• Warto zobaczyć

XIV Międzynarodowy Jarmark Ekologiczny w Brodnicy
8376f34dbdf6efacc041569d4dcc3140149cad4a.jpg
 
W niedzielę 21 lipca odbędzie się XIV Międzynarodowy Jarmark Ekologiczny. Na tych, którzy zechcą spędzić niedzielę miło i rodzinnie, na Przedzamczu w Brodnicy czekać będzie moc atrakcji. Stanie tam kilkadziesiąt stoisk z żywnością ekologiczną, wyrobami artystycznymi i roślinami ozdobnymi.
Przez cały czas trwania jarmarku promowne będą produkty mleczne na towarzyszącym imprezie Pikniku Mlecznym organizowanym przez Kujawsko-Pomorską Izbę Rolniczą z Przysieka. Nie zabraknie również potraw regionalnych, które przygotują do degustacji panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Bartniczki, Jajkowa, Najmowa i Nieżywięcia. Początek imprezy zaplanowano na godz. 13:00.

Będą konkursy o tematyce dotyczącej zdrowia, produktów mlecznych, bezpieczeństwa i ekologii. Na zwycięzców konkursów czekają nagrody. Na scenie od godziny 13:00 będą odbywać się koncerty, w parku Anny Wazówny będzie działało miasteczko medyczne, a na parchamie przy zamku rowerowe miasteczko dla najmłodszych. Dzieci będą mogły skorzystać za darmo z wesołego miasteczka i Aktywnej Strefy Kangura.

Nie zabraknie też pokazów rycerskich, spotkań z historią i archeologią, pokazów akrobacji rowerowej oraz ratownictwa medycznego, prezentacji sprzętu policyjnego i strażackiego. Od godz. 13:00 do końca imprezy będzie można skosztować potraw na bazie mleka, którymi częstować będą organizatorzy Pikniku Mlecznego. Natomiast o godz. 14:00 i 17:00 odbędzie się degustacja potraw lokalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z gmin powiatu brodnickiego. Na zamku w Oberży od 13:00 do 19:00 będzie odbywał się pokaz domowych sposobów wędzenia jesiotra i innych ryb z naszych jezior.

Przez cały czas trwania imprezy w Miasteczku Zdrowia będzie można wykonać sobie wiele darmowych badań i skorzystać z porad fachowców. Na scenie wystąpią między innymi zespół cygański "Hitano", kilkudziesięcioosobowa orkiestra dęta z Mykanowa wraz z zespołem tanecznym i zespól "Babylon".

Organizatorem imprezy jest Urząd Miejski w Brodnicy. Współorganizatorami imprezy są: Muzeum w Brodnicy, zaś partnerami: PGK, Stowarzyszenie Ekołan, Stowarzyszenie Integracja i Współpraca. MPWiK, PEC, BDK, MiPBP, firmy: AGNO i SANTANDER CONSUMER BANK.

Patronat nad imprezą objął marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki i przewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Ryszard Bober.

Ramowy program imprezy:

Scena:

13:00 – oficjalne otwarcie imprezy

13:05 – występ zespołu cygańskiego HITANO

13:35 - pokaz walk rycerskich

14:00 – pokaz akrobacji rowerowej

14:20 – konkurs w ramach Pikniku Mlecznego

14:30 – koncert w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Mykanowa

15:15 – konkurs w ramach Pikniku Mlecznego, rozstrzygnięcie konkursów gastronomicznych

15:35 – występ zespołu cygańskiego HITANO

16:10 – konkurs org. przez Stowarzyszenie Współpraca i Integracja

16:20 – koncert w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Mykanowa

17:15 konkurs wiedzy o zdrowiu

17:25 – pokaz walk rycerskich

17:35 – pokaz akrobacji rowerowej

18:00 – koncert zespołu Babylon

Poza sceną:

ul. Zamkowa:

- jarmark produktów ekologicznych

- stoiska z wyrobami artystycznymi

- stragany ogrodnicze

park Anny Wazówny:

- miasteczko zdrowia

- prezentacje Brodnickiego Parku Krajobrazowego i Nadleśnictwa Brodnica

- spotkania z historią i archeologią

- animacje prowadzone przez BDK

parking przy Pałacu Anny Wazówny:

- darmowe miasteczko zabaw

plac przy Pałacu Anny Wazówny

- degustacja potraw lokalnych (godz. 14:00 i 17:00)

- degustacja potraw mlecznych w ramach Pikniku Mlecznego (od godz. 13:00)

- Aktywna Strefa Kangura

- kiermasz książek

Zamek:

- pokaz domowego wędzenia jesiotra – Oberża na Zamku

- giełda kolekcjonerska

- spotkania z historią i archeologią

- osada rycerska – plac przy scenie po prawej stronie

- pokaz sprzętu policyjnego i strażackiego – parking przy policji
 
Śladem powieści Katarzyny Puzyńskiej
bfc7408bd6ffe1b7fff0137f2e0e6aae_big.jpg
W dniach 19 - 21 lipca odbędzie się III Ogólnopolski Zlot Fanów Sagi o Lipowie. Jak pisze sama Katarzyna Puzyńska "Lipowo, miejsce akcji sagi, jest fikcyjną wsią, położoną kilkanaście kilometrów od Brodnicy, w województwie kujawsko-pomorskim. Tworząc książkowe Lipowo, inspirowałam się istniejącą naprawdę miejscowością".
W lipcu na Pojezierzu Brodnickim odbędzie się już trzeci ogólnopolski zlot fanów twórczości Katarzyny Puzyńskiej. Zlot rozpocznie się w piątek, 19 lipca ogniskiem w ośrodku PTTK Bachotek, który zagorzałym czytelnikom sagi znany jest jako Słoneczna Dolina. W sobotę, 20 lipca od godziny 8:30 do 22:30 zaplanowano wiele atrakcji, a wśród nich nabór kandydatów na lipowskich śledczych, wycieczkę śladem powieści Katarzyny Puzyńskiej, grę miejską "Krwawa układanka", animacje dla dzieci, warsztaty dla śledczych, dzień zakończy ognisko i piknik w Porzydowie. Zlot zakończy się w niedzielę, 21 lipca o godzinie 12:50, poprzedzony turniejem wiedzy "Egzamin na speca od Lipowa".

A tak o wydarzeniu czytamy na Facebooku:

ZLOT W LIPOWIE 2019
Fani Sagi o Lipowie Katarzyny Puzyńskiej! Od 19 do 21 lipca zjeżdżamy się do rodzinnego miasta Podgórskiego i Kopp na nasze prywatne śledztwo inspirowane 5. i 6 częścią serii!

ZAPISY: https://zlotwlipowie.evenea.pl/

➡ Czy w Lipowie żyją jeszcze jacykolwiek mieszkańcy?
➡ Jak wygląda wampirzy pochówek pod murami cmentarza?
➡ Gdzie tak naprawdę zginęła Marylin?

To tylko kilka z pytań, które stawia przed Wami śledztwo! Chcesz wziąć w nim udział? Zapraszamy na III Ogólnopolski Zlot Fanów Sagi o Lipowie – Śladem Powieści Katarzyny Puzyńskiej!

ELEMENTY ŚLEDZTWA
ponad 2 dni stałego dostępu do głównego świadka – Katarzyny Puzyńskiej (Katarzyna Puzyńska),
śledztwo w terenie z licznymi zadaniami,
wizja lokalna na terenie Lipowa,
szkolenia z profesjonalistami z dziedziny kryminalistyki,
spotkania grupy śledczej przy ognisku (w zeszłym roku ponad 300 osób)
egzamin dla chętnych z 5. i 6. części sagi z atrakcyjnymi nagrodami!

KIEDY
19-21 lipca 2019r.

GDZIE
No jak to?! Jesteś fanem Katarzyna Puzyńska i nie wiesz gdzie tak naprawdę mieszkają Kopp i Podgórski? Pokrzydowo, Zbiczno i Brodnica w województwie kujawsko-pomorskim. Przyłóżcie się.

REJESTRACJA
Jeżeli chcesz dołączyć do grupy śledczej musisz się zarejestrować. Zrobisz to za pomocą naszego tajnego formularza dostępnego tutaj: https://zlotwlipowie.evenea.pl/

OPŁATY
Każdy śledczy musi być odpowiednio wyposażony! Zadbamy, by twój zestaw startowy był użyteczny, ale i wyjątkowy! Wpłać 20 zł przy rejestracji, a będziesz przygotowany by rozpocząć śledztwo na Zlocie w Lipowie 2019!

NOCLEGI
Ponad 300 śledczych? Nawet znany zamtuz Gwiazdozbiór nie pomieściłby tylu klientów na raz! Wybaczcie, ale noclegów musicie poszukać sami – to też umiejętność dobrego śledczego! Wykażcie się sprytem i organizacją i zarezerwujcie najlepszy nocleg dla siebie! To wasze pierwsze zadanie!
(TIP dla początkujących: wkrótce udostępnimy podstawową bazę noclegów w pobliżu)

Gotowi na nowe emocje?
Zapraszamy do Lipowa!

Obiecujemy, że nawet jeżeli braliście udział w poprzednich edycjach zlotu – nie będziecie zawiedzeni! Mnóstwo nowych atrakcji, mnóstwo nowych możliwości i jeszcze większy wkład w Zlot niż do tej pory!
 
 
Dni Drwęcy w Kurzętniku
dniplakat01_470.jpg
Stowarzyszenie Miast Gmin i Powiatów Dorzecza Drwęcy zaprasza mieszkańców regionu na XXXV Dni Drwęcy, które odbędą się w dniach 19-20 lipca. W tym roku gospodarzem obchodów jest Kurzętnik, którego samorząd i społeczność równolegle będą świętować Dni Gminy.

W piątek, 19 lipca, o godz. 17:00 organizatorzy zapraszają do Gminnego Centrum Kultury na konferencję pt. "Rybactwo-Wędkarstwo i Rekreacja", a następnie, o godz. 19:00 na degustację ryb. W sobotę, 20 lipca, jeszcze przed oficjalnym otwarciem obchodów, z kurzętnickiego rynku wystartuje "Kogucia Dycha" (11:00), czyli bieg na 10 km na trasie Kurzętnik-Nielbark, do którego zgłosili się zawodnicy z całej Polski. Dla dzieci organizatorzy przygotowali Bieg Przedszkolaka na 400 metrów (10:30), a dla miłośników rekreacji - Bieg Małego Koguta oraz marsz nordic-walking na 3,5 km (11:00). Biuro zawodów będzie działać od godz. 8:00 w Gminnym Centrum Kultury w Kurzętniku.

Amatorzy porannego wstawania, by spędzić czas nad wodą z wędką i spławikiem, będą mieli okazję powalczyć o trofea w zawodach wędkarskich, które rozpoczną się o godzinie 6:00 na wyrobisku w Nielbarku.

Główna część obchodów rozpocznie się o godzinie 16:00 na Górze Zamkowej. Wystąpi orkiestra dęta, lokalne zespoły artystyczne, nastąpi oficjalne otwarcie Dni Drwęcy i Dni Gminy Kurzętnik (16:15). Odbędą się koncerty zespołów "Bluszcz" (17:30), "Mitra" (18:30) i "Defis" (19:45). Kwadrans po godz. 21 na scenę wejdzie gwiazda wieczoru - zespół "Blue Cafe". Zaplanowano też pokaz laserowy i zabawę pod chmurką do północy.

Jeszcze w niedzielę, 21 lipca, w ramach Dni Gminy Kurzętnik w amfiteatrze na Górze Zamkowej odbędzie się Przegląd Pieśni Religijnej.

 

Turniej na zamku w Golubiu-Dobrzyniu

 

zamek01_700.jpg
Golubski turniej to widowiskowa i dynamiczna rywalizacja około stu konnych i pieszych. Jednocześnie jest to atrakcyjne barwne wydarzenie dla tysięcy gości – głównie rodzin z dziećmi, ale także jest to żywa lekcja historii i patriotyzmu. To barwne, znane w Polsce i za granicą, wydarzenie przyciąga do Golubia-Dobrzynia rekonstruktorów różnych okresów historycznych. 
Wczesnośredniowieczni wojowie słowiańscy prezentują swoją sprawność w walkach na miecze i tarcze, ciężkozbrojni, średniowieczni rycerze, stają w szrankach i w efektownych pojedynkach kruszą kopie, zaś Chorągiew Husarska Województwa Kujawsko-Pomorskiego z siedzibą na Zamku Golubskim, ukazuje skuteczność i piękno siedemnastowiecznej, najgroźniejszej jazdy świata.

Z kolei w zmaganiach podczas "Golubskich gonitw do pierścienia", rycerze "na lekko" - bez zbroi, w sposób wielce dynamiczny wykonują cztery próby zręcznościowe, w których wykazują kaskaderską sprawność i kunszt jazdy konnej. Zmaganiom turniejowym towarzyszyć będą m.in. recitale Nadwornego Lutnisty Królewny Anny Wazówny w salach zamkowych, występy zespołu muzyki dawnej Capella Antiqua Castelli Golubensis, inscenizacje, zabawy dla dzieci, obozowiska rycerskie, jarmark.

W turnieju wezmą udział reprezentacje Włoch, Niemiec, Szwecji, Francji, Kanady i Polski.

Program turnieju:

Sobota, 6 lipca
Godz. 11:00 - otwarcie turnieju
Godz. 12:00 - eliminacje konnego turnieju zręcznościowego cz. I
Godz. 12:00 - eliminacje turnieju kuszniczego i łuczniczego
Godz. 14:30 - turniej młodych rycerzy
Godz. 15:45 - eliminacje konnego turnieju zręcznościowego cz. II
Godz. 16:30 - pokaz kaskaderski
Godz. 17:15 - pokazy rycerzy pieszych
Godz. 17:30 - międzynarodowy turniej konny rycerzy ciężkozbrojnych – kruszenie kopii (Joust)
Godz. 22:00 - Pokaz kaskaderski „Koń i ogień – dwa żywioły”

Niedziela, 7 lipca
Godz. 11:00 - otwarcie drugiego dnia turnieju
Godz. 11:30 - finały indywidualnego konnego turnieju zręcznościowego
Godz. 11:30 - finały turnieju kuszniczego i łuczniczego
Godz. 13:00 - pokaz Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Godz. 13:30 - międzynarodowy turniej konny rycerzy ciężkozbrojnych – kruszenie kopii (Joust)
Godz. 14:30 - pokaz grupy kaskaderskiej
Godz. 15:15 - turniej młodych rycerzy
Godz. 15:30 - pokaz łucznictwa konnego – grupa kaskaderska
Godz. 16:00 - pokaz rycerzy pieszych
Godz. 16:30 - międzynarodowy drużynowy turniej konny
Godz. 17:30 - ogłoszenie wyników, wręczenie nagród, zakończenie

Uwaga! Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie turnieju. Podano orientacyjne godziny poszczególnych punktów programu.

Bilety wstępu do nabycia przy wejściu na turniej - 15 zł bilet normalny, 7 zł bilet ulgowy dla dzieci szkół podstawowych, parkingi - 15 zł.

UWAGA! W ZWIĄZKU Z TURNIEJEM NASTĄPI ZAMKNIĘCIE DLA RUCHU UL. PTTK NA ODCINKU OD SKRZYŻOWANIA Z UL. DWORCOWĄ I SŁUCHAJSKĄ DO SKRZYŻOWANIA Z UL. BRODNICKĄ, OD GODZ. 7:00, 6 LIPCA DO GODZ. 20:00, 7 LIPCA. ULICA PTTK I PRZYLEGŁE TERENY BĘDĄ PARKINGIEM DLA PUBLICZNOŚCI TURNIEJU.
 
Dni Unikalnego, Ukraińskiego Rzemiosła w Brodnicy
c36f8ca2be3cfda68080f86e4e73b36207e4f1fe.jpg
 
W dniach 4-7 lipca na zamku w Brodnicy odbędą się Dni Unikalnego, Starego Rzemiosła Ukraińskiego. W tych dniach brodnicki zamek odwiedzą kowale i twórcy ceramiki, którzy swoje rękodzieła wykonują w tradycyjny sposób tak jak ich przodkowie. Wśród gości znajdą się także malarze i muzycy.
 
Zapraszamy w dniach:

4-5 lipca w godz. 13:00 – 21:00

6 lipca w godz. 13:00 – 00:00

7 lipca w godz. 11:00 – 16:00

 

Mistrz Polski szykuje rodzinny maraton rowerowy w Brodnicy

6781c7d566585a5f70ca3694b02da64cc831af05.png

Wybitny kolarz i zwycięzca Tour de Pologne Cezary Zamana wraz z Burmistrzem Brodnicy zapraszają w niedzielę 30 czerwca wszystkich miłośników rowerów na zawody Cisowianka Mazovia MTB Marathon. Czekają 4 różne trasy, wiele nagród i prestiżowy tytuł Najlepszego Zawodnika Brodnicy.

Organizator przygotował konkurencje zarówno dla dorosłych, młodzieży i dzieci.

PROGRAM BRODNICA CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON

Miasteczko rowerowe: przy plaży nad jeziorem Niskie Brodno (przy ul. Wczasowej)

Sobota 29 czerwca

• 15.00-17.00 - zapisy w Biurze Zawodów

Niedziela 30 czerwca

• 8.00-10.00 - zapisy w Biurze Zawodów dla dystansu Hobby

• 9.30-11.00 - zapisy w Biurze Zawodów dla dystansu Fit

• 10:00-11.30 - zapisy w Biurze zawodów dla dystansów ½Pro i Pro

• 10.15 - ustawianie zawodników w sektorach startowych na dystansie Hobby i ich opiekunów

• 10.30 - start dystansu Hobby

• 11.00 - odbiór nagród z konkursów organizowanych na Facebooku cyklu

• 11.15 - ustawianie zawodników w sektorach startowych z dystansu Fit

• 11.40 - start dystansu Fit

• 11.50 - ustawianie zawodników w sektorach startowych z dystansów ½Pro i Pro

• 12.00 - start dystansów ½Pro i Pro

• 12.10 - dekoracja dystansu Hobby i klasyfikacji mieszkańców (konkurs dla uczestników z dystansu Hobby)

• 13.15 - dekoracja dystansu Fit i klasyfikacji mieszkańców

• 14.15 - dekoracja dystansu ½Pro i klasyfikacji mieszkańców

• 15.15 - dekoracja dystansu Pro i klasyfikacji mieszkańców (konkurs dla uczestników dystansów Fit, ½Pro, Pro)

• 16.00 - zakończenie

Doraźna pomoc serwisu rowerowego w godz. 8.00-11:30.

Program zawodów MiniMini + Mazovia

• 10.00-12.00 - zapisy w biurze zawodów

• 12.05 - odprawa techniczna

• 12.10 - start zawodów według kategorii

• 13.00 - wręczanie upominków dzieciom na podium

• 12.30-13.30 - odbiór dyplomów pamiątkowych w biurze zawodów

Współorganizatorem Cisowianka Mazovia MTB Marathon w Brodnicy jest Urząd Miasta Brodnica. Burmistrz Miasta Brodnica objął honorowy patronat nad tym wydarzeniem. Partnerem imprezy jest Nadleśnictwo Brodnica oraz Kolarski Klub Sportowy Masters Brodnica.

 

XX Ogólnopolskie Spotkania Cyrkowe Brodnica 20197c9490ca90d51bfd4a5bd90ae6872801dcf569c6.jpg

W dniach od 21 do 23 czerwca Brodnica gościć będzie cyrkowców z całej Polski na jubileuszowych XX Ogólnopolskich Spotkaniach Cyrkowych Brodnica 2019. Organizatorzy przygotowali m.in. spektakle cyrkowe, warsztaty, paradę cyrkową ulicami miasta, oraz pokaz ogniowy.

Program:

21.06.2019r. (piątek)

16:00 Konferencja Inaugurująca XX Ogólnopolskie Spotkania Cyrkowe - sala widowiskowa BDK

17:30 przemarsz uczestników Spotkań z towarzyszeniem Miejskiej Orkiestry Dętej - ul. Przykop - Mały Rynek - Hallera - Duży Rynek

19:00 - Spektakl "Cyrk w opałach" w wykonaniu "Mosaic" z Gdyni

22.06.2019r. (sobota)

10:00 - 13:00 pokazy grup cyrkowych

14:30 - 17:30 warsztaty cyrkowe - hala OSiR

18:00 GALA CYRKOWA - BDK

20:00 Ognisko Przystań Kajakowa - Zakole w Brodnicy

- animacje, zabawy, konkursy cyrkowe

22:00 pokaz ogniowy - Przystań Kajakowa - Zakole

23.06.2019r. (niedziela)

10:00 - 12:00 Warsztaty Cyrkowe

13:00 pokaz grupy "Arlekin" z Kijowa, pokazy grup cyrkowych

15:00 zakończenie XX Ogólnopolskich Spotkań Cyrkowych

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Kulturalnych KŁADKA” . Zadanie dofinansowane ze środków Gminy Miasta Brodnicy oraz budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, partner BDK.

 

Święto Miodu w Bartniczce

1238_img1_plakat_miod.jpg

W dniach 15/16 czerwca odbędzie się organizowane po raz jedenasty Święto Miodu w Bartniczce. Festyn odbędzie się na boisku gminnym w Bartniczce, a na mieszkańców i przybyłych gości czekać będzie wiele atrakcji.


Corocznie przygotowywana jest prezentacja zagród sołeckich, których intencją jest przybliżenie przybyłym gościom tradycji regionu i polskiej wsi. Firmy z różnych stron Polski proponują wyroby na bazie miodu, a koła gospodyń wiejskich zachęcają do degustacji upieczonych własnoręcznie ciast i miejscowych potraw. Do tego wiele atrakcji dla dzieci, stoiska gastronomiczne i handlowe, konkursy, quizy i występy. W tym roku wystąpi grupa wokalna "Radoszczanie" i grupa "Blask", odbędzie się koncert zespołów LAMARO, BLU REY I TOLEDO.

Program Święta Miodu

15 czerwca sobota (12:00 - 24:00)

godz. 12:30 IV Turniej Szachowy o Puchar Gminy Bartniczka
godz. 14:00 śmieszne konkursy dla motocyklistów
godz. 16:00 wręczenie Złotych Żądeł dla motocyklistów oraz pucharów IV Turnieju Szachowego
godz. 17:00 konkursy z nagrodami dla publiczności
godz. 18:00 koncert zespołu LAMARO
Po koncercie organizatorzy zapraszają na zabawę taneczną z zespołem AMATEO.

16 czerwca niedziela (12:00 - 21:00)

godz. 12:15 konkursy z nagrodami dla publiczności
godz. 13:30 wystawa motocykli i warsztaty dla dzieci część I
godz. 14:00 występ grupy wokalnej "Blask"
godz. 15:00 koncert grupy wokalnej "Radoszczanie", warsztaty dla dzieci część II
godz. 15:30 parada motocykli
godz. 16:00 część oficjalna
godz. 18:00 koncert zespołu BLU REY
godz. 20:00 koncert zespołu TOLEDO

 

Dni Brodnicy 2019

DSC5928.JPG

W dniach 11 - 16 czerwca odbędą się kolejne Dni Brodnicy. Z tej okazji przygotowano wiele imprez plenerowych, które z pewnością ucieszą mieszkańców. Na szczęście w tym roku postanowiono zrekompensować zeszłoroczne, jednodniowe uroczystości i przewidziano sześć dni świętowania.

Program:

11.06.2019 r.
18:00 - Galeria Brama Muzeum w Brodnicy
Otwarcie wystawy "Laikonyk”"Jana Kantego Pawluśkiewicza

19:00 - Pałac Anny Wazówny
Spotkanie autorskie z Janem Kantym Pawluśkiewiczem, jednym z najbardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej i rozrywkowej w Polsce, autorem muzyki wielu znanych piosenek z repertuaru Marka Grechuty, Andrzeja Zauchy czy Grzegorza Turnaua.

12.06.2019 r.
17:30 - Sala Wielka Pałacu Anny Wazówny
Spotkanie autorskie z Vincentem V. Severskim autorem bestsellerowej serii sensacyjno-szpiegowskiej "Nielegalni", "Niewierni", "Nieśmiertelni" i "Niepokorni".

13.06.2019 r.
scena Przedzamcze
Święto patrona miasta św. Antoniego – uroczystości religijne.

14.06.2019 r.
11:50 – kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej w Brodnicy
Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Lasów Państwowych
12:00 – boisko przy Szkole Podstawowej nr 4 w Brodnicy
Prezentacja Nadleśnictwa Brodnica oraz pokaz pracy pilarką w wykonaniu pracowników Zakładu Usług Leśnych
org. Nadleśnictwo Brodnica

14.06.2019 r.
18:30 - Pałac Anny Wazówny
IV Międzynarodowe Wiosenne Spotkania Bardów "Herbata u Bułata".
Wystąpią: Ludmiła Tatarova, Siergiej Dżigurda – Rosja, Natalia Soboleva – Ukraina, Karen Mamikonyam – Armenia, Steve Kindler – USA, Andre Raniszewski – Francja, Dominika Świątek – Polska, Antoni Muracki – Polska, Jacek Beszczyński z zespołem "Nadziei Maleńka Orkiestra" - Polska, Maryna Marciniak, Małgorzata Wierzbowska, Andrzej Telej - zespół z Brodnicy

15.06.2019 r.
16:00-23:00 scena Przedzamcze
Koncert gwiazd: Teresa Werner, Kasia Popowska, Piotr Kupicha i zespół Feel

16.06.2019 r.
18:00 - Duży Rynek
Marcin Daniec i koncert zespołu "Do Dna"

 

IV Międzynarodowe Wiosenne Spotkania Bardów „Herbata u Bułata” w Brodnicy

60524078_2440229172674864_4740661777497325568_n.jpg

W dniu 14 czerwca o godzinie 18:30 w Pałacu Anny Wazówny w Brodnicy kolejne, czwarte z kolei Wiosenne Spotkanie Bardów "Herbata u Bułata".

Wystąpią: Ludmiła Tatarova, Siergiej Dżigurda – Rosja, Natalia Soboleva – Ukraina, Karen Mamikonyam – Armenia, Steve Kindler – USA, Andre Raniszewski – Francja, Dominika Świątek – Polska, Antoni Muracki – Polska, Jacek Beszczyński z zespołem „Nadziei Maleńka Orkiestra” - Polska, Maryna Marciniak, Małgorzata Wierzbowska, Andrzej Telej - zespół z Brodnicy.

 

Spotkanie z Vincentem V. Severskim w Brodnicy

60700541_2440224609341987_47796294445432832_n.jpg

W Pałacu Anny Wazówny w Brodnicy odbędzie się spotkanie autorskie z Vincentem V. Severskim autorem bestsellerowej serii sensacyjno-szpiegowskiej „Nielegalni”, „Niewierni”, „Nieśmiertelni” i „Niepokorni”.


Vincent V. Severski to pseudonim emerytowanego pułkownika polskiego wywiadu. Przez wiele lat pracował poza granicami kraju pod przybraną tożsamością. Zajmował jedno z najwyższych stanowisk kierowniczych w Agencji Wywiadu. Odszedł ze służby w 2007 roku. Wielokrotnie odznaczany i wyróżniany przez najwyższe władze RP, uhonorowany Legią Zasługi przez prezydenta Baracka Obamę.


Spotkanie odbędzie się 12 czerwca (środa), o godz. 17.30 w Pałacu Anny Wazówny.
Wstęp wolny!

 

Spotkanie z Janem Kantym Pawluśkiewiczem w Brodnicy

 60792669_2440211232676658_2056472913040637952_n.jpg

We wtorek, 11 czerwca w Galerii Brama w Brodnicy odbędzie się otwarcie wystawy „Laikonyk” oraz spotkanie autorskie Janem Kantym Pawluśkiewiczem, jednym z najbardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej i rozrywkowej w Polsce, autorem muzyki wielu znanych piosenek z repertuaru Marka Grechuty, Andrzeja Zauchy czy Grzegorza Turnaua.

18.00 - Galeria Brama Muzeum w Brodnicy
Otwarcie wystawy „Laikonyk” Jana Kantego Pawluśkiewicza

19.00 - Pałac Anny Wazówny
Spotkanie autorskie z Janem Kantym Pawluśkiewiczem

 

Świętujemy 20-lecie województwa w Brodnicy i nie tylko

astroplakat01_470.jpg

Na brodnickim Przedzamczu obchodzić będziemy Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Okazja jest wyjątkowa, w tym roku mija bowiem dokładnie 20 lat od utworzenia województwa kujawsko-pomorskiego. W ramach święta odbędzie się jeden z największych festynów astronomicznych w Polsce (AstroFestiwal), pokazy astronomiczne, prelekcje popularno-naukowe, obserwacje nieba, konkursy i koncerty. Gwiazdą wieczoru będzie Andrzej Piaseczny.

Świętowanie 20-lecia województwa kujawsko-pomorskiego rozpocznie się w sobotę, 1 czerwca we Włocławku, a Brodnica świętować będzie tydzień później w sobotę, 8 czerwca.

Program Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Brodnicy:

17:00 – 17:15 Oficjalna inauguracja
17:00 – 20:00 Przygoda z Astronomią
17:10 – 17:45 Kosmiczne studio nagrań z Tomaszem Cebo
18:00 – 18:45 Koncert zespołu ROZES
19:00 – 19:45 Spektakl teatralny "Dobranocka dla dzieci"
20:00 – 20:45 Koncert Maćka Tachera
20:45 – 21:00 Muzyka nie z tej ziemi - Krzysztof MARKUS Markiewicz
21:00 – 22:00 Multimedialne show - Księżycowa odyseja
22:00 – 23:30 Koncert Andrzeja Piasecznego

Na AstroFestiwal zaprasza marszałek województwa Piotr Całbecki. Organizatorem wydarzenia jest Województwo Kujawsko-Pomorskie, partnerem Urząd Miejski w Brodnicy.

PROGRAM ŚWIĘTO WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO 1-8 CZERWCA 2019

1 Czerwca

Włocławek - Święto województwa Kujawsko-Pomorskiego 2019
Miejsce - Bulwary im. Piłsudskiego)
II Kujawsko-Pomorski Przegląd Kapel (godz. 9.00)
Strefa zabaw dla dzieci (godz.16.00)
Koncert laureata Kujawsko-Pomorskiego Przeglądu Kapel (godz. 17:30)
Muzyczno-taneczny show - Stefano Terrazzino z zespołem (godz. 18:30)
Koncert Kayah (godz. 20:30)

Grudziądz - Święto województwa Kujawsko-Pomorskiego 2019
Miejsce - Błonia
Potańcówka Międzypokoleniowa (od godz. 16:00)
Wielka Parada Orkiestr Dętych Województwa i Rebel Babel (godz. 17:00)
Pokaz Tańca: Jan Kliment i Lenka Klimentova (godz. 17:30)
Koncert Rebel Babel - L.U.C i 10 orkiestr dętych (godz. 18:15)
Pokaz Tańca: Jan Kliment i Lenka Klimentova (godz. 19:30)
Koncert Krzysztofa Zalewskiego (godz. 21:00)


2 Czerwca

Inowrocław - Święto województwa Kujawsko-Pomorskiego 2019
Miejsce - Park Solankowy)
Potańcówka Międzypokoleniowa i strefa zabaw dla dzieci (od godz. 16:00)
Pokaz tańca: Robert Kochanek (godz. 16:30)
Koncert Katarzyny Skrzyneckiej (godz. 17:30)
Pokaz tańca: Robert Kochanek (godz. 19:00)
Potańcówka Międzypokoleniowa (godz. 20:00)

7 Czerwca

Toruń - Święto województwa Kujawsko-Pomorskiego 2019
a) Uroczysta msza święta w Katedrze śś. Janów (godz. 10:00)
b) Uroczysta Sesja Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Urzędzie
Marszałkowskim w Toruniu (godz. 12:30)
c) Turniej Balonowy o Puchar Marszałka Województwa
(7-9 czerwca, niebo na województwem)
d) Koncert„Pod wspólnym niebem”(godz. 21:00, plac za Urzędem
Marszałkowskim)
Wystąpią: Grzegorz Hyży, Kasia Kowalska, Dawid Kwiatkowski, Ten Typ Mes, Czesław
Mozil, The Dumplings, Mariusz Lubomski

8 Czerwca

Bydgoszcz - Święto województwa Kujawsko-Pomorskiego 2019
Koncert Muzyki Filmowej „Wyspa Kina” (godz. 20:30, Wyspa Młyńska)
Wystąpią: Maria Sadowska, Filip Lato, Monika Kuszyńska, Piotr Zioła, Reni Jusis,
Marek Dyjak, Bovska, Marcelina

Brodnica - Święto województwa Kujawsko-Pomorskiego 2019
Miejsce - ruiny Zamku Krzyżackiego i Pałac Anny Wazówny
AstroFestiwal
Plener astronomiczny (od godz. 16:00)
Oficjalna inauguracja AstroFestiwalu (godz. 17:00)
Kosmiczne studio nagrań, konkursy rodzinne, spektakl teatralny, koncerty,
multimedialne show
Koncert Andrzeja Piasecznego (godz. 22:00)

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

KONCERT W KRAINIE UŚMIECHU
Jabłonowo Pomorskie, 1 czerwca, godz. 16:30
skwer przy zbiegu ulic Mostowej i Wigury/przy pomniku bł. Matki Marii Karłowskiej
Wystąpią: artyści Polskiej Opery Kameralnej

BAJKOWA BYDGOSZCZ
Bydgoszcz, 2 czerwca, od godz. 13:00
Plac Wolności (początek parady) i Wyspa Młyńska (festyn rodzinny)

KONCERT PIĘCIOLINIA DLA PAPIEŻA
Toruń, 5 czerwca, godz. 19:00
Centrum Kultury Dwór Artusa

PORY ROKU VIVALDIEGO Z MISTRZEM
Toruń, 5 czerwca, godz. 18:00
Centrum Kultury Dwór Artusa
Wystąpią: Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Anna Maria Staśkiewicz skrzypce, jako soliści wystąpią uczniowie szkół muzycznych
wyłonieni w przesłuchaniach

KONCERT W 20. ROCZNICĘ WIZYTY JANA PAWŁA II W BYDGOSZCZY
Bydgoszcz, Filharmonia Pomorska, 7 czerwca, godz. 19:00 (wydarzenie biletowane)

GALERIA RUSZ
a) Wystawa mobilna
2 czerwca 2019 r. – Bydgoszcz
3 czerwca 2019 r. – Mrocza
4 czerwca 2019 r. – Tuchola
5 czerwca 2019 r. – Koronowo
6 czerwca 2019 r. – Solec Kujawski
7 czerwca 2019 r. – Toruń

b) Mural
1 czerwca – Włocławek
2 czerwca – Bydgoszcz/Inowrocław
7 czerwca – Toruń
8 czerwca – Brodnica
9 czerwca – Grudziądz

KUJAWSKO-POMORSKIE 3X3 BASKET TOUR
1 czerwca – Włocławek
2 czerwca – Inowrocław
8 i 9 czerwca – Bydgoszcz
15 i 16 czerwca – Grudziądz

 

Brodnicka Uczta Teatralna BUT 2019 już na początku czerwca

butplakat01_470.jpg

Trzy dni, kilkanaście spektakli, niezwykli aktorzy i cudowna publiczność - – tego nie da się opisać, to trzeba przeżyć. Już po raz czternasty, w dniach 7-9 czerwca 2019, w Brodnickim Domu Kultury gościć będą amatorskie grupy teatralne z całej Polski.Ogólnopolski Festiwal Brodnicka Uczta Teatralna BUT 2019 potrwa trzy dni, a zainauguruje ją Kacper Kuszewski spektaklem muzyczno-kabaretowym, ALBUM RODZINNY. Recital Kacpra Kuszewskiego to pełna humoru podróż do epoki lat 20. i 30. XX wieku, ujęta w formę kilkunastu piosenek. Teksty nawiązują stylistycznie do szlagierów międzywojnia, a w muzyce pobrzmiewają rytmy fokstrota, swingu, charlestona i tanga.
Wstęp wolny. Wejściówki na recital do odbioru w BDK od 27 maja.

BUT to także niepowtarzalna okazja do obejrzenia przedstawień teatralnych, które powstają z potrzeby twórczej kreacji, z dala od głównego, instytucjonalnego nurtu życia teatralnego. Oglądanie pracy aktorów "na żywo" to zupełnie inne doświadczenie, niż w kinie czy telewizji. Nie ma tutaj dubli, a to co widać na scenie, to nie montaż różnych ujęć. Nie da się niczego cofnąć, widz ma świadomość, że w każdej chwili coś może pójść nie tak, a aktor może zapomnieć tekstu - dlatego każdy spektakl teatralny jest tak wyjątkowy, za każdym razem odkrywa się w nim coś nowego.

Jury tegorocznej edycja BUTa:

Magdalena Stawman-Tuka: aktorka, performerka, dramaturg, instruktorka teatralna
Piotr Nowak - aktor teatralny i filmowy oraz reżyser przedstawień teatralnych. Widzowie, którzy śledzą losy serialowych bohaterów z pewnością będą go pamiętali z takich seriali, jak: "Krew z krwi", "Wszystko przed nami", "Barwy szczęścia" czy "Na Wspólnej"
Tomek Kobiela - absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, aktor scen zawodowych i offowych. Reżyser, instruktor teatralny oraz pedagog teatru na co dzień związany z Klubem "Winda" Gdańskiego Archipelagu Kultury w Gdańsku. Od dziesięciu lat dyrektor artystyczny Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuk Autorskich i Adaptacji "Windowisko" oraz Spotkań Trójmiejskich Teatrów Niezależnych.

ALBUM-WEJSCIOWKI.jpg

 Tygiel językowy w Brodnicy

c7c0393cbdffea532dc74674618272c85d1dfaa7.jpg

W pierwszy weekend czerwca w Domu Harcerza po raz pierwszy zagości niezwykły Festiwal Naukowy „Tygiel Językowy”. To nowa propozycja edukacyjna dla mieszkańców miasta i okolic. Podczas festiwalu uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z podstawami tak egzotycznych języków jak chiński czy japoński, a także wysłuchać darmowych prelekcji poruszających tematy m.in. multikultorowości i stereotypów. Organizatorem jest Stowarzyszenie „Raz Do Roku”.

 

Rodzinny piknik Zaczarowany Park Ogrodowa-Przykop 2019 w Brodnicy

parkplakat01_470.jpg

W sobotę, 1 czerwca od godziny 16:00 Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury i Sztuki Bractwo oraz Brodnicki Dom Kultury zapraszają wszystkich mieszkańców Brodnicy na sentymentalną podróż, przez ulice Ogrodowa-Przykop.

Rodzinny Piknik rozpocznie się 1 czerwca 2019 od godz. 16:00, w parku za BDK, a w programie przewidziano: występ zespołu Bigi Band (w składzie: Marcin Bigoś, Bartek Lewandowski, Wlodzimierz Lewandowski), pokaz sprzętu ratowniczo-gaśniczego Państwowej Straży Pożarnej w Brodnicy, prezentację wozów służbowych Komendy Powiatowej Policji w Brodnicy oraz mnóstwo działań animacyjnych z udziałem instruktorów Brodnickiego Domu Kultury.

Jak zawsze czekać będą też: grill z kiełbaskami, chleb ze smalcem i ogórkiem oraz domowe ciasto.

 

Szkolenie z nowych wzorów ofert w konkursach dla NGO w Brodnicy

768x363.jpg

W dniu 29 maja o godzinie 9:00 w Urzędzie Gminy Brodnica przy ulicy Mazurskiej 13 odbędzie się bezpłatne szkolenie organizowane w ramach Powiatowego Zespołu ds. Ekonomii Społecznej, poświęcone przygotowywaniu ofert realizacji zadań publicznych wg nowego wzoru.
Chcesz się dowiedzieć, jak przygotować ofertę realizacji zadania publicznego w konkursach ogłaszanych przez jednostki samorządu terytorialnego dla organizacji pozarządowych? Zgłoś się na szkolenie "Przygotowywanie ofert realizacji zadań publicznych wg nowego wzoru".

OWES TŁOK zaprasza na bezpłatne szkolenie organizowane w ramach Powiatowego Zespołu ds. Ekonomii Społecznej, poświęcone przygotowywaniu ofert realizacji zadań publicznych wg nowego wzoru.

Kiedy i gdzie?
29.05.2019 Brodnica, godz. 9:00, Urząd Gminy Brodnica

Kto prowadzi?
Karolina Cyran-Juraszek, ekspertka z zakresu rozwoju sektora obywatelskiego

Dla kogo?
Dla członków Powiatowego Zespołu ds. Ekonomii Społecznej oraz zainteresowanych przedstawicieli organizacji pozarządowych i innych podmiotów ekonomii społecznej, jednostek samorządu terytorialnego i grup inicjatywnych z terenu powiatu brodnickiego.

Zgłoszenia do 20.05.2019 na adres e-mail: joanna.kaminska©tlok.pl

Co roku jednostki samorządu terytorialnego ogłaszają szereg konkursów dla organizacji pozarządowych na realizację zadań z zakresu pożytku publicznego. Od 1 marca 2019 r. obowiązują w nich nowe wzory ofert, sprawozdań i umów.

Podczas szkolenia uczestnicy dowiedzą się:

jakie zmiany zostały wprowadzone w nowych wzorach ofert, sprawozdań i umów – i co to oznacza dla JST i NGO
jakie obowiązki spoczywają na JST ogłaszających konkursy, a jakie na NGO podczas składania oferty, realizacji zadania publicznego i na etapie sprawozdania się z wykonanych zadań
przybliżone zostaną możliwe trudności związane z nowym rozporządzeniem – z punktu widzenia JST i NGO


Przyjdź na szkolenie i dowiedz się, jakie zmiany zostały wprowadzone w dokumentach ofertowych, co to oznacza dla NGO i jak przygotować prawidłowo ofertę.

 

Konferencja Kobieta bez Barier w Brodnicy

kobietaplakat01_470.jpg

23 maja 2019 r. godz. 16:00 w Hotelu Stork odbędzie się konferencja Kobieta bez Barier. Konferencja poświęcona będzie profilaktyce zdrowia fizycznego i psychicznego kobiet. Skupiać się będzie na utrwalaniu prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia i kreowaniu przestrzeni dla aktywności kobiet. Hotel Stork na kilka godzin stanie się przestrzenią dla kobiet i świadkiem ważnych rozmów o kobietach. Będzie dużo rozmów o zdrowiu kobiet, ich seksualności, emocjach i uczuciach. Inspirujące wystąpienia pozwolą kobietom dostrzec jak ważne jest dbanie o swoje zdrowie. Jak ważna jest troska o siebie, o swoje cele i marzenia. Konferencja poświęcona będzie profilaktyce zdrowia fizycznego i psychicznego kobiet. Skupiać się będzie na utrwalaniu prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia i kreowaniu przestrzeni dla aktywności kobiet.

Program konferencji:
16:00 - Rozpoczęcie konferencji
16:10 - Kobieta – choroba – ciało - dr Małgorzata Rębiałkowska-Stankiewicz
16:50 - Ja dla siebie. Seksualność Kobiety. - Katarzyna Gilgenast
18:00 - Budowanie swojej siły i odporności psychicznej - Anna Śliwińska-Sączek
18:45 - Jak szczęśliwie żyć z chorobą? - Izabela Globke

Organizatorem wydarzeń jest Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Miasta Brodnicy i Stowarzyszenie "Planeta Kobiet".

 

 

"Chciałam Ci powiedzieć" - spektakl w Brodnicy

rakplakat01_470.jpg

20 maja 2019 r. o godz. 17:00 w Brodnickim Domu Kultury odbędzie się spektakl "Chciałam Ci powiedzieć". Spektakl wystawiają pacjentki chore na raka, podopieczne Akademii Walki z Rakiem w Toruniu. Tekst sztuki skłania do zadumy, ale też do uśmiechu. Pokazuje, że o chorobie można mówić z dystansem, poczuciem humoru i tym samym łamać stereotypy dotyczące postrzegania pacjenta onkologicznego. Projekt "OnkoŚwiat", jest wspierany przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Scenariusz spektaklu to pokłosie kilkumiesięcznych warsztatów, prowadzonych przez Annę Katarzynę Chudek, aktorkę Teatru Baj Pomorski. W trakcie warsztatów pacjentki przepracowywały problemy, które niesie choroba nowotworowa, problemy związane z samoakceptacją choroby, ciała zmienionego chorobą, relacjami społecznych, komunikacją.

Fragmenty warsztatowych rozmów, spostrzeżenia kobiet chorych stały się kanwą scenariusza. Tekst sztuki skłania do zadumy, ale też do uśmiechu. Pokazuje, że o chorobie można mówić z dystansem, poczuciem humoru i tym samym łamać stereotypy dotyczące postrzegania pacjenta onkologicznego. Należy dodać, że spektakl jest również próbą nawiązania dialogu społecznego chory-zdrowy. Wydaje się to szczególnie ważne z uwagi na fakt, że rak wciąż należy do tematów tabu oraz w związku z powszechnym brakiem umiejętności, odwagi rozmowy z osobą chorą onkologicznie.

Przy okazji tego wydarzenia teatralnego warto docenić odwagę grających w spektaklu kobiet, które musiały się zmierzyć nie tylko z trudnym aktorskim zadaniem, ale również publiczną autoprezentacją siebie w roli osoby chorej. Spektakl "Chciałam Ci powiedzieć" jest ważnym głosem dotyczącym radzenia sobie z chorobą przewlekłą i równocześnie refleksją na temat samego Życia.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie "Jaśkowa Droga". Wstęp wolny.

 

XVI Integracyjny Turniej Siatkówki "Żadnych Granic Brodnica 2019"

siatkaplakat01_470.jpg

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Brodnicy w dniach 18-19 maja 2019 roku organizuje XVI Integracyjny Turniej Siatkówki "Żadnych Granic Brodnica 2019"o Puchar Burmistrza Brodnicy. Nadrzędną ideą turnieju jest uświadomienie i przekonanie społeczeństwa o tym, że nie ma żadnych granic ani barier fizycznych dla osób niepełnosprawnych czynnie uprawiających sport.Gośćmi turnieju będą: Reprezentacja Polski Osób Niesłyszących w Piłce Siatkowej, która w ramach turnieju kobiet przygotowuje się do tegorocznych Mistrzostw Europy oraz drużyna Łódzkiego Klubu Sportowego Głuchych, w barwach której zagrają również zawodnicy niepełnosprawni będący trzykrotnymi zdobywcami tytułu Mistrzów Świata w Siatkówce Stojącej Osób Niepełnosprawnych. Nadrzędną ideą turnieju jest uświadomienie i przekonanie społeczeństwa o tym, że nie ma żadnych granic ani barier fizycznych dla osób niepełnosprawnych czynnie uprawiających sport.

Zawodniczki i zawodnicy tych drużyny, chcąc zaprezentować najwyższy poziom umiejętności sportowych oraz determinację i wolę rywalizacji zagrają w turnieju przeciwko drużynom, w których skład wchodzą osoby pełnosprawne. W tego rocznej edycji turnieju, w osobno klasyfikowanym turnieju, drużyna Reprezentacji Polski Osób Niesłyszących w Piłce Siatkowej Kobiet zagra po raz pierwszy w historii.

Historia turnieju:

- organizowany od 2003 roku, roku który był uznanym w Polsce rokiem osób niepełnosprawnych,

- początkowo organizowany w Górznie, w tym roku po raz czwarty miejscem rozgrywek jest widowiskowo – sportowa hala Ośrodka Sportu i Rekreacji w Brodnicy,

- w historii turnieju udział brało maksymalnie 16 drużyn (ok. 160 zawodników). Uczestnikami byli zawodnicy niepełnosprawni Reprezentacji Polski Osób Niepełnosprawnych w Siatkówce Stojącej PZSN START Warszawa oraz Integracyjnych Klubów Sportowych (IKS ATAK Elbląg, IKS ATAK Wrocław, LKSG Łódź) oraz amatorskie drużyny osób pełnosprawnych z terenu kraju, mających w swoich składach również zawodników ligowych.

- drużyna PZSN START Warszawa wygrała I edycję turnieju (pokonując w finale drużynę z Grudziądza, w której grali byli zawodnicy II i III ligi siatkówki. Drużyna osób niepełnosprawnych brała udział we wszystkich 15 edycjach turnieju i nigdy w historii nie zajęła ostatniego miejsca.

 

Festyn Rolniczo-Ogrodniczy w Brodnicy

2019-05-14_150101.jpg

W sobotę, 18 maja w CKZiU w Brodnicy, przy ul. Karbowskiej 29 odbędzie się Festyn Rolniczo-Ogrodniczy. W programie festynu przewidziano liczne atrakcje, a wśród nich ciekawe konkursy, kiermasze, prezentacje i część artystyczną.

 

Noc Muzeów w Brodnicy

2019-05-08_202145.jpg

Noc Muzeów w tym roku zaplanowano na dzień 18 maja. W Brodnicy rozpocznie się ona w piątek, 17 maja. W programie niewątpliwie ciekawą propozycją na ten dzień (noc) jest koncert DISKOPOLIS (org. Fundacja Mai i Mata Kwiatkowskich w ramach projektu "Festiwal X"), który odbędzie się w ruinach zamku w Brodnicy o godzinie 20:00.

Tego dnia wszystkie obiekty Muzeum (Zamek, Spichlerz oraz Brama Chełmińska) otwarte będą dla zwiedzających w godzinach od 18:00 do 1:00. Poza możliwością bezpłatnego zwiedzania wystaw prezentowanych w naszych obiektach, brodnickie Muzeum przygotowało szereg atrakcji towarzyszących.

Program:

Brama Chełmińska:

Zwiedzanie wystaw: “Droga do Niepodległości- Brodnica XIX/XX”, “Tancerki”- Wojciech Chwiałkowski, “Sztuka kopiowania” – Natalia Buchalska, Wojciech Chwiałkowski
Konkurs dla dzieci i młodzieży związany z wystawą “Droga do Niepodległości- Brodnica XIX/XX”


Spichlerz:

Zwiedzanie wystaw w CEE
Pokaz filmów przyrodniczych
Konkurs przyrodniczy “Zielony w tym temacie” przeznaczony dla dzieci i młodzieży szkolnej. W trakcie konkursu będzie można wygrać atrakcyjne nagrody (zadanie dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu)


Zamek:

Zwiedzanie wystaw w piwnicach zamkowych
“Muzealny detektyw” – zabawa dla dzieci – rozwiązywanie muzealnych tajemnic i zagadek z przeszłości
“W domu komtura”- zajęcia plastyczne dla dzieci – wyklejanki
“Brodnickie zabytki”- historyczna zgaduj -zgadula


Wydarzeniem oficjalnie inaugurującym brodnicką Noc Muzeów będzie koncert DISKOPOLIS, organizowany w ramach projektu “Festiwal X” przez Fundację Mai i Mata Kwiatkowskich, na który zapraszamy o godz. 20:00 do ruin zamku krzyżackiego (w przypadku deszczu koncert odbędzie się w Pałacu Anny Wazówny). Wstęp wolny.

 

Święto Muzyki w Brodnicy

5eb7c45d7c8fa6ee7374aff38423fbfb37d7df92.png

Pierwsza edycja Festiwalu X w Brodnicy to dwa dni wypełnione muzyką - jazz, disco, electro, folk. 15 muzyków na 6 scenach w różnych lokalizacjach miasta. Mateusz Smoczyński, Tomasz Wendt, Michał Aftyka, Jacek Namysłowski, Kacper Majewski, Christoph Tymendorf, Maja i Mat Kwiatkowscy, Ryszard Rynkowski, Jacek Wróblewski i Kapela Andrzeja Kalaty z Zakopanego, to muzycy, którzy na dwa dni zmienią Brodnicę w świątynię sztuki.

PROGRAM FESTIWALU:

17.05. | SKWER PRZY KOŚCIELE SZKOLNYM | 18:00

Mateusz Smoczyński & Tomasz Wendt

Duet jazzowy, który porywa dźwiękowym szaleństwem i wirtuozerią. Wymarzona inauguracja festiwalu.

17.05. | ZAMEK KRZYŻACKI | 20:00 | INAUGURACJA NOCY MUZEÓW

DISKOPOLIS

Muzyczna kontra do wszechobecnego disco polo - energetyczna perkusja, świetne klawisze, silna sekcja dęta, subtelny wokal i instrumenty smyczkowe (wiolonczela, skrzypce i altówka). Taki skład daje nieograniczone możliwości brzmieniowe i gatunkowe. Mieszamy dobre disko z elementami jazzu i subtelnego popu. Jest to totalnie niecodzienny projekt skierowany do naprawdę każdej publiczności.

18.05. | DUŻY RYNEK | 12:00

KAPELA GÓRALSKA ANDRZEJA KALATY Z X-BANDEM

Górale z Zakopanego z towarzyszeniem muzyków jazzowych, tworzących X-band Festiwalowy porwą nas fuzją tradycyjnych pieśni góralskich z żywiołowym jazzowym szaleńtswem. Będzie totalna muzyczna jazda. A do tego, będzie można kupić oscypki i inne przysmaki z gór...!

18.05. | RZEKA | 14:00

SMOOTH JAZZ NA TARASIE - KONCERT NIESPODZIANKA

18.05. | PARK CHOPINA | 16:00

KAPELA GÓRALSKA ANDRZEJA KALATY Z ZAKOPANEGO

Tradycyjny koncert kapeli wraz z pokazem tańców góralskich.

18.05. | BDK | 18:00

KONCERT SPECJALNY | bilety 50 PLN

10 muzyków na scenie - kwartet smyczkowy, band jazzowy, 4 gatunki muzyki i gość specjalny - Ryszard Rynkowski, który zaśpiewa swoje utwory w zupełnie nowej aranżacji. Już teraz wiemy, że będzie to niecodzienne wydarzenie.

18.05. | BDK | 20:00

JAM SESSION

Koncert jazzowy muzyków festiwalowych. Serdecznie zapraszamy do udziału wszystkich chętnych, którzy chcą stanąć na scenie z najlepszymi muzykami jazzowymi w Polsce (a niektórzy nawet na świecie).

 

Biobabalscy od kuchni w Brodnicy

4f7c2f4e336e1f84748bef52a3dbc2d205cc7383.jpg

Brodnicka biblioteka zaprasza na spotkanie z cyklu Brodnickie promocje. Gościem spotkania będzie Mieczysław Babalski, który od ponad 30 lat prowadzi w Pokrzydowie gospodarstwo ekologiczne. W 2018 roku wydana została książka "BioBabalscy od kuchni", w której znajdziemy szereg sprawdzonych przepisów na pyszne dania, z wykorzystaniem naturalnych, zdrowych składników.

Makaron, zapiekanka, pizza, a może danie z kuchni tradycyjnej? W książce znajdziesz szereg inspiracji na sycący obiad i potrawy na każdą okazję. Znajdzie się też coś dla miłośników deserów. Dzięki tym przepisom przygotujesz pyszne słodkości w zdrowej wersji. „BioBabalscy” od kuchni to książka stworzona z pasji do zdrowej kuchni, idealna dla miłośników gotowania.

Spotkanie odbędzie się 15 maja (środa), o godz. 17.30 w Pałacu Anny Wazówny.

Wstęp wolny!

 

Nie zapomnij o mnie

niezapominajkaplakat01_470.jpg

Dzień Niezapominajki obchodzimy od kilkunastu lat 15 maja. Święto to zachęca do pamiętania o bliskich, życzliwości i otwarcia na drugiego człowieka, dostrzeżenia go na własnym osiedlu, dzielnicy czy mieście, przypomina o istocie dbania o nasze otoczenie. 15 maja od godz. 16:30 zapraszamy do wspólnego spędzenia czasu z Brodnickim Domem Kultury.

Dzień Niezapominajki to święto przyrody, które zapoczątkował redaktor radiowej Jedynki, prowadzący "Ekoradio", Andrzej Zalewski. Prowadząc audycję w Walentynki doszedł do wniosku, że w Polsce luty to mało miłosny miesiąc. Czasem zakochanych jest przecież maj, gdy najbujniej rozwija się przyroda, wszystko kwitnie i to 15 maja, nie 14 lutego powinniśmy obchodzić święto zakochanych.

Polską odpowiedzią na Walentynki jest święto, które niesie przesłanie "nie zapomnij o mnie", które ma na celu zachowanie w pamięci ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji. Dzień Niezapominajki jest także okazją do kultywowania polskich tradycji i promowania ekologicznego stylu życia: oszczędzania wody i energii, nieśmiecenia czy niepalenia w lesie ognisk.

15 maja od godz. 16:30 zapraszamy do wspólnego spędzenia czasu z Brodnickim Domem Kultury. W programie gry i zabawy z instruktorami BDK, malowanie twarzy, konkursy z nagrodami i wiele innych atrakcji.

 

Spotkanie na przestrzeni wieków - I Brodnicki Piknik Integracyjny

5b5a54f46c06dbfe6e73761f04c00b01e4e28619.jpg

Brodnickie Stowarzyszenie „Nadzieja” zaprasza na I Brodnicki Piknik Integracyjny, który odbędzie się w sobotę 11.05.2019 r. w godz. 14:00 – 18:00 w parku przy Zamku w Brodnicy. Impreza odbędzie się pod hasłem „Spotkanie na przestrzeni wieków”, a motywem przewodnim będzie wczesne średniowiecze. W programie znalazły się m.in. pokazy walk, warsztaty dla dzieci oraz turnieje z nagrodami dla publiczności.

 

Spływ kajakowy szlakiem św. Jakuba

splywm01_700.jpg

W ramach Festynu Małych Ojczyzn, w dniu 11 maja odbędzie się spływ kajakowy. Trasa spływu rozpocznie się w Stanicy Wodnej PTTK w Bachotku i prowadzić będzie jeziorem Bachotek, rzeką Skarlanką, rzeką Drwęcą, a zakończy się w Przystani Zakole w Brodnicy.

Zgłoszenia do 8 maja do godziny 11:00 przyjmuje Oddział PTTK w Brodnicy, znajdujący się w Wieży Mazurskiej, ul. Kościuszki 12, tel. 56 49 828 28, e-mail: pttk4©wp.pl.

W spływie mogą uczestniczyć osoby od 18 roku życia (dzieci i młodzież pod opieką osoby dorosłej). Ilość miejsc ograniczona, a o uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń. Szczegóły w załączonym regulaminie. Organizator zapewnia przewóz osób (uczestników spływu) z Brodnicy na miejsce rozpoczęcia spływu, zbiórka - parking przy pałacu Anny Wazówny o godzinie 8:30.

Organizator: Oddział PTTK w Brodnicy. Współorganizatorzy: Starostwo Powiatowe w Brodnicy, Gmina Miasta Brodnica, Gmina Brodnica, Gmina Bobrowo, Gmina Świedziebnia i Gmina Zbiczno.

 

Festyn Małych Ojczyzn w Brodnicy

festynplakat01_470(1).jpg

W sobotę, 11 maja odbędzie się kolejna edycja Festynu Małych Ojczyzn. Jest to wspólna inicjatywa samorządów terytorialnych z powiatu brodnickiego, której celem jest zintegrowanie mieszkańców naszych "Małych Ojczyzn" oraz zaprezentowanie walorów turystycznych gmin i miasta.

Jak co roku imprezie będzie towarzyszyć wiele wydarzeń. Występy taneczne, prezentacje artystyczne, konkursy i zabawy sportowe, wesołe miasteczko i festiwal baniek mydlanych, a na koniec występ Czadomana. Stoiska gastronomiczne, poczęstunek, nieodpłatne wesołe miasteczko dla dzieci, prezentacja gmin i szkół, miasteczko medyczne, oraz koncerty, to tylko niektóre atrakcje Festynu Małych Ojczyzn, który odbędzie się 11 maja 2019r. na brodnickim Przedzamczu. Oficjalne rozpoczęcie festynu połączone z oficjalnym otwarciem sezonu turystycznego na Pojezierzu Brodnickim rozpocznie się o godzinie 15:00.

Oprócz bogatego programu artystycznego, atrakcji dla dzieci oraz dorosłych, odbędzie się także spływ kajakowy oraz rajd rowerowy. Festyn Małych Ojczyzn to wspólna inicjatywa samorządów terytorialnych z powiatu brodnickiego, której cele jest zintegrowanie mieszkańców naszych "Małych Ojczyzn" oraz zaprezentowanie walorów turystycznych gmin i miasta. Organizatorami festynu są: Urząd Miasta Brodnicy, Powiat Brodnicki i gminy: Brodnica, Bobrowo, Świedziebnia oraz Zbiczno.

Program festynu:

Scena główna:

- 15:00 - Rozpoczęcie festynu i otwarcie sezonu turystycznego na Pojezierzu Brodnickim

- 15:10 - Występ szkoły tańca House of Dance

- 15:30 - Prezentacje artystyczne przygotowane przez gminy i Starostwo Powiatowe w Brodnicy

- 19:00 - Koncert Czadomana

Imprezy towarzyszące:

- 14:00 - 18:00 - "Spotkanie na przestrzeni wieków"- I Brodnicki Piknik Integracyjny (org. Brodnickie Stowarzyszenie "Nadzieja")

- Stoiska gmin

- Konkursy i zabawy sportowe (org. KP PSP w Brodnicy)

- Pokaz sprzętu przeciwpożarowego (org. KP PSP w Brodnicy)

- Miasteczko medyczne

- Naukowe prezentacje szkół

- Wesołe miasteczko

- Festiwal Baniek Mydlanych

- Animacje dla dzieci (org. BDK)

- Stoiska gastronomiczne

- Poczęstunek grochówką

- Spływ kajakowy "Szlakiem Św. Jakuba"

Zgłoszenia i organizacja - PTTK Oddział Brodnica, ul. Kościuszki 12

- 6:00 - Zakole Drwęcy, ul. Paderewskiego - zawody spławikowe (org. Polski Związek Wędkarski Koło Wiarus przy J. W.)

- 9:00 - hala widowiskowo-sportowa OSiR - X Otwarty Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Burmistrza Brodnicy (org. UKS OSiR Brodnica)

 

Brodnickie Targi Ekonomii Społecznej

targi01_700.jpg

Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Społecznego „Młodzi dla Brodnicy” zaprasza do udziału w Brodnickich Targach Ekonomii Społecznej, które odbędą się 11 maja 2019 r. w godz. 15.00-20.00 na Przedzamczu (ul. Zamkowa 1) w Brodnicy. Odbędą się one podczas Festynu Małych Ojczyzn organizowanego przez miasto Brodnica i gminy powiatu brodnickiego.

Do udziału zapraszamy podmioty ekonomii społecznej z Brodnicy i z terenu województwa kujawsko-pomorskiego, które podczas imprezy chcą zaprezentować swoje działania oraz promować i sprzedawać swoje produkty.

Targi mają na celu przybliżenie społeczności lokalnej istoty ekonomii społecznej oraz zaprezentowanie wyrobów podmiotów ekonomii społecznej funkcjonujących na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Prezentacja podmiotów ekonomii społecznej na Targach pozwoli zaznaczyć ich obecność na lokalnym rynku oraz zwiększa świadomość konsumentów na temat posiadanej przez nich oferty handlowej.


W programie m.in.:
- stoiska informacyjno-promocyjne podmiotów ekonomii społecznej,
- stoiska wystawiennicze podmiotów ekonomii społecznej,
- miasteczko zabaw dla dzieci,
- warsztaty tematyczne.

Udział w Targach Ekonomii Społecznej dla wystawców i odwiedzających jest bezpłatny.

 

X Festiwal Piosenki Biesiadnej "Od Biesiady do Biesiady" w Brodnicy

d9c6e46dfe716b5ba8513d643c4a9427785414ec.jpg

 

Towarzystwo Przyjaciół Kultury „Ziemia Michałowska” w Brodnicy zaprasza na IX Festiwal Piosenki Biesiadnej „od Biesiady do Biesiady” Przegląd Zespołów Artystycznych Brodnica 2019.

Festiwal odbędzie się 11 maja 2019 r. o godz. 10:00 w sali widowiskowej Brodnickiego Domu Kultury.

 

X Otwarty Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Burmistrza Brodnicy

af6a49bc0f430d013614d9a55bb5d596d9600773.jpg

Uczniowski Klub Sportowy „OSiR” w Brodnicy zaprasza na X Otwarty Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Burmistrza Brodnicy. Turniej odbędzie się 11 maja 2019 r. o godz. 9:00 w Hali Widowiskowo-Sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Królowej Jadwigi 1.

 

Od teorii do działania – jak założyć NGO

ngoplakat01_470.jpg

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Społecznego "Młodzi dla Brodnicy" zaprasza na szkolenie "Od teorii do działania", które odbędzie się 7 maja o godz. 11:00 w Domu Harcerza (ul. Nad Drwęcą 30) w Brodnicy. Podczas szkolenia uczestnicy będą mogli uzyskać praktyczne informacje dotyczące tworzenia i funkcjonowania NGO, a także podstawy tworzenia projektów.
Program szkolenia:

Część I
1. Podstawy prawne funkcjonowania podmiotów ekonomii społecznej (stowarzyszenie, fundacja, spółdzielnia socjalna).
2. Jak krok po kroku założyć organizację pozarządową (statut, uchwały, protokoły dokumenty KRS).
3. Od czego zacząć działalność – przykłady działających NGO, praktyczne porady.

Część II
1. Prowadzenie księgowości w organizacji pozarządowej.
2. Źródła finansowania działalności NGO.
3. ABC tworzenia projektu.

Do udziału w wydarzeniach zapraszamy: przedstawicieli organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, lokalnych liderów, animatorów i inne osoby zainteresowane tworzeniem i funkcjonowaniem organizacji pozarządowych. Udział jest bezpłatny.

Szkolenie realizowane jest w ramach projektu "Brodnickie Forum Ekonomii Społecznej" finansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2014–2020 w ramach wdrażania Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność Lokalnej Grupy Działania Miasta Brodnicy.

8 maja 2019 r. zapraszamy do udziału w wizycie studyjne, podczas której uczestnicy poznają praktyczne aspekty funkcjonowania NGO. Będzie to wizyta w Towarzystwie Rozwoju Gminy Płużnica i w spółdzielni socjalnej w Wąbrzeźnie. Wyjazd planowany jest w godz. 9:00 -17:00.

Zgłoszenia do udziału w szkoleniu i wizycie studyjnej przyjmowane są pod numerami telefonów: 511 262 324, 661 315 958 do 4 maja.

 

Koncert charytatywny "Nutka Pomocy" w Brodnicy

koncert01_700.jpg

Zapraszamy na koncert charytatywny "Nutka Pomocy" na rzecz Zespołu Hospicjum Domowego "Światło" filia w Brodnicy, który odbędzie się 5 maja o godz. 16:00 w Brodnickim Domu Kultury. Podczas koncertu zostanie przeprowadzona zbiórka pieniędzy na zakup koncentratora tlenu.

Zagrają:

- Pusty & KRU

- Kepa

- FOURONE

- Po Nocce

- Ruch Wolnych Myśli

 

Muzyczna Majówka w Górznie

majowkaplakat01_470.jpg

Gminny Ośrodek Kultury w Górznie zaprasza na Muzyczną Majówkę. Na scenie zagości w jednej osobie psycholog, aktor i wokalista Dawid Kartaszewicz. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, aktor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, znany z ról telewizyjnych.

Znany z ról telewizyjnych Daniela Kucharza w "Barwach szczęścia", Kobry w "Czasie honoru", Grzesia w "Przyjaciółkach". Studiował również na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na wydziale śpiewu klasycznego, ukończył psychologię w Krakowie. Połączenie jego trzech profesji: psychologa, aktora i wokalisty daje na scenie mieszankę wybuchową, a efektem jest uleczanie dusz i budzenie prawdziwych emocji.

Jak sam o sobie mówi - muzyka, oprócz teatru i filmu, jest trzecim wierzchołkiem jego zawodowego trójkąta. Pisze również teksty do piosenek i marzy mu się nagranie płyty. Muzyczna Majówka rozpocznie się w sobotę, 4 maja o godzinie 19:00. Wstęp wolny.

 

Majowe świętowanie w Brodnicy

flaga01_700.jpg

Zbliża się majowe świętowanie i tradycyjnie w Brodnicy odbędzie się kilka wydarzeń, a także imprezy towarzyszące. Będą to począwszy od uczczenia 15. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej, po obchody 74. Rocznicy Zakończenia II Wojny Światowej, a na Festynie Małych Ojczyzn kończąc.

Program

1 maja 2019 r.

10:00 – korty tenisowe OSiR
Turniej tenisa ziemnego i Grand Prix Brodnicy 2019
12:00 – Duży Rynek
Wspólne odśpiewanie hymnu Unii Europejskiej z okazji 15. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej
12:15 – Duży Rynek
Rozpoczęcie gry miejskiej "Zjednoczeni dla Europy" (zakończenie o godz. 14:30 w Parku Jana Pawła II)

2 maja 2019 r.

Obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja

9:30 – Pomnik Wdzięczności, ul. 3 maja
Złożenie kwiatów przez Burmistrza Brodnicy i Starostę Brodnickiego. Uroczystość z udziałem Kompanii Honorowej 4. Brodnickiego Pułku Chemicznego, pocztów sztandarowych, delegacji oraz Miejskiej Orkiestry Dętej.
10:00 – Kościół Farny
Uroczysta msza święta w intencji ojczyzny z udziałem żołnierzy 4. Brodnickiego Pułku Chemicznego, pocztów sztandarowych, delegacji oraz Miejskiej Orkiestry Dętej.
11:00 – Duży Rynek
Uroczystość z okazji Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej z udziałem żołnierzy 4. Brodnickiego Pułku Chemicznego, pocztów sztandarowych oraz Miejskiej Orkiestry Dętej.

15:00 – 20:00 – Przedzamcze
Święto Kolorów – Holiki

3 maja 2019 r.

16:00 – Duży Rynek ( w razie niepogody Brodnicki Dom Kultury)
Koncert Piosenek Krzysztofa Klenczona w wykonaniu zespołu Klenczon Project

4-5 maja 2019 r.

Rozpoczęcie 4.05.2019 r. o godz. 14:00 – BDK
VIII Edycja Nocnej Tanecznej Majówki

5 maja 2019 r.

16:00 – Brodnicki Dom Kultury
Koncert Charytatywny na rzecz Hospicjum Domowego „Światło” filia w Brodnicy

8 maja 2019 r.

74. Rocznica Zakończenia II Wojny Światowej

13:00 – Pomnik Wdzięczności, ul. 3 maja
Uroczystość złożenia kwiatów hołdzie ofiarom II Wojny Światowej z udziałem Kompanii Honorowej 4. Brodnickiego Pułku Chemicznego, pocztów sztandarowych, delegacji oraz Miejskiej Orkiestry Dętej.

11 maja 2019 r.

9:00 – hala widowiskowo-sportowa OSiR
X Otwarty Turniej w Tenisie Stołowym o Puchar Burmistrza Brodnicy.
15:00 – 20:00 – Przedzamcze
Festyn Małych Ojczyzn
14:00 – 18:00 "Spotkanie na przestrzeni wieków" I Brodnicki Piknik Integracyjny

 

Konstytucja dla Europy

8b8b44b7284758fed6c8acb7b29a59755f0e5279.jpg

Z okazji 15-tej rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej Muzeum w Brodnicy zaprasza na plenerową prezentację dokumentu z Powstania Listopadowego "Konstytucja dla Europy 1831" Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego. 27 kwietnia 2019 r. o godzinie 19:00 przy pomniku Powstańca Listopadowego na Dużym Rynku w Brodnicy wystąpi Olgierd Łukaszewicz oraz młodzież z Grupy Teatralnej Brodnickiego Domu Kultury.

Fragmenty "Konstytucji dla Europy" z 1831 roku autorstwa Wojciecha Jastrzębowskiego odczyta w dniu 27 kwietnia 2019 roku o godzinie 19:00 przy pomniku Powstańca Listopadowego na Dużym Rynku w Brodnicy, Olgierd Łukaszewicz. Wraz z nim wystąpi młodzież z Grupy Teatralnej Brodnickiego Domu Kultury. Olgierd Łukaszewicz jest założycielem Fundacji My Obywatele UE – im. Wojciecha B. Jastrzębowskiego, powstańca listopadowego, który w 1831 roku stworzył "Konstytucję dla Europy". Autor domagał się w niej ustanowienia Europy nie krajów, a narodów, bez granic z ujednoliconym prawem i wspólnymi organami władzy.

 

X Festiwal Piosenki w Świedziebni

festiwal01_700.jpg

W sobotę, 27 kwietnia po raz kolejny Świedziebnia będzie gościć miłośników muzyki na Powiatowym Festiwalu Piosenki. Tegoroczna odsłona festiwalu nosi tytuł "Co nam w duszy gra". W tym roku dziesiąty, jubileuszowy koncert odbędzie się w Szkole Podstawowej w Świedziebni.

Tegoroczna odsłona festiwalu nosi tytuł "Co nam w duszy gra".

Na festiwalu zaprezentują się:

chór ARIOSO ze Świedziebni
zespół ANIBABKI z Kurzętnika
zespół JÓZEFINKI ze Świecia n/Osą
kabaret WSZYSCY RAZEM z Brzozia
zespół WESOŁE KUMOSZKI ze Zbiczna
Klub Seniora KARBOWIANIE z Karbowa
zespół ZŁOTY KRĄG z Bobrowa
zespół RAKOWIANKI z Rakowic
kabaret ZGRANA PAKA z Rakowic
duet Katarzyna Olszta-Zielińska i Tomasz Cybulski
zespół folklorystyczny KUJAWIOKI z Osięcin
chór OSIĘCINY z Osięcin


Początek festiwalu zaplanowano na godz. 10:00. Festiwal jest organizowany przez Chór ARIOSO i Gminną Bibliotekę Publiczną w Świedziebni, a wsparcia finansowego na ten cel udzielili wójt gminy Świedziebnia Szymon Zalewski oraz Powiat Brodnicki.

Mariola Bejger, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Świedziebni na zeszłorocznym festiwalu powiedziała: - Spotykamy się w Świedziebni nie dla rywalizacji, ale z powodu wielkiej radości śpiewania i dla tych pozytywnych emocji, które w nas wyzwalają wykonawcy i ich repertuar.

Festiwal w Świedziebni wpisał się na stałe w kalendarz stałych imprez kulturalnych w naszym regionie, i na pewno jest ważny i potrzebny - świadczy o tym duża liczba zespołów, które przybywają z całego województwa kujawsko-pomorskiego i nie tylko, a także licznie zgromadzona publiczność.

 

Festyn Rolniczo-Ogrodniczy w Brodnicy

festynplakat01_470.jpg

W sobotę, 27 kwietnia w CKZiU w Brodnicy przy ulicy Karbowskiej 29 odbędzie się Festyn Rolniczo-Ogrodniczy. W programie festynu Koncert Orkiestry Dętej ze Świedziebni, porady, wystawa maszyn i urządzeń rolniczych, kiermasz kwiatów, drzew i krzewów, kiermasz rękodzieła ludowego, prezentacja, degustacja i sprzedaż produktów i prezentacja gospodarstw agroturystycznych. Festyn rozpocznie sie o godzinie 12:00.

 

Bartosz Reetz - spotkanie autorskie w Brodnicy

47484272ed6753be97be3e1d2529ea26c602dc32.jpg

26 kwietnia DKF "BRODNICA" zaprasza na spotkanie z filmem krótkometrażowym.

Gościem specjalnym spotkania będzie pochodzący z Grudziądza Bartosz Reetz - absolwent produkcji filmowej i telewizyjnej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. W latach 2003-2008 student prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Producent krótkometrażowych filmów fabularnych.

Projekcję rozpocznie krótki film chilijskiego reżysera, Torresa Leivy, "WOMENS WORKERS LEAVING THE FACTORY" (21 min.), inspirowany pierwszym filmem w historii kinematografii, czyli "Wyjściem robotników z fabryki" braci Lumiere.

Kolejny film, to "WIARA" (15 min.) Tatiany Fedorovskiej (producent Andriej Konczałowski), potem zobaczymy ukraińsko-rumuńsko-bułgarską produkcję "ECCE HOMO" (30 min.), następnie tureckie "NIEZASŁANE ŁÓŻKO" (11 min.), a na zakończenie autorski debiut naszego gościa, "PRZYSTANEK" (14 min.).

WSTĘP WOLNY, ZAPRASZAMY!

 

Kino VISA w Brodnicy

kogelplakat01_470.jpg

W piątek, 26 kwietnia zapraszamy do kina VISA w Brodnicy. W repertuarze dwa wzruszające filmy, komedia i trochę fantastyki. Nie zabraknie również filmu dla całej rodziny, bo "Robaczki z Zaginionej Dżungli" powracają, by nas bawić.

TEL. REZERWACJA BILETÓW – (22) 357 78 00, od poniedziałku do piątku, w godz. 10:00-15:00.
Zakupu biletów ulgowych (szkolny, studencki, seniora, rodzinny) można dokonać jedynie w kasie kina, w dniu seansu. Przedsprzedaż on line kończy się na 24 h przed seansem. Wszystkie zarezerwowane bilety należy odebrać NAJPÓŹNIEJ pół godziny przed seansem.
Kasa kina czynna w dniu seansów od godz. 09:30

10:00 – ROBACZKI Z ZAGINIONEJ DŻUNGLI
Mają skrzydełka, odnóża, czułki i nie zawahają się ich użyć! Wszystko po to, żeby was rozbawić. Robaczki z Zaginionej Doliny powracają! Tym razem będziemy śledzić przygody biedronki i jej owadzich przyjaciół na odległych Karaibach!

12:00, 15:00 – MIŁOŚĆ I MIŁOSIERDZIE
Religijny, biograficzny, edukacyjny, ograniczenia wiekowe: 12+
Niezwykła opowieść o polskiej zakonnicy, siostrze Faustynie – uznanej za świętą przez papieża Jana Pawła II, mistyczce i wizjonerce, która w swoim życiu stanęła przed wykonaniem bardzo ważnej misji. Film pokaże nieznane do tej pory fakty i przybliży widzom narodziny niezwykłego kultu Bożego Miłosierdzia, który zyskał popularność na całym świecie. W roli głównej zobaczymy Kamilę Kamińską – nagrodzoną za najlepszy debiut aktorski na festiwalu filmowym w Gdyni gwiazdę hitów „Najlepszy” i „Listy do M. 3”. W filmie „Miłość i Miłosierdzie” wystąpili również: Macieja Małysa, który zagrał u boku samego Johna Voighta w głośnym filmie „Jan Paweł II” oraz Janusz Chabior znany szerokiej widowni chociażby z produkcji „Wołyń”. Reżyserem jest Michał Kondrat – twórca m.in. produkcji „Dwie Korony” poświęconej historii o. Maksymiliana Kolbe.

17:00 – MÓJ PIĘKNY SYN
Historia rodziny, która musi zmierzyć się z uzależnieniem dorastającego chłopaka. Mój piękny syn to opowieść o nastolatku, który poszukuje swojej drogi, o marzeniach, które prowadzą go na skraj przepaści, a także o miłości rodziców, którzy nie potrafią wypuścić swego dziecka z objęć. To pierwszy tak szczery, prawdziwy i poruszający film o rodzinie, bezwarunkowej miłości, dumie, rozczarowaniach i nadziei. Mój piękny syn to najnowsze dzieło Felixa van Groeningena (nominacja do Oscara za film W kręgu miłości). Scenariusz powstał na podstawie wspomnień Davida Sheffa (Mój piękny syn) i jego syna Nica (Na głodzie), które stały się bestsellerami, zajmując pierwsze miejsca na liście New York Timesa. W rolach głównych wystąpili Steve Carell i Timothée Chalamet.

19:00 – KOGEL-MOGEL 3
Główna bohaterka Kasia (Grażyna Błęcka-Kolska) nadal mieszka we wsi Brzózki i walczy z niechcianym zalotnikiem Staszkiem Kolasą. Do Polski wraca niespodziewanie jej syn Marcin (Nikodem Rozbicki) i od razu wpada w kłopoty. Chłopak ma pomysł na niecodzienny biznes… W tym czasie w Warszawie w rodzinie Wolańskich wybucha kryzys. Wolańska (Ewa Kasprzyk) – celebrytka i słynna sekstrenerka – wydaje kontrowersyjną książkę. Jej bliscy – mąż (Zdzisław Wardejn) i córka Agnieszka (Aleksandra Hamkało) – buntują się i uciekają z domu.

21:00 – HELLBOY
Pojmana i unieszkodliwiona przed wiekami królowa czarownic powraca do naszego świata, by znów nieść śmierć i zniszczenie. Jej demoniczny plan zakłada sprowadzenie na Ziemię plag tak potężnych, że ludzkość nie ma z nimi żadnych szans. Tylko bohater o tak piekielnych korzeniach jak Hellboy jest w stanie stawić czoła zagrożeniu i podjąć walkę z czarownicą i jej armią.

 

Wernisaż w Brodnicy

e037adfb4202d2202ddf8d8932b4773168da8ddb.jpg

Zapraszamy na otwarcie wystawy NATALII BUCHALSKIEJ I WOJCIECHA CHWIAŁKOWSKIEGO ARS IMITANDI (Sztuka kopiowania) oraz “TANCERKI” WOJCIECHA CHWIAŁKOWSKIEGO które odbędzie się 17 kwietnia o godz. 18.30 w Galerii Brama, ul. Mały Rynek 4.

Natalia Buchalska ur. w 1992 r. w Żurominie. W 2012 r. ukończyła Liceum Plastyczne w Rypinie. W latach 2012 -2018 studiowała konserwację i restaurację malarstwa i rzeźby polichromowanej w Instytucie Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2018 roku obroniła pracę magisterską teoretyczno-badawczą pod tytułem: “Technika chipolin i jej praktyczna rekonstrukcja współczesnymi materiałami na potrzeby konserwacji” pisaną pod kierunkiem prof. dr hab. Justyny Olszewskiej-Świetlik, oraz dyplomową realizowaną pod kierunkiem dr hab. Jacka Stachery, uzyskując tytuł: magistra sztuki o specjalizacji konserwacja i restauracja malarstwa i rzeźby polichromowanej. Za obie prace otrzymała wyróżnienie imienia doc. Leonarda Torwirta. Od początku artystyczno-konserwatorskiej drogi jej zainteresowania dotyczyły technik starych mistrzów, szczególnie w zakresie malarstwa sztalugowego i ściennego. Od 2011 roku ściśle współpracuje z Wojciechem Chwiałkowskim realizując z nim wiele projektów.

Wojciech Chwiałkowski ur. w 1976 r. w Lesznie. W 1996 r. podjął naukę w Studium Plastycznym w Płocku. W latach 1998-2003 studiował malarstwo na toruńskim Wydziale Sztuk Pięknych u prof. M. Wiśniewskiego i prof. P. Klugowskiego uzyskując tytuł magistra sztuki. W 2002 r. rozpoczął studia z zakresu konserwacji i restauracji dzieł sztuki – specjalizacja konserwacja malarstwa sztalugowego i rzeźby polichromowanej na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Po ukończeniu studiów zaczął pracować jako malarz kościelnych polichromii. Pierwszą realizacją był kościół w Stykowie, którą stworzył wraz z artystką G. Klaryską. Z czasem jego dzieła pojawiły się w kilkunastu świątyniach w całej Polsce. Od 2006 r. jest nauczycielem rysunku i malarstwa w Liceum Plastycznym w Rypinie, a od 2012 w Zespole Szkół Plastycznych w Golubiu-Dobrzyniu. Obecnie żyje i tworzy w Brodnicy. Jego twórczość naznaczona jest głęboką fascynacją sztuką włoskiego renesansu i baroku, a szczególnie twórczością Caravaggia. Jako artysta ma szeroki wachlarz zainteresowań, lecz jego głównym przedmiotem stała postać kobiety i jej różne wyobrażenie. Tworzy również sceny rodzajowe, religijne i portrety, które znajdują się w kościołach oraz zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Wykonuje kopie malarstwa. W kręg jego zainteresowań znajduję się także fotografia. Dodatkowo zajmuje się restauracją zabytków i złoceniami w różnych technikach.

 

Misterium Męki Pańskiej w Jabłonowie Zamek

53361241_2145614252322706_6413408061611835392_n.jpg

Misterium Męki Pańskiej to inscenizacja przedstawiająca ostatnie godziny z życia Chrystusa, aż po jego śmierć i zmartwychwstanie. W Jabłonowie Zamek plenerowe widowisko przedstawiające mękę Chrystusa i jego śmierć na krzyżu będzie można obejrzeć 17 kwietnia o godz. 18:00. Misterium zwane inaczej Pasją to misterium religijne o męce i śmierci Jezusa Chrystusa. Pozwala ono przeżyć ostatnie godziny z życia Chrystusa, począwszy od wjazdu do Jerozolimy, po jego śmierć i zmartwychwstanie. Początkowo misteria składały się głównie z obrzędów liturgicznych, ale stopniowo pojawiały się w nich także wspólne śpiewy i poetyckie sceny aktorskie. Odbywały się one głównie w kościołach, jednak szybko wyszły poza ich mury, goszcząc coraz częściej w plenerze.

Pierwsze inscenizacje misteryjne stanowiły odpowiedź na potrzeby ludności, domagającej się możliwości osobistego uczestniczenia w najważniejszych wydarzeniach z Pisma Świętego. Dlatego też poruszane w nich tematy związane były najczęściej z jednym z wielkich świąt świata chrześcijańskiego: Bożym Narodzeniem, Zmartwychwstaniem Pańskim czy Bożym Ciałem. W Polsce misteria znane są od XVI wieku. Obecnie spośród widowisk największą popularnością cieszą się jasełka i misteria męki pańskiej. Polskie misteria pasyjne mają zwykle charakter tradycyjny – drogi krzyżowej rozbudowanej o sceny nawiązujące do poszczególnych stacji. Przykładem może być tutaj najstarsze w naszym kraju misterium, odbywające się od XVII wieku w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Znaczenie pojęcia "misterium" pogłębia również jego źródło. W języku greckim, mystērion, a w łacinie mysterium, oznaczają tajemnicę. Pojęcie misterium sugeruje zatem coś nadzwyczajnego, dostępnego nielicznym. W przypadku Misterium Męki Pańskiej chodzi o niezwykłe przeżycie i dogłębne zrozumienie zdarzeń, które legły u podstaw chrześcijaństwa.

 

Bezpłatne porady z zakresu pomocy społecznej w Brodnicy

 poradyplakat01_470.jpg

 

16 kwietnia od godz.16:00 w Domu Harcerza w Brodnicy udzielane będą bezpłatne porady z zakresu pomocy społecznej, świadczeń rodzinnych, funduszu alimentacyjnego, spraw osób niepełnosprawnych (PFRON).


Porady udzielane będą w ramach działania Punktu Konsultacyjno-Doradczego dla mieszkańców Brodnicy prowadzonego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Społecznego „Młodzi dla Brodnicy” w ramach projektu Brodnickie Forum Ekonomii Społecznej. 


Bezpłatna pomoc skierowana jest w głównej mierze do osób wykluczonych społecznie, lokalnych liderów i animatorów, przedstawicieli organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, przedsiębiorców i jednostek publicznych. 
Aby wykorzystać efektywnie czas dyżuru specjalistów prosimy o umawianie się na spotkanie pod numerem telefonu 511 262 324.

 

IV Powiatowy Kiermasz Wielkanocny

kiermaszplakat01_470(1).jpg

Już po raz kolejny Starostwo Powiatowe w Brodnicy zaprasza mieszkańców na przedświąteczny kiermasz, w programie którego znajdą się prezentacje rękodzieła, lokalnych produktów i występy młodzieży szkolnej. Będą także warsztaty robienia palm wielkanocnych i rozstrzygnięcie konkursu na dekorację świąteczną. Kiermasz rozpocznie się w sobotę, 6 kwietnia o godz. 10:00 w hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy.

 

XII Ogólnopolski Turniej Tańca Nowoczesnego w Brodnicy

turniejplakat01_470.jpg

Współzawodnictwo odbywać się będzie w następujących kategoriach:
6 KWIETNIA zaprezentują się tancerze, w kat: DISCO DANCE SOLO/DUETY/MINIFORMACJE, DISCO SHOW FORMACJE, JAZZ SOLO/DUETY/MINIFORMACJE oraz INNE FORMY/FORMACJE (kat. wiekowa: maluszki do lat 8, dzieci 9-12 lat, juniorzy 13-16 lat, seniorzy - pow. 16 lat).
7 KWIETNIA: HIP-HOP SOLO, HIP-HOP DUETY, HIP-HOP MINIFORMACJE oraz HIP-HOP FORMACJE (kat. wiekowa: maluszki do lat 8, dzieci 9-12 lat, juniorzy 13-16 lat, seniorzy - pow. 16 lat).


Turniej poprowadzi Wojtek WOCO Krawczuk.
Sędziowie: Paweł Wasielewski Warszawa, Małgorzata Szulc Legionowo, Robert Śliżewski Suwałki, Jan Kwiatkowski Inowrocław, Andrzej Kieroński Białe Błota, Iwona Łagodzińska Kłodawa, Agnieszka Sikorska, Karina Rybszleger Brodnica.
Honorowy Patronat nad XII OTTN BRODNICA 2019 objął burmistrz Brodnicy, Jarosław Radacz.

Pierwszy TURNIEJ TAŃCA NOWOCZESNEGO w Brodnicy miał miejsce pod koniec lat 90., w nowo wówczas otwartym Zespole Szkół nr 1. Odbyły się tylko dwie jego edycje, zorganizowane pod auspicjami Polskiej Federacji Tańca Nowoczesnego, co wiązało się jednak z dość wysokimi opłatami na rzecz Federacji i wydarzenie, po drugiej edycji naturalnie wygasło. Dopiero w 2007 roku, wicedyrektor BDK, Małgorzata Katarzyna Miętkiewicz oraz Karina Rybszleger (instruktor tańca w BDK) postanowiły je reaktywować, już jako wyłączny Organizator OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU TAŃCA NOWOCZESNEGO. Sukces przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Choć na pierwszy po latach OTTN trudno było znaleźć chętnych, to i tak wzięło w nim udział ok. 250 tancerzy z całej Polski. Potem było już tylko lepiej. Kolejne lata potwierdziły, że ranga Turnieju wzrasta i tancerzy zaczęło przybywać. Dokładamy wszelkich starań, by wśród członków jury zawsze był ktoś z „top 10” najlepszych choreografów w Polsce. Niewątpliwie, na rangę Turnieju wpływa również i to, że oprócz głośnych, medialnych nazwisk, które przyciągają publiczność, w skład jury wchodzą uznani i cenieni we własnym środowisku profesjonaliści. OTTN w Brodnicy, to również świetna okazja do promocji miasta - w czasie Turnieju do Brodnicy przyjeżdża ok. 2 tys. osób, z kilkudziesięciu miast Polski.

 

Konferencja „Współpraca Międzysektorowa na Rzecz Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej” w Brodnicy

2019-03-26_181815.jpg

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Społecznego „Młodzi dla Brodnicy” zaprasza na konferencję „Współpraca Międzysektorowa na Rzecz Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej”, która odbędzie się 4 kwietnia 2019 r. o godz. 11.00 w Pałacu Anny Wazówny w Brodnicy.

Podczas konferencji podpisane zostanie Porozumienie Partnerskie na Rzecz Rozwoju Ekonomii Społecznej, którego celem jest inicjowanie i wspieranie działań na rzecz rozwoju ekonomii społecznej oraz wzmocnienie roli przedsiębiorczości społecznej w Brodnicy. Do podpisania porozumienia przystąpią organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy z Brodnicy oraz Gmina Miasta Brodnicy.

 

Program konferencji:

Blok I

1. Dobre praktyki podmiotów ekonomii społecznej w województwie kujawsko-pomorskim. Przykłady działalności stowarzyszeń i fundacji, spółdzielni, KIS i CIS, spółek non-profit z obszaru integracji społecznej i zawodowej.

2. Działania misyjne organizacji pozarządowych - podmiotów ekonomii społecznej i wpływ na rynek pracy.

3. Nowe wyzwania i zmiana roli organizacji pozarządowych w Brodnicy.

Przerwa kawowa

Blok II

1. Międzysektorowa współpraca partnerska. Kooperacja wewnątrzsektorowa, koalicje i partnerstwa międzysektorowe. Współdziałanie administracji publicznej, sektora obywatelskiego i biznesu.

2. Porozumienie Partnerskie na Rzecz Rozwoju Ekonomii Społecznej w Brodnicy - jak realizować misję i cele?

3. Nowe możliwości rozwoju przedsiębiorczości społecznej - Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej TŁOK Toruń

Przerwa obiadowa.

Podsumowanie i zakończenie konferencji.

Konferencja skierowana jest do: przedstawicieli organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, przedstawicieli administracji samorządowej, lokalnych liderów i animatorów, przedsiębiorców, osób wykluczonych społecznie i zagrożonych ubóstwem i innych osób i instytucji zainteresowanych działaniami w obszarze ekonomii społecznej.

Zgłoszenia do udziału w konferencji przyjmowane są pod numerami telefonów: 511 262 324, 661 315 958. do 2 kwietnia 2019 r.

Konferencja realizowana jest w ramach projektu „Brodnickie Forum Ekonomii Społecznej” finansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2014–2020 w ramach wdrażania Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność Lokalnej Grupy Działania Miasta Brodnicy

 

Maroko - brama Orientu - spotkanie z podróżnikiem Piotrem Kowalczykiem w Brodnicy

c0cfdd35ac0e0d023f542667229b0555b0f458a0.jpg

W ramach cyklu „Podróże dalekie i bliskie” 3 kwietnia brodnicka biblioteka zaprasza na spotkanie z Piotrem Kowalczykiem - podróżnikiem, geografem, pasjonatem fotografii. Tym razem tematem wiodącym spotkania będzie prawdziwie orientalne Maroko.

Piotr Kowalczyk podróże zaczynał od wycieczek górskich i działalności w PTTK, poznawania pięknej Polski. Każde wakacje spędzał na wędrówkach i poznawaniu. Zwiedzał zabytki, parki narodowe, chodził po górach. Później przyszedł czas na Europę, aż w końcu pierwszy pozaeuropejski wyjazd do Maroka, który zapoczątkował nowy etap.

Pasjonuje go nieznane, ciągłe odkrywanie miejsc i podróże survivalowe. Woli jeździć tam gdzie kończy się droga. W 2009 roku z Tomkiem Olesiem, stworzył projekt Globtroterzy.net, ze stroną o tym tytule, gdzie opisywał podróże.

Popularyzuje także wiedzę o świecie, występując na festiwalach podróżniczych. Jest autorem wielu prelekcji, pokazów i warsztatów podróżniczych. Organizuje wystawy fotografii i warsztaty. Jest pomysłodawcą festiwalu „Tydzień Ziemi” na Uniwersytecie Szczecińskim, brał także udział w kampanii "Odkryj na dobre Szczecin" jako ambasador. Współpracuje z firmą turystyczną BluEmu, gdzie prowadzi wycieczki w wielu zakątkach świata.

Spotkanie odbędzie się w Pałacu Anny Wazówny w środę 3 kwietnia o godzinie 17.30. Wstęp wolny.

 

"Nie daj się umrzeć" - spotkanie z trenerem uzdrawiania Stanisławem Andrzejem Penksykiem w Brodnicy

ae08b0cb295295278e18dd8c0e295347e65773a2.jpg

29 marca w Brodnickim Domu Kultury o godz. 17:00 odbędzie się spotkanie ze Stanisławem Andrzejem Penksykiem autorem książek, trenerem uzdrawiania, aktorem, reżyserem, autorem tekstów piosenek.

Stanisław Andrzej Penksyk jest autorem książek „Nie daj się umrzeć, czyli opamiętanie” i "Nie daj się umrzeć, czyli siedem recept", które mówią o uchwyceniu istoty zdrowia, o tym jak postępować, by zachować je jak najdłużej. Spotkanie poświęcone będzie sile podświadomości w walce z chorobą, a także temu jak ważne jest dbanie o zdrowie.

Spotkanie poprowadzi Marta Owczarek.

Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Planeta Kobiet, Brodnicki Dom Kultury i Klub Odżywiania i Fitness Zakątek Zdrowia.

Wstęp wolny.

 

Festiwal Brodnica ClassiX

2019-03-05_153543.jpg

Ostatni weekend marca w Brodnicy będzie z pewnością świętem muzyki. W dn. 28-31 marca odbędzie się pierwsza edycja zupełnie nowego festiwalu Brodnica ClassiX. Cztery wypełnione różnorodnym repertuarem dni festiwalowe zgromadzą plejadę gwiazd muzyki klasycznej i jazzowej. Brodnica ClassiX to innowacyjny festiwal, w którym świat klasyki łączy się ze światem muzyki współczesnej (jazzem, improwizacją, elektroniką), jest pierwszym i jedynym takim przedsięwzięciem w regionie. Z inicjatywy Mai i Mata Kwiatkowskich, Brodnica stanie się miejscem, gdzie spotkają się najwybitniejsi polscy muzycy różnych specjalności, dla których muzyka klasyczna stanowi punkt wyjścia do artystycznych poszukiwań. Zaproszenie do udziału w festiwalu przyjęła plejada polskich gwiazd instrumentalistyki m.in. klasycy Anna Maria Staśkiewicz i soliści orkiestry Sinfonia Varsovia, Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, Filharmonii Koszalińskiej, SawarS Tango Orquestra oraz jazzmani Mateusz Smoczyński, Krzysztof Szmańda, Maciej Szczyciński i Marek Kądziela.


Program festiwalu skonstruowany jest w sposób przekrojowy – utwory kameralne i symfoniczne, zestawione są z audiowizualnoelektronicznym performancem z udziałem chóru, wiolonczeli i skrzypiec, żywiołowym wieczorem z tangiem międzywojennym polskich i argentyńskich kompozytorów, a także premierami nowych dzieł klasycznych z elementami jazzu i improwizacji.
Festiwal jest jednocześnie pretekstem do rozpoczęcia działalności Brodnickiej Orkiestry Symfonicznej (BOS) – artystycznego kolektywu skupiającego artystów funkcjonujących w prężnie działających środowiskach artystycznych na terenie całego kraju. Orkiestra ma na celu upowszechnianie kultury muzycznej najwyższej jakości w regionie, ale będzie też narzędziem promocji miasta w wymiarze ogólnopolskim.


Organizatorem festiwalu jest burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz oraz Maja i Mat Kwiatkowscy. Honorowy patronat nad imprezą objął Piotr Całbecki Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Partnerem jest Brodnicki Dom Kultury.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Program:
28.03.2019 r. godz. 19.00 – Pałac Anny Wazówny
KONCERT KAMERALNY - A.Vivaldi Cztery pory roku

29.03.2019 r. godz. 18.30 – kościół szkolny
KONCERT CHÓRALNY - J. Świder Msza, S. Moniuszko Pieśni z towarzyszeniem wiolonczeli, skrzypiec, elektroniki live

30.03.2019 r. godz. 19.00 – Brodnicki Dom Kultury
KONCERT TANGOWY – SawarS Tango Orquestra, Tanga okresu międzywojennego

31.03.2019 r. – Brodnicki Dom Kultury
Godz. 16.00 - KONCERT SYMFONICZNY – J. S. Bach Koncert na dwoje skrzypiec, W. A. Mozart Symfonia no. 29, M. Kwiatkowski Symfonia cieni
Godz. 18.00 - KONCERT JAZZOWY – Jam Session muzyków uczestniczących w koncercie symfonicznym

 

Strach się bać - żywa lekcja historii w Brodnicy

2019-03-18_140212.jpg

24 marca o godz. 15:00 w piwnicach zamku krzyżackiego w Brodnicy odbędzie się wydarzenie "Strach się bać", czyli prawie wszystko o dawnych lękach. Wydarzenie będzie miało charakter inscenizacji, połączonej z żywą lekcją historii. Nad jego stworzeniem pracowały trzy połączone grupy rekonstrukcji historycznej: Bractwo Rycerskie Zamku Radzyńskiego, Fordońskie Czarownice oraz Fundacja Brama Epok, która rozpoczyna swoją działalność na terenie Brodnicy.


Pierwszym elementem wydarzenia będzie inscenizacja na temat istot demonicznych u Słowian, dawnych wierzeń i zwyczajów. Część z nich przetrwała do dziś w naszym języku, jako relikty dawnych przesądów. Całość będzie miała charakter inscenizacji historycznej, której towarzyszyć będzie odpowiednie światło i dźwięk. Druga część przeniesie gości wydarzenia w XVI - XVII wiek, czasy inkwizycji, procesów o czary. Badacze zagadnienia, ubrani w stroje z epoki opowiedzą o tamtych wydarzeniach, przytaczając dokumenty źródłowe dotyczące procesów czarownic w Fordonie (dziś dzielnica Bydgoszczy).


Ostatnia część to opowieść w postaci teatru historycznego. Podstawą inscenizacji będzie legenda o smoku wawelskim spisana przez Wincentego Kadłubka. Pokaz walk zaprezentują rycerze z Chorągwi Zaciężnej Ziemi Kujawskiej. Będzie możliwość obejrzenia, czy przymierzanie elementów uzbrojenia.
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Brama Epok. Wstęp wolny.

 

Noc Sów

 2019-03-13_133614.jpg

Noc Sów obchodzona jest w Polsce od ośmiu lat. Jej pomysłodawcami i organizatorami jest stowarzyszenie Ptaki Polskie. Z udziałem wolontariuszy, ornitologów, i edukatorów, uczestnicy wspólnie odkrywają świat tych tajemniczych ptaków. W ramach akcji organizowane są prelekcje na temat biologii, badań i ochrony sów oraz ich znaczenia w polskich legendach i kulturze. Odbywają się też wycieczki w teren, gdzie można poznawać, nasłuchiwać i wabić te tajemnicze ptaki.

Pierwsza Noc Sów odbyła się w 2012 roku. Do akcji przyłączyły się liczne instytucje (szkoły, przedszkola, biblioteki, Parki Narodowe i krajobrazowe, nadleśnictwa), organizacje pozarządowe zajmujące się zarówno ochroną przyrody jak i edukacją, ośrodki edukacyjne i kulturowe, uniwersyteckie koła biologiczne, a nawet Ogród zoologiczny w Bydgoszczy. Wydarzenie na stałe zagościło już w kalendarzu Ptaków Polskich i wszystkich miłośników sów w Polsce. W całym kraju Noc Sów odbędzie się w dniach 23-24 marca 2019 roku. To najbardziej aktywny okres w roku dla większości sów, wtedy też rozpoczynają one swój okres godowy.

Marcowe noce to bardzo aktywny okres w roku dla większości sów. Są w czasie okresu godowego i pohukują tak, że włos jeży się na głowie. Bohaterką i "twarzą" Nocy Sów 2019 jest sóweczka. To prawdziwy liliput w świecie tych ptaków. Zaledwie trochę większa od wróbla, ta najmniejsza europejska sowa, swoje niedostateczne rozmiary z nawiązką kompensuje determinacją i zuchwałością. Chociaż sóweczka, jak większość sów, z upodobaniem zajada się gryzoniami, to stosunkowo często w jej menu pojawiają się też ptaki. Szczególnie późną wiosną i latem, gdy dookoła pełno niedoświadczonych i nieporadnych młokosów. Gniazda zakłada w dziuplach – głównie po dzięciołach. W Europie najchętniej zasiedla stare, świerkowe bory i poza wyjątkami, takimi jak np. Puszcza Białowieska, spotykana jest praktycznie tylko w łańcuchach Alp i Karpat. Ponadto zamieszkuje całą tajgę od Skandynawii po Sachalin. Polską populację tych małych sówek szacuje się na 1000-1500 par lęgowych.

Brodnicki Park Krajobrazowy oraz Wdecki Park Krajobrazowy kolejny raz organizują wydarzenia w związku z ogólnopolską akcją edukacyjną Noc Sów. Brodnicki Park Krajobrazowy 22 i 23 marca organizuje zajęcia dla uczniów szkół podstawowych. Uczestnicy spotkają się w Ośrodku Edukacji Ekologicznej "Miętowy Gaj", gdzie wysłuchają prelekcji na temat biologii i ekologii sów, obejrzą też film "Sowy Polski”. Następnie grupa uda się w teren, aby poznawać, nasłuchiwać i wabić sowy. Zajęcia pozwolą uczestnikom wzbogacić wiedzę o poszczególnych gatunkach sów, ich biologii, poznać metody badań i ochrony tych ptaków.

Wdecki Park Krajobrazowy zaprasza 22 marca do siedziby Nadleśnictwa Osie (powiat świecki) na wykład poświęcony sowom, który współprowadzić będą pracownicy parku. W programie również wyjście w teren i rozpoznawanie głosów sów, zakończone ogniskiem. Zajęcia są otwarte dla wszystkich chętnych, początek o godz. 17:00. Warto zadbać o odpowiednie ubranie i latarkę.

 

O!PLA dla młodzieży i dorosłych w Górznie

 opla01_700.jpg

O!PLA 2019 odbywa się w całej Polsce po raz 7-y. W dniach od 1 marca do 14 kwietnia prezentowane są w całej Polsce pokazy pakietów najnowszych filmów animowanych, których autorami są polscy twórcy. Gminny Ośrodek Kultury w Górznie jest również miejscem, gdzie takowe pokazy się odbywają. W GOK-u w tym czasie pokazane będą animacje dla najmłodszych w ramach konkursu TDMG (Teraz Dzieci Mają Głos). Dla przedszkolaków to pakiet 6 filmów razem 42 minuty (zawartość pakietu: https://polskaanimacja.wordpress.com/konkurs-tdmg-kategoria-przedszkolna7/)

Dla grupy wczesnoszkolnej, to odpowiednio 10 filmów w 70 minut (zawartość pakietu: https://polskaanimacja.wordpress.com/konkurs-tdmg-kategoria-wczesnoszkolna7/). Nieodłącznym elementem każdego z pokazów festiwalowych jest możliwość uczestniczenia w głosowaniu na najlepszy film za pomocą specjalnych kart, które będą udostępnione w GOK-u. Powyższe pakiety są dostępne dla grup zorganizowanych po wcześniejszym umówieniu się z pracownikami GOK-u. Pokazy są za darmo.

Dla starszych przewidziany jest pokaz w piątek 22 marca o godz. 18:30. Pakiet ten nazwany przez organizatora "Kategoria studyjna" zawiera filmy zrealizowane w studiach/wytwórniach filmowych, dofinansowane z państwowych źródeł. Zawiera 9 animacji, a trwa ok 80 minut (zawartość pakietu: https://polskaanimacja.wordpress.com/kategoria-studyjna7/)

Wstęp wolny głosowanie na koniec pokazów.

 

Bezpłatne porady z zakresu pomocy społecznej w Brodnicy

pomocplakat01_470(2).jpg

We wtorek, 19 marca od godz.16:00 w Domu Harcerza udzielane będą bezpłatne porady z zakresu pomocy społecznej, świadczeń rodzinnych, funduszu alimentacyjnego, spraw osób niepełnosprawnych (PFRON).

Porady udzielane będą w ramach działania Punktu Konsultacyjno-Doradczego dla mieszkańców Brodnicy prowadzonego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Społecznego "Młodzi dla Brodnicy" w ramach projektu Brodnickie Forum Ekonomii Społecznej.

Bezpłatna pomoc skierowana jest w głównej mierze do osób wykluczonych społecznie, lokalnych liderów i animatorów, przedstawicieli organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, przedsiębiorców i jednostek publicznych. Aby wykorzystać efektywnie czas dyżuru specjalistów prosimy o umawianie się na spotkanie pod numerem telefonu 511 262 324.

 

Spotkanie na temat współpracy międzysektorowej w Brodnicy

lgdplakat01_470.jpg

W czwartek, 14 marca odbędzie się na Międzysektorowe Spotkanie Sieciujące, które realizowane jest w ramach Brodnickiego Forum Ekonomii Społecznej. Spotkanie odbędzie się w Brodnickim Centrum Caritas (ul. Gajdy 3) o godz. 16:00.

Jest to kolejne spotkanie, które ma przybliżyć do zawiązania porozumienia na rzecz budowy i rozwoju partnerstwa międzysektorowego, na rzecz rozwoju przedsiębiorczości społecznej. Kolejne spotkanie poświęcone będzie dyskusji na temat zasad współpracy organizacji zainteresowanych przystąpieniem do Partnerstwa. Poprowadzone ono zostanie w formie dyskusji moderowanej word cafe.

Na spotkanie zapraszamy osoby i instytucje zainteresowane udziałem w projekcie m.in.:

przedstawicieli organizacji pozarządowych i grup nieformalnych
przedstawicieli administracji samorządowej
lokalnych liderów i animatorów
przedsiębiorców
osoby wykluczone społecznie i zagrożone ubóstwem
inne osoby i instytucje zainteresowane działaniami w obszarze ekonomii społecznej

Zapisz się na spotkanie pod numerem telefonu – 511 262 324.

 

Noc muzyki bajkowej

bajkiplakat01_470.jpg

W poniedziałek, 11 marca o godzinie 19:00 w auli I LO w Brodnicy odbędzie się koncert Moc Muzyki Bajkowej. To już kolejny z serii koncertów, które na długo zapadają w pamięć ich odbiorców. Gośćmi specjalnymi koncertu będą gwiazdy Teatru Buffo w Warszawie - Maria Tyszkiewicz i Natalia Srokocz.

Maria Tyszkiewicz -
Od najmłodszych lat śpiewa i tańczy. Jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w klasie fortepianu. W wieku 3-5 lat występowała w Domowym Przedszkolu w TVP1. Jej przygoda z Teatrem Studio Buffo rozpoczęła się od przypadkowego występu na obozie tanecznoaktorskim w 2007 roku. Bierze udział we wszystkich spektaklach Teatru Studio Buffo. Przez 10 lat grała główna rolę w musicalu Romeo i Julia. Związana była także z takimi programami telewizyjnymi, jak Przebojowa Noc, Złota Sobota, Jaka To Melodia. Ukończyła Akademię Filmu i Telewizji na wydziale montażu filmowego. Laureatka 6 edycji programu telewizyjnego Twoja Twarz Brzmi Znajomo.

Natalia Srokocz -
W 2007 przyjechała do stolicy, żeby spełniać swoje marzenia. Jako mała Rudzianka zasypiała i odrabiała lekcje przy piosenkach z musicalu METRO. Dziś jako inżynier Technologii Chemicznej Politechniki Warszawskiej oraz świeżo mama 3-letniego Henryczka, ma przyjemność grać w nim główną rolę Anki. Na deskach Teatru "Studio Buffo" odsłania swoje umiejętności również w innych spektaklach. Dodatkowo Natalię można było zobaczyć w programach telewizyjnych takich jak "Przebojowa Noc", "Złota Sobota", czy "Jaka To Melodia".

 

Spektakl z okazji Dnia Kobiet w Brzoziu

8-marca-2019-Maly-koniec-swiata.jpg

Dzień Kobiet to święto niezwykłe. Właśnie z okazji tego święta Wójt Gminy Brzozie Danuta Kędziorska serdecznie zaprasza Panie (i nie tylko) na spektakl pt. “Mały koniec świata” w wykonaniu grupy Pod Niebem. Spektakl odbędzie się w niedzielę, 10 marca o godzinie 18:00 w Gimnazjum w Brzoziu.

 

Spektakl muzyczny "W jedną stronę" w BDK w Brodnicy

BILET-2.jpg

Informujemy wszystkich pasażerów, że pociąg pospieszny ze stacji BRODNICA GŁÓWNA, odjedzie z peronu BDK,
9 MARCA, punktualnie o GODZ. 17:00!


Bilety "W JEDNĄ STRONĘ" dostępne są na peronie (sekretariat BDK), a o rozrywkę dla pasażerów kulturalnego pociągu zadbają konduktorzy: Aneta Giemza-Bartnicka, Joanna Nehring-Roszkowska i Maciej Zayda Zajda oraz podopieczni Pracowni artystycznych Brodnickiego Domu Kultury.
Prosimy o zachowanie ostrożności i nie zbliżanie się do krawędzi peronu!

 

Bezpłatne porady prawnika w Brodnicy

pomocplakat01_470(1).jpg

Porady udzielane będą w ramach działania Punktu Konsultacyjno-Doradczy dla mieszkańców Brodnicy prowadzonego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Społecznego "Młodzi dla Brodnicy" w ramach projektu Brodnickie Forum Ekonomii Społecznej.

Bezpłatna pomoc skierowana jest w głównej mierze do osób wykluczonych społecznie, lokalnych liderów i animatorów, przedstawicieli organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, przedsiębiorców i jednostek publicznych.

Aby wykorzystać efektywnie czas dyżuru specjalistów prosimy o umawianie się na spotkanie pod numerem telefonu 511 262 324.

 

VII Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Wilczym Tropem” w Brodnicy

2019-02-20_140144.jpg

W dniu 3 marca 2019 r. o godz. 12:00 w Lasku Miejskim (przy siedzibie Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o.) odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Wilczym Tropem".

Celem imprezy jest uczczenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, popularyzacja biegów wśród młodzieży oraz dorosłych oraz upowszechnianie zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu wolnego.

Długość trasy biegu wynosi 1,963 km (1 pętla). Trasa biegu będzie przebiegać alejkami w Lasku Miejskim. Uczestnicy biegu zobowiązani są do zarejestrowania się w Biurze Zawodów w miejscu startu przed rozpoczęciem biegu w godzinach 10:00-12:00.

Program zawodów:

- godz. 10:30- 11:45 - strzelanie z karabinka pneumatycznego do tarczy;

- godz. 10:45-11:50 - zapisy i wydawanie pakietów startowych;

- godz. 12:00 - start biegu na 1,963 km ;

- godz. 12:40 - zakończenie biegu na 1,963 km.

Podczas trwania zawodów Brodnicka Grupa Eksploracyjno-Poszukiwawcza zaprezentuje zabytki oraz artefakty odnalezione na terenie powiatu brodnickiego.

 

III Bieg Pamięci Żołnierzy Plutonów "Wilka" i "Zjawy" w Górznie

2019-02-18_173940.jpg

W niedzielę, 3 marca w Górznie odbędzie się III Bieg Pamięci Żołnierzy Plutonów "Wilka" i "Zjawy". Organizacja biegu nawiązuje do Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Trasy biegów są niezwykle malownicze, a zawodnikom zapewniono ciepłe posiłki i miejsca odpoczynku.

Celem imprezy jest popularyzacja wiedzy i treści historycznych na temat Żołnierzy Wyklętych, promowanie biegania i zdrowego stylu życia, integracja mieszkańców Trójstyku i popularyzacja walorów przyrodniczo-turystycznych Nadleśnictwa Brodnica. Podobnie jak w ubiegłym roku proponowane są do wyboru trzy dystanse. W ramach III Biegu Pamięci Żołnierzy Plutonów "Wilka" i "Zjawy" można biegać na dystansach: 10 km, 1963 m oraz 196,3 m.

Start do biegu głównego odbędzie się przy leśniczówce Górzno, pozostałe dystanse wokół leśniczówki. Biegi odbędą się za zgodą Nadleśnictwa Brodnica w magicznym klimacie Rezerwatu Szumny Zdrój.
Tylko dla pierwszych 90 osób, które opłacą swój start w wysokości 15 zł gwarantowane są pakiety startowe (pamiątkowy medal + koszulka + drobne gadżety odblaskowe). Po biegach przewidziany jest ciepły posiłek i prelekcja o żołnierzach ROAK z tych okolic.

Program imprezy:
Godz. 10:30 – start biegu głównego – Leśniczówka Ruda – Leśniczówka Górzno (dystans 10 km)
Godz. 12:00 – bieg na dystansie 1963 m dla pozostałych chętnych (biegacze, NW)
Godz. 12:50 – bieg na dystansie 196,3 m dla uczestników w wieku od 0 do 10 lat.

 

Zwiedzaj region z przewodnikiem

wycieczka01_700(1).jpg

W czwartek, 21 lutego ruszą zapisy na zwiedzanie atrakcji turystycznych Kujaw i Pomorza w ramach dorocznej akcji "Poznaj swój region z przewodnikiem", która odbędzie się 2 i 3 marca. W jej ramach będzie można bezpłatnie lub za symboliczną złotówkę zwiedzać atrakcje turystyczne Kujaw i Pomorza.

To już piąta odsłona akcji, którą Urząd Marszałkowski organizuje wspólnie z regionalnym środowiskiem przewodników turystycznych. W tegorocznej edycji akcji na mieszkańców i turystów czekają 152 propozycje spędzenia aktywnie wolnego czasu. W przedsięwzięcie zaangażowało się 62 różnych organizatorów: instytucje, stowarzyszenia, muzea, koła przewodnickie PTTK oraz zakłady produkcyjne.

Wśród wielu ofert są nie tylko propozycje zwiedzania z przewodnikiem, ale i warsztaty muzealne, pokazy, wystawy i rajdy. We Włocławku na uczestników czeka barwny korowód zapustny, w Radziejowie odkrywanie tajemniczych zakamarków Kujaw Radziejowskich, a w Grudziądzu zabytkowy tramwaj w unikatowej na skalę europejską zabytkowej zajezdni. Żądni przygód mogą się wybrać na rajd pieszy "Bydgoskie przedmoście" linią umocnień z II wojny światowej lub na nocne zwiedzanie elektrociepłowni gazowej PGE Toruń. Miłośnikom natury spodobają się propozycje parków krajobrazowych.

Akcja odbędzie się w sobotę i niedzielę 2 i 3 marca. Szczegóły i zapisy do udziału w poszczególnych wydarzeniach na stronie internetowej www.rejestracja.kujawsko-pomorskie.pl. Rejestracja potrwa od czwartku 21 lutego, godz. 9:00 do piątku 1 marca do godz. 21:00. Liczba miejsc jest ograniczona (decyduje kolejność zgłoszeń).

Usługi przewodników i wejścia do muzeów w ramach akcji będą bezpłatne lub za symboliczną złotówkę. Wydarzenie odbędzie się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego. Obchody organizowane są przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Wojewódzki Samorząd Przewodników Turystycznych.

W powiecie brodnickim w sobotę, 2 marca czekają następujące wydarzenia:

 • Brodnica
  09:00-15:00 - Zwiedzanie piwnic zamkowych, wieży krzyżackiej oraz Centrum Edukacji Ekologicznej, organizator: Muzeum w Brodnicy (zwiedzanie bez zapisów)
  11:00-12:00 - Zwiedzanie wystaw w piwnicach zamkowych, organizator: Muzeum w Brodnicy (zwiedzanie z przewodnikiem)
  12:00-12:30 - Tajemnice brodnickiej wieży, organizator: Muzeum w Brodnicy (zwiedzanie z przewodnikiem)
 • Górzno
  15:00-18:00 - Wystawa fotografii przyrodniczych "Sztuka Natury", organizator: Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy (zwiedzanie indywidualne bez zapisów)
 • Grzmięca, gmina Zbiczno
  10:00-13:00 - Ścieżka dydaktyczna "Bobrowiska", organizator: Brodnicki Park Krajobrazowy (zwiedzanie z przewodnikiem)

Pozostałe wydarzenia w województwie

 

Miłość w piosenkach Beatlesów w I LO w Brodnicy

beatles01_700.jpg

Beatlesi - któż nie kochał ich piosenek? Ale zespół, który występował w latach 1960–1970 dla części młodego pokolenia jest staromodny i zwyczajnie nudny. Do tej muzyki trzeba dojrzeć i dlatego cieszy fakt, że w I LO w Brodnicy młodzież wzięła na warsztat piosenki tego kultowego zespołu. W czwartek, 28 lutego o godzinie 18:00 w bibliotece I LO odbędzie się wieczór muzyczno-poetycki "LET IT LOVE" - MIŁOŚĆ W PIOSENKACH BEATLESÓW.

 

Filmy krótkometrażowe z 12-ego międzynarodowego festiwalu GRAND OFF w Górznie

offplakat01_470.jpg


W Gminnym Ośrodku Kultury w Górznie, w dniach 28 lutego i 1 marca zaprezentowane będą filmy krótkometrażowe z 12-ego międzynarodowego festiwalu GRAND OFF. W programie filmy z Irlandii, Danii, Szwecji, Niemiec, Izraela, Rosji i Polski, laureaci z poszczególnych kategorii za najlepszą reżyserię, scenariusz, zdjęcia, aktorka, aktor, animację, film polski, film dokumentalny.
Festiwal Grand OFF to najważniejsza inicjatywa promująca kino niezależne w Polsce i jedna z najważniejszych tego typu inicjatyw na świecie. Powołane do życia w 2006 Światowe Nagrody Filmowe Niezależnych GRAND OFF to wydarzenie kulturalne, które zwraca uwagę na zjawisko kina niezależnego i nadaje mu odpowiednią rangę, powagę i prestiż. To również jedno z najważniejszych wydarzeń na kulturalnej mapie kina niezależnego na całym świecie. Misją Grand OFF-u jest zaprezentowanie i wyróżnienie najlepszych niezależnych filmów nadsyłanych z różnych zakątków świata. Laureaci wyłonieni zostali przez członków Kapituły Grand OFF – reprezentantów międzynarodowych środowisk filmowych.

Najciekawsze produkcje niezależne z całego świata poddawane są preselekcji i typowane przez profesjonalna Komisję Nominacyjną do nagród w jedenastu kategoriach: scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż, scenografia, aktorka, aktor, fabuła, dokument, animacja oraz najlepszy film polski. Filmy nominowane ocenia międzynarodowa Kapituła składająca się z ponad 80 znawców filmu, teoretyków, reżyserów, operatorów, montażystów i aktorów z ponad 30 krajów. Na ostatnią festiwalową edycję nadesłano blisko 4000 filmów ze 125 krajów a Komisja Nominacyjna spośród tych dzieł wybrała 55 filmów w 11 kategoriach.

W Gminnym Ośrodku Kultury w Górznie pokazane będą filmy krótkometrażowe z 12-ego międzynarodowego festiwalu GRAND OFF. Całość trwająca 162 minuty podzielona będzie na dwa pokazy w czwartek, 28 lutego i w piątek, 1 marca. Start o godzinie 18:30. Wstęp wolny.

 

Wystawa prac Jerzego i Edwarda Zegarlińskich w Brodnicy

ffea215c33f3e507f7349b28868e7ec4f80016ad.jpg

Muzeum w Brodnicy ma zaszczyt zaprosić na otwarcie wystawy: fotografii “Trzy po Trzy i Ćwierć”autorstwa Jerzego Zegarlińskiego oraz rzeźb “…i tu jesteśmy” Edwarda Zegarlińskiego, które odbędzie się 28 lutego 2019 r. o godz. 18:00 w Galerii Brama, ul. Mały Rynek 4.
 
Jerzy Zegarliński, mieszkaniec Bydgoszczy, urodzony w 1949 r. w Gliwicach, ukończył Uniwersytet Wrocławski z dyplomem archeologa. Uprawia fotografię reporterską, pw. kolorową. Szczególny okres aktywności twórczej przypadł na czas kilkuletniego pobytu (w latach 80.) w Stanach Zjednoczonych. Jest autorem kilku wystaw indywidualnych, uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych, oprócz Polski m.in. w Hiszpanii, Serbii, USA i Słowacji. Od początku lat 90. współpracuje z bydgoską Galerią Autorską. Jest pomysłodawcą i współorganizatorem Przeglądów Fotografii Bydgoskiej (od 1995 r.). Prowadzi firmę impresaryjno-artystyczną „Agencja Zegart”, zajmującą się organizacją wystaw i innych przedsięwzięć z zakresu sztuk plastycznych.
 
Edward Zegarliński, mieszkaniec Bydgoszczy, urodzony w 1951 r., w Gliwicach. Kierując się młodzieńczymi uzdolnieniami chciał zostać architektem, rozpoczynając studia na Politechnice Śląskiej, ale kończąc Akademię Techniczno – Rolniczą w Bydgoszczy, został inżynierem budownictwa. W końcu lat 70-tych, pracując jako inżynier, zajął się snycerstwem i w 1984 r. założył Pracownię Snycerską. Od tego czasu brał udział w plenerach rzeźbiarskich i wystawach, gdzie otrzymał kilka nagród i wyróżnień, za rzeźby w drewnie. W latach 1986 – 88 w Nowym Jorku pracował jako asystent rzeźbiarza Ernesta Neizvestnego. Zajmował się tam także renowacją dzieł sztuki i zapoznał się z wykonywaniem witraży. Po powrocie do Polski otworzył Pracownię Rzemiosła Artystycznego, w której tworzył witraże i rzeźby oraz wykonywał renowacje antycznych mebli i przedmiotów sztuki użytkowej. Od końca lat 90-tych projektował i wykonywał głównie witraże i lampy witrażowe oraz zaczął tworzyć pierwsze rzeźby z brązu. Po zdobyciu doświadczenia i większych umiejętności zaprojektował i wykonał kilkadziesiąt witraży, do kościołów, instytucji publicznych i obiektów prywatnych, w Polsce, Gruzji, Niemczech i USA. W latach 2003 – 18 stworzył ok. 40 rzeźb, głównie z brązu, łącząc go czasami z drewnem, lub kamieniem. Swoje prace wystawiał w galeriach w Polsce (Gdańsk, Wrocław, Kraków, Bydgoszcz) oraz w USA (New York, Raleigh). W ostatnim czasie wykonywał sakralne witraże do bydgoskich kościołów.
 
 

DKF BRODNICA zaprasza na "Grobowiec świetlików"

dkfplakat01_470.jpg

W czwartek, 28 lutego o godzinie 19:00 Dyskusyjny Klub Filmowy BRODNICA zaprasza na film "Grobowiec świetlików" Isao Takahaty - współzałożyciela słynnego studia Ghibli i jednego z najbardziej wpływowych reżyserów filmów animowanych na świecie. Swoim filmem Takahata udowadnia, że animacja może poruszać trudne tematy i nie tylko się ich nie boi, ale wręcz przeciwnie - wychodzi z nich obronną ręką.

"September 21, 1945... That was the night I died”.........Tymi słowami zaczyna się jeden z najbardziej wzruszających filmów antywojennych, jakie kiedykolwiek powstały. Wypowiada je 14.letni Seita, a w zasadzie jego duch - skąpany w ognistej poświacie obserwuje własną śmierć na dworcu kolejowym w Kobe. Z jego martwych rąk wypada metalowa puszka po landrynkach. Znajduje ją jeden z dworcowych zamiataczy i wyrzuca daleko, daleko na łąkę nieopodal dworca. Z puszki powstaje duch Seity i jego czteroletniej siostrzyczki Setsuko. Otoczeni gromadą świetlików udają się na dworzec i wsiadają do kolejki. W tym momencie zaczynają się wspomnienia...

 

Gawędy o wilkach i innych zwierzętach w Brodnickim Domu Kultury

wilkiplakat01_470.jpg

Rok temu, w lutym 2018, media obiegła informacja o potrąconym przez samochód wilku, którego chcieli dobić myśliwi. Z ogromną determinacją bronił go inny, były już myśliwy, który stał nad poturbowanym wilkiem dopóki nie nadjechała pomoc.
O tym zdarzeniu, a także wiele innych ciekawych historii będzie można usłyszeć 20 lutego w Brodnickim Domu Kultury.

Gościem spotkania będzie Marcin Kostrzynski, realizator filmów o przyrodzie, leśnik, były myśliwy, filmowiec, obserwator dzikiego życia i obrońca praw zwierząt oraz autor książki „GAWĘDY O WILKACH I INNYCH ZWIERZĘTACH”. Marcin prowadzi swój kanał na YouTube „Marcin z lasu”, na którym zamieszcza głównie filmy dla dzieci.  O książce, o tym, jak udało mu się zdobyć zaufanie wilków, o swojej fascynacji dziką naturą przyrodnik opowiedział niedawno w programie DzieńDobryTVN i….zaczarował Magdę Mołek.

Na spotkaniu 20 lutego zaprezentowane zostaną najciekawsze filmy, uzupełnione autorskim komentarzem Marcina. Po spotkaniu będzie można kupić książkę, z autografem autora. 
WSTĘP WOLNY

 

Byle nie o miłości - koncert w BDK w Brodnicy

30292340d2ab1dbab1cad54aa79097b1_big.jpg

W niedzielę, 17 lutego o godzinie 16:00 w Brodnickim Domu Kultury odbędzie się wyjątkowy koncert piosenek Agnieszki Osieckiej połączony z projekcją fragmentów wywiadów z udziałem poetki. Na scenie Brodnickiego Domu Kultury wystąpi trio muzyków. Zaśpiewa wokalistka Nula Stankiewicz, której znakiem rozpoznawczym jest łączenie poezji i jazzu. Na scenie będą jej akompaniowali wirtuoz gitary i kompozytor Janusz Strobel oraz wybitny muzyk Mariusz „Fazi” Mielczarek. Tym razem, aby upamiętnić 20-lecie śmierci wspaniałej poetki Agnieszki Osieckiej, stworzyli recital o dość przewrotnym tytule "Byle nie o miłości".

 

XVI Festiwal Piosenki Romantycznej w Zbicznie

2019-02-11_093741.jpg

W sobotę, 16 lutego w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Zbicznie odbędzie się XVI Wojewódzki Festiwal Piosenki Romantycznej. Na festiwalu prezentują się zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne oraz kabarety i zespoły folklorystyczne. Nie brakuje też wspólnych tańców, śpiewania i dobrej zabawy.

Impreza ta powiększa się z roku na rok, o czym świadczy fakt, że ma ona już rangę wojewódzką. Podczas festiwalu wystąpią zespoły m.in. z Lubawy, Jabłonowa Pomorskiego, Bobrowa, Kwidzyna, Świecia nad Osą, Chełmna, Inowrocławia, Pokrzydowa, Cierpic, Tylic, Rypina, Świedziebni, Raciążka, Łąkorza, Karbowa oraz ze Zbiczna. Podczas spotkania zaprezentują się również zespoły młodzieżowe ze Zbiczna i Pokrzydowa.

Wśród zespołów wyłoniony zostanie laureat festiwalu do nagrody Grand-Prix "Zakochanego Wróbelka", który ufundowany został przez wójta gminy Zbiczno. W roku ubiegłym Grand-Prix otrzymał chór "Arioso" ze Świedziebni.

Organizatorami festiwalu są: zespół "Wesołe Kumoszki", wójt gminy Zbiczno i Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Zbicznie. Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego i współfinansowany jest przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Departament Rolnictwa, Powiat Brodnicki oraz gminę Zbiczno.

Początek imprezy o godzinie 10:00.

 

Kino mocne w Brodnickim Domu Kultury

PAPILLON.jpg

W dniu 15 lutego w Brodnickim Domu Kultury o godzinie 18:00 zapraszamy zwolenników mocnego kina.

„PAPILLON” (130’), reż. Michael Noer.
W rolach głównych: Rami Malek, Charlie Hannam
Zapraszamy na film, opowiadający historię najsłynniejszej ucieczki świata! Henri „Papillon” Charriere (Charlie Hunnam) skazany za zbrodnię, której nie popełnił, zrobi wszystko, by odzyskać utraconą wolność. Wraz z osadzonym fałszerzem Louisem Degą (Rami Malek) planują ucieczkę z Diabelskiej Wyspy - owianej złą sławą kolonii karnej w Gujanie Francuskiej…
WSTĘP WOLNY

 

Walentynki z Kinoteką Brodnica

KINOTEKA-BCA-WALENTYNKI-4-COLLAGE.jpg

Walentynki można spędzić na wiele sposobów. Kolacja przy świecach, romantyczny spacer, szalony wyjazd lub wyjście do kina. KINOTEKA BRODNICA zaprasza 14 lutego na dwa filmy, które także mogą zapewnić miłe spędzenie tego ważnego wieczoru.

14 LUTEGO, GODZ. 17:30 - JULIUSZ (90’), reż. Aleksander Pietrzak.
"Juliusz" to nowa komedia twórców "Planety Singli".
W roli tytułowej Wojciech Mecwaldowski, obok którego zobaczymy Jana Peszka, Annę Smołowik, Rafała Rutkowskiego oraz najlepszych polskich stand-uperów: Abelarda Gizę, Kacpra Rucińskiego oraz Rafała Paczesia. W zaskakujących rolach wielkie nazwiska polskiego kina: Jerzy Skolimowski, Andrzej Chyra i Maciej Stuhr.

Tytułowym bohaterem jest uporządkowany nauczyciel plastyki (Wojciech Mecwaldowski), którego głównym problemem w życiu jest ojciec (Jan Peszek) – nieustająco imprezujący artysta-malarz. Kiedy senior przeżyje drugi zawał serca, a mimo to odmówi zmiany stylu życia, Juliusz będzie musiał znaleźć sposób na to, by wpłynąć na jego zachowanie. Lekarstwem na bolączki bohatera wydawać się będzie przypadkowo poznana, beztroska lekarz weterynarii – Dorota (Anna Smołowik). Okaże się jednak, że prawdziwe problemy dopiero nadchodzą…

14 LUTEGO, GODZ. 19:30 - MAMMA MIA: HERE WE GO AGAIN
(114’), reż. Ol Parker.
Dziesięć lat po premierze "Mamma Mia!", ponownie zapraszamy na magiczną grecką wyspę Kalokairi - na nowy musical, oparty na piosenkach Abby.

Sophie (Amanda Seyfried) oczekuje dziecka i podobnie jak jej matka Donna (Meryl Streep) będzie musiała podjąć życiowe wyzwanie. Na ekran powraca plejada gwiazd z pierwszego filmu, do której dołączają: Lily James jako młoda Donna oraz Andy Garcia i nagrodzona Oscarem® Cher

 

Warsztaty o zdrowym odżywianiu w Brodnicy

odzywianieplakat01_470.jpg

Planeta Kobiet zaprasza 12 lutego o godz. 17:00 do Domu Harcerza (ul. Nad Drwęcą 30) w Brodnicy na spotkanie poświęcone zdrowemu odżywianiu. Na spotkanie zaprasza również Klub Odżywiania i Fitness Zakątek Zdrowia.

Przedstawiciele klubu opowiedzą o ważnych faktach na temat "dobrego" odżywiania, o kontrolowania wagi i o planach żywieniowych. Osoby chętne będą mogły skorzystać z możliwości wykonania analizy składu ciała. Wstęp wolny.

 

Targi ślubne w Brodnicy

 49806324_822473774790842_8970465713718296576_n.jpg

W niedzielę, 10 lutego w Brodnicy odbędą się II Brodnickie Targi Ślubne. Zapraszamy do Brodnickiego Domu Kultury w godzinach 11:00 - 16:00.

 

Koncert charytatywny w Jabłonowie Pomorskim

50894907_2121647264719405_5626267640042356736_n.jpg

W sobotę, 2 lutego w Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim odbędzie się koncert charytatywny, z którego dochód przeznaczony będzie dla rodziny Państwa Wiśniewskich, którzy stracili dom w wyniku pożaru, w styczniu tego roku. Początek koncertu o godzinie 16:30.

 

"Z przygodą na ty" w Brodnicy

olafplakat01_470.jpg

Archeolog, który specjalizuje się w archeologii zbrodni i pól bitewnych oraz archeologii podwodnej. Posiada uprawnienia nurkowe i saperskie. Bronioznawca. Autor publikacji naukowych dotyczących archeologii pól bitewnych, który w Polsat Play współprowadzi program "Poszukiwacze historii". Olaf Popkiewicz będzie gościem cyklu "Z przygodą na ty".

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z cyklu "Z przygodą na ty”" którego gościem będzie Olaf Popkiewicz. Spotkanie odbędzie się 31 stycznia 2019 r. o godz. 17:30 w Pałacu Anny Wazówny. Wstęp wolny.

Olaf Popkiewicz - z wykształcenia archeolog, jest również dziennikarzem, bronioznawcą, posiada uprawnienia saperskie. Od roku 2013 redaguję i prowadzi program telewizyjny "Poszukiwacze Historii" emitowany na kanale tematycznym Polsat Play. W każdym z emitowanych odcinków programu pokazane są poszukiwania zagubionych i porzuconych zabytków na terenie całego kraju. Olaf Popkiewicz jest również autorem serii popularnonaukowych artykułów o tematyce historycznej ukazujących się na łamach miesięcznika Odkrywca.

 

Kolędy, pastorałki, widowiska w Brodnickim Domu Kultury

imag2224a.jpg

imag2225a.jpg

Starosta Brodnicki i dyrektor Brodnickiego Domu Kultury zapraszają na finały XXI Powiatowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek oraz Przeglądu Widowisk Bożonarodzeniowych i Zapustnych, które odbędą się na scenie BDK - 29 stycznia i 7 lutego br. Prezentacje rozpoczną się o godz. 9:00.

Na brodnickiej scenie zaprezentuje się kilkudziesięciu wykonawców: solistów, zespołów i grup teatralnych ze szkół powiatu brodnickiego. Ich zmagania będzie oceniać trójosobowe jury w składzie: Stanisław Czajkowski, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Brodnicy oraz nauczyciele - Zdzisław Kędzia i Katarzyna Grążawska. Laureaci otrzymają nagrody ufundowane m.in. przez Powiat Brodnicki.

 

WOŚP w powiecie brodnickim

wosp01_700.jpg

27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 13 stycznia 2019 roku. Jego celem będzie zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Są to placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom.

W Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich szpitali. Swoim zasięgiem obejmują one teren całego kraju. W placówkach tego rodzaju szczególnie ważne jest nowoczesne, spełniające najwyższe standardy wyposażenie, które daje lekarzom i personelowi medycznemu jak najlepsze możliwości diagnozy i leczenia najtrudniejszych przypadków.

BRODNICA

W Brodnicy w tym roku organizatorzy przygotowali wiele imprez towarzyszących. Dzięki wsparciu wielu osób i firm program 27. Finału WOŚP w Brodnicy zapowiada się wyjątkowo. Rozpoczął się już 4 stycznia Wośpową Potańcówką, a skończy tradycyjnie uliczną zbiórką pieniędzy, licytacją w Brodnickim Domu Kultury i Światełkiem do Nieba (cichy pokaz fajerwerków przy BDK) 13 stycznia 2019r.

27. Finału WOŚP w Brodnicy dofinansowany jest ze środków Gminy Miasta Brodnicy.

Szczegółowy program:

4 stycznia (piątek)

21:00, Pub Atmosfera - Wośpowa Potańcówka

5 stycznia (sobota)

9:30, Dom Harcerza, Turniej FIFA WOŚP (brak miejsc!)

10:00, Parking przy Pałacu Wazówny - II Orkiestrowy Spływ Kajakowy

20:00, Pub Atmosfera - Grupa TERAZ - spektakl improwizowany

6 stycznia (niedziela)

15:00, Pub Atmosfera - PLANSZOSFERA

11 stycznia (piątek)

17:00, I LO - Maraton Fitness ze Studiem Impact

21:00, Pub Atmosfera - Koncert Jemiayka

12 stycznia (sobota)

12:00, Start: BDK - Rodzinna Gra Miejska

16:00, BDK - RAPORKIESTRA

17:00, OOK - WOŚP na Osiedlu

Występy dziecięcych grup teatralnych, muzycznych, tanecznych oraz licytacje. W trakcie wydarzenia słodka kawiarenka

13 stycznia (niedziela)

10:00, Plaża przy Omega - Bieg "Policz się z cukrzycą" + morsowanie (ok. 12.00)

10:00 - 18:00, BDK - Pchli Targ

Przynieś niepotrzebne rzeczy, a dochód z ich sprzedaży zasili nasz tegoroczny wynik. Może macie przedmioty znalezione podczas świątecznych i noworocznych porządków - może nietrafiony prezent? Zapraszamy!

12:00 - 15:00, Foneticon, ul. Przedzamcze 2 - Bezpłatne badanie słuchu!

13:00 - Start Parady Zabytkowych Pojazdów

ok. 13:30 na parkingu przy BDK będzie można obejrzeć pojazdy, odbyć spacer w alkogoglach lub przeszkolić się na talerzu Stewarta

13:00 - 19:00, BDK - Foto z budki za wrzutę do puszki!

15:00, BDK - Licytacja na żywo (transmisja w telewizji Eltronik oraz online)

20:00, parking przy BDK - Światełko do Nieba

W tym roku zapraszamy na cichy pokaz fajerwerków! Firma Avis przygotowała coś specjalnie dla nas! Tuż po pokazie fire show grupy Be Fire z BDK!

JABŁONOWO POMORSKIE

 

wospjplakat01_470.jpg

GÓRZNO

W tym roku, jak i w latach poprzednich wiele osób, instytucji i inicjatyw wspiera górznieński sztab WOŚP. Finały w Górznie miały już różne klimaty, był wśród nich indiański, były o tematyce Star Wars, w tym roku będzie gorąco i "po hawajsku".

Plan na weekend 12-13 stycznia "Hawaje w Górznie"

Sobota 12 stycznia

WOŚP’owy turniej halowej piłki nożnej, godz. 8:00 - 13:30 (puszka wystawiona w trakcie turnieju)

WOŚP’owy brydż w Gminnym Ośrodku Kultury, godz.10:00 -14:00 (wpisowe do puszki)

WOŚP’owe piłkarzyki w barze "U Włodka", godz. 17:00 (wpisowe do puszki)

Niedziela 13 stycznia

Od rana do wieczora zbiórka do puszek na mieście i przy kościele.

Dwukrotnie: o 12:30 i od 16:30 "Górne spalanie - czyste oszczędzanie". Członkowie Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Miasta i Gminy Górzno przeprowadzą na górznieńskim Rynku pokazy spalania węgla kamiennego "metodą górną".

Od 15:00 WOŚP’owe strzelanie na strzelnicy OSP,

Od 16:30 w GOK-u:

- WOŚP’owe granie (muzycy: Przemek Szeluga, Olga Kwas oraz BUMBUM RURKI).

- Quiz o Hawajach na żywo za pomocą smartfonów

- Hawajski sklepik z gadżetami (opłata do puszek)

- Hawajskie kulinaria: ciacha, gofry, kawa, herbata (do puszki)

- Po hawajsku długopisem 3D” (opłata do puszki)

- Hawajskie malowanie twarzy (opłata do puszki)

- Hawajska LICYTACJA gadżetów ze sceny (od 16:30 do 20:00)

O godzinie 20:00 na Rynku "ciche hawajskie światełko do nieba".

BOBROWO

wospbplakat01_470.jpg

ZBICZNO

wospzplakat01_470.jpg

 

V Krajowa Wystawa Psów Rasowych w Brodnicy

psyplakat01_470.jpg

Wystawa psów rasowych jest imprezą kynologiczną, na której właściciele psów zbierają się wraz ze swymi pupilami, by poddać ich ocenie sędziów. W dniach 12-13 stycznia w Brodnicy będzie można obejrzeć psie piękności i wybrać odpowiednią dla siebie rasę.

W hali OSiR-u w Brodnicy odbędzie się V Krajowa Wystawa Psów Rasowych. Będzie można na niej zobaczyć psy różnych ras - powszechnie znanych i mniej popularnych. Wystawa czynna będzie w dniach 12.01/13.01. 2019 roku od godz. 10:00 do 17:00. Organizator, Związek Kynologiczny w Polsce Oddział w Toruniu, w ramach wydarzenia, 12 stycznia zaprasza również na Krajową Wystawę Chartów.

Wystawy maja na celu zaprezentowanie ich urody. Psy, a właściwie ich właściciele rywalizują w swoich rasach o tytuł najpiękniejszego z danej rasy, a następnie najpiękniejszego psa wystawy. Na ringach psy oceniane są przez sędziów pod kątem eksterieru i charakteru. Wystawa to również miejsce gdzie wystawcy (hodowcy) oraz miłośnicy danych ras mogą wymienić się doświadczeniami i uwagami. Dla osób zwiedzających jest to możliwość zapoznania się z różnorodnością ras hodowanych w kraju oraz zagranicą.

 

"Kler" ponownie w Brodnicy

KLER-BILETY.jpg

"Kler" - film, który podzielił Polskę, najnowsza produkcja Wojciecha Smarzowskiego, wkrótce ponownie w Brodnicy. Film, który bierze na warsztat grzechy instytucji Kościoła katolickiego, z pewnością wzbudza wiele krytyki. Zanim jednak wygłosimy swoją opinię, trzeba ten film po prostu obejrzeć, tym bardziej, że nadarza się ku temu okazja w piątek, 11 stycznia.

TELEFONICZNA REZERWACJA BILETÓW: (22) 357 78 00, od poniedziałku do piątku, w godz. 10:00-15:00.

BILETY: 16 zł normalny, 14 zł ulgowy (szkolny, studencki, seniora, rodzinny).

Zakupu biletów ulgowych można dokonać jedynie w kasie kina, w dniu seansu. Wszystkie zarezerwowane bilety należy odebrać w kasie kina, NAJPÓŹNIEJ pół godziny przed seansem.
Kasa kina czynna w dniu seansów od godz. 13:00.

Wojtek Smarzowski, twórca wielokrotnie nagradzanych dzieł: "Wołyń", "Pod Mocnym Aniołem", "Drogówka", "Róża", "Dom zły" i "Wesele", wraca z nowym filmem. "Kler" to obraz Kościoła katolickiego jako instytucji oglądanej "od strony zakrystii", rzucający światło na tematy niewygodne, trudne, często przemilczane, ale też poruszające. Wszystko to ukazane zostało przez pryzmat losów trójki duchownych, których wzloty i upadki udowadniają, że księżom, podobnie jak społeczności wiernych, nic co ludzkie nie jest specjalnie obce. W rolach głównych popis wielkiego aktorstwa dają Arkadiusz Jakubik, Robert Więckiewicz, Jacek Braciak oraz – po raz pierwszy u Smarzowskiego – Janusz Gajos. W doskonałej, pełnej gwiazd obsadzie znaleźli się także m.in.: Joanna Kulig, Katarzyna Herman, Rafał Mohr, Robert Wabich, Henryk Talar i Izabela Kuna. "Kler" został nominowany do Złotych Lwów 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Przed kilkoma laty tragiczne wydarzenia połączyły losy trzech księży katolickich. Teraz, w każdą rocznicę katastrofy, z której cudem uszli z życiem, duchowni spotykają się, by uczcić fakt swojego ocalenia. Na co dzień układa im się bardzo różnie. Lisowski (Jacek Braciak) jest pracownikiem kurii w wielkim mieście i robi karierę, marząc o Watykanie. Problem w tym, że na jego drodze staje arcybiskup Mordowicz (Janusz Gajos), pławiący się w luksusach dostojnik kościelny, używający politycznych wpływów przy budowie największego sanktuarium w Polsce… Drugi z księży – Trybus (Robert Więckiewicz) w odróżnieniu od Lisowskiego jest wiejskim proboszczem. Sprawując posługę w miejscu pełnym ubóstwa, coraz częściej ulega ludzkim słabościom. Niezbyt dobrze wiedzie się też Kukule (Arkadiusz Jakubik), który – pomimo swojej żarliwej wiary – właściwie z dnia na dzień traci zaufanie parafian. Wkrótce historie trójki duchownych połączą się po raz kolejny, a wydarzenia, które będą mieć miejsce, nie pozostaną bez wpływu na życie każdego z nich.

Celem filmu nie jest podejmowanie dyskusji na temat wiary czy krytyka osób wierzących, bo jest to jedna z najbardziej intymnych sfer każdego człowieka. Twórcy filmu chcą jednak mówić o ludzkich działaniach i postawach budzących ich fundamentalny sprzeciw. Ten film to wizja artystyczna oparta na wielu prawdziwych wydarzeniach, sytuacjach, które miały miejsce gdzieś i kiedyś. To niezwykle poruszająca, ale równocześnie prawdziwa historia.

 

Trzej Królowie na ulicach Brodnicy

orszak01_700(1).jpg

Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli, stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym – należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół. Święto zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia.

Scenariusz tej jednej z największych rodzinnych, plenerowych imprez jest wszędzie podobny, ponieważ oparty na ewangelicznym przekazie – Mędrcowie ze Wschodu (w tradycji przyjęło się, że było ich trzech) wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie najprawdziwszego Boga. Trzej Królowie oddają mu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu. Nieodzownym elementem każdego orszaku jest wspólne, głośne, radosne kolędowanie tysięcy ludzi, którzy idą za Trzema Królami ubranymi w piękne, barwne stroje oraz ich rycerzami, wojownikami i dwórkami. W ten sposób każdy może się przyłączyć do Orszaku Trzech Króli, stając się nie tylko biernym widzem, ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia.

Przejście Orszaku Trzech Króli jest ogromną atrakcją dla mieszkańców i turystów, których w okresie świątecznym nie brakuje.

6 stycznia 2019 r. ulicami Brodnicy już po raz kolejny wyruszy do Stajenki w poszukiwaniu Dzieciątka Orszak Trzech Króli. Trzej królowie rozpoczną Orszak przy Pałacu Anny Wazówny o godzinie 14:00. Poprowadzą go ulicami Brodnicy na Duży Rynek, gdzie o godzinie 15:00 spotkanie zakończy się wspólnym kolędowaniem i poczęstunkiem dla uczestników. Trasa Orszaku prowadzić będzie ulicami: Zamkową, św. Jakuba, Kościelną, Sienkiewicza, Mostową, Kościuszki oraz Duży Rynek.

 

Świąteczny Koncert Charytatywny Jednego Serca

koncert.jpg

W dniu 26 grudnia o godzinie 16:00 w kościele szkolnym w Brodnicy odbędzie się Świąteczny Koncert Charytatywny Jednego Serca. dochód z koncertu będzie przeznaczony dla Hospicjum NADZIEJA  w Toruniu.

 

Świąteczny Musical "Otwórz" w Jabłonowie Pomorskim

47386342_2092800704270728_1850180789090648064_n.jpg

W dniu 22 grudnia o godzinie 17:00 i 19:00 w Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim odbędą się dwa spektakle świątecznego musicalu "Otwórz", na który zaprasza GRUPA POD NIEBEM. Scenariusz i reżyseria Justyna Prajs.

 

Świąteczne Spotkanie Mieszkańców Brodnicy

fabf332ab81cdc57be533e7a990fc342dc22ca49.jpg

W dniu 18 grudnia o godzinie 16:00 na Dużym Rynku w Brodnicy odbędzie sie świąteczne spotkanie mieszkańców. W programie między innymi życzenia świąteczne, przekazanie betlejemskiego światełka pokoju, śpiewanie kolęd, a także prezentacja najpiękniejszych lampionów adwentowych.

 

Jarmark Świąteczny w Brodnicy

jarmarkplakat01_470.jpg

We wtorek, 18 grudnia zapraszamy na Duży Rynek w Brodnicy na Jarmark Świąteczny. Czeka wiele atrakcji. Jarmark odbędzie sie w godzinach 11:00 - 17:00.

 

Koncert utworów kompozytorów polskich w Górznie

2018-12-17_173505.jpg

Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, 16 grudnia o godzinie 15:00 w kościele parafialnym w Górznie odbędzie się koncert utworów kompozytorów polskich. Wykonawcami będą ks. Wojciech Wierzbicki - tenor i Natalia Mróz - fortepian. Wstęp wolny.

 

W Brodnicy działa lodowisko