uczuciach. Inspirujące wystąpienia pozwolą kobietom dostrzec jak ważne jest dbanie o swoje zdrowie. Jak ważna jest troska o siebie, o swoje cele i marzenia. Konferencja poświęcona będzie profilaktyce zdrowia fizycznego i psychicznego kobiet. Skupiać się będzie na utrwalaniu prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia i kreowaniu przestrzeni dla aktywności kobiet.

Program konferencji:
16:00 - Rozpoczęcie konferencji
16:10 - Kobieta – choroba – ciało - dr Małgorzata Rębiałkowska-Stankiewicz
16:50 - Ja dla siebie. Seksualność Kobiety. - Katarzyna Gilgenast
18:00 - Budowanie swojej siły i odporności psychicznej - Anna Śliwińska-Sączek
18:45 - Jak szczęśliwie żyć z chorobą? - Izabela Globke

Organizatorem wydarzeń jest Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Miasta Brodnicy i Stowarzyszenie "Planeta Kobiet".

 

 

"Chciałam Ci powiedzieć" - spektakl w Brodnicy

rakplakat01_470.jpg

20 maja 2019 r. o godz. 17:00 w Brodnickim Domu Kultury odbędzie się spektakl "Chciałam Ci powiedzieć". Spektakl wystawiają pacjentki chore na raka, podopieczne Akademii Walki z Rakiem w Toruniu. Tekst sztuki skłania do zadumy, ale też do uśmiechu. Pokazuje, że o chorobie można mówić z dystansem, poczuciem humoru i tym samym łamać stereotypy dotyczące postrzegania pacjenta onkologicznego. Projekt "OnkoŚwiat", jest wspierany przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Scenariusz spektaklu to pokłosie kilkumiesięcznych warsztatów, prowadzonych przez Annę Katarzynę Chudek, aktorkę Teatru Baj Pomorski. W trakcie warsztatów pacjentki przepracowywały problemy, które niesie choroba nowotworowa, problemy związane z samoakceptacją choroby, ciała zmienionego chorobą, relacjami społecznych, komunikacją.

Fragmenty warsztatowych rozmów, spostrzeżenia kobiet chorych stały się kanwą scenariusza. Tekst sztuki skłania do zadumy, ale też do uśmiechu. Pokazuje, że o chorobie można mówić z dystansem, poczuciem humoru i tym samym łamać stereotypy dotyczące postrzegania pacjenta onkologicznego. Należy dodać, że spektakl jest również próbą nawiązania dialogu społecznego chory-zdrowy. Wydaje się to szczególnie ważne z uwagi na fakt, że rak wciąż należy do tematów tabu oraz w związku z powszechnym brakiem umiejętności, odwagi rozmowy z osobą chorą onkologicznie.

Przy okazji tego wydarzenia teatralnego warto docenić odwagę grających w spektaklu kobiet, które musiały się zmierzyć nie tylko z trudnym aktorskim zadaniem, ale również publiczną autoprezentacją siebie w roli osoby chorej. Spektakl "Chciałam Ci powiedzieć" jest ważnym głosem dotyczącym radzenia sobie z chorobą przewlekłą i równocześnie refleksją na temat samego Życia.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie "Jaśkowa Droga". Wstęp wolny.

 

XVI Integracyjny Turniej Siatkówki "Żadnych Granic Brodnica 2019"

siatkaplakat01_470.jpg

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Brodnicy w dniach 18-19 maja 2019 roku organizuje XVI Integracyjny Turniej Siatkówki "Żadnych Granic Brodnica 2019"o Puchar Burmistrza Brodnicy. Nadrzędną ideą turnieju jest uświadomienie i przekonanie społeczeństwa o tym, że nie ma żadnych granic ani barier fizycznych dla osób niepełnosprawnych czynnie uprawiających sport.Gośćmi turnieju będą: Reprezentacja Polski Osób Niesłyszących w Piłce Siatkowej, która w ramach turnieju kobiet przygotowuje się do tegorocznych Mistrzostw Europy oraz drużyna Łódzkiego Klubu Sportowego Głuchych, w barwach której zagrają również zawodnicy niepełnosprawni będący trzykrotnymi zdobywcami tytułu Mistrzów Świata w Siatkówce Stojącej Osób Niepełnosprawnych. Nadrzędną ideą turnieju jest uświadomienie i przekonanie społeczeństwa o tym, że nie ma żadnych granic ani barier fizycznych dla osób niepełnosprawnych czynnie uprawiających sport.

Zawodniczki i zawodnicy tych drużyny, chcąc zaprezentować najwyższy poziom umiejętności sportowych oraz determinację i wolę rywalizacji zagrają w turnieju przeciwko drużynom, w których skład wchodzą osoby pełnosprawne. W tego rocznej edycji turnieju, w osobno klasyfikowanym turnieju, drużyna Reprezentacji Polski Osób Niesłyszących w Piłce Siatkowej Kobiet zagra po raz pierwszy w historii.

Historia turnieju:

- organizowany od 2003 roku, roku który był uznanym w Polsce rokiem osób niepełnosprawnych,

- początkowo organizowany w Górznie, w tym roku po raz czwarty miejscem rozgrywek jest widowiskowo – sportowa hala Ośrodka Sportu i Rekreacji w Brodnicy,

- w historii turnieju udział brało maksymalnie 16 drużyn (ok. 160 zawodników). Uczestnikami byli zawodnicy niepełnosprawni Reprezentacji Polski Osób Niepełnosprawnych w Siatkówce Stojącej PZSN START Warszawa oraz Integracyjnych Klubów Sportowych (IKS ATAK Elbląg, IKS ATAK Wrocław, LKSG Łódź) oraz amatorskie drużyny osób pełnosprawnych z terenu kraju, mających w swoich składach również zawodników ligowych.

- drużyna PZSN START Warszawa wygrała I edycję turnieju (pokonując w finale drużynę z Grudziądza, w której grali byli zawodnicy II i III ligi siatkówki. Drużyna osób niepełnosprawnych brała udział we wszystkich 15 edycjach turnieju i nigdy w historii nie zajęła ostatniego miejsca.

 

Festyn Rolniczo-Ogrodniczy w Brodnicy

2019-05-14_150101.jpg

W sobotę, 18 maja w CKZiU w Brodnicy, przy ul. Karbowskiej 29 odbędzie się Festyn Rolniczo-Ogrodniczy. W programie festynu przewidziano liczne atrakcje, a wśród nich ciekawe konkursy, kiermasze, prezentacje i część artystyczną.

 

Noc Muzeów w Brodnicy

2019-05-08_202145.jpg

Noc Muzeów w tym roku zaplanowano na dzień 18 maja. W Brodnicy rozpocznie się ona w piątek, 17 maja. W programie niewątpliwie ciekawą propozycją na ten dzień (noc) jest koncert DISKOPOLIS (org. Fundacja Mai i Mata Kwiatkowskich w ramach projektu "Festiwal X"), który odbędzie się w ruinach zamku w Brodnicy o godzinie 20:00.

Tego dnia wszystkie obiekty Muzeum (Zamek, Spichlerz oraz Brama Chełmińska) otwarte będą dla zwiedzających w godzinach od 18:00 do 1:00. Poza możliwością bezpłatnego zwiedzania wystaw prezentowanych w naszych obiektach, brodnickie Muzeum przygotowało szereg atrakcji towarzyszących.

Program:

Brama Chełmińska:

Zwiedzanie wystaw: “Droga do Niepodległości- Brodnica XIX/XX”, “Tancerki”- Wojciech Chwiałkowski, “Sztuka kopiowania” – Natalia Buchalska, Wojciech Chwiałkowski
Konkurs dla dzieci i młodzieży związany z wystawą “Droga do Niepodległości- Brodnica XIX/XX”


Spichlerz:

Zwiedzanie wystaw w CEE
Pokaz filmów przyrodniczych
Konkurs przyrodniczy “Zielony w tym temacie” przeznaczony dla dzieci i młodzieży szkolnej. W trakcie konkursu będzie można wygrać atrakcyjne nagrody (zadanie dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu)


Zamek:

Zwiedzanie wystaw w piwnicach zamkowych
“Muzealny detektyw” – zabawa dla dzieci – rozwiązywanie muzealnych tajemnic i zagadek z przeszłości
“W domu komtura”- zajęcia plastyczne dla dzieci – wyklejanki
“Brodnickie zabytki”- historyczna zgaduj -zgadula


Wydarzeniem oficjalnie inaugurującym brodnicką Noc Muzeów będzie koncert DISKOPOLIS, organizowany w ramach projektu “Festiwal X” przez Fundację Mai i Mata Kwiatkowskich, na który zapraszamy o godz. 20:00 do ruin zamku krzyżackiego (w przypadku deszczu koncert odbędzie się w Pałacu Anny Wazówny). Wstęp wolny.

 

Święto Muzyki w Brodnicy

5eb7c45d7c8fa6ee7374aff38423fbfb37d7df92.png

Pierwsza edycja Festiwalu X w Brodnicy to dwa dni wypełnione muzyką - jazz, disco, electro, folk. 15 muzyków na 6 scenach w różnych lokalizacjach miasta. Mateusz Smoczyński, Tomasz Wendt, Michał Aftyka, Jacek Namysłowski, Kacper Majewski, Christoph Tymendorf, Maja i Mat Kwiatkowscy, Ryszard Rynkowski, Jacek Wróblewski i Kapela Andrzeja Kalaty z Zakopanego, to muzycy, którzy na dwa dni zmienią Brodnicę w świątynię sztuki.

PROGRAM FESTIWALU:

17.05. | SKWER PRZY KOŚCIELE SZKOLNYM | 18:00

Mateusz Smoczyński & Tomasz Wendt

Duet jazzowy, który porywa dźwiękowym szaleństwem i wirtuozerią. Wymarzona inauguracja festiwalu.

17.05. | ZAMEK KRZYŻACKI | 20:00 | INAUGURACJA NOCY MUZEÓW

DISKOPOLIS

Muzyczna kontra do wszechobecnego disco polo - energetyczna perkusja, świetne klawisze, silna sekcja dęta, subtelny wokal i instrumenty smyczkowe (wiolonczela, skrzypce i altówka). Taki skład daje nieograniczone możliwości brzmieniowe i gatunkowe. Mieszamy dobre disko z elementami jazzu i subtelnego popu. Jest to totalnie niecodzienny projekt skierowany do naprawdę każdej publiczności.

18.05. | DUŻY RYNEK | 12:00

KAPELA GÓRALSKA ANDRZEJA KALATY Z X-BANDEM

Górale z Zakopanego z towarzyszeniem muzyków jazzowych, tworzących X-band Festiwalowy porwą nas fuzją tradycyjnych pieśni góralskich z żywiołowym jazzowym szaleńtswem. Będzie totalna muzyczna jazda. A do tego, będzie można kupić oscypki i inne przysmaki z gór...!

18.05. | RZEKA | 14:00

SMOOTH JAZZ NA TARASIE - KONCERT NIESPODZIANKA

18.05. | PARK CHOPINA | 16:00

KAPELA GÓRALSKA ANDRZEJA KALATY Z ZAKOPANEGO

Tradycyjny koncert kapeli wraz z pokazem tańców góralskich.

18.05. | BDK | 18:00

KONCERT SPECJALNY | bilety 50 PLN

10 muzyków na scenie - kwartet smyczkowy, band jazzowy, 4 gatunki muzyki i gość specjalny - Ryszard Rynkowski, który zaśpiewa swoje utwory w zupełnie nowej aranżacji. Już teraz wiemy, że będzie to niecodzienne wydarzenie.

18.05. | BDK | 20:00

JAM SESSION

Koncert jazzowy muzyków festiwalowych. Serdecznie zapraszamy do udziału wszystkich chętnych, którzy chcą stanąć na scenie z najlepszymi muzykami jazzowymi w Polsce (a niektórzy nawet na świecie).

 

Biobabalscy od kuchni w Brodnicy

4f7c2f4e336e1f84748bef52a3dbc2d205cc7383.jpg

Brodnicka biblioteka zaprasza na spotkanie z cyklu Brodnickie promocje. Gościem spotkania będzie Mieczysław Babalski, który od ponad 30 lat prowadzi w Pokrzydowie gospodarstwo ekologiczne. W 2018 roku wydana została książka "BioBabalscy od kuchni", w której znajdziemy szereg sprawdzonych przepisów na pyszne dania, z wykorzystaniem naturalnych, zdrowych składników.

Makaron, zapiekanka, pizza, a może danie z kuchni tradycyjnej? W książce znajdziesz szereg inspiracji na sycący obiad i potrawy na każdą okazję. Znajdzie się też coś dla miłośników deserów. Dzięki tym przepisom przygotujesz pyszne słodkości w zdrowej wersji. „BioBabalscy” od kuchni to książka stworzona z pasji do zdrowej kuchni, idealna dla miłośników gotowania.

Spotkanie odbędzie się 15 maja (środa), o godz. 17.30 w Pałacu Anny Wazówny.

Wstęp wolny!

 

Nie zapomnij o mnie

niezapominajkaplakat01_470.jpg

Dzień Niezapominajki obchodzimy od kilkunastu lat 15 maja. Święto to zachęca do pamiętania o bliskich, życzliwości i otwarcia na drugiego człowieka, dostrzeżenia go na własnym osiedlu, dzielnicy czy mieście, przypomina o istocie dbania o nasze otoczenie. 15 maja od godz. 16:30 zapraszamy do wspólnego spędzenia czasu z Brodnickim Domem Kultury.

Dzień Niezapominajki to święto przyrody, które zapoczątkował redaktor radiowej Jedynki, prowadzący "Ekoradio", Andrzej Zalewski. Prowadząc audycję w Walentynki doszedł do wniosku, że w Polsce luty to mało miłosny miesiąc. Czasem zakochanych jest przecież maj, gdy najbujniej rozwija się przyroda, wszystko kwitnie i to 15 maja, nie 14 lutego powinniśmy obchodzić święto zakochanych.

Polską odpowiedzią na Walentynki jest święto, które niesie przesłanie "nie zapomnij o mnie", które ma na celu zachowanie w pamięci ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji. Dzień Niezapominajki jest także okazją do kultywowania polskich tradycji i promowania ekologicznego stylu życia: oszczędzania wody i energii, nieśmiecenia czy niepalenia w lesie ognisk.

15 maja od godz. 16:30 zapraszamy do wspólnego spędzenia czasu z Brodnickim Domem Kultury. W programie gry i zabawy z instruktorami BDK, malowanie twarzy, konkursy z nagrodami i wiele innych atrakcji.

 

Spotkanie na przestrzeni wieków - I Brodnicki Piknik Integracyjny

5b5a54f46c06dbfe6e73761f04c00b01e4e28619.jpg

Brodnickie Stowarzyszenie „Nadzieja” zaprasza na I Brodnicki Piknik Integracyjny, który odbędzie się w sobotę 11.05.2019 r. w godz. 14:00 – 18:00 w parku przy Zamku w Brodnicy. Impreza odbędzie się pod hasłem „Spotkanie na przestrzeni wieków”, a motywem przewodnim będzie wczesne średniowiecze. W programie znalazły się m.in. pokazy walk, warsztaty dla dzieci oraz turnieje z nagrodami dla publiczności.

 

Spływ kajakowy szlakiem św. Jakuba

splywm01_700.jpg

W ramach Festynu Małych Ojczyzn, w dniu 11 maja odbędzie się spływ kajakowy. Trasa spływu rozpocznie się w Stanicy Wodnej PTTK w Bachotku i prowadzić będzie jeziorem Bachotek, rzeką Skarlanką, rzeką Drwęcą, a zakończy się w Przystani Zakole w Brodnicy.

Zgłoszenia do 8 maja do godziny 11:00 przyjmuje Oddział PTTK w Brodnicy, znajdujący się w Wieży Mazurskiej, ul. Kościuszki 12, tel. 56 49 828 28, e-mail: pttk4©wp.pl.

W spływie mogą uczestniczyć osoby od 18 roku życia (dzieci i młodzież pod opieką osoby dorosłej). Ilość miejsc ograniczona, a o uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń. Szczegóły w załączonym regulaminie. Organizator zapewnia przewóz osób (uczestników spływu) z Brodnicy na miejsce rozpoczęcia spływu, zbiórka - parking przy pałacu Anny Wazówny o godzinie 8:30.

Organizator: Oddział PTTK w Brodnicy. Współorganizatorzy: Starostwo Powiatowe w Brodnicy, Gmina Miasta Brodnica, Gmina Brodnica, Gmina Bobrowo, Gmina Świedziebnia i Gmina Zbiczno.

 

Festyn Małych Ojczyzn w Brodnicy

festynplakat01_470(1).jpg

W sobotę, 11 maja odbędzie się kolejna edycja Festynu Małych Ojczyzn. Jest to wspólna inicjatywa samorządów terytorialnych z powiatu brodnickiego, której celem jest zintegrowanie mieszkańców naszych "Małych Ojczyzn" oraz zaprezentowanie walorów turystycznych gmin i miasta.

Jak co roku imprezie będzie towarzyszyć wiele wydarzeń. Występy taneczne, prezentacje artystyczne, konkursy i zabawy sportowe, wesołe miasteczko i festiwal baniek mydlanych, a na koniec występ Czadomana. Stoiska gastronomiczne, poczęstunek, nieodpłatne wesołe miasteczko dla dzieci, prezentacja gmin i szkół, miasteczko medyczne, oraz koncerty, to tylko niektóre atrakcje Festynu Małych Ojczyzn, który odbędzie się 11 maja 2019r. na brodnickim Przedzamczu. Oficjalne rozpoczęcie festynu połączone z oficjalnym otwarciem sezonu turystycznego na Pojezierzu Brodnickim rozpocznie się o godzinie 15:00.

Oprócz bogatego programu artystycznego, atrakcji dla dzieci oraz dorosłych, odbędzie się także spływ kajakowy oraz rajd rowerowy. Festyn Małych Ojczyzn to wspólna inicjatywa samorządów terytorialnych z powiatu brodnickiego, której cele jest zintegrowanie mieszkańców naszych "Małych Ojczyzn" oraz zaprezentowanie walorów turystycznych gmin i miasta. Organizatorami festynu są: Urząd Miasta Brodnicy, Powiat Brodnicki i gminy: Brodnica, Bobrowo, Świedziebnia oraz Zbiczno.

Program festynu:

Scena główna:

- 15:00 - Rozpoczęcie festynu i otwarcie sezonu turystycznego na Pojezierzu Brodnickim

- 15:10 - Występ szkoły tańca House of Dance

- 15:30 - Prezentacje artystyczne przygotowane przez gminy i Starostwo Powiatowe w Brodnicy

- 19:00 - Koncert Czadomana

Imprezy towarzyszące:

- 14:00 - 18:00 - "Spotkanie na przestrzeni wieków"- I Brodnicki Piknik Integracyjny (org. Brodnickie Stowarzyszenie "Nadzieja")

- Stoiska gmin

- Konkursy i zabawy sportowe (org. KP PSP w Brodnicy)

- Pokaz sprzętu przeciwpożarowego (org. KP PSP w Brodnicy)

- Miasteczko medyczne

- Naukowe prezentacje szkół

- Wesołe miasteczko

- Festiwal Baniek Mydlanych

- Animacje dla dzieci (org. BDK)

- Stoiska gastronomiczne

- Poczęstunek grochówką

- Spływ kajakowy "Szlakiem Św. Jakuba"

Zgłoszenia i organizacja - PTTK Oddział Brodnica, ul. Kościuszki 12

- 6:00 - Zakole Drwęcy, ul. Paderewskiego - zawody spławikowe (org. Polski Związek Wędkarski Koło Wiarus przy J. W.)

- 9:00 - hala widowiskowo-sportowa OSiR - X Otwarty Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Burmistrza Brodnicy (org. UKS OSiR Brodnica)

 

Brodnickie Targi Ekonomii Społecznej

targi01_700.jpg

Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Społecznego „Młodzi dla Brodnicy” zaprasza do udziału w Brodnickich Targach Ekonomii Społecznej, które odbędą się 11 maja 2019 r. w godz. 15.00-20.00 na Przedzamczu (ul. Zamkowa 1) w Brodnicy. Odbędą się one podczas Festynu Małych Ojczyzn organizowanego przez miasto Brodnica i gminy powiatu brodnickiego.

Do udziału zapraszamy podmioty ekonomii społecznej z Brodnicy i z terenu województwa kujawsko-pomorskiego, które podczas imprezy chcą zaprezentować swoje działania oraz promować i sprzedawać swoje produkty.

Targi mają na celu przybliżenie społeczności lokalnej istoty ekonomii społecznej oraz zaprezentowanie wyrobów podmiotów ekonomii społecznej funkcjonujących na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Prezentacja podmiotów ekonomii społecznej na Targach pozwoli zaznaczyć ich obecność na lokalnym rynku oraz zwiększa świadomość konsumentów na temat posiadanej przez nich oferty handlowej.


W programie m.in.:
- stoiska informacyjno-promocyjne podmiotów ekonomii społecznej,
- stoiska wystawiennicze podmiotów ekonomii społecznej,
- miasteczko zabaw dla dzieci,
- warsztaty tematyczne.

Udział w Targach Ekonomii Społecznej dla wystawców i odwiedzających jest bezpłatny.

 

X Festiwal Piosenki Biesiadnej "Od Biesiady do Biesiady" w Brodnicy

d9c6e46dfe716b5ba8513d643c4a9427785414ec.jpg

 

Towarzystwo Przyjaciół Kultury „Ziemia Michałowska” w Brodnicy zaprasza na IX Festiwal Piosenki Biesiadnej „od Biesiady do Biesiady” Przegląd Zespołów Artystycznych Brodnica 2019.

Festiwal odbędzie się 11 maja 2019 r. o godz. 10:00 w sali widowiskowej Brodnickiego Domu Kultury.

 

X Otwarty Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Burmistrza Brodnicy

af6a49bc0f430d013614d9a55bb5d596d9600773.jpg

Uczniowski Klub Sportowy „OSiR” w Brodnicy zaprasza na X Otwarty Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Burmistrza Brodnicy. Turniej odbędzie się 11 maja 2019 r. o godz. 9:00 w Hali Widowiskowo-Sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Królowej Jadwigi 1.

 

Od teorii do działania – jak założyć NGO

ngoplakat01_470.jpg

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Społecznego "Młodzi dla Brodnicy" zaprasza na szkolenie "Od teorii do działania", które odbędzie się 7 maja o godz. 11:00 w Domu Harcerza (ul. Nad Drwęcą 30) w Brodnicy. Podczas szkolenia uczestnicy będą mogli uzyskać praktyczne informacje dotyczące tworzenia i funkcjonowania NGO, a także podstawy tworzenia projektów.
Program szkolenia:

Część I
1. Podstawy prawne funkcjonowania podmiotów ekonomii społecznej (stowarzyszenie, fundacja, spółdzielnia socjalna).
2. Jak krok po kroku założyć organizację pozarządową (statut, uchwały, protokoły dokumenty KRS).
3. Od czego zacząć działalność – przykłady działających NGO, praktyczne porady.

Część II
1. Prowadzenie księgowości w organizacji pozarządowej.
2. Źródła finansowania działalności NGO.
3. ABC tworzenia projektu.

Do udziału w wydarzeniach zapraszamy: przedstawicieli organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, lokalnych liderów, animatorów i inne osoby zainteresowane tworzeniem i funkcjonowaniem organizacji pozarządowych. Udział jest bezpłatny.

Szkolenie realizowane jest w ramach projektu "Brodnickie Forum Ekonomii Społecznej" finansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2014–2020 w ramach wdrażania Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność Lokalnej Grupy Działania Miasta Brodnicy.

8 maja 2019 r. zapraszamy do udziału w wizycie studyjne, podczas której uczestnicy poznają praktyczne aspekty funkcjonowania NGO. Będzie to wizyta w Towarzystwie Rozwoju Gminy Płużnica i w spółdzielni socjalnej w Wąbrzeźnie. Wyjazd planowany jest w godz. 9:00 -17:00.

Zgłoszenia do udziału w szkoleniu i wizycie studyjnej przyjmowane są pod numerami telefonów: 511 262 324, 661 315 958 do 4 maja.

 

Koncert charytatywny "Nutka Pomocy" w Brodnicy

koncert01_700.jpg

Zapraszamy na koncert charytatywny "Nutka Pomocy" na rzecz Zespołu Hospicjum Domowego "Światło" filia w Brodnicy, który odbędzie się 5 maja o godz. 16:00 w Brodnickim Domu Kultury. Podczas koncertu zostanie przeprowadzona zbiórka pieniędzy na zakup koncentratora tlenu.

Zagrają:

- Pusty & KRU

- Kepa

- FOURONE

- Po Nocce

- Ruch Wolnych Myśli

 

Muzyczna Majówka w Górznie

majowkaplakat01_470.jpg

Gminny Ośrodek Kultury w Górznie zaprasza na Muzyczną Majówkę. Na scenie zagości w jednej osobie psycholog, aktor i wokalista Dawid Kartaszewicz. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, aktor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, znany z ról telewizyjnych.

Znany z ról telewizyjnych Daniela Kucharza w "Barwach szczęścia", Kobry w "Czasie honoru", Grzesia w "Przyjaciółkach". Studiował również na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na wydziale śpiewu klasycznego, ukończył psychologię w Krakowie. Połączenie jego trzech profesji: psychologa, aktora i wokalisty daje na scenie mieszankę wybuchową, a efektem jest uleczanie dusz i budzenie prawdziwych emocji.

Jak sam o sobie mówi - muzyka, oprócz teatru i filmu, jest trzecim wierzchołkiem jego zawodowego trójkąta. Pisze również teksty do piosenek i marzy mu się nagranie płyty. Muzyczna Majówka rozpocznie się w sobotę, 4 maja o godzinie 19:00. Wstęp wolny.

 

Majowe świętowanie w Brodnicy

flaga01_700.jpg

Zbliża się majowe świętowanie i tradycyjnie w Brodnicy odbędzie się kilka wydarzeń, a także imprezy towarzyszące. Będą to począwszy od uczczenia 15. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej, po obchody 74. Rocznicy Zakończenia II Wojny Światowej, a na Festynie Małych Ojczyzn kończąc.

Program

1 maja 2019 r.

10:00 – korty tenisowe OSiR
Turniej tenisa ziemnego i Grand Prix Brodnicy 2019
12:00 – Duży Rynek
Wspólne odśpiewanie hymnu Unii Europejskiej z okazji 15. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej
12:15 – Duży Rynek
Rozpoczęcie gry miejskiej "Zjednoczeni dla Europy" (zakończenie o godz. 14:30 w Parku Jana Pawła II)

2 maja 2019 r.

Obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja

9:30 – Pomnik Wdzięczności, ul. 3 maja
Złożenie kwiatów przez Burmistrza Brodnicy i Starostę Brodnickiego. Uroczystość z udziałem Kompanii Honorowej 4. Brodnickiego Pułku Chemicznego, pocztów sztandarowych, delegacji oraz Miejskiej Orkiestry Dętej.
10:00 – Kościół Farny
Uroczysta msza święta w intencji ojczyzny z udziałem żołnierzy 4. Brodnickiego Pułku Chemicznego, pocztów sztandarowych, delegacji oraz Miejskiej Orkiestry Dętej.
11:00 – Duży Rynek
Uroczystość z okazji Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej z udziałem żołnierzy 4. Brodnickiego Pułku Chemicznego, pocztów sztandarowych oraz Miejskiej Orkiestry Dętej.

15:00 – 20:00 – Przedzamcze
Święto Kolorów – Holiki

3 maja 2019 r.

16:00 – Duży Rynek ( w razie niepogody Brodnicki Dom Kultury)
Koncert Piosenek Krzysztofa Klenczona w wykonaniu zespołu Klenczon Project

4-5 maja 2019 r.

Rozpoczęcie 4.05.2019 r. o godz. 14:00 – BDK
VIII Edycja Nocnej Tanecznej Majówki

5 maja 2019 r.

16:00 – Brodnicki Dom Kultury
Koncert Charytatywny na rzecz Hospicjum Domowego „Światło” filia w Brodnicy

8 maja 2019 r.

74. Rocznica Zakończenia II Wojny Światowej

13:00 – Pomnik Wdzięczności, ul. 3 maja
Uroczystość złożenia kwiatów hołdzie ofiarom II Wojny Światowej z udziałem Kompanii Honorowej 4. Brodnickiego Pułku Chemicznego, pocztów sztandarowych, delegacji oraz Miejskiej Orkiestry Dętej.

11 maja 2019 r.

9:00 – hala widowiskowo-sportowa OSiR
X Otwarty Turniej w Tenisie Stołowym o Puchar Burmistrza Brodnicy.
15:00 – 20:00 – Przedzamcze
Festyn Małych Ojczyzn
14:00 – 18:00 "Spotkanie na przestrzeni wieków" I Brodnicki Piknik Integracyjny

 

Konstytucja dla Europy

8b8b44b7284758fed6c8acb7b29a59755f0e5279.jpg

Z okazji 15-tej rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej Muzeum w Brodnicy zaprasza na plenerową prezentację dokumentu z Powstania Listopadowego "Konstytucja dla Europy 1831" Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego. 27 kwietnia 2019 r. o godzinie 19:00 przy pomniku Powstańca Listopadowego na Dużym Rynku w Brodnicy wystąpi Olgierd Łukaszewicz oraz młodzież z Grupy Teatralnej Brodnickiego Domu Kultury.

Fragmenty "Konstytucji dla Europy" z 1831 roku autorstwa Wojciecha Jastrzębowskiego odczyta w dniu 27 kwietnia 2019 roku o godzinie 19:00 przy pomniku Powstańca Listopadowego na Dużym Rynku w Brodnicy, Olgierd Łukaszewicz. Wraz z nim wystąpi młodzież z Grupy Teatralnej Brodnickiego Domu Kultury. Olgierd Łukaszewicz jest założycielem Fundacji My Obywatele UE – im. Wojciecha B. Jastrzębowskiego, powstańca listopadowego, który w 1831 roku stworzył "Konstytucję dla Europy". Autor domagał się w niej ustanowienia Europy nie krajów, a narodów, bez granic z ujednoliconym prawem i wspólnymi organami władzy.

 

X Festiwal Piosenki w Świedziebni

festiwal01_700.jpg

W sobotę, 27 kwietnia po raz kolejny Świedziebnia będzie gościć miłośników muzyki na Powiatowym Festiwalu Piosenki. Tegoroczna odsłona festiwalu nosi tytuł "Co nam w duszy gra". W tym roku dziesiąty, jubileuszowy koncert odbędzie się w Szkole Podstawowej w Świedziebni.

Tegoroczna odsłona festiwalu nosi tytuł "Co nam w duszy gra".

Na festiwalu zaprezentują się:

chór ARIOSO ze Świedziebni
zespół ANIBABKI z Kurzętnika
zespół JÓZEFINKI ze Świecia n/Osą
kabaret WSZYSCY RAZEM z Brzozia
zespół WESOŁE KUMOSZKI ze Zbiczna
Klub Seniora KARBOWIANIE z Karbowa
zespół ZŁOTY KRĄG z Bobrowa
zespół RAKOWIANKI z Rakowic
kabaret ZGRANA PAKA z Rakowic
duet Katarzyna Olszta-Zielińska i Tomasz Cybulski
zespół folklorystyczny KUJAWIOKI z Osięcin
chór OSIĘCINY z Osięcin


Początek festiwalu zaplanowano na godz. 10:00. Festiwal jest organizowany przez Chór ARIOSO i Gminną Bibliotekę Publiczną w Świedziebni, a wsparcia finansowego na ten cel udzielili wójt gminy Świedziebnia Szymon Zalewski oraz Powiat Brodnicki.

Mariola Bejger, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Świedziebni na zeszłorocznym festiwalu powiedziała: - Spotykamy się w Świedziebni nie dla rywalizacji, ale z powodu wielkiej radości śpiewania i dla tych pozytywnych emocji, które w nas wyzwalają wykonawcy i ich repertuar.

Festiwal w Świedziebni wpisał się na stałe w kalendarz stałych imprez kulturalnych w naszym regionie, i na pewno jest ważny i potrzebny - świadczy o tym duża liczba zespołów, które przybywają z całego województwa kujawsko-pomorskiego i nie tylko, a także licznie zgromadzona publiczność.

 

Festyn Rolniczo-Ogrodniczy w Brodnicy

festynplakat01_470.jpg

W sobotę, 27 kwietnia w CKZiU w Brodnicy przy ulicy Karbowskiej 29 odbędzie się Festyn Rolniczo-Ogrodniczy. W programie festynu Koncert Orkiestry Dętej ze Świedziebni, porady, wystawa maszyn i urządzeń rolniczych, kiermasz kwiatów, drzew i krzewów, kiermasz rękodzieła ludowego, prezentacja, degustacja i sprzedaż produktów i prezentacja gospodarstw agroturystycznych. Festyn rozpocznie sie o godzinie 12:00.

 

Bartosz Reetz - spotkanie autorskie w Brodnicy

47484272ed6753be97be3e1d2529ea26c602dc32.jpg

26 kwietnia DKF "BRODNICA" zaprasza na spotkanie z filmem krótkometrażowym.

Gościem specjalnym spotkania będzie pochodzący z Grudziądza Bartosz Reetz - absolwent produkcji filmowej i telewizyjnej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. W latach 2003-2008 student prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Producent krótkometrażowych filmów fabularnych.

Projekcję rozpocznie krótki film chilijskiego reżysera, Torresa Leivy, "WOMENS WORKERS LEAVING THE FACTORY" (21 min.), inspirowany pierwszym filmem w historii kinematografii, czyli "Wyjściem robotników z fabryki" braci Lumiere.

Kolejny film, to "WIARA" (15 min.) Tatiany Fedorovskiej (producent Andriej Konczałowski), potem zobaczymy ukraińsko-rumuńsko-bułgarską produkcję "ECCE HOMO" (30 min.), następnie tureckie "NIEZASŁANE ŁÓŻKO" (11 min.), a na zakończenie autorski debiut naszego gościa, "PRZYSTANEK" (14 min.).

WSTĘP WOLNY, ZAPRASZAMY!

 

Kino VISA w Brodnicy

kogelplakat01_470.jpg

W piątek, 26 kwietnia zapraszamy do kina VISA w Brodnicy. W repertuarze dwa wzruszające filmy, komedia i trochę fantastyki. Nie zabraknie również filmu dla całej rodziny, bo "Robaczki z Zaginionej Dżungli" powracają, by nas bawić.

TEL. REZERWACJA BILETÓW – (22) 357 78 00, od poniedziałku do piątku, w godz. 10:00-15:00.
Zakupu biletów ulgowych (szkolny, studencki, seniora, rodzinny) można dokonać jedynie w kasie kina, w dniu seansu. Przedsprzedaż on line kończy się na 24 h przed seansem. Wszystkie zarezerwowane bilety należy odebrać NAJPÓŹNIEJ pół godziny przed seansem.
Kasa kina czynna w dniu seansów od godz. 09:30

10:00 – ROBACZKI Z ZAGINIONEJ DŻUNGLI
Mają skrzydełka, odnóża, czułki i nie zawahają się ich użyć! Wszystko po to, żeby was rozbawić. Robaczki z Zaginionej Doliny powracają! Tym razem będziemy śledzić przygody biedronki i jej owadzich przyjaciół na odległych Karaibach!

12:00, 15:00 – MIŁOŚĆ I MIŁOSIERDZIE
Religijny, biograficzny, edukacyjny, ograniczenia wiekowe: 12+
Niezwykła opowieść o polskiej zakonnicy, siostrze Faustynie – uznanej za świętą przez papieża Jana Pawła II, mistyczce i wizjonerce, która w swoim życiu stanęła przed wykonaniem bardzo ważnej misji. Film pokaże nieznane do tej pory fakty i przybliży widzom narodziny niezwykłego kultu Bożego Miłosierdzia, który zyskał popularność na całym świecie. W roli głównej zobaczymy Kamilę Kamińską – nagrodzoną za najlepszy debiut aktorski na festiwalu filmowym w Gdyni gwiazdę hitów „Najlepszy” i „Listy do M. 3”. W filmie „Miłość i Miłosierdzie” wystąpili również: Macieja Małysa, który zagrał u boku samego Johna Voighta w głośnym filmie „Jan Paweł II” oraz Janusz Chabior znany szerokiej widowni chociażby z produkcji „Wołyń”. Reżyserem jest Michał Kondrat – twórca m.in. produkcji „Dwie Korony” poświęconej historii o. Maksymiliana Kolbe.

17:00 – MÓJ PIĘKNY SYN
Historia rodziny, która musi zmierzyć się z uzależnieniem dorastającego chłopaka. Mój piękny syn to opowieść o nastolatku, który poszukuje swojej drogi, o marzeniach, które prowadzą go na skraj przepaści, a także o miłości rodziców, którzy nie potrafią wypuścić swego dziecka z objęć. To pierwszy tak szczery, prawdziwy i poruszający film o rodzinie, bezwarunkowej miłości, dumie, rozczarowaniach i nadziei. Mój piękny syn to najnowsze dzieło Felixa van Groeningena (nominacja do Oscara za film W kręgu miłości). Scenariusz powstał na podstawie wspomnień Davida Sheffa (Mój piękny syn) i jego syna Nica (Na głodzie), które stały się bestsellerami, zajmując pierwsze miejsca na liście New York Timesa. W rolach głównych wystąpili Steve Carell i Timothée Chalamet.

19:00 – KOGEL-MOGEL 3
Główna bohaterka Kasia (Grażyna Błęcka-Kolska) nadal mieszka we wsi Brzózki i walczy z niechcianym zalotnikiem Staszkiem Kolasą. Do Polski wraca niespodziewanie jej syn Marcin (Nikodem Rozbicki) i od razu wpada w kłopoty. Chłopak ma pomysł na niecodzienny biznes… W tym czasie w Warszawie w rodzinie Wolańskich wybucha kryzys. Wolańska (Ewa Kasprzyk) – celebrytka i słynna sekstrenerka – wydaje kontrowersyjną książkę. Jej bliscy – mąż (Zdzisław Wardejn) i córka Agnieszka (Aleksandra Hamkało) – buntują się i uciekają z domu.

21:00 – HELLBOY
Pojmana i unieszkodliwiona przed wiekami królowa czarownic powraca do naszego świata, by znów nieść śmierć i zniszczenie. Jej demoniczny plan zakłada sprowadzenie na Ziemię plag tak potężnych, że ludzkość nie ma z nimi żadnych szans. Tylko bohater o tak piekielnych korzeniach jak Hellboy jest w stanie stawić czoła zagrożeniu i podjąć walkę z czarownicą i jej armią.

 

Wernisaż w Brodnicy

e037adfb4202d2202ddf8d8932b4773168da8ddb.jpg

Zapraszamy na otwarcie wystawy NATALII BUCHALSKIEJ I WOJCIECHA CHWIAŁKOWSKIEGO ARS IMITANDI (Sztuka kopiowania) oraz “TANCERKI” WOJCIECHA CHWIAŁKOWSKIEGO które odbędzie się 17 kwietnia o godz. 18.30 w Galerii Brama, ul. Mały Rynek 4.

Natalia Buchalska ur. w 1992 r. w Żurominie. W 2012 r. ukończyła Liceum Plastyczne w Rypinie. W latach 2012 -2018 studiowała konserwację i restaurację malarstwa i rzeźby polichromowanej w Instytucie Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2018 roku obroniła pracę magisterską teoretyczno-badawczą pod tytułem: “Technika chipolin i jej praktyczna rekonstrukcja współczesnymi materiałami na potrzeby konserwacji” pisaną pod kierunkiem prof. dr hab. Justyny Olszewskiej-Świetlik, oraz dyplomową realizowaną pod kierunkiem dr hab. Jacka Stachery, uzyskując tytuł: magistra sztuki o specjalizacji konserwacja i restauracja malarstwa i rzeźby polichromowanej. Za obie prace otrzymała wyróżnienie imienia doc. Leonarda Torwirta. Od początku artystyczno-konserwatorskiej drogi jej zainteresowania dotyczyły technik starych mistrzów, szczególnie w zakresie malarstwa sztalugowego i ściennego. Od 2011 roku ściśle współpracuje z Wojciechem Chwiałkowskim realizując z nim wiele projektów.

Wojciech Chwiałkowski ur. w 1976 r. w Lesznie. W 1996 r. podjął naukę w Studium Plastycznym w Płocku. W latach 1998-2003 studiował malarstwo na toruńskim Wydziale Sztuk Pięknych u prof. M. Wiśniewskiego i prof. P. Klugowskiego uzyskując tytuł magistra sztuki. W 2002 r. rozpoczął studia z zakresu konserwacji i restauracji dzieł sztuki – specjalizacja konserwacja malarstwa sztalugowego i rzeźby polichromowanej na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Po ukończeniu studiów zaczął pracować jako malarz kościelnych polichromii. Pierwszą realizacją był kościół w Stykowie, którą stworzył wraz z artystką G. Klaryską. Z czasem jego dzieła pojawiły się w kilkunastu świątyniach w całej Polsce. Od 2006 r. jest nauczycielem rysunku i malarstwa w Liceum Plastycznym w Rypinie, a od 2012 w Zespole Szkół Plastycznych w Golubiu-Dobrzyniu. Obecnie żyje i tworzy w Brodnicy. Jego twórczość naznaczona jest głęboką fascynacją sztuką włoskiego renesansu i baroku, a szczególnie twórczością Caravaggia. Jako artysta ma szeroki wachlarz zainteresowań, lecz jego głównym przedmiotem stała postać kobiety i jej różne wyobrażenie. Tworzy również sceny rodzajowe, religijne i portrety, które znajdują się w kościołach oraz zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Wykonuje kopie malarstwa. W kręg jego zainteresowań znajduję się także fotografia. Dodatkowo zajmuje się restauracją zabytków i złoceniami w różnych technikach.

 

Misterium Męki Pańskiej w Jabłonowie Zamek

53361241_2145614252322706_6413408061611835392_n.jpg

Misterium Męki Pańskiej to inscenizacja przedstawiająca ostatnie godziny z życia Chrystusa, aż po jego śmierć i zmartwychwstanie. W Jabłonowie Zamek plenerowe widowisko przedstawiające mękę Chrystusa i jego śmierć na krzyżu będzie można obejrzeć 17 kwietnia o godz. 18:00. Misterium zwane inaczej Pasją to misterium religijne o męce i śmierci Jezusa Chrystusa. Pozwala ono przeżyć ostatnie godziny z życia Chrystusa, począwszy od wjazdu do Jerozolimy, po jego śmierć i zmartwychwstanie. Początkowo misteria składały się głównie z obrzędów liturgicznych, ale stopniowo pojawiały się w nich także wspólne śpiewy i poetyckie sceny aktorskie. Odbywały się one głównie w kościołach, jednak szybko wyszły poza ich mury, goszcząc coraz częściej w plenerze.

Pierwsze inscenizacje misteryjne stanowiły odpowiedź na potrzeby ludności, domagającej się możliwości osobistego uczestniczenia w najważniejszych wydarzeniach z Pisma Świętego. Dlatego też poruszane w nich tematy związane były najczęściej z jednym z wielkich świąt świata chrześcijańskiego: Bożym Narodzeniem, Zmartwychwstaniem Pańskim czy Bożym Ciałem. W Polsce misteria znane są od XVI wieku. Obecnie spośród widowisk największą popularnością cieszą się jasełka i misteria męki pańskiej. Polskie misteria pasyjne mają zwykle charakter tradycyjny – drogi krzyżowej rozbudowanej o sceny nawiązujące do poszczególnych stacji. Przykładem może być tutaj najstarsze w naszym kraju misterium, odbywające się od XVII wieku w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Znaczenie pojęcia "misterium" pogłębia również jego źródło. W języku greckim, mystērion, a w łacinie mysterium, oznaczają tajemnicę. Pojęcie misterium sugeruje zatem coś nadzwyczajnego, dostępnego nielicznym. W przypadku Misterium Męki Pańskiej chodzi o niezwykłe przeżycie i dogłębne zrozumienie zdarzeń, które legły u podstaw chrześcijaństwa.

 

Bezpłatne porady z zakresu pomocy społecznej w Brodnicy

 poradyplakat01_470.jpg

 

16 kwietnia od godz.16:00 w Domu Harcerza w Brodnicy udzielane będą bezpłatne porady z zakresu pomocy społecznej, świadczeń rodzinnych, funduszu alimentacyjnego, spraw osób niepełnosprawnych (PFRON).


Porady udzielane będą w ramach działania Punktu Konsultacyjno-Doradczego dla mieszkańców Brodnicy prowadzonego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Społecznego „Młodzi dla Brodnicy” w ramach projektu Brodnickie Forum Ekonomii Społecznej. 


Bezpłatna pomoc skierowana jest w głównej mierze do osób wykluczonych społecznie, lokalnych liderów i animatorów, przedstawicieli organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, przedsiębiorców i jednostek publicznych. 
Aby wykorzystać efektywnie czas dyżuru specjalistów prosimy o umawianie się na spotkanie pod numerem telefonu 511 262 324.

 

IV Powiatowy Kiermasz Wielkanocny

kiermaszplakat01_470(1).jpg

Już po raz kolejny Starostwo Powiatowe w Brodnicy zaprasza mieszkańców na przedświąteczny kiermasz, w programie którego znajdą się prezentacje rękodzieła, lokalnych produktów i występy młodzieży szkolnej. Będą także warsztaty robienia palm wielkanocnych i rozstrzygnięcie konkursu na dekorację świąteczną. Kiermasz rozpocznie się w sobotę, 6 kwietnia o godz. 10:00 w hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy.

 

XII Ogólnopolski Turniej Tańca Nowoczesnego w Brodnicy

turniejplakat01_470.jpg

Współzawodnictwo odbywać się będzie w następujących kategoriach:
6 KWIETNIA zaprezentują się tancerze, w kat: DISCO DANCE SOLO/DUETY/MINIFORMACJE, DISCO SHOW FORMACJE, JAZZ SOLO/DUETY/MINIFORMACJE oraz INNE FORMY/FORMACJE (kat. wiekowa: maluszki do lat 8, dzieci 9-12 lat, juniorzy 13-16 lat, seniorzy - pow. 16 lat).
7 KWIETNIA: HIP-HOP SOLO, HIP-HOP DUETY, HIP-HOP MINIFORMACJE oraz HIP-HOP FORMACJE (kat. wiekowa: maluszki do lat 8, dzieci 9-12 lat, juniorzy 13-16 lat, seniorzy - pow. 16 lat).


Turniej poprowadzi Wojtek WOCO Krawczuk.
Sędziowie: Paweł Wasielewski Warszawa, Małgorzata Szulc Legionowo, Robert Śliżewski Suwałki, Jan Kwiatkowski Inowrocław, Andrzej Kieroński Białe Błota, Iwona Łagodzińska Kłodawa, Agnieszka Sikorska, Karina Rybszleger Brodnica.
Honorowy Patronat nad XII OTTN BRODNICA 2019 objął burmistrz Brodnicy, Jarosław Radacz.

Pierwszy TURNIEJ TAŃCA NOWOCZESNEGO w Brodnicy miał miejsce pod koniec lat 90., w nowo wówczas otwartym Zespole Szkół nr 1. Odbyły się tylko dwie jego edycje, zorganizowane pod auspicjami Polskiej Federacji Tańca Nowoczesnego, co wiązało się jednak z dość wysokimi opłatami na rzecz Federacji i wydarzenie, po drugiej edycji naturalnie wygasło. Dopiero w 2007 roku, wicedyrektor BDK, Małgorzata Katarzyna Miętkiewicz oraz Karina Rybszleger (instruktor tańca w BDK) postanowiły je reaktywować, już jako wyłączny Organizator OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU TAŃCA NOWOCZESNEGO. Sukces przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Choć na pierwszy po latach OTTN trudno było znaleźć chętnych, to i tak wzięło w nim udział ok. 250 tancerzy z całej Polski. Potem było już tylko lepiej. Kolejne lata potwierdziły, że ranga Turnieju wzrasta i tancerzy zaczęło przybywać. Dokładamy wszelkich starań, by wśród członków jury zawsze był ktoś z „top 10” najlepszych choreografów w Polsce. Niewątpliwie, na rangę Turnieju wpływa również i to, że oprócz głośnych, medialnych nazwisk, które przyciągają publiczność, w skład jury wchodzą uznani i cenieni we własnym środowisku profesjonaliści. OTTN w Brodnicy, to również świetna okazja do promocji miasta - w czasie Turnieju do Brodnicy przyjeżdża ok. 2 tys. osób, z kilkudziesięciu miast Polski.

 

Konferencja „Współpraca Międzysektorowa na Rzecz Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej” w Brodnicy

2019-03-26_181815.jpg

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Społecznego „Młodzi dla Brodnicy” zaprasza na konferencję „Współpraca Międzysektorowa na Rzecz Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej”, która odbędzie się 4 kwietnia 2019 r. o godz. 11.00 w Pałacu Anny Wazówny w Brodnicy.

Podczas konferencji podpisane zostanie Porozumienie Partnerskie na Rzecz Rozwoju Ekonomii Społecznej, którego celem jest inicjowanie i wspieranie działań na rzecz rozwoju ekonomii społecznej oraz wzmocnienie roli przedsiębiorczości społecznej w Brodnicy. Do podpisania porozumienia przystąpią organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy z Brodnicy oraz Gmina Miasta Brodnicy.

 

Program konferencji:

Blok I

1. Dobre praktyki podmiotów ekonomii społecznej w województwie kujawsko-pomorskim. Przykłady działalności stowarzyszeń i fundacji, spółdzielni, KIS i CIS, spółek non-profit z obszaru integracji społecznej i zawodowej.

2. Działania misyjne organizacji pozarządowych - podmiotów ekonomii społecznej i wpływ na rynek pracy.

3. Nowe wyzwania i zmiana roli organizacji pozarządowych w Brodnicy.

Przerwa kawowa

Blok II

1. Międzysektorowa współpraca partnerska. Kooperacja wewnątrzsektorowa, koalicje i partnerstwa międzysektorowe. Współdziałanie administracji publicznej, sektora obywatelskiego i biznesu.

2. Porozumienie Partnerskie na Rzecz Rozwoju Ekonomii Społecznej w Brodnicy - jak realizować misję i cele?

3. Nowe możliwości rozwoju przedsiębiorczości społecznej - Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej TŁOK Toruń

Przerwa obiadowa.

Podsumowanie i zakończenie konferencji.

Konferencja skierowana jest do: przedstawicieli organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, przedstawicieli administracji samorządowej, lokalnych liderów i animatorów, przedsiębiorców, osób wykluczonych społecznie i zagrożonych ubóstwem i innych osób i instytucji zainteresowanych działaniami w obszarze ekonomii społecznej.

Zgłoszenia do udziału w konferencji przyjmowane są pod numerami telefonów: 511 262 324, 661 315 958. do 2 kwietnia 2019 r.

Konferencja realizowana jest w ramach projektu „Brodnickie Forum Ekonomii Społecznej” finansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2014–2020 w ramach wdrażania Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność Lokalnej Grupy Działania Miasta Brodnicy

 

Maroko - brama Orientu - spotkanie z podróżnikiem Piotrem Kowalczykiem w Brodnicy

c0cfdd35ac0e0d023f542667229b0555b0f458a0.jpg

W ramach cyklu „Podróże dalekie i bliskie” 3 kwietnia brodnicka biblioteka zaprasza na spotkanie z Piotrem Kowalczykiem - podróżnikiem, geografem, pasjonatem fotografii. Tym razem tematem wiodącym spotkania będzie prawdziwie orientalne Maroko.

Piotr Kowalczyk podróże zaczynał od wycieczek górskich i działalności w PTTK, poznawania pięknej Polski. Każde wakacje spędzał na wędrówkach i poznawaniu. Zwiedzał zabytki, parki narodowe, chodził po górach. Później przyszedł czas na Europę, aż w końcu pierwszy pozaeuropejski wyjazd do Maroka, który zapoczątkował nowy etap.

Pasjonuje go nieznane, ciągłe odkrywanie miejsc i podróże survivalowe. Woli jeździć tam gdzie kończy się droga. W 2009 roku z Tomkiem Olesiem, stworzył projekt Globtroterzy.net, ze stroną o tym tytule, gdzie opisywał podróże.

Popularyzuje także wiedzę o świecie, występując na festiwalach podróżniczych. Jest autorem wielu prelekcji, pokazów i warsztatów podróżniczych. Organizuje wystawy fotografii i warsztaty. Jest pomysłodawcą festiwalu „Tydzień Ziemi” na Uniwersytecie Szczecińskim, brał także udział w kampanii "Odkryj na dobre Szczecin" jako ambasador. Współpracuje z firmą turystyczną BluEmu, gdzie prowadzi wycieczki w wielu zakątkach świata.

Spotkanie odbędzie się w Pałacu Anny Wazówny w środę 3 kwietnia o godzinie 17.30. Wstęp wolny.

 

"Nie daj się umrzeć" - spotkanie z trenerem uzdrawiania Stanisławem Andrzejem Penksykiem w Brodnicy

ae08b0cb295295278e18dd8c0e295347e65773a2.jpg

29 marca w Brodnickim Domu Kultury o godz. 17:00 odbędzie się spotkanie ze Stanisławem Andrzejem Penksykiem autorem książek, trenerem uzdrawiania, aktorem, reżyserem, autorem tekstów piosenek.

Stanisław Andrzej Penksyk jest autorem książek „Nie daj się umrzeć, czyli opamiętanie” i "Nie daj się umrzeć, czyli siedem recept", które mówią o uchwyceniu istoty zdrowia, o tym jak postępować, by zachować je jak najdłużej. Spotkanie poświęcone będzie sile podświadomości w walce z chorobą, a także temu jak ważne jest dbanie o zdrowie.

Spotkanie poprowadzi Marta Owczarek.

Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Planeta Kobiet, Brodnicki Dom Kultury i Klub Odżywiania i Fitness Zakątek Zdrowia.

Wstęp wolny.

 

Festiwal Brodnica ClassiX

2019-03-05_153543.jpg

Ostatni weekend marca w Brodnicy będzie z pewnością świętem muzyki. W dn. 28-31 marca odbędzie się pierwsza edycja zupełnie nowego festiwalu Brodnica ClassiX. Cztery wypełnione różnorodnym repertuarem dni festiwalowe zgromadzą plejadę gwiazd muzyki klasycznej i jazzowej. Brodnica ClassiX to innowacyjny festiwal, w którym świat klasyki łączy się ze światem muzyki współczesnej (jazzem, improwizacją, elektroniką), jest pierwszym i jedynym takim przedsięwzięciem w regionie. Z inicjatywy Mai i Mata Kwiatkowskich, Brodnica stanie się miejscem, gdzie spotkają się najwybitniejsi polscy muzycy różnych specjalności, dla których muzyka klasyczna stanowi punkt wyjścia do artystycznych poszukiwań. Zaproszenie do udziału w festiwalu przyjęła plejada polskich gwiazd instrumentalistyki m.in. klasycy Anna Maria Staśkiewicz i soliści orkiestry Sinfonia Varsovia, Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, Filharmonii Koszalińskiej, SawarS Tango Orquestra oraz jazzmani Mateusz Smoczyński, Krzysztof Szmańda, Maciej Szczyciński i Marek Kądziela.


Program festiwalu skonstruowany jest w sposób przekrojowy – utwory kameralne i symfoniczne, zestawione są z audiowizualnoelektronicznym performancem z udziałem chóru, wiolonczeli i skrzypiec, żywiołowym wieczorem z tangiem międzywojennym polskich i argentyńskich kompozytorów, a także premierami nowych dzieł klasycznych z elementami jazzu i improwizacji.
Festiwal jest jednocześnie pretekstem do rozpoczęcia działalności Brodnickiej Orkiestry Symfonicznej (BOS) – artystycznego kolektywu skupiającego artystów funkcjonujących w prężnie działających środowiskach artystycznych na terenie całego kraju. Orkiestra ma na celu upowszechnianie kultury muzycznej najwyższej jakości w regionie, ale będzie też narzędziem promocji miasta w wymiarze ogólnopolskim.


Organizatorem festiwalu jest burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz oraz Maja i Mat Kwiatkowscy. Honorowy patronat nad imprezą objął Piotr Całbecki Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Partnerem jest Brodnicki Dom Kultury.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Program:
28.03.2019 r. godz. 19.00 – Pałac Anny Wazówny
KONCERT KAMERALNY - A.Vivaldi Cztery pory roku

29.03.2019 r. godz. 18.30 – kościół szkolny
KONCERT CHÓRALNY - J. Świder Msza, S. Moniuszko Pieśni z towarzyszeniem wiolonczeli, skrzypiec, elektroniki live

30.03.2019 r. godz. 19.00 – Brodnicki Dom Kultury
KONCERT TANGOWY – SawarS Tango Orquestra, Tanga okresu międzywojennego

31.03.2019 r. – Brodnicki Dom Kultury
Godz. 16.00 - KONCERT SYMFONICZNY – J. S. Bach Koncert na dwoje skrzypiec, W. A. Mozart Symfonia no. 29, M. Kwiatkowski Symfonia cieni
Godz. 18.00 - KONCERT JAZZOWY – Jam Session muzyków uczestniczących w koncercie symfonicznym

 

Strach się bać - żywa lekcja historii w Brodnicy

2019-03-18_140212.jpg

24 marca o godz. 15:00 w piwnicach zamku krzyżackiego w Brodnicy odbędzie się wydarzenie "Strach się bać", czyli prawie wszystko o dawnych lękach. Wydarzenie będzie miało charakter inscenizacji, połączonej z żywą lekcją historii. Nad jego stworzeniem pracowały trzy połączone grupy rekonstrukcji historycznej: Bractwo Rycerskie Zamku Radzyńskiego, Fordońskie Czarownice oraz Fundacja Brama Epok, która rozpoczyna swoją działalność na terenie Brodnicy.


Pierwszym elementem wydarzenia będzie inscenizacja na temat istot demonicznych u Słowian, dawnych wierzeń i zwyczajów. Część z nich przetrwała do dziś w naszym języku, jako relikty dawnych przesądów. Całość będzie miała charakter inscenizacji historycznej, której towarzyszyć będzie odpowiednie światło i dźwięk. Druga część przeniesie gości wydarzenia w XVI - XVII wiek, czasy inkwizycji, procesów o czary. Badacze zagadnienia, ubrani w stroje z epoki opowiedzą o tamtych wydarzeniach, przytaczając dokumenty źródłowe dotyczące procesów czarownic w Fordonie (dziś dzielnica Bydgoszczy).


Ostatnia część to opowieść w postaci teatru historycznego. Podstawą inscenizacji będzie legenda o smoku wawelskim spisana przez Wincentego Kadłubka. Pokaz walk zaprezentują rycerze z Chorągwi Zaciężnej Ziemi Kujawskiej. Będzie możliwość obejrzenia, czy przymierzanie elementów uzbrojenia.
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Brama Epok. Wstęp wolny.

 

Noc Sów

 2019-03-13_133614.jpg

Noc Sów obchodzona jest w Polsce od ośmiu lat. Jej pomysłodawcami i organizatorami jest stowarzyszenie Ptaki Polskie. Z udziałem wolontariuszy, ornitologów, i edukatorów, uczestnicy wspólnie odkrywają świat tych tajemniczych ptaków. W ramach akcji organizowane są prelekcje na temat biologii, badań i ochrony sów oraz ich znaczenia w polskich legendach i kulturze. Odbywają się też wycieczki w teren, gdzie można poznawać, nasłuchiwać i wabić te tajemnicze