• Warto zobaczyć

Festyn Barwy Jesieni w Janówku
69740062_2676412669058466_9148731930521370624_n.jpg
W niedzielę, 29 września w Janówku po raz piąty odbędzie się festyn "Barwy Jesieni". W programie wiele atrakcji, organizatorzy zapraszają. Impreza wpisała się już na stałe do kalendarza i również w tym roku będziemy trzymać kciuki za szalejących traktorzystów.

Organizatorzy festynu - Sołectwo Janówko i Gmina Brzozie przygotowali wiele atrakcji. Wśród nich animacje i zabawy dla dzieci, stoiska handlowe, mała gastronomia i wspólna biesiada, a także wyścigi z udziałem ciągników.

Inicjatorem i głównym organizatorem imprezy jest radna powiatu brodnickiego Małgorzata Smoczyńska, którą mocno wspierają w organizacji festynu Rada Sołecka, Ochotnicza Straż Pożarna, Koło Gospodyń Wiejskich, mieszkańcy wsi oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Społeczności Lokalnej "Po Drodze". Partnerem wydarzenia jest Powiat Brodnicki oraz Automobilklub Toruński.

Janówko - boisko wiejskie niedziela, 29 września godzina 14:00.

 

"Razem do Trójstyku" z Górzna

71039797_1641479339319809_2014980050037768192_n.jpg

Sztafeta "Razem do Trójstyku" wpisuje się w ogólnopolską akcję pod nazwą "Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna", która zachęca do wspólnego wędrowania i poznawania walorów krajoznawczych. Uczestnicy rajdu, w grupach pieszych i rowerowych, wyruszają z Górzna (woj. kujawsko-pomorskie), Lidzbarka (woj. warmińsko-mazurskie) oraz Lubowidza i Żuromina (woj. mazowieckie), aby spotkać się przy symbolicznym głazie w miejscu styku trzech województw. W tym roku wyruszą w sobotę, 28 września.

"Trójstyk" leży na terenie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego i gwarantuje możliwość podziwiania niepowtarzalnego piękna przyrody. Spotkanie jest również okazją do nawiązania nowych kontaktów i relacji na gruncie zawodowym i towarzyskim.

To już czwarty raz zapraszamy do wzięcia udziału w sztafecie. Proponujemy wspólne wędrowanie do kamienia opatrzonego herbami trzech województw kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego. Już teraz wiadomo, że przy kamieniu spotkają się grupy i indywidualni turyści z Lidzbarka Welskiego, Lubowidza, Żuromina i okolic. Po wspólnym przywitaniu wszyscy razem udadzą się do Gościńca Myśliwskiego w Konopatach (na pieszo ok 1,2km) na piknik integracyjny. Szczegóły na plakacie, a zapisy w GOK-u w Górznie. Dla startujących z Górzna będzie zapewniony powrotny transport.

 
Brodnica POP Festival 2019
BRODNICA-POP-FESTIWAL.jpg
Muzyka pop ma się dobrze, anglojęzyczna muzyka pop ma się jeszcze lepiej, a jej popularność od lat nie słabnie. Jako, że natura nie znosi pustki, a tegoroczna edycja OPEN MUSIC nie doszła do skutku, do polskich wokalistów kierowana jest nowa propozycja – I Ogólnopolski Festiwal Piosenki Anglojęzycznej BRODNICA POP FESTIVAL.
Koncert inaugurujący odbędzie się 19 września, dzień później, 20 września, konkurs wokalny, a 21 września zapraszamy na warsztaty wokalne z Natalią Lubrano. Gwarantujemy nie tylko doznania muzyczne, ale także możliwość wygrania nagród pieniężnych, w tym głównej nagrody, w wysokości 1500 PLN!

Liczba miejsc ograniczona! Nie zwlekaj, zarejestruj się już dziś! Rejestracja na stronie http://brodnicapopfestival.syskonf.pl/

Żaden festiwal nie może obejść bez szacownego JURY. Poznajcie jury BRODNICA POP FESTIVAL 2019:

Natalia Lubrano: od 20 lat na scenie muzycznej Wrocławia. Absolwentka Szkoły Muzycznej I st., a także Szkoły Muzycznej „Jazz a Tours”, we Francji, w klasie wokalu. Finalistka programów telewizyjnych “The Voice of Poland 5” oraz “Must Be The Music 10”. Nauczycielka śpiewu.

Patryk Skoczyński: wokalista, kompozytor, autor tekstów oraz producent, finalista VI edycji programu ''The Voice of Poland'', w drużynie Marii Sadowskiej, absolwent szkoły wokalnej, pod przewodnictwem Moniki Warakomskiej. Aktualnie pracuje nad debiutancką płytą.

Maciej Zieliński: wokalista, uczestnik telewizyjnych show muzycznych, m.in. V edycji programu ''The Voice of Poland'', w drużynie Tomsona i Barona. Organizator serii koncertów ''Raz Do Roku'', odbywających się w Brodnickim Domu Kultury, od 2013 r. oraz student lingwistyki stosowanej.
 
Festiwal Baniek Mydlanych w Brodnicy
2ae5aae4b800eb3284c5f8aa0ede77b7c5a1da1b.jpg
Festiwal Baniek Mydlanych niebawem odwiedzi Brodnicę. Trasa 2019 to mnóstwo bańkowych nowości. Bańki mydlane czekać będą na mieszkańców Brodnicy w niedzielę, 15 września, od godziny 15:00 na terenie OSiR-u ul. Królowej Jadwigi 1. Wstęp bezpłatny.
Organizatorzy przygotowali:
 • Duuużo darmowego płynu
 • Animacje z bajkowymi postaciami
 • Bańkowe pokazy i zamykanie w bańce
 • Tysiące małych baniek
 • Konkursy z nagrodami
 • Akcesoria do puszczania baniek
 • Kolorowe łakocie i granity
 • Dmuchańce i eurobungee

Festiwal Baniek Mydlanych to doskonała zabawa dla wszystkich, bez wyjątków, bez ograniczeń wiekowych. Wstęp bezpłatny.
 
Stowarzyszenie "Młodzi dla Brodnicy" zaprasza
przewodnik.jpg
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Społecznego "Młodzi dla Brodnicy" zaprasza na spotkanie Partnerów Porozumienia Partnerskiego na Rzecz Rozwoju Ekonomii Społecznej w Brodnicy. Spotkanie odbędzie się w dniu 16 września o godz. 16:30 w Domu Harcerza w Brodnicy.
Spotkanie połączone będzie z promocją Przewodnika na Rzecz Rozwoju Ekonomii Społecznej w Brodnicy.

Program spotkania:
1. Promocja Przewodnika na Rzecz Rozwoju Ekonomii Społecznej w Brodnicy
2. Omówienie zasad współpracy w ramach Partnerstwa.
3. Propozycje przyszłych działań.

Prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu do dnia 13 września pod numerem telefonu – 511 262 324.
 
Charytatywny Turniej Piłki Nożnej Brodnickich Zakładów Pracy
c6d34032fecc67e97b97110ae661677429b9524b.jpg

W dniach 14-15 września 2019r. na hali OSiR odbędzie się Charytatywny Turniej Piłki Nożnej Brodnickich Zakładów Pracy, którego celem jest zbiórka pieniędzy na rehabilitację oraz schodołaz dla rannej w wypadku Angeliki Krakowskiej.

W programie wiele atrakcji m.in. konkursy i warsztaty taneczne.

Gwiazdą wydarzenie będzie Artur Cieciórski – zwycięzca drugiej edycji „You can dance - po prostu tańcz”.

14.09 godz. 10:00 – eliminacje

15.09 godz. 10:00 – finały

godz. 12:00 – start imprez towarzyszących

godz. 14:30 – spotkanie z Arturem Cieciórskim

 
Święto Pieczonego Ziemniaka w Nieżywięciu
ziemniakplakat01_470.jpg
W sobotę, 14 września na placu przy Domu Kultury w Nieżywięciu odbędzie się Święto Pieczonego Ziemniaka. W programie konkursy dla dzieci i dla dorosłych, pieczenie kiełbasek i ziemniaków, a także zabawa taneczna.
 
Spektakl "Mroczny czas okupacji" w Jabłonowie Pomorskim
mroczny_czas_okupacji.jpg
W sobotę, 14 września w kościele pod wezwaniem św. Wojciecha w Jabłonowie Zamku odbyło się przedstawienie pt. "Mroczny czas okupacji", oparte na historii lokalnej. Projekt "Ocalić od zapomnienia", w ramach którego odbył się spektakl, prowadzony jest przez Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim i został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "EtnoPolska 2019".

Scenariusz przedstawienia został napisany przez Ewę Rzepkę, która także wyreżyserowała spektakl. Marlena Smaga-Byrwa przygotowała wyjątkową scenografię i ciekawe kostiumy. Oprawę muzyczną i śpiew przygotowała Justyna Prajs, Jakub Iwański zadbał o nagłośnienie, a Bogusław Uniatowski zajął się oświetleniem.

W przedstawieniu wystąpiła młodzież z miasta i gminy Jabłonowo Pomorskie: Eryka - Weronika Rzepka, Elżbieta - Zuzanna Dembek, Gertruda - Jagoda Prajs, Mama Cecylia - Agata Słowik, Ojciec Franciszek - Karol Kopaczewski, Esesman, oficer - Tymek Byrwa, Anioł - Julka Kania, Niemiecki żołnierz polskiego pochodzenia - Mateusz Sobczak, Wysiedlona rodzina: Mężczyzna - Paweł Nowak, Kobieta - Wiktoria Giermak, Dziecko 1 - Kinga Goryńska, Dziecko 2 - Pola Byrwa, Dziecko 3 - Kacper Cyran, Dziecko 4 - Zuzanna Giermak, Więźniowie obozu koncentracyjnego: Więzień 1 - Wiktoria Śliwińska, Więzień 2 - Jan Hanuszewski, Więzień 3 - Majka Sankiewicz, Więzień 4 - Wiktoria Wiechowska, Mała dziewczynka powstańcza - Marysia Kasprowicz, Mały powstaniec - Sebastian Rejewski, Żołnierz polski 1 - Piotr Wartacz, Żołnierz polski 2 - Miłosz Głowacki, Żołnierz polski 3 - Hubert Szymczak, Śpiewający: Wiktoria Cymańska, Julka Strzelecka, Martyna Markwart, Zuzanna Grodzka, Iga Grodzka, Julia Goryńska.

 

Poznańskie Słowiki w Górznie

slowiki01_700.jpg

W piątek, 13 września o godzinie 19:30 w kościele rzymsko-katolickiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Górznie odbędzie się koncert Poznańskich Słowików. Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej zaśpiewa także następnego dnia w trakcie mszy św. w sobotę, 14 września o godzinie 10:30.

Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej nazywany powszechnie Poznańskimi Słowikami znany jest w całej Polsce, jak i poza jej granicami. Poznańskie Słowiki dają rocznie kilkadziesiąt koncertów. Śpiewały we wszystkich niemal krajach europejskich, a także w USA, Kanadzie, Korei Płd. oraz Japonii. Chór występował dla koronowanych głów i prezydentów, a także wielokrotnie dla Papieża Polaka, Jana Pawła II. Chór wykonuje dzieła mistrzów średniowiecznych, epoki renesansu, wokalno-instrumentalne arcydzieła baroku Bacha i Haendla, utwory klasycyzmu Mozarta, Haydna i Beethovena, romantyzmu Chopina, Schuberta, śpiewa wreszcie kompozycje współczesne.

Chór współpracował z wybitnymi artystami m.in. z Barbarą Hendricks, Margaret Marshall, Adele Stolte, Renatą Scotto, Krystyną Szostek-Radkową, Teresą Żylis-Garą, Ryszardem Karczykowskim, Wiesławem Ochmanem. Chórem dyrygowali m.in.: Stanisław Wisłocki, Marek Pijarowski, Łukasz Borowicz, David Shalom, Gaetano d'Espinosa i legendarny Leonard Bernstein. Zespół stale współpracuje z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej.

Poznańskie Słowiki nagrały kilkadziesiąt płyt, zarejestrowały setki nagrań radiowych i telewizyjnych. Przez ponad 75 lat zespół tworzyło ponad 1500 śpiewaków. Obecnie Poznańskie Słowiki to prawie 100 śpiewających chłopców i mężczyzn. Ich wspólny sukces jest muzyczną wizytówką Poznania i Polski.

 

Program EtnoPolska w Górznie

ETNOPOLSKA2019.jpg

Program EtnoPolska jest odpowiedzią na wyraźnie mniejszą możliwość uczestnictwa w życiu kulturalnym społeczności zamieszkujących obszary oddalone od dużych ośrodków miejskich. Program zakłada preferencje dla zadań realizowanych w miejscowościach liczących nie więcej niż 50 tysięcy mieszkańców. W ramach programu w Górznie niebawem rozpocznie się realizacja projektu "EtnoKuchnia / Poszukiwania”.
Celem programu jest tworzenie warunków dla wzmacniania tożsamości kulturowej i uczestnictwa w kulturze na poziomie lokalnym i regionalnym. W ramach programu dofinansowane będą przedsięwzięcia popularyzujące dziedzictwo kulturowe, szczególnie w miejscowościach liczących nie więcej niż 50 tysięcy mieszkańców. Program służy rozwijaniu działań z zakresu edukacji regionalnej i upowszechniania wiedzy na temat tradycyjnych wartości obecnych w kulturze materialnej i niematerialnej społeczności oddalonych od dużych ośrodków życia kulturalnego.

"EtnoKuchnia / Poszukiwania” to tytuł projektu, na który GOK w Górznie uzyskał dofinansowanie w wysokości 20 000 zł z programu Narodowego Centrum Kultury "EtnoPolska". We wrześniu i październiku przeprowadzone zostaną działania badawczo-kulinarne, które będą miały na celu przybliżenie, nazwanie oraz spróbowanie wytworów kuchni regionalnej z pogranicza kuchni kujawskiej i pomorskiej. Na działania złożą się spotkania z historykami i popularyzatorami kuchni regionalnej, warsztaty kulinarne oraz podsumowanie działań w postaci festynu dla mieszkańców.

EtnoKuchnia będzie swego rodzaju dyskusją nad dziedzictwem kulinarnym. Projekt ten wzmocni poczucie tożsamości kulinarnej członkiń Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Górzno, które aktywnie zaangażowały się w przygotowanie dokumentacji projektowej.

W programie:

10 września, godzina 18:30 (spotkanie otwarte dla wszystkich) "Debata kulinarna pomiędzy Antkiem, a Śledziem". W debacie o kulinarnych zwyczajach, daniach, o tym jak i co podawano na stoły w naszych okolicach, wezmą udział Piotr Grążawski i Andrzej Szalkowski.

17 września, godzina 18:30 (spotkanie otwarte dla wszystkich) "O kulinarnych zwyczajach na Kujawach, Pomorzu i Ziemi Dobrzyńskiej" spotkanie poprowadzi pracownik Muzeum Etnograficznego Grażyna Szelągowska.

23, 24 i 25 września (spotkania zamknięte, tylko dla członkiń Kół Gospodyń Wiejskich) Warsztaty kucharskie w Wapionce.

12 października na Rynku w Górznie festyn na zakończenie projektu. Podsumowanie spotkań, warsztatów, ze stoiskami KGW, z atrakcjami dla najmłodszych, z muzyką do tańca!
 
Spotkanie z Marcinem Suchoparskim
619c91c0fe40b26863856ac94daba151af217f14.jpg
 
10 września 2019r. o godz. 17:30 Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z Marcinem Suchoparskim - ratownikiem medycznym, pielęgniarzem, wykładowca akademickim, laureatem nagrody Osobowość Roku 2017, autorem książki "Zrozumieć Autyzm" i rodzicem dziecka z autyzmem.
 
Rozpoczęcie sezony artystycznego w BDK w Brodnicy
684ec9fe2c063cf5255cfdc8c7f6b27cdcc478ba.jpg
W poniedziałek, 9 września w Brodnickim domu Kultury odbędzie się inauguracja nowego sezonu artystycznego. Zajęcia wznawiają wszystkie pracownie BDK, a podczas oficjalnego otwarcia instruktorzy przedstawią ofertę programową na najbliższy sezon artystyczny. Tego dnia odbędzie się również nabór do sekcji, pracowni artystycznych i klubów zainteresowań. Na zajęcia do poszczególnych sekcji zapraszają:
 • instruktor Joanna Nehring-Roszkowska
  - Pracownia wokalna BDK (zajęcia indywidualne, poprzedzone przesłuchaniem)
 • instruktor Aneta Giemza-Bartnicka
  - Młodzieżowy Teatr "CBR’60"
  - Teatrzyk dziecięcy "Nie z tej beczki"
  - Koło recytatorskie "Sztuka mowy"
 • instruktor Karina Rybszleger
  - Zespół Tańca Nowoczesnego "Uniq Junior” (hip-hop, disco dance:5-7 lat)
  - Szkółka Tańca Nowoczesnego "Uniq" (hip-hop, disco dance: 8-12 lat)
 • instruktor Maciej Zayda Zajda
  - Brodnicka Grupa Taneczna "Good loc" - gr. młodsza (6-12 lat) i gr. starsza (13-19 lat),
  - ZUMBA®KIDS młodsi (3-5 lat),
  - ZUMBA®KIDS starsi (6-13 lat),
  - Party Fit - zajęcia taneczne dla dorosłych,
  - Taniec aktywnego seniora - zajęcia taneczne dla seniorów ze stowarzyszenia "Od Nowa"
  - Taniec ludowy (6-12 lat)
 • instruktor Magdalena Dobrosielska-Jankowska
  - Pracownia rysunku, malarstwa, ceramiki i małej formy rzeźbiarskiej (od lat 12)
 • instruktor Marcin Szymielewicz
  - Pracownia rysunku i malarstwa (grupa 6-8 lat, 9-11 lat)
 • instruktor Mateusz Gutfeld
  - Grupa Cyrkowa "BeDeKus"
Ponadto w Brodnickim Domu Kultury działają:
 • Szkoła Tańca Współczesnego Daria Szczecińska (grupa 8-12 lat i grupa 13-19 lat oraz zajęcia z tańca ludowego)
 • Szkoła Tańca Towarzyskiego "J&K Drobotko" Konrad Drobotko, Julita Drobotko (zajęcia dla dorosłych - gr. początkująca i gr. zaawansowana)
 • Szkoła Tańca House of Dance Marka Tęgowskiego:
  - zajęcia baletowe dla dzieci w wieku 4-7 lat (grupa początkująca i zaawansowana),
  - jazz dla początkujących
 • Dyskusyjny Klub Filmowy "Brodnica",
 • Kinoteka Brodnica (Kasia Watkowska)
 • joga dla początkujących instruktor Joanna Laskowska
 • Brodnicki Klub Karate KYOKUSHIN - Anita Matura (dzieci i młodzież)
 • Kółko szachowe - opiekun Marcin Mackiewicz poniedziałek, godz. 16:30
 • Miejski Chór "Canto Grazioso" - dyr. Iwona Mrozinska
 • Miejska Orkiestra Dęta - kapelmistrz Wojciech Seliwiorstow
 • Klub Brydżowy - opiekun Kazimierz Namysł
 • Klub Seniora "Brodniczanka" - opiekun Barbara Glinka
 • Klub Seniora "Ziemia Michałowska" - opiekun Teresa Ostrowska
 • Samodzielne Zakładowe Koło Emerytów i Rencistów POLMO
 • Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, koło w Brodnicy
 • Sala prób dla zespołów muzycznych - opiekun Kacper Kepa Nadolski
Cennik zajęć BDK 2019/2020

Pracownia wokalna - 40 zł za miesiąc lub 10 zł za zajęcia 30 minutowe oraz 60,00 zł za miesiąc lub 15,00 zł za zajęcia 45 min

Pracownia recytatorska"Sztuka mowy", teatrzyk dziecięcy "Nie z tej beczki", Młodzieżowy Teatr CBR’60 - 20 zł za miesiąc lub 5 zł za jednorazowy udział w zajęciach

Pracownia rysunku i malarstwa, grafiki komputerowej i projektowania plastycznego - 20 zł za miesiąc lub 5 zł za jednorazowy udział w zajęciach

Pracownia ceramiki i małej formy rzeźbiarskiej - 60,00 zł za miesiąc lub 15,00 zł opłata jednorazowa

Pracownia tańca:
- Brodnicka Grupa Taneczna "Good Lock" (wszystkie grupy), Szkółka Tańca nowoczesnego "Uniq", ZUMBA®KIDS, ZUMBA®KIDS JUNIOR - 20 zł za miesiąc lub 5 zł za opłata jednorazowa
- Zajęcia taneczne dla seniorów - 10,00 zł opłata jednorazowa,
- Party Fit - 10,00 zł opłata jednorazowa.

Grupa cyrkowa BEDEKUS - 5 zł opłata za jednorazowy udział w zajęciach

Kółko szachowe - zajęcia zwolnione z opłat, gdyż Brodnicki Dom Kultury nie finansuje kosztów działalności Koła, za wyjątkiem organizowanych zawodów i konkursów szachowych

Miejski Chór "Canto Grazioso" - zwolniony z opłat, a zakres wydatków związanych z jego funkcjonowaniem jest określony w budżecie Brodnickiego Domu Kultury i może być korygowany w ciągu roku.

Sala prób - 20 zł za jednorazowe wejście (próba nie dłuższa niż 2h).
Studio nagrań - 5,00 zł za jednorazowe wejście.

W związku z przystąpieniem Brodnickiego Domu Kultury do programu "Karta Dużej Rodziny" dla wszystkich uprawnionych rodzin 3+ stosuje się obniżenie opłaty za zajęcia o 50%. W szczególnych przypadkach na pisemny wniosek zainteresowanych dyrektor Brodnickiego Domu Kultury może podjąć decyzję o całkowitym zwolnieniu z opłat za zajęcia.
 
"Marina Abramović: Artystka Obecna"
da09da3d845a96d87d3884945b1e182189940bc9-c.jpg

Sezon filmowy w DKF „BRODNICA” rozpocznie się 6 września 2019, o godz. 19:00 dokumentem, poświęconym prekursorce performance’u i body artu, jednej z najważniejszych współczesnych artystek, Marinie Abramović.

Dokument jest zrealizowany w konwencjonalny, prosty sposób i to jego wielki atut. Forma stanowi ostry kontrast z osobowością Abramović, nadaje jej (jeśli to w ogóle możliwe) większej intensywności. W trakcie rozmów Matthew Akersa z Mariną Abramović padają pytania najważniejsze – o to, kim jest artysta i jakie jest jego miejsce we współczesności?

Osią, wokół której zbudowano film, jest legendarna wystawa w 2010 r., „Artist is Present”, w nowojorskim MoMA The Museum of Modern Art. Przez trzy miesiące, przez sześć dni w tygodniu, po siedem godzin dziennie Abramović nieruchomo siedziała w muzeum na krześle. Przed nią siadali ludzie i patrzyli jej w oczy. Niektórzy kilka minut, inni – kilka godzin; ile kto chciał. Dla wielu było to przeżycie wręcz mistyczne. Ludzie koczowali nocami przed muzeum, tworzyły się społeczne kolejki. Marinę odwiedzili m.in. Björk, James Franco i jej dawny ukochany i współpracownik, bliźniacza dusza, czyli Ulay. Właśnie przy Ulay’u artystka złamała zasadę, którą ustaliła, czyli żadnej innej relacji z widzem, tylko spojrzenie; zaczęła płakać i wzięła Ulay’a za rękę…

Biografia artystyczna Mariny jest esencją filmu. Performerka wyjaśnia m.in., czym różni się teatr od performance’u – „teatr to udawanie, wszystko jest na niby”. Performance tymczasem, to prawdziwy ból, pot, rany i łzy. Gdzie więc przebiega granica między prawdą a kreacją? Co jest prawdą? Czy film pomoże nam znaleźć odpowiedzi na te pytania..?

 

Narodowe Czytanie w Brodnicy

1e20fa666e991fa42e31aca2bf7972f01aceabcd.jpg

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Brodnicka książnica tak jak w latach ubiegłych również przyłącza się do tego wydarzenia. Naszych Czytelników zapraszamy w piątek 6 września do Sali Bankietowej Pałacu Anny Wazówny na godz. 11.

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie:

1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa

3. Dym – Maria Konopnicka

4. Katarynka – Bolesław Prus

5. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz

6. Orka – Władysław Stanisław Reymont

7. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski

8. Sachem – Henryk Sienkiewicz

9. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Każda osoba, która przyniesie własny egzemplarz jednej z wyżej wymienionych nowel otrzyma okolicznościowy odcisk pieczęci przygotowanej specjalnie na tegoroczną edycję Narodowego Czytania.

 

Wystawa "Ludzie i  miejsca" w Brodnicy

b780ea49f8e388923d01c26304fba2355c368d48-a.jpg

6 września, o godzinie 18:00 w galerii Brama w Brodnicy rozpocznie się wernisaż prac Krzysztofa Cabana. Krzysztof Caban jest absolwentem Warszawskiej Szkoły Fotografii.

Swoją przygodę z fotografowaniem rozpoczął jeszcze jako pacholę, w latach 70., a gdy jako siedemnastolatek dostał w prezencie urodzinowym album fotograficzny, pasja fotografowania pochłonęła go już na dobre. W latach 80. zajmowała go czarno-biała fotografia małoobrazkowa, którą sam poddawał obróbce chemicznej, lata 2000 z kolei, to już fotografia wielkoformatowa.

W Galerii Brama obejrzymy prace, z cyklu “LUDZIE I MIEJSCA”, które Krzysztof Caban zawarł w albumie pod tym samym tytułem. Prace powstawały na przestrzeni kilku lat i są osobistym zapisem emocji, które w autorze wzbudziły zarówno miejsca, które odwiedzał, jak i ludzie, których spotkał.

 

Zajęcia łucznicze na zamku w Brodnicy

af31692f99033d84277ac3f0bbe85528f17b7ba3.jpg

BARDKO grupa historyczna na Zamku w Brodnicy ogłasza nabór do drużyny łuczniczej „SAGITTA”

Zgłoszenia przyjmowane są od 1 września 2019r. w godzinach pracy Muzeum lub na adres e-mail: badko@vp.pl

Zajęcia ruszają już 14 września. W programie zaplanowano treningi łucznicze, tworzenie sprzętu oraz turniej. Zajęcia poprowadzi Bartosz Kaniewski.

 

23. Rajd Brodnicki
normal_b4d34bce1e6fb898f091c67a4756a3d9b6272403.jpg

31 sierpnia 2019r. Automobilklub Toruński już po raz 23. organizuje Rajd Brodnicki.

Na starcie usytuowanym na Dużym Rynku w Brodnicy zorganizowany będzie odcinek zręczności jazdy na długości 150m., który będzie sporą atrakcją dla miłośników czterech kółek. Pozostała część rajdu odbywać się będzie na terenie gminy Brzozie oraz Bartniczka. Odcinki specjalne zorganizowane będą na trasie: Augustowo, Janówko, Samin, Zembrze.

Baza Rajdu oraz meta zlokalizowana będzie w Ośrodku Wypoczynkowym „STEPOL” w Bachotku.

Start pierwszej załogi z Dużego Rynku przewidziany jest na godz. 10:00 z metą w bazie Rajdu o godz. 15:00.

 

Skazany na bluesa w Brodnicy
cf2a6d10caad89fdbafaf6c4aa02ef59b9233c86.jpg

31 sierpnia br. zapraszamy na Duży Rynek w Brodnicy, na koncert Macieja Lipiny – odtwórcy głównej roli w spektaklu Teatru Śląskiego w Katowicach „Skazany na bluesa”. Podczas koncertu usłyszymy znane wszystkim utwory legendarnej grupy Dżem. Koncert rozpocznie się o godzinie 17:00. Organizatorami wydarzenia są Burmistrz Brodnicy oraz Brodnicki Dom Kultury. Wstęp wolny.

 
Garmin Iron Triathlon Brodnica
fd02bdc01dbfbb2a32670fc3efd703740281d694.jpg
W dniu 25 sierpnia w Brodnicy odbędzie się Garmin Iron Triathlon. Celem zawodów jest upowszechnienie triathlonu jako wszechstronnej formy ruchu, promocja Brodnicy w kraju i na świecie i propagowanie aktywności fizycznej oraz zdrowego stylu życia wśród mieszkańców Brodnicy i okolic.
Brodnica dołączyła do cyklu Garmin Iron Triathlon. Zawody odbędą się 25 sierpnia, a zawodnicy do wyboru będą mieli jeden z trzech dystansów: 1/2 IM, 1/4 IM oraz 1/8 IM. Na każdym z dystansów będzie możliwość startu w trzyosobowej sztafecie triathlonowej. Imprezą towarzyszącą będą zawody biegowe dla dzieci Garmin Kids na jednym z trzech dystansów: 200 m, 500 m oraz 1000 m. W ramach Garmin Iron Triathlon Brodnica 2019 zostaną rozegrane Mistrzostwa Sztafet Pracowników Samorządowych na dystansie 1/8 IM.

Program imprezy Garmin Iron Triathlon Brodnica

Sobota, 24.08.2019
16:00 – 19:00 wydawanie pakietów startowych (biuro zawodów)
16:00 – 19:00 EXPO oraz inne atrakcje
18:00 odprawa on-line
18:00 spotkanie dla debiutantów (okolice biura zawodów)

Niedziela, 25.08.2019
07:00 – 08:30 wydawanie pakietów startowych (biuro zawodów) – dystans 1/2 IM
07:00 – 08:45 wydawanie pakietów startowych (biuro zawodów) – Garmin Kids
07:00 – 09:20 wydawanie pakietów startowych (biuro zawodów) – dystans 1/4 IM i 1/8 IM
07:00 – 16:30 EXPO oraz inne atrakcje
07:30 – 08:30 wprowadzanie rowerów do strefy zmian – dystans 1/2 IM
07:30 – 09:30 wprowadzanie rowerów do strefy zmian – dystans 1/4 IM i 1/8 IM
08:40 zakończenie rozgrzewki pływackiej dla dystansu 1/2 IM
08:45 odprawa techniczna dla dystansu 1/2 IM (okolice wejścia do wody)
09:00 start dystans 1/2 IM (indywidualnie i sztafety)
09:30 start kategorii wiekowej 1-3 lat – bieg na 200 m
09:35 start kategorii wiekowej 4-5 lat – bieg na 200 m
09:40 start kategorii wiekowej 6-7 lat – bieg na 200 m
09:45 start kategorii wiekowej 8-11 lat – bieg na 500 m
09:50 start kategorii wiekowej 12-15 lat – bieg na 1 km
10:00 ceremonia wręczania nagród dla dzieci (okolice mety)
10:15 oficjalne otwarcie zawodów (okolice wejścia do wody)
10:20 odprawa techniczna dla dystansu 1/4 IM i 1/8 IM (okolice wejścia do wody)
10:30 zakończenie rozgrzewki pływackiej dla dystansu 1/4 IM oraz 1/8 IM
10:50 start dystans 1/8 IM (indywidualnie i sztafety)
11:00 start dystans 1/4 IM (indywidualnie i sztafety)
14:00 – 16:30 wydawanie rowerów ze strefy zmian
15:00 – ceremonia wręczenia nagród dla dystansu 1/4 IM i 1/8 IM
16:00 – zamknięcie trasy
16:00 – 16:30 ceremonia wręczania nagród dla dystansu 1/2 IM

Program może ulec zmianie!


Trasa Garmin Iron Triathlon Brodnica

Pływanie w jeziorze Niskie Brodno na dystansie 1/2 IM – 1,9 km (2 pętle x 0,95 km), 1/4 IM – 0,95 km (1 pętla) oraz na dystansie 1/8 IM – 0,475 km (1 pętla). Spodziewana temperatura wody ok. 20-22°C. Głębokość jeziora do 18 m. Rolling start z wody. Pianki dozwolone.

Rower na dystansie 1/2 IM – 90 km (4 pętle x 22,5 km), 1/4 IM – 45 km (2 pętle x 22,5 km) oraz na dystansie 1/8 IM – 22,5 km (1 pętla). Oznaczenie trasy co 5 km. Kask obowiązkowy na całej trasie kolarskiej. Ruch drogowy na czas wyścigu będzie całkowicie zamknięty. Zawody w konwencji bez draftingu! Zawodnicy zobowiązani są do poruszania się po trasie zgodnie z zasadami ruchu drogowego.

Bieg na dystansie 1/2 IM – 21,1 km (4 pętle x 5,275), 1/4 IM – 10,55 km (2 pętle x 5,275) oraz dla dystansu 1/8 IM – 5,275 km (1 pęta). Pomiar trasy GPS.
 
 
VII Moto Camping w Cichem
68497738_2033442523422984_2907782937741099008_n.jpg
W dniach 23-25 sierpnia w na terenie ośrodka wypoczynkowego w Cichem odbędzie się VII Moto-Camping Brobikers. 24 sierpnia w godz. 12:00 – 15:30 w ramach Zlotu odbędzie się przejazd kolumny motocykli na trasie Ciche – Zbiczno – Pokrzydowo – Jajkowo – Brodnica (ul. Sikorskiego, Sądowa, Kamionka, Duży Rynek, Mostowa, Sienkiewicza, Zamkowa_ - Zbiczno – Ciche).
 
Festyn Ludowy w Świedziebni
festynplakat01_470(2).jpg
Każdego roku od 21 lat, w dzień św. Bartłomieja w Świedziebni odbywa się Festyn Ludowy. W tym roku po raz dwudziesty drugi w sobotę, 24 sierpnia na festyn zapraszają jego organizatorzy - poseł na Sejm Zbigniew Sosnowski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Brodnickiego Piotr Burkwicz i Paweł Zgórzyński.

Wesołe miasteczko, stoiska, stoły biesiadne i okazała scena, wszystko to znajdziemy w parku w Świedziebni w sobotę, 24 sierpnia. Tradycyjnie w dzień św. Bartłomieja mieszkańcy gminy Świedziebnia bawią się na Festynie Ludowym.

W programie będzie wiele atrakcji dla dorosłych i dla dzieci, w tym konkursy z nagrodami, występy, a gwiazdą wieczoru będzie w tym roku Ivan Komarenko. Nie zabraknie również zabawy z zespołem SĄGORSI. Początek festynu o godzinie 16:00.

Program Festynu Ludowego 2019 w Świedziebni:
16:00 początek festynu
16:30 - 19:00 konkursy dla dzieci i młodzieży
20:45 - występ Ivana Komarenko
po koncercie do godz. 3:00 zabawa z zespołem SĄGORSI

 

Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta Brodnicy „Brodnica Cup 2019”

b6c4677ce9272f63683b48c04d10d9568777f1de.jpg

Już po raz czwarty w Brodnicy odbywać się będzie Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta Brodnicy „Brodnica Cup 2019”. Turniej powstał z myślą o dzieciach z rocznika 2011 i młodszych. Tegoroczna edycja trwać będzie dwa dni. Rozpocznie się 24 sierpnia 2019 roku na obiektach Ośrodka Sportu i Rekreacji w Brodnicy. Na głównej płycie boiska brodnickiego stadionu zagrają 22 zespoły zaproszone przez Uczniowski Klub Sportowy GOL Brodnica. W Brodnicy będzie można zobaczyć drużyny z 7 województw oraz 1 zespół z Rosji. Po raz kolejny swoje umiejętności zaprezentują chłopcy z topowych akademii w Polsce: Pogoń Szczecin, Lechia Gdańsk, Wisła Płock. UKS GOL Brodnica w tym roku wystawia 4 ekipy, które powalczą o jak najwyższe cele.

Sobotnie rozgrywki (24.08.2019 r.) będą się toczyć w 2 grupach od godziny 10.00 do godziny 17.30. Następnie w niedzielę (25.08.2019 r.) utworzone zostaną 3 grupy finałowe (Liga Mistrzów, Liga Europy, Ekstraklasa), które wyłonią zwycięzców. Zakończenie Turnieju planowane jest na godzinę 14.30 w niedzielę. Nie zabraknie również atrakcji dla mieszkańców Brodnicy oraz rodzin młodych zawodników. Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie www.brodnicacup.pl oraz na profilu facebookowym Brodnica Cup

 

Rodzinny rajd rowerowy w Brodnicy
wycieczka01_700(2).jpg
W sobotę, 24 sierpnia w Brodnicy odbędzie się rajd rowerowy w ramach cyklu "Kujawsko-Pomorskie na rowery". To piąta edycja akcji, której organizatorem jest Urząd Marszałkowski. W ramach tegorocznych spotkań rowerowych rajdy odbyły się już we Włocławku i Żninie, a czekają jeszcze rajdy w Świeciu i Toruniu.
Brodnicki rajd rowerowy odbędzie się 24 sierpnia. Start na starej plaży nad Niskim Brodnem. Trasa rajdu będzie wiodła terenami Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Początek o godzinie 11:00.

Każdy zarejestrowany uczestnik rajdów otrzyma bezpłatny pakiet startowy, w skład którego wchodzi numer startowy, butelka wody mineralnej. Dla pierwszych 300 zarejestrowanych osób będą również pamiątkowe skarpetki, koszulki i talony na posiłek regeneracyjny. Na mecie na wszystkich rowerzystów czekać będą pamiątkowe medale akcji "Kujawsko-Pomorskie na rowery 2019", a także konkursy i zabawy z nagrodami.

Więcej informacji oraz zapisy i regulaminy rajdów na stronie: www.kujawsko-pomorskienarowery.pl/

Biuro zawodów, w którym będzie można odbierać pakiety startowe znajdować się będzie w miejscu startu rajdu i będzie czynne na dwie godziny przed startem, czyli w sobotę 24 sierpnia od godziny 9:00 do 11;00.
 
Koncert uczestników "Wakacji Muzycznych z Pasją" w Brodnicy
0baa4b36f9b41c425f70430d720926850e353bba.png

Brodnicki Dom Kultury oraz Pomorskie Towarzystwo Muzyczne 25 sierpnia, o godz. 17:00 zapraszają wszystkich melomanów do Brodnickiego Domu Kultury na koncert Wakacyjnej Orkiestry, złożonej z uczestników „Wakacji Muzycznych z Pasją w Bachotku”.

W programie przewidziano spektakl muzyczny, przygotowany przez Magdalenę Cynk. Celem warsztatów jest promocja zdolnej młodzieży, pochodzącej z województwa kujawsko-pomorskiego, na co dzień uczęszczającej do szkół muzycznych w klasie skrzypiec, altówki lub wiolonczeli; poszerzenie repertuaru wykonawczego młodych artystów; uatrakcyjnienie wakacyjnej oferty kulturalnej poprzez koncerty w Bachotku i Brodnicy; umożliwienie dzieciom i młodzieży występu przed publicznością.

Wstęp wolny!

 

Bella Skyway Festival w Toruniu
sky01_700.jpg
 Bella Skyway Festival to wzbogacenie krajobrazu kulturalnego Torunia o kolejne wydarzenie o europejskim charakterze. Niecodzienne, unikatowe, zmieniające rzeczywistość, tchnące nowe życie w stare mury miasta. Festiwal organizowany jest w Toruniu nieprzerwanie od 2009 roku, a tegorocznym tematem przewodnim jest "Różnorodność miejsca".

W dniu 20 sierpnia rozpoczął się Bella Skyway Festival. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń na kulturalnej mapie Torunia. W tym roku rozświetla ulice Starego Miasta już po raz jedenasty. Swoje prace prezentują artyści z Polski, Litwy, Finlandii, Francji, Portugalii i Singapuru. Partnerem głównym wydarzenia jest województwo kujawsko-pomorskie. Festiwal uroczyście otworzyli wicemarszałek Dariusz Kurzawa, prezydent Torunia Michał Zaleski i prezes Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych Jarosław Józefowicz.

Widzowie mają szansę doświadczyć spektaklu światła na dwudziestu instalacjach dostępnych w obrębie toruńskiego Starego Miasta. Na budynku Urzędu Marszałkowskiego można obserwować instalację audio-wizualną "Sequence" autorstwa Steve Nash’a. Wyjątkową propozycją jest projekcja "Devotion" przygotowana przez Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus. Można ją zobaczyć na Rynku Staromiejskim w specjalnie przygotowanym namiocie sferycznym, którego kopuła wynosi 280 m kw.

Ciekawym punktem na mapie festiwalu jest "Symbioza" przy ulicy Dąbrowskiego, łącząca obraz wyświetlany na budynku oraz na autobusie. Artyści chcą zaprezentować w ten sposób współistnienie człowieka z naturą. Największą instalacją tegorocznej edycji jest "Chinatown" przy ulicy Gregorkiewicza. Chińskie lampiony, kwiaty lotosu, ogród Bonsai i azjatycka strefa gastronomiczna przenoszą odwiedzających do Państwa Środka. Na budynku Collegium Maximum UMK prezentowana jest cyfrowa interpretacja Sądu Ostatecznego. Dzięki dołączonym joystickom każdy z widzów może stać się współautorem tej opartej o gry wideo instalacji.

Po raz pierwszy w historii festiwalu zaprojektowano także specjalne oświetlenie na moście drogowym im. Józefa Piłsudskiego. Polscy artyści VES Iwona Czarnata i Łukasz Błażewicz przygotowali spektakl świateł, który podkreśla architektoniczne detale konstrukcji toruńskiego mostu. Z kolei zespół Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy prezentuje na fasadzie budynku opowieść o Układzie Słonecznym. Oprócz filmowej historii na widzów czeka laserowy pokaz z elementami pirotechnicznymi.

W trakcie festiwalu można wziąć udział w wielu wydarzeniach towarzyszących. W ramach sceny muzycznej w CKK Jordanki wystąpią Waglewski Fisz Emade, Kamil Bednarek oraz Dżem. W sobotę i niedzielę (24 i 25 sierpnia) w Kinie Centrum wyświetlone zostaną dwie produkcje związane z 50. rocznicą lądowania człowieka na Księżycu 'Missions to the Moon" oraz "Back to the Moon". Po raz dziesiąty do festiwalu dołączy również Świetlna Rowerowa Masa Krytyczna.

 
Kino pod Gwiazdami
 kinoplakat01_470(2).jpg
W dniu 18 sierpnia Brodnicki Dom Kultury zaprasza do Kina pod Gwiazdami. W uroczej scenerii parku przy Brodnickim Domu Kultury, obejrzymy dwa filmy - "Green book" godzina 20:00) i "Impostor" (godzina 22:00).

GODZ. 20:00 - GREEN BOOK, to tak naprawdę film drogi o dwóch ludziach ze skrajnego spektrum społeczeństwa. Genialny, czarnoskóry pianista, Don Shirley należy do inteligencji, jego kierowca i - gdy trzeba -ochroniarz, Tony, jest prostym facetem, włoskiego pochodzenia. Ich wspólna podróż, w trasę koncertową, w latach 60. to punkt wyjścia do historii pełnej sprzeczności....

GODZ. 22:00 - IMPOSTOR jest pełnometrażowym debiutem irlandzkiego reżysera, Lee Cronina. Film zaczyna się od sceny, w której Sarah (Seána Kerslake) zostawia partnera i z synem Chrisem (świetny James Quinn Markey) przeprowadza się na irlandzką wieś. Ich nowy dom znajduje się blisko gęstego lasu, do którego syn ucieka po utarczce z mamą. Obiecuje jej, że więcej tak nie zrobi, ale ciekawość okazuje się silniejsza i Chris znika w lesie na parę godzin. Po powrocie, zachowuje się nieco inaczej, co nie daje Sarze spokoju. Wybiera się na przechadzkę po kniei, gdzie znajduje ulubioną zabawkę syna, leżącą na brzegu ogromnego zapadliska…

 

Karuzela Teatralna w Górznie

karuzelaplakat01_470.jpg

Gminny Ośrodek Kultury w Górznie zaprasza na Karuzelę Teatralną - organizowany po raz pierwszy w Górznie festiwal sztuk i widowisk teatralnych. Karuzela zacznie wirować od godz. 14:00 w sobotę, 17 sierpnia, a zatrzyma się późnym wieczorem, po spektakularnym Fire Show w wykonaniu Fundacji CircArt.

Podczas festiwalu górznieński Rynek cały zamieni się w jedną wielką przestrzeń sceniczną. Widzowie będą mogli podziwiać grupy teatralne z Warszawy, Lublina, Bydgoszczy i Torunia. Będzie można zobaczyć teatr lalki dla najmłodszych, teatr improwizacji oraz teatr ruchu. Na zakończenie dnia Górzno rozświetli wyjątkowe fire show, pełne tańca, teatru, ognia i pirotechnicznych efektów.

W programie:

15:00 Teatr ALELALE ze spektaklem dla najmłodszych
16:30 Teatr LUKLA z teatrem improwizacji
18:30 Fundacja Sztuka Ciała ze spektaklem "Rój"
21:30 Fundacja CircArt z wielkim Fire Show

Około godziny 20:00 z Hip-Chaty - czyli drewnianej sceny na Rynku - popłyną jamajskie melodie toruńskiej grupy reggae "Jemiayka". Podczas całego jednodniowego festiwalu na publiczność, która dotrze na Rynek, będą czekać atrakcje, wśród nich animacje dla dzieci oraz stoiska kół gospodyń wiejskich, gdzie będzie można spróbować lokalnych specjałów kulinarnych.

Wstęp na imprezy wolny. W razie niepogody Karuzela Teatralna odbędzie się w hali sportowej Zespołu Szkół w Górznie.

 

Koncert w Jabłonowie Pomorskim

Dza-Dza-Dziady-koncert.jpg

16 sierpnia o godzinie 20:00 na Kulturalnym Podwórku w Jabłonowie Pomorskim odbędzie si.ę koncert, a po nim kulturalne jam session z zespołem Dża Dża Dziady. Macie jakiś instrument? Zabierzcie go ze sobą i wpadnijcie w wir muzyki podczas jam session.

 

Festiwal Baniek Mydlanych w Brodnicy

b31d66c9acf5b4ff456e8eef0f5925abfac53d0a.jpg

16 sierpnia 2019 roku o godz. 13:00 na terenie brodnickiego OSiR odbędzie się BUBBLE DAY, czyli Dzień Baniek Mydlanych.

Czeka na was strefa z 600l darmowego płynu do puszczania wielkich baniek mydlanych. W programie pokazy baniek i zabawy z animatorami dla każdego oraz strefa relaksu i wypoczynku. W strefie towarzyszącej znajdzie się zamek dmuchany, kolorowa wata cukrowa oraz pyszny popcorn na maśle kokosowym.

WSTĘP WOLNY

 

Recital Joanny Aleksandrowicz w Brodnicy

koncert01_700(1).jpg

W czwartek, 15 sierpnia na Dużym Rynku w Brodnicy odbędzie się recital Joanny Aleksandrowicz "Od nocy do nocy". To zestaw kompozycji stworzonych przez m.in: Janusza Stokłosę, Henryka Kuźniaka, Janusza Korczaka, Seweryna Krajewskiego, zespół ABBA, Waldemara Kazaneckiego i Jerzego Abratowskiego.

W wykonaniu artystki usłyszymy najpiękniejsze piosenki filmowe i musicalowe. „Od nocy do nocy”, Aktorka i wokalistka młodego pokolenia występowała, m.in: na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni, Teatru Polskiego we Wrocławiu, Novej Scenie w Bydgoszczy oraz gościnnie, na scenie Teatru Roma w Warszawie. Współpracuje z topowymi reżyserami, m.in, z Wojtkiem Smarzowskim i Markiem Koterskim. Zdjęcia aktorki, pt. "Kobieta o poranku", zostały wyróżnione przez włoski portal "Vouge Italia" oraz brytyjski "Calumet Photo UK". Pierwszy koncert filmowo-musicalowy artystka zagrała we współpracy z członkami zespołu Varius Manx i od tego czasu regularnie koncertuje.

 

Weekend pełen wrażeń w Brodnicy

weekendplakat01_470.jpg

10 sierpnia o godz. 20:00 spotykamy się w CKZiU przy ul. Mazurskiej na dwóch seansach filmowych. Będą to "Artur i zemsta Maltazara" oraz "Prawdziwe życie". Podczas tego wydarzenia zbierać będziemy środki dla Adriana na kamizelkę drenażową.

O Adrianie i na co zbieramy:
Adrian potrzebuje naszej pomocy. 14 stycznia tego roku skończył 19 lat. Cierpi na zespół wad wrodzonych, potrzebuje stałej i wielospecjalistycznej rehabilitacji, sprzętu pomocniczego i materiałów medycznych. Nie jest samodzielny, oddycha za pomocą respiratora. Jest oczkiem w głowie rodziców. Mieszka w jednej z kamienic naszego miasta, na drugim piętrze. Dzięki determinacji rodziców i pomocy ludzi wrażliwych na jego los, udało się już zdobyć schodołaz, który ułatwia mu wyjście na spacery. Adrian jest podopiecznym fundacji "Zdążyć z pomocą". Z racji swojej choroby potrzebuje ciągłej pomocy, a dzisiaj szczególnie ważnym jest pozyskanie dla niego kamizelki drenażowej, niezastąpionej do rehabilitacji oddechowej. Taka kamizelka, poprzez masaż górnej części ciała, stymuluje i oczyszcza drogi oddechowe, poprawia krążenie i przepływ płynów przez tkanki miękkie. Jej cena to koszt wysokości 20 tysięcy złotych. Niestety rodziny Adriana nie stać na jej zakup. I tutaj z pomocą może przyjść każdy z nas.

11 sierpnia o godz. 18:00 spotykamy się z rowerami i w strojach retro na Masie Krytycznej, która przejedzie ulicami naszego miasta, a po odpoczynku i kawie, ok. godz. 20:00 rozpocznie się klimatyczna projekcja filmu "La La Land".

 

Amatorski Turniej Par Mieszanych w Siatkówkę o Puchar Wójta Gminy Brzozie

siatkaplakat01_470(1).jpg

Wójt gminy Brzozie i animatorzy sportu zapraszają na Amatorski Turniej Par Mieszanych w Siatkówkę o Puchar Wójta Gminy Brzozie, który odbędzie się w sobotę, 10 sierpnia o godzinie 14:00. Zapisy do dnia 6 sierpnia pod numerem telefonu 730 618 189.

 

Festiwal Rap & Reggae w Brodnicy1d6987c2a447170e8718720a76b4af037d9e6f2f(1).jpg

10 sierpnia 2019 r. na brodnickim Przedzamczu odbędzie się festiwal Rap & Reggae Night. Impreza rozpocznie się o godzinie 18.00. Podczas ósmej edycji festiwalu wystąpią Paluch, Borixon i Reggaeside. Na brodnickiej scenie będą miały okazje wystąpić także lokalne zespoły: Zeit i Ciara, Suchy, Emes& Kvmil, Elzet, Espeygrek & DJ Sparowskybeatz, Kayp & Timmy, Madson, Miły Mo & DJ Ex, Ucho & Ladzin.

Festiwal Rap & Reggae Night powstał 8 lat temu z inicjatywy brodnickiej młodzieży. Organizatorem imprezy od samego początku jest Urząd Miejski w Brodnicy i Młodzieżowa Rada Konsultacyjna Miasta Brodnicy.

Wstęp wolny.

Program:

18.00 – rozpoczęcie festiwalu

18.05 - lokalsi: Zeit i Ciara, Suchy, Emes& Kvmil, Elzet, Espeygrek & Dj Sparowskybeatz, Kayp & Timmy, Madson, Miły Mo & Dj Ex, Ucho & Ladzin

19.45 – Reggaeside

20.45 – Borixon

21.45 – Paluch

 

Lato w Górznie 2019

 kalosze01_700.jpg

LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.

W aktualnej 12. edycji programu dofinansowanie otrzymało 41 ośrodków z całej Polski – 18 organizacji pozarządowych i 23 samorządowe instytucje kultury. Instytucje, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 4 ośrodkom.

W tegorocznej edycji programu weźmie udział ponad 1200 uczestników. Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.

Prezentacja pracy uczestników warsztatów w piątek, 9 sierpnia 2019 w Górznie.

 

Koncert muzyki biesiadnej w Brodnicy
2311f22b9f717d0121ac24d9a572f6b262beca24.jpg
4 sierpnia na Dużym Rynku w Brodnicy, wystąpi Mariusz Kalaga – wokalista muzyki pop i country, uczestnik wielu festiwali i spektakli muzycznych w kraju i za granicą. Mariusz Kalaga, obdarzony wspaniałym głosem o dużej skali i ciepłej barwie, zwany jest Roy’em Orbisonem znad Wisły.

Śpiewa od dzieciństwa, powtarza, że muzyka jest dla niego wszystkim, pomaga wyrażać emocje, łączy ludzi, dotyka wszystkich aspektów jego życia. Miłośnikom muzyki znany jest z telewizyjnych programów, takich jak: "Piknik Country", "Gala Piosenki Biesiadnej" czy "Imiennik TV Dwójki" Zbigniewa Górnego.

W swoim bogatym repertuarze ma także przeboje Roy’a Orbisona, Elvisa Presley’a, Shakina Stevensa. Do dnia dzisiejszego występuje jako solista oraz z towarzyszeniem swojego zespołu "Partners". Organizatorem koncertu jest burmistrz Brodnicy oraz Brodnicki Dom Kultury. Wstęp wolny. Zapraszamy.

 
Plener Gminny w Górznie
plenerplakat01_470.jpg
Burmistrz Miasta i Gminy Górzno Tomasz Kinicki zaprasza na Plener Gminny, który odbędzie się w sobotę, 3 sierpnia przy hali sportowej w Górznie ul. Chopina 1. W programie konkursy z nagrodami, stoiska handlowe i gastronomiczne, występy artystyczne, a także gwiazda wieczoru ANDRE i zabawa taneczna do późnych godzin nocnych.
 
VI Powiatowy Festyn Ludowy w Zgniłobłotach
festynpplakat01_470.jpg
W sobotę, 3 sierpnia w Zgniłobłotach odbędzie się VI Powiatowy Festyn Ludowy. W programie festynu występy zespołów nie tylko z terenu powiatu brodnickiego, a także zabawa ludowa do późnych godzin nocnych. Start imprezy o godzinie 14:00 na placu przed świetlicą w Zgniłobłotach.
 

"Tylko nie mów nikomu"

TYLKO-NIE-MOW-NIKOMU-3.jpg

31 lipca o godzinie 19:00, DKF BRODNICA zaprasza na film braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu", który do tej pory obejrzało prawie 23 mln Polaków. Prawdopodobnie jesteś jednym z nich. Jeśli zechcesz obejrzeć film ponownie, na dużym ekranie, zapraszamy. Tylko nie milcz.

"Tylko nie mów nikomu" przedstawia historię osób w dzieciństwie molestowanych przez duchownych. Za swój film, zrealizowany przy wsparciu internautów, Marek i Tomasz Sekielscy otrzymali Nagrodę Specjalną Press Club Polska.

Czy film braci Sekielskich stanie się punktem zwrotnym dla polskich katolików? Na zło trzeba reagować. Zareaguj. Zapraszamy, wstęp wolny.

 

Międzynarodowy Spływ Kajakowy Pojezierzem Brodnickim, Drwęcą, Wisłą

splyw03_700.jpg

Od 27 lipca rozpocznie się 59. Międzynarodowy Spływ Kajakowy "Pojezierzem Brodnickim, Drwęcą, Wisłą". Na trasie spływu znalazła się również Brodnica. Przypłynięcie uczestników spływu do Brodnicy, do przystani kajakowej Zakole Drwęcy, nastąpi w poniedziałek, 29 lipca.
W dniach 27.07-07.08.2019 r. odbędzie się 59. Międzynarodowy Spływ Kajakowy Pojezierzem Brodnickim, rzekami Drwęcą – Wisłą na trasie Bachotek - Brodnica - Golub Dobrzyń - Elgiszewo - Toruń - Solec Kujawski – Chełmno.

Spodziewane przypłynięcie uczestników nastąpi 29.07.2019 r. ok. godz. 12:30 (przystań kajakowa Zakole Drwęcy). W tegorocznym spływie weźmie udział około 120 wodniaków, w tym połowa z zagranicy (Holandia, Niemcy, Belgia).

Trasa spływu:

Jeziora Wielkie Partęczyny – Łąkorz – Wielkie Partęczyny 14 km
Jezioro Wielkie Partęczyny – Jezioro Bachotek 15 km
Jezioro Bachotek – Jezioro Ciche – Jezioro Bachotek 26 km
Jezioro Bachotek – Brodnica 19 km
Brodnica – Golub-Dobrzyń 48 km
Golub-Dobrzyń – Elgiszewo 20 km
Elgiszewo – Lubicz – Toruń 38 km
Toruń – Solec Kujawski 27 km
Solec Kujawski – Chełmno 45 km

Całkowita długość trasy: 252 km
 
XXIV Regaty o Puchar Burmistrza Brodnicy
Freedom_36.jpg

Brodnickie Towarzystwo Żeglarskie "Pojezierze" i Urząd Miejski w Brodnicy serdecznie zapraszają sympatyków żeglarstwa sportowego na XXIV Regaty o Puchar Burmistrza Brodnicy. 27-28 lipca 2019r. zawodnicy szkółki żeglarskiej działającej przy BTŻ będą ścigać się na wodach Niskiego Brodna. Regaty zostaną rozegrane w klasie OPTIMIST grupa B oraz ISA 407,Laser 4,7. Uroczyste otwarcie regat nastąpi w sobotę o godzinie 10:30.

Program regat:

Piątek

17.00-20.00 Zgłoszenia

Sobota

8.00-10.00 Zgłoszenia

10.30 Uroczyste Otwarcie Regat

11.00-18.00 Gotowość startowa

18.00-21.00 Imprezy towarzyszące

Niedziela

9.00-14.00 Gotowość startowa

15.00 Uroczyste zakończenie regat

 
Możesz zadbać o zdrowie na Jarmarku Ekologicznym w Brodnicy
badanie01_700.jpg
 
Szczegółowa oferta Miasteczka Zdrowia:

TELEMEDYCYNA POLSKA S. A. - UL. MODELARSKA 12, 40-142 KATOWICE

Wykonanie badania EKG wraz z opisem i interpretacją lekarza, badanie oceny ukrwienia kończyn dolnych (ABI/kostka-ramię), badanie poziomu cholesterolu i glukozy, pomiar ciśnienia krwi, możliwość konsultacji u dietetyka, obliczenie wskaźnika BMI, określenie czynników ryzyka zawału mięśnia sercowego.

ZESPÓŁ OPIEKI ZDROWOTNEJ - UL. WIEJSKA 9, BRODNICA

Badania ciśnienia tętniczego krwi, kontroli poziomu cukru we krwi, oceny BMI (kontrola wagi i wzrostu), porad diabetologicznych i innych promocji zdrowia.

APARATY SŁUCHOWE - PUH REJOWSKI - UL. KAMIONKA 14, BRODNICA

Bezpłatne testy słuchu, bezpłatne przeglądy aparatów słuchowych, wszelkie konsultacje i porady w zakresie ochrony słuchu, rehabilitacji narządu słuchu, pielęgnacji aparatów słuchowych.

DOKTOR MARCHEWKA - UL. SIENKIEWICZA 6, BRODNICA

Przeprowadzenie bezpłatnych przesiewowych badań wzroku młodzieży i dorosłych od 16 r. ż.: badanie ostrości widzenia za pomocą autorefraktometru, bezpłatne konsultacje ze specjalistą ds. diagnozy i korekcji wad widzenia, porady w zakresie poprawności obecnie noszonej korekcji okularowej, darmowy, podstawowy serwis noszonych obecnie okularów – m. in. regulacja zauszników, wymiana nosków, śrubki, mycie w myjce ultradźwiękowej.

WALDEMAR SIEDLACZEK SALON OPTYCZNY, PRYWATNY GABINET LEKARSKI - UL. KOŚCIELNA 7/1, BRODNICA

Promocja salonu optycznego i prywatnego gabinetu lekarskiego – Partnera Brodnickiej Karty Seniora

VITALABO SP. Z O. O. LABORATORIA MEDYCZNE - BRODNICA

Pomiar glukozy, pakiety badań promocyjnych, zachęcanie do monitorowania swojego stanu zdrowia i wykonywania badań.

KLINIKA STOMATOLOGICZNA PERFEKT SMILE - UL. SUDECKA 4/29, BRODNICA

Badanie jamy ustnej, badanie kamienia nazębnego, promocja usług.

CENTRUM EDUKACJI DOROSŁYCH TERESA SYNIK, IRENA GRZESZKIEWICZ - UL. LIDZBARSKA 14, BRODNICA

Promocja szkoły, masaże relaksacyjne, usługi kosmetyczne w zakresie manicure.

DOMINIKA BROZOWSKA FONETICON PROTETYKA SŁUCHU UL. PRZEDZAMCZE 2, BRODNICA

Bezpłatne badania słuchu.

AUDIOFON - UL. WYSPIAŃSKIEGO 2A, BRODNICA

Bezpłatne badania słuchu.

OSTEOMEDIK BARTOSZ ZERKOWSKI - PIASTÓW

Badania densytometryczne – bezbolesne badanie z odcinka lędźwiowego kręgosłupa lub szyjki kości udowej – BADANIA W OSTEOBUSIE PRZY PAŁACU ANNY WAZÓWNY.

OSTEOMEDIK BARTOSZ ZERKOWSKI - PIASTÓW

Badania spirometryczne – badanie polegające na pomiarze pojemności płuc oraz przepływu powietrza przez drogi oddechowe) BADANIA W POMIESZCZENIU DZIAŁU PORADNICTWA RODZINNEGO MOPS UL. ŚW. JAKUBA 22).

FITNESS CLUB SEVEN, UL. ŻEROMSKIEGO 2, BRODNICA

Promocja aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia, konkurs z nagrodami.

PROMOCJA PROGRAMÓW ZDROWOTNYCH:

1. "Program Wykrywania Zakażeń WZW B i C w Województwie Kujawsko-Pomorskim"

2. "Program profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród osób dorosłych w oparciu o szczepienia przeciwko pneumokokom w województwie kujawsko-pomorskim"

3. "Program zapobiegania upadkom dla seniorów w województwie kujawsko-pomorskim”
 
XIV Międzynarodowy Jarmark Ekologiczny w Brodnicy
8376f34dbdf6efacc041569d4dcc3140149cad4a.jpg
 
W niedzielę 21 lipca odbędzie się XIV Międzynarodowy Jarmark Ekologiczny. Na tych, którzy zechcą spędzić niedzielę miło i rodzinnie, na Przedzamczu w Brodnicy czekać będzie moc atrakcji. Stanie tam kilkadziesiąt stoisk z żywnością ekologiczną, wyrobami artystycznymi i roślinami ozdobnymi.
Przez cały czas trwania jarmarku promowne będą produkty mleczne na towarzyszącym imprezie Pikniku Mlecznym organizowanym przez Kujawsko-Pomorską Izbę Rolniczą z Przysieka. Nie zabraknie również potraw regionalnych, które przygotują do degustacji panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Bartniczki, Jajkowa, Najmowa i Nieżywięcia. Początek imprezy zaplanowano na godz. 13:00.

Będą konkursy o tematyce dotyczącej zdrowia, produktów mlecznych, bezpieczeństwa i ekologii. Na zwycięzców konkursów czekają nagrody. Na scenie od godziny 13:00 będą odbywać się koncerty, w parku Anny Wazówny będzie działało miasteczko medyczne, a na parchamie przy zamku rowerowe miasteczko dla najmłodszych. Dzieci będą mogły skorzystać za darmo z wesołego miasteczka i Aktywnej Strefy Kangura.

Nie zabraknie też pokazów rycerskich, spotkań z historią i archeologią, pokazów akrobacji rowerowej oraz ratownictwa medycznego, prezentacji sprzętu policyjnego i strażackiego. Od godz. 13:00 do końca imprezy będzie można skosztować potraw na bazie mleka, którymi częstować będą organizatorzy Pikniku Mlecznego. Natomiast o godz. 14:00 i 17:00 odbędzie się degustacja potraw lokalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z gmin powiatu brodnickiego. Na zamku w Oberży od 13:00 do 19:00 będzie odbywał się pokaz domowych sposobów wędzenia jesiotra i innych ryb z naszych jezior.

Przez cały czas trwania imprezy w Miasteczku Zdrowia będzie można wykonać sobie wiele darmowych badań i skorzystać z porad fachowców. Na scenie wystąpią między innymi zespół cygański "Hitano", kilkudziesięcioosobowa orkiestra dęta z Mykanowa wraz z zespołem tanecznym i zespól "Babylon".

Organizatorem imprezy jest Urząd Miejski w Brodnicy. Współorganizatorami imprezy są: Muzeum w Brodnicy, zaś partnerami: PGK, Stowarzyszenie Ekołan, Stowarzyszenie Integracja i Współpraca. MPWiK, PEC, BDK, MiPBP, firmy: AGNO i SANTANDER CONSUMER BANK.

Patronat nad imprezą objął marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki i przewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Ryszard Bober.

Ramowy program imprezy:

Scena:

13:00 – oficjalne otwarcie imprezy

13:05 – występ zespołu cygańskiego HITANO

13:35 - pokaz walk rycerskich

14:00 – pokaz akrobacji rowerowej

14:20 – konkurs w ramach Pikniku Mlecznego

14:30 – koncert w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Mykanowa

15:15 – konkurs w ramach Pikniku Mlecznego, rozstrzygnięcie konkursów gastronomicznych

15:35 – występ zespołu cygańskiego HITANO

16:10 – konkurs org. przez Stowarzyszenie Współpraca i Integracja

16:20 – koncert w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Mykanowa

17:15 konkurs wiedzy o zdrowiu

17:25 – pokaz walk rycerskich

17:35 – pokaz akrobacji rowerowej

18:00 – koncert zespołu Babylon

Poza sceną:

ul. Zamkowa:

- jarmark produktów ekologicznych

- stoiska z wyrobami artystycznymi

- stragany ogrodnicze

park Anny Wazówny:

- miasteczko zdrowia

- prezentacje Brodnickiego Parku Krajobrazowego i Nadleśnictwa Brodnica

- spotkania z historią i archeologią

- animacje prowadzone przez BDK

parking przy Pałacu Anny Wazówny:

- darmowe miasteczko zabaw

plac przy Pałacu Anny Wazówny

- degustacja potraw lokalnych (godz. 14:00 i 17:00)

- degustacja potraw mlecznych w ramach Pikniku Mlecznego (od godz. 13:00)

- Aktywna Strefa Kangura

- kiermasz książek

Zamek:

- pokaz domowego wędzenia jesiotra – Oberża na Zamku

- giełda kolekcjonerska

- spotkania z historią i archeologią

- osada rycerska – plac przy scenie po prawej stronie

- pokaz sprzętu policyjnego i strażackiego – parking przy policji
 
Śladem powieści Katarzyny Puzyńskiej
bfc7408bd6ffe1b7fff0137f2e0e6aae_big.jpg
W dniach 19 - 21 lipca odbędzie się III Ogólnopolski Zlot Fanów Sagi o Lipowie. Jak pisze sama Katarzyna Puzyńska "Lipowo, miejsce akcji sagi, jest fikcyjną wsią, położoną kilkanaście kilometrów od Brodnicy, w województwie kujawsko-pomorskim. Tworząc książkowe Lipowo, inspirowałam się istniejącą naprawdę miejscowością".
W lipcu na Pojezierzu Brodnickim odbędzie się już trzeci ogólnopolski zlot fanów twórczości Katarzyny Puzyńskiej. Zlot rozpocznie się w piątek, 19 lipca ogniskiem w ośrodku PTTK Bachotek, który zagorzałym czytelnikom sagi znany jest jako Słoneczna Dolina. W sobotę, 20 lipca od godziny 8:30 do 22:30 zaplanowano wiele atrakcji, a wśród nich nabór kandydatów na lipowskich śledczych, wycieczkę śladem powieści Katarzyny Puzyńskiej, grę miejską "Krwawa układanka", animacje dla dzieci, warsztaty dla śledczych, dzień zakończy ognisko i piknik w Porzydowie. Zlot zakończy się w niedzielę, 21 lipca o godzinie 12:50, poprzedzony turniejem wiedzy "Egzamin na speca od Lipowa".

A tak o wydarzeniu czytamy na Facebooku:

ZLOT W LIPOWIE 2019
Fani Sagi o Lipowie Katarzyny Puzyńskiej! Od 19 do 21 lipca zjeżdżamy się do rodzinnego miasta Podgórskiego i Kopp na nasze prywatne śledztwo inspirowane 5. i 6 częścią serii!

ZAPISY: https://zlotwlipowie.evenea.pl/

➡ Czy w Lipowie żyją jeszcze jacykolwiek mieszkańcy?
➡ Jak wygląda wampirzy pochówek pod murami cmentarza?
➡ Gdzie tak naprawdę zginęła Marylin?

To tylko kilka z pytań, które stawia przed Wami śledztwo! Chcesz wziąć w nim udział? Zapraszamy na III Ogólnopolski Zlot Fanów Sagi o Lipowie – Śladem Powieści Katarzyny Puzyńskiej!

ELEMENTY ŚLEDZTWA
ponad 2 dni stałego dostępu do głównego świadka – Katarzyny Puzyńskiej (Katarzyna Puzyńska),
śledztwo w terenie z licznymi zadaniami,
wizja lokalna na terenie Lipowa,
szkolenia z profesjonalistami z dziedziny kryminalistyki,
spotkania grupy śledczej przy ognisku (w zeszłym roku ponad 300 osób)
egzamin dla chętnych z 5. i 6. części sagi z atrakcyjnymi nagrodami!

KIEDY
19-21 lipca 2019r.

GDZIE
No jak to?! Jesteś fanem Katarzyna Puzyńska i nie wiesz gdzie tak naprawdę mieszkają Kopp i Podgórski? Pokrzydowo, Zbiczno i Brodnica w województwie kujawsko-pomorskim. Przyłóżcie się.

REJESTRACJA
Jeżeli chcesz dołączyć do grupy śledczej musisz się zarejestrować. Zrobisz to za pomocą naszego tajnego formularza dostępnego tutaj: https://zlotwlipowie.evenea.pl/

OPŁATY
Każdy śledczy musi być odpowiednio wyposażony! Zadbamy, by twój zestaw startowy był użyteczny, ale i wyjątkowy! Wpłać 20 zł przy rejestracji, a będziesz przygotowany by rozpocząć śledztwo na Zlocie w Lipowie 2019!

NOCLEGI
Ponad 300 śledczych? Nawet znany zamtuz Gwiazdozbiór nie pomieściłby tylu klientów na raz! Wybaczcie, ale noclegów musicie poszukać sami – to też umiejętność dobrego śledczego! Wykażcie się sprytem i organizacją i zarezerwujcie najlepszy nocleg dla siebie! To wasze pierwsze zadanie!
(TIP dla początkujących: wkrótce udostępnimy podstawową bazę noclegów w pobliżu)

Gotowi na nowe emocje?
Zapraszamy do Lipowa!

Obiecujemy, że nawet jeżeli braliście udział w poprzednich edycjach zlotu – nie będziecie zawiedzeni! Mnóstwo nowych atrakcji, mnóstwo nowych możliwości i jeszcze większy wkład w Zlot niż do tej pory!
 
 
Festyn w Sumowie - gmina Zbiczno
 
2019-07-10_125453.jpg
W sobotę, 20 lipca na placu przy kościele w Sumowie odbędzie się Piknik Rodzinny "Baw się razem z nami". W programie konkurs dla kół gospodyń wiejskich, przejazdy bryczką, gry, konkursy, zabawy i ognisko z biesiadowaniem.

Stowarzyszenie Rozwoju Regionu "Bądźmy Razem" oraz wójt gminy Zbiczno zapraszają na sobotni Piknik Rodzinny, start godz. 16:00.

Będzie konkurs "Kosz piknikowy", animacje i zabawy dla dzieci, dmuchańce, pyszności przygotowane przez koła gospodyń wiejskich, ogródek piwny i loteria fantowa. Od 19:00 zabawa przy muzyce.

W loterii każdy los pełny. Na zakończenie imprezy rozlosowane zostaną nagrody główne, m.in.:
- zaproszenie na plenerową sesję zdjęciową od FotoMar Studio,
- voucher do Novamed Salon Optyczny,
- zaproszenie do Restauracji "Zamkowa",
- pobyt w SPA w Dworku Polskim dla 2 osób,
- voucher na pływanie kajakiem po jez. Sosno od agroturystyki "Sosnowy Zakątek".

 
 
Dni Drwęcy w Kurzętniku
dniplakat01_470.jpg
Stowarzyszenie Miast Gmin i Powiatów Dorzecza Drwęcy zaprasza mieszkańców regionu na XXXV Dni Drwęcy, które odbędą się w dniach 19-20 lipca. W tym roku gospodarzem obchodów jest Kurzętnik, którego samorząd i społeczność równolegle będą świętować Dni Gminy.

W piątek, 19 lipca, o godz. 17:00 organizatorzy zapraszają do Gminnego Centrum Kultury na konferencję pt. "Rybactwo-Wędkarstwo i Rekreacja", a następnie, o godz. 19:00 na degustację ryb. W sobotę, 20 lipca, jeszcze przed oficjalnym otwarciem obchodów, z kurzętnickiego rynku wystartuje "Kogucia Dycha" (11:00), czyli bieg na 10 km na trasie Kurzętnik-Nielbark, do którego zgłosili się zawodnicy z całej Polski. Dla dzieci organizatorzy przygotowali Bieg Przedszkolaka na 400 metrów (10:30), a dla miłośników rekreacji - Bieg Małego Koguta oraz marsz nordic-walking na 3,5 km (11:00). Biuro zawodów będzie działać od godz. 8:00 w Gminnym Centrum Kultury w Kurzętniku.

Amatorzy porannego wstawania, by spędzić czas nad wodą z wędką i spławikiem, będą mieli okazję powalczyć o trofea w zawodach wędkarskich, które rozpoczną się o godzinie 6:00 na wyrobisku w Nielbarku.

Główna część obchodów rozpocznie się o godzinie 16:00 na Górze Zamkowej. Wystąpi orkiestra dęta, lokalne zespoły artystyczne, nastąpi oficjalne otwarcie Dni Drwęcy i Dni Gminy Kurzętnik (16:15). Odbędą się koncerty zespołów "Bluszcz" (17:30), "Mitra" (18:30) i "Defis" (19:45). Kwadrans po godz. 21 na scenę wejdzie gwiazda wieczoru - zespół "Blue Cafe". Zaplanowano też pokaz laserowy i zabawę pod chmurką do północy.

Jeszcze w niedzielę, 21 lipca, w ramach Dni Gminy Kurzętnik w amfiteatrze na Górze Zamkowej odbędzie się Przegląd Pieśni Religijnej.

 

Dni Brzozy w Brzoziu

brzozaplakat01_470.jpg

W dniach 13 - 14 lipca w Zespole Wodno-Parkowym w Brzoziu i na Orliku odbędą się Dni Brzozy. W programie występy artystyczne dzieci i młodzieży, koncert zespołu Wszyscy Razem z Brzozia i laureatek Gali Talentów 2019, turniej szachowy i piłkarski, koncert zespołu Luminacja i zabawa taneczna do godzin nocnych.

 

Turniej na zamku w Golubiu-Dobrzyniu

 

zamek01_700.jpg
Golubski turniej to widowiskowa i dynamiczna rywalizacja około stu konnych i pieszych. Jednocześnie jest to atrakcyjne barwne wydarzenie dla tysięcy gości – głównie rodzin z dziećmi, ale także jest to żywa lekcja historii i patriotyzmu. To barwne, znane w Polsce i za granicą, wydarzenie przyciąga do Golubia-Dobrzynia rekonstruktorów różnych okresów historycznych. 
Wczesnośredniowieczni wojowie słowiańscy prezentują swoją sprawność w walkach na miecze i tarcze, ciężkozbrojni, średniowieczni rycerze, stają w szrankach i w efektownych pojedynkach kruszą kopie, zaś Chorągiew Husarska Województwa Kujawsko-Pomorskiego z siedzibą na Zamku Golubskim, ukazuje skuteczność i piękno siedemnastowiecznej, najgroźniejszej jazdy świata.

Z kolei w zmaganiach podczas "Golubskich gonitw do pierścienia", rycerze "na lekko" - bez zbroi, w sposób wielce dynamiczny wykonują cztery próby zręcznościowe, w których wykazują kaskaderską sprawność i kunszt jazdy konnej. Zmaganiom turniejowym towarzyszyć będą m.in. recitale Nadwornego Lutnisty Królewny Anny Wazówny w salach zamkowych, występy zespołu muzyki dawnej Capella Antiqua Castelli Golubensis, inscenizacje, zabawy dla dzieci, obozowiska rycerskie, jarmark.

W turnieju wezmą udział reprezentacje Włoch, Niemiec, Szwecji, Francji, Kanady i Polski.

Program turnieju:

Sobota, 6 lipca
Godz. 11:00 - otwarcie turnieju
Godz. 12:00 - eliminacje konnego turnieju zręcznościowego cz. I
Godz. 12:00 - eliminacje turnieju kuszniczego i łuczniczego
Godz. 14:30 - turniej młodych rycerzy
Godz. 15:45 - eliminacje konnego turnieju zręcznościowego cz. II
Godz. 16:30 - pokaz kaskaderski
Godz. 17:15 - pokazy rycerzy pieszych
Godz. 17:30 - międzynarodowy turniej konny rycerzy ciężkozbrojnych – kruszenie kopii (Joust)
Godz. 22:00 - Pokaz kaskaderski „Koń i ogień – dwa żywioły”

Niedziela, 7 lipca
Godz. 11:00 - otwarcie drugiego dnia turnieju
Godz. 11:30 - finały indywidualnego konnego turnieju zręcznościowego
Godz. 11:30 - finały turnieju kuszniczego i łuczniczego
Godz. 13:00 - pokaz Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Godz. 13:30 - międzynarodowy turniej konny rycerzy ciężkozbrojnych – kruszenie kopii (Joust)
Godz. 14:30 - pokaz grupy kaskaderskiej
Godz. 15:15 - turniej młodych rycerzy
Godz. 15:30 - pokaz łucznictwa konnego – grupa kaskaderska
Godz. 16:00 - pokaz rycerzy pieszych
Godz. 16:30 - międzynarodowy drużynowy turniej konny
Godz. 17:30 - ogłoszenie wyników, wręczenie nagród, zakończenie

Uwaga! Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie turnieju. Podano orientacyjne godziny poszczególnych punktów programu.

Bilety wstępu do nabycia przy wejściu na turniej - 15 zł bilet normalny, 7 zł bilet ulgowy dla dzieci szkół podstawowych, parkingi - 15 zł.

UWAGA! W ZWIĄZKU Z TURNIEJEM NASTĄPI ZAMKNIĘCIE DLA RUCHU UL. PTTK NA ODCINKU OD SKRZYŻOWANIA Z UL. DWORCOWĄ I SŁUCHAJSKĄ DO SKRZYŻOWANIA Z UL. BRODNICKĄ, OD GODZ. 7:00, 6 LIPCA DO GODZ. 20:00, 7 LIPCA. ULICA PTTK I PRZYLEGŁE TERENY BĘDĄ PARKINGIEM DLA PUBLICZNOŚCI TURNIEJU.
 
Dni Unikalnego, Ukraińskiego Rzemiosła w Brodnicy
c36f8ca2be3cfda68080f86e4e73b36207e4f1fe.jpg
 
W dniach 4-7 lipca na zamku w Brodnicy odbędą się Dni Unikalnego, Starego Rzemiosła Ukraińskiego. W tych dniach brodnicki zamek odwiedzą kowale i twórcy ceramiki, którzy swoje rękodzieła wykonują w tradycyjny sposób tak jak ich przodkowie. Wśród gości znajdą się także malarze i muzycy.
 
Zapraszamy w dniach:

4-5 lipca w godz. 13:00 – 21:00

6 lipca w godz. 13:00 – 00:00

7 lipca w godz. 11:00 – 16:00

 

Mistrz Polski szykuje rodzinny maraton rowerowy w Brodnicy

6781c7d566585a5f70ca3694b02da64cc831af05.png

Wybitny kolarz i zwycięzca Tour de Pologne Cezary Zamana wraz z Burmistrzem Brodnicy zapraszają w niedzielę 30 czerwca wszystkich miłośników rowerów na zawody Cisowianka Mazovia MTB Marathon. Czekają 4 różne trasy, wiele nagród i prestiżowy tytuł Najlepszego Zawodnika Brodnicy.

Organizator przygotował konkurencje zarówno dla dorosłych, młodzieży i dzieci.

PROGRAM BRODNICA CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON

Miasteczko rowerowe: przy plaży nad jeziorem Niskie Brodno (przy ul. Wczasowej)

Sobota 29 czerwca

• 15.00-17.00 - zapisy w Biurze Zawodów

Niedziela 30 czerwca

• 8.00-10.00 - zapisy w Biurze Zawodów dla dystansu Hobby

• 9.30-11.00 - zapisy w Biurze Zawodów dla dystansu Fit

• 10:00-11.30 - zapisy w Biurze zawodów dla dystansów ½Pro i Pro

• 10.15 - ustawianie zawodników w sektorach startowych na dystansie Hobby i ich opiekunów

• 10.30 - start dystansu Hobby

• 11.00 - odbiór nagród z konkursów organizowanych na Facebooku cyklu

• 11.15 - ustawianie zawodników w sektorach startowych z dystansu Fit

• 11.40 - start dystansu Fit

• 11.50 - ustawianie zawodników w sektorach startowych z dystansów ½Pro i Pro

• 12.00 - start dystansów ½Pro i Pro

• 12.10 - dekoracja dystansu Hobby i klasyfikacji mieszkańców (konkurs dla uczestników z dystansu Hobby)

• 13.15 - dekoracja dystansu Fit i klasyfikacji mieszkańców

• 14.15 - dekoracja dystansu ½Pro i klasyfikacji mieszkańców

• 15.15 - dekoracja dystansu Pro i klasyfikacji mieszkańców (konkurs dla uczestników dystansów Fit, ½Pro, Pro)

• 16.00 - zakończenie

Doraźna pomoc serwisu rowerowego w godz. 8.00-11:30.

Program zawodów MiniMini + Mazovia

• 10.00-12.00 - zapisy w biurze zawodów

• 12.05 - odprawa techniczna

• 12.10 - start zawodów według kategorii

• 13.00 - wręczanie upominków dzieciom na podium

• 12.30-13.30 - odbiór dyplomów pamiątkowych w biurze zawodów

Współorganizatorem Cisowianka Mazovia MTB Marathon w Brodnicy jest Urząd Miasta Brodnica. Burmistrz Miasta Brodnica objął honorowy patronat nad tym wydarzeniem. Partnerem imprezy jest Nadleśnictwo Brodnica oraz Kolarski Klub Sportowy Masters Brodnica.

 

XX Ogólnopolskie Spotkania Cyrkowe Brodnica 20197c9490ca90d51bfd4a5bd90ae6872801dcf569c6.jpg

W dniach od 21 do 23 czerwca Brodnica gościć będzie cyrkowców z całej Polski na jubileuszowych XX Ogólnopolskich Spotkaniach Cyrkowych Brodnica 2019. Organizatorzy przygotowali m.in. spektakle cyrkowe, warsztaty, paradę cyrkową ulicami miasta, oraz pokaz ogniowy.

Program:

21.06.2019r. (piątek)

16:00 Konferencja Inaugurująca XX Ogólnopolskie Spotkania Cyrkowe - sala widowiskowa BDK

17:30 przemarsz uczestników Spotkań z towarzyszeniem Miejskiej Orkiestry Dętej - ul. Przykop - Mały Rynek - Hallera - Duży Rynek

19:00 - Spektakl "Cyrk w opałach" w wykonaniu "Mosaic" z Gdyni

22.06.2019r. (sobota)

10:00 - 13:00 pokazy grup cyrkowych

14:30 - 17:30 warsztaty cyrkowe - hala OSiR

18:00 GALA CYRKOWA - BDK

20:00 Ognisko Przystań Kajakowa - Zakole w Brodnicy

- animacje, zabawy, konkursy cyrkowe

22:00 pokaz ogniowy - Przystań Kajakowa - Zakole

23.06.2019r. (niedziela)

10:00 - 12:00 Warsztaty Cyrkowe

13:00 pokaz grupy "Arlekin" z Kijowa, pokazy grup cyrkowych

15:00 zakończenie XX Ogólnopolskich Spotkań Cyrkowych

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Kulturalnych KŁADKA” . Zadanie dofinansowane ze środków Gminy Miasta Brodnicy oraz budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, partner BDK.

 

Święto Miodu w Bartniczce

1238_img1_plakat_miod.jpg

W dniach 15/16 czerwca odbędzie się organizowane po raz jedenasty Święto Miodu w Bartniczce. Festyn odbędzie się na boisku gminnym w Bartniczce, a na mieszkańców i przybyłych gości czekać będzie wiele atrakcji.


Corocznie przygotowywana jest prezentacja zagród sołeckich, których intencją jest przybliżenie przybyłym gościom tradycji regionu i polskiej wsi. Firmy z różnych stron Polski proponują wyroby na bazie miodu, a koła gospodyń wiejskich zachęcają do degustacji upieczonych własnoręcznie ciast i miejscowych potraw. Do tego wiele atrakcji dla dzieci, stoiska gastronomiczne i handlowe, konkursy, quizy i występy. W tym roku wystąpi grupa wokalna "Radoszczanie" i grupa "Blask", odbędzie się koncert zespołów LAMARO, BLU REY I TOLEDO.

Program Święta Miodu

15 czerwca sobota (12:00 - 24:00)

godz. 12:30 IV Turniej Szachowy o Puchar Gminy Bartniczka
godz. 14:00 śmieszne konkursy dla motocyklistów
godz. 16:00 wręczenie Złotych Żądeł dla motocyklistów oraz pucharów IV Turnieju Szachowego
godz. 17:00 konkursy z nagrodami dla publiczności
godz. 18:00 koncert zespołu LAMARO
Po koncercie organizatorzy zapraszają na zabawę taneczną z zespołem AMATEO.

16 czerwca niedziela (12:00 - 21:00)

godz. 12:15 konkursy z nagrodami dla publiczności
godz. 13:30 wystawa motocykli i warsztaty dla dzieci część I
godz. 14:00 występ grupy wokalnej "Blask"
godz. 15:00 koncert grupy wokalnej "Radoszczanie", warsztaty dla dzieci część II
godz. 15:30 parada motocykli
godz. 16:00 część oficjalna
godz. 18:00 koncert zespołu BLU REY
godz. 20:00 koncert zespołu TOLEDO

 

Dni Brodnicy 2019

DSC5928.JPG

W dniach 11 - 16 czerwca odbędą się kolejne Dni Brodnicy. Z tej okazji przygotowano wiele imprez plenerowych, które z pewnością ucieszą mieszkańców. Na szczęście w tym roku postanowiono zrekompensować zeszłoroczne, jednodniowe uroczystości i przewidziano sześć dni świętowania.

Program:

11.06.2019 r.
18:00 - Galeria Brama Muzeum w Brodnicy
Otwarcie wystawy "Laikonyk”"Jana Kantego Pawluśkiewicza

19:00 - Pałac Anny Wazówny
Spotkanie autorskie z Janem Kantym Pawluśkiewiczem, jednym z najbardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej i rozrywkowej w Polsce, autorem muzyki wielu znanych piosenek z repertuaru Marka Grechuty, Andrzeja Zauchy czy Grzegorza Turnaua.

12.06.2019 r.
17:30 - Sala Wielka Pałacu Anny Wazówny
Spotkanie autorskie z Vincentem V. Severskim autorem bestsellerowej serii sensacyjno-szpiegowskiej "Nielegalni", "Niewierni", "Nieśmiertelni" i "Niepokorni".

13.06.2019 r.
scena Przedzamcze
Święto patrona miasta św. Antoniego – uroczystości religijne.

14.06.2019 r.
11:50 – kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej w Brodnicy
Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Lasów Państwowych
12:00 – boisko przy Szkole Podstawowej nr 4 w Brodnicy
Prezentacja Nadleśnictwa Brodnica oraz pokaz pracy pilarką w wykonaniu pracowników Zakładu Usług Leśnych
org. Nadleśnictwo Brodnica

14.06.2019 r.
18:30 - Pałac Anny Wazówny
IV Międzynarodowe Wiosenne Spotkania Bardów "Herbata u Bułata".
Wystąpią: Ludmiła Tatarova, Siergiej Dżigurda – Rosja, Natalia Soboleva – Ukraina, Karen Mamikonyam – Armenia, Steve Kindler – USA, Andre Raniszewski – Francja, Dominika Świątek – Polska, Antoni Muracki – Polska, Jacek Beszczyński z zespołem "Nadziei Maleńka Orkiestra" - Polska, Maryna Marciniak, Małgorzata Wierzbowska, Andrzej Telej - zespół z Brodnicy

15.06.2019 r.
16:00-23:00 scena Przedzamcze
Koncert gwiazd: Teresa Werner, Kasia Popowska, Piotr Kupicha i zespół Feel

16.06.2019 r.
18:00 - Duży Rynek
Marcin Daniec i koncert zespołu "Do Dna"

 

IV Międzynarodowe Wiosenne Spotkania Bardów „Herbata u Bułata” w Brodnicy

60524078_2440229172674864_4740661777497325568_n.jpg

W dniu 14 czerwca o godzinie 18:30 w Pałacu Anny Wazówny w Brodnicy kolejne, czwarte z kolei Wiosenne Spotkanie Bardów "Herbata u Bułata".

Wystąpią: Ludmiła Tatarova, Siergiej Dżigurda – Rosja, Natalia Soboleva – Ukraina, Karen Mamikonyam – Armenia, Steve Kindler – USA, Andre Raniszewski – Francja, Dominika Świątek – Polska, Antoni Muracki – Polska, Jacek Beszczyński z zespołem „Nadziei Maleńka Orkiestra” - Polska, Maryna Marciniak, Małgorzata Wierzbowska, Andrzej Telej - zespół z Brodnicy.

 

Spotkanie z Vincentem V. Severskim w Brodnicy

60700541_2440224609341987_47796294445432832_n.jpg

W Pałacu Anny Wazówny w Brodnicy odbędzie się spotkanie autorskie z Vincentem V. Severskim autorem bestsellerowej serii sensacyjno-szpiegowskiej „Nielegalni”, „Niewierni”, „Nieśmiertelni” i „Niepokorni”.


Vincent V. Severski to pseudonim emerytowanego pułkownika polskiego wywiadu. Przez wiele lat pracował poza granicami kraju pod przybraną tożsamością. Zajmował jedno z najwyższych stanowisk kierowniczych w Agencji Wywiadu. Odszedł ze służby w 2007 roku. Wielokrotnie odznaczany i wyróżniany przez najwyższe władze RP, uhonorowany Legią Zasługi przez prezydenta Baracka Obamę.


Spotkanie odbędzie się 12 czerwca (środa), o godz. 17.30 w Pałacu Anny Wazówny.
Wstęp wolny!

 

Spotkanie z Janem Kantym Pawluśkiewiczem w Brodnicy

 60792669_2440211232676658_2056472913040637952_n.jpg

We wtorek, 11 czerwca w Galerii Brama w Brodnicy odbędzie się otwarcie wystawy „Laikonyk” oraz spotkanie autorskie Janem Kantym Pawluśkiewiczem, jednym z najbardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej i rozrywkowej w Polsce, autorem muzyki wielu znanych piosenek z repertuaru Marka Grechuty, Andrzeja Zauchy czy Grzegorza Turnaua.

18.00 - Galeria Brama Muzeum w Brodnicy
Otwarcie wystawy „Laikonyk” Jana Kantego Pawluśkiewicza

19.00 - Pałac Anny Wazówny
Spotkanie autorskie z Janem Kantym Pawluśkiewiczem

 

Świętujemy 20-lecie województwa w Brodnicy i nie tylko

astroplakat01_470.jpg

Na brodnickim Przedzamczu obchodzić będziemy Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Okazja jest wyjątkowa, w tym roku mija bowiem dokładnie 20 lat od utworzenia województwa kujawsko-pomorskiego. W ramach święta odbędzie się jeden z największych festynów astronomicznych w Polsce (AstroFestiwal), pokazy astronomiczne, prelekcje popularno-naukowe, obserwacje nieba, konkursy i koncerty. Gwiazdą wieczoru będzie Andrzej Piaseczny.

Świętowanie 20-lecia województwa kujawsko-pomorskiego rozpocznie się w sobotę, 1 czerwca we Włocławku, a Brodnica świętować będzie tydzień później w sobotę, 8 czerwca.

Program Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Brodnicy:

17:00 – 17:15 Oficjalna inauguracja
17:00 – 20:00 Przygoda z Astronomią
17:10 – 17:45 Kosmiczne studio nagrań z Tomaszem Cebo
18:00 – 18:45 Koncert zespołu ROZES
19:00 – 19:45 Spektakl teatralny "Dobranocka dla dzieci"
20:00 – 20:45 Koncert Maćka Tachera
20:45 – 21:00 Muzyka nie z tej ziemi - Krzysztof MARKUS Markiewicz
21:00 – 22:00 Multimedialne show - Księżycowa odyseja
22:00 – 23:30 Koncert Andrzeja Piasecznego

Na AstroFestiwal zaprasza marszałek województwa Piotr Całbecki. Organizatorem wydarzenia jest Województwo Kujawsko-Pomorskie, partnerem Urząd Miejski w Brodnicy.

PROGRAM ŚWIĘTO WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO 1-8 CZERWCA 2019

1 Czerwca

Włocławek - Święto województwa Kujawsko-Pomorskiego 2019
Miejsce - Bulwary im. Piłsudskiego)
II Kujawsko-Pomorski Przegląd Kapel (godz. 9.00)
Strefa zabaw dla dzieci (godz.16.00)
Koncert laureata Kujawsko-Pomorskiego Przeglądu Kapel (godz. 17:30)
Muzyczno-taneczny show - Stefano Terrazzino z zespołem (godz. 18:30)
Koncert Kayah (godz. 20:30)

Grudziądz - Święto województwa Kujawsko-Pomorskiego 2019
Miejsce - Błonia
Potańcówka Międzypokoleniowa (od godz. 16:00)
Wielka Parada Orkiestr Dętych Województwa i Rebel Babel (godz. 17:00)
Pokaz Tańca: Jan Kliment i Lenka Klimentova (godz. 17:30)
Koncert Rebel Babel - L.U.C i 10 orkiestr dętych (godz. 18:15)
Pokaz Tańca: Jan Kliment i Lenka Klimentova (godz. 19:30)
Koncert Krzysztofa Zalewskiego (godz. 21:00)


2 Czerwca

Inowrocław - Święto województwa Kujawsko-Pomorskiego 2019
Miejsce - Park Solankowy)
Potańcówka Międzypokoleniowa i strefa zabaw dla dzieci (od godz. 16:00)
Pokaz tańca: Robert Kochanek (godz. 16:30)
Koncert Katarzyny Skrzyneckiej (godz. 17:30)
Pokaz tańca: Robert Kochanek (godz. 19:00)
Potańcówka Międzypokoleniowa (godz. 20:00)

7 Czerwca

Toruń - Święto województwa Kujawsko-Pomorskiego 2019
a) Uroczysta msza święta w Katedrze śś. Janów (godz. 10:00)
b) Uroczysta Sesja Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Urzędzie
Marszałkowskim w Toruniu (godz. 12:30)
c) Turniej Balonowy o Puchar Marszałka Województwa
(7-9 czerwca, niebo na województwem)
d) Koncert„Pod wspólnym niebem”(godz. 21:00, plac za Urzędem
Marszałkowskim)
Wystąpią: Grzegorz Hyży, Kasia Kowalska, Dawid Kwiatkowski, Ten Typ Mes, Czesław
Mozil, The Dumplings, Mariusz Lubomski

8 Czerwca

Bydgoszcz - Święto województwa Kujawsko-Pomorskiego 2019
Koncert Muzyki Filmowej „Wyspa Kina” (godz. 20:30, Wyspa Młyńska)
Wystąpią: Maria Sadowska, Filip Lato, Monika Kuszyńska, Piotr Zioła, Reni Jusis,
Marek Dyjak, Bovska, Marcelina

Brodnica - Święto województwa Kujawsko-Pomorskiego 2019
Miejsce - ruiny Zamku Krzyżackiego i Pałac Anny Wazówny
AstroFestiwal
Plener astronomiczny (od godz. 16:00)
Oficjalna inauguracja AstroFestiwalu (godz. 17:00)
Kosmiczne studio nagrań, konkursy rodzinne, spektakl teatralny, koncerty,
multimedialne show
Koncert Andrzeja Piasecznego (godz. 22:00)

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

KONCERT W KRAINIE UŚMIECHU
Jabłonowo Pomorskie, 1 czerwca, godz. 16:30
skwer przy zbiegu ulic Mostowej i Wigury/przy pomniku bł. Matki Marii Karłowskiej
Wystąpią: artyści Polskiej Opery Kameralnej

BAJKOWA BYDGOSZCZ
Bydgoszcz, 2 czerwca, od godz. 13:00
Plac Wolności (początek parady) i Wyspa Młyńska (festyn rodzinny)

KONCERT PIĘCIOLINIA DLA PAPIEŻA
Toruń, 5 czerwca, godz. 19:00
Centrum Kultury Dwór Artusa

PORY ROKU VIVALDIEGO Z MISTRZEM
Toruń, 5 czerwca, godz. 18:00
Centrum Kultury Dwór Artusa
Wystąpią: Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Anna Maria Staśkiewicz skrzypce, jako soliści wystąpią uczniowie szkół muzycznych
wyłonieni w przesłuchaniach

KONCERT W 20. ROCZNICĘ WIZYTY JANA PAWŁA II W BYDGOSZCZY
Bydgoszcz, Filharmonia Pomorska, 7 czerwca, godz. 19:00 (wydarzenie biletowane)

GALERIA RUSZ
a) Wystawa mobilna
2 czerwca 2019 r. – Bydgoszcz
3 czerwca 2019 r. – Mrocza
4 czerwca 2019 r. – Tuchola
5 czerwca 2019 r. – Koronowo
6 czerwca 2019 r. – Solec Kujawski
7 czerwca 2019 r. – Toruń

b) Mural
1 czerwca – Włocławek
2 czerwca – Bydgoszcz/Inowrocław
7 czerwca – Toruń
8 czerwca – Brodnica
9 czerwca – Grudziądz

KUJAWSKO-POMORSKIE 3X3 BASKET TOUR
1 czerwca – Włocławek
2 czerwca – Inowrocław
8 i 9 czerwca – Bydgoszcz
15 i 16 czerwca – Grudziądz

 

Brodnicka Uczta Teatralna BUT 2019 już na początku czerwca

butplakat01_470.jpg

Trzy dni, kilkanaście spektakli, niezwykli aktorzy i cudowna publiczność - – tego nie da się opisać, to trzeba przeżyć. Już po raz czternasty, w dniach 7-9 czerwca 2019, w Brodnickim Domu Kultury gościć będą amatorskie grupy teatralne z całej Polski.Ogólnopolski Festiwal Brodnicka Uczta Teatralna BUT 2019 potrwa trzy dni, a zainauguruje ją Kacper Kuszewski spektaklem muzyczno-kabaretowym, ALBUM RODZINNY. Recital Kacpra Kuszewskiego to pełna humoru podróż do epoki lat 20. i 30. XX wieku, ujęta w formę kilkunastu piosenek. Teksty nawiązują stylistycznie do szlagierów międzywojnia, a w muzyce pobrzmiewają rytmy fokstrota, swingu, charlestona i tanga.
Wstęp wolny. Wejściówki na recital do odbioru w BDK od 27 maja.

BUT to także niepowtarzalna okazja do obejrzenia przedstawień teatralnych, które powstają z potrzeby twórczej kreacji, z dala od głównego, instytucjonalnego nurtu życia teatralnego. Oglądanie pracy aktorów "na żywo" to zupełnie inne doświadczenie, niż w kinie czy telewizji. Nie ma tutaj dubli, a to co widać na scenie, to nie montaż różnych ujęć. Nie da się niczego cofnąć, widz ma świadomość, że w każdej chwili coś może pójść nie tak, a aktor może zapomnieć tekstu - dlatego każdy spektakl teatralny jest tak wyjątkowy, za każdym razem odkrywa się w nim coś nowego.

Jury tegorocznej edycja BUTa:

Magdalena Stawman-Tuka: aktorka, performerka, dramaturg, instruktorka teatralna
Piotr Nowak - aktor teatralny i filmowy oraz reżyser przedstawień teatralnych. Widzowie, którzy śledzą losy serialowych bohaterów z pewnością będą go pamiętali z takich seriali, jak: "Krew z krwi", "Wszystko przed nami", "Barwy szczęścia" czy "Na Wspólnej"
Tomek Kobiela - absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, aktor scen zawodowych i offowych. Reżyser, instruktor teatralny oraz pedagog teatru na co dzień związany z Klubem "Winda" Gdańskiego Archipelagu Kultury w Gdańsku. Od dziesięciu lat dyrektor artystyczny Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuk Autorskich i Adaptacji "Windowisko" oraz Spotkań Trójmiejskich Teatrów Niezależnych.

ALBUM-WEJSCIOWKI.jpg

 Tygiel językowy w Brodnicy

c7c0393cbdffea532dc74674618272c85d1dfaa7.jpg

W pierwszy weekend czerwca w Domu Harcerza po raz pierwszy zagości niezwykły Festiwal Naukowy „Tygiel Językowy”. To nowa propozycja edukacyjna dla mieszkańców miasta i okolic. Podczas festiwalu uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z podstawami tak egzotycznych języków jak chiński czy japoński, a także wysłuchać darmowych prelekcji poruszających tematy m.in. multikultorowości i stereotypów. Organizatorem jest Stowarzyszenie „Raz Do Roku”.

 

Rodzinny piknik Zaczarowany Park Ogrodowa-Przykop 2019 w Brodnicy

parkplakat01_470.jpg

W sobotę, 1 czerwca od godziny 16:00 Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury i Sztuki Bractwo oraz Brodnicki Dom Kultury zapraszają wszystkich mieszkańców Brodnicy na sentymentalną podróż, przez ulice Ogrodowa-Przykop.

Rodzinny Piknik rozpocznie się 1 czerwca 2019 od godz. 16:00, w parku za BDK, a w programie przewidziano: występ zespołu Bigi Band (w składzie: Marcin Bigoś, Bartek Lewandowski, Wlodzimierz Lewandowski), pokaz sprzętu ratowniczo-gaśniczego Państwowej Straży Pożarnej w Brodnicy, prezentację wozów służbowych Komendy Powiatowej Policji w Brodnicy oraz mnóstwo działań animacyjnych z udziałem instruktorów Brodnickiego Domu Kultury.

Jak zawsze czekać będą też: grill z kiełbaskami, chleb ze smalcem i ogórkiem oraz domowe ciasto.

 

Szkolenie z nowych wzorów ofert w konkursach dla NGO w Brodnicy

768x363.jpg

W dniu 29 maja o godzinie 9:00 w Urzędzie Gminy Brodnica przy ulicy Mazurskiej 13 odbędzie się bezpłatne szkolenie organizowane w ramach Powiatowego Zespołu ds. Ekonomii Społecznej, poświęcone przygotowywaniu ofert realizacji zadań publicznych wg nowego wzoru.
Chcesz się dowiedzieć, jak przygotować ofertę realizacji zadania publicznego w konkursach ogłaszanych przez jednostki samorządu terytorialnego dla organizacji pozarządowych? Zgłoś się na szkolenie "Przygotowywanie ofert realizacji zadań publicznych wg nowego wzoru".

OWES TŁOK zaprasza na bezpłatne szkolenie organizowane w ramach Powiatowego Zespołu ds. Ekonomii Społecznej, poświęcone przygotowywaniu ofert realizacji zadań publicznych wg nowego wzoru.

Kiedy i gdzie?
29.05.2019 Brodnica, godz. 9:00, Urząd Gminy Brodnica

Kto prowadzi?
Karolina Cyran-Juraszek, ekspertka z zakresu rozwoju sektora obywatelskiego

Dla kogo?
Dla członków Powiatowego Zespołu ds. Ekonomii Społecznej oraz zainteresowanych przedstawicieli organizacji pozarządowych i innych podmiotów ekonomii społecznej, jednostek samorządu terytorialnego i grup inicjatywnych z terenu powiatu brodnickiego.

Zgłoszenia do 20.05.2019 na adres e-mail: joanna.kaminska©tlok.pl

Co roku jednostki samorządu terytorialnego ogłaszają szereg konkursów dla organizacji pozarządowych na realizację zadań z zakresu pożytku publicznego. Od 1 marca 2019 r. obowiązują w nich nowe wzory ofert, sprawozdań i umów.

Podczas szkolenia uczestnicy dowiedzą się:

jakie zmiany zostały wprowadzone w nowych wzorach ofert, sprawozdań i umów – i co to oznacza dla JST i NGO
jakie obowiązki spoczywają na JST ogłaszających konkursy, a jakie na NGO podczas składania oferty, realizacji zadania publicznego i na etapie sprawozdania się z wykonanych zadań
przybliżone zostaną możliwe trudności związane z nowym rozporządzeniem – z punktu widzenia JST i NGO


Przyjdź na szkolenie i dowiedz się, jakie zmiany zostały wprowadzone w dokumentach ofertowych, co to oznacza dla NGO i jak przygotować prawidłowo ofertę.

 

Konferencja Kobieta bez Barier w Brodnicy

kobietaplakat01_470.jpg

23 maja 2019 r. godz. 16:00 w Hotelu Stork odbędzie się konferencja Kobieta bez Barier. Konferencja poświęcona będzie profilaktyce zdrowia fizycznego i psychicznego kobiet. Skupiać się będzie na utrwalaniu prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia i kreowaniu przestrzeni dla aktywności kobiet. Hotel Stork na kilka godzin stanie się przestrzenią dla kobiet i świadkiem ważnych rozmów o kobietach. Będzie dużo rozmów o zdrowiu kobiet, ich seksualności, emocjach i uczuciach. Inspirujące wystąpienia pozwolą kobietom dostrzec jak ważne jest dbanie o swoje zdrowie. Jak ważna jest troska o siebie, o swoje cele i marzenia. Konferencja poświęcona będzie profilaktyce zdrowia fizycznego i psychicznego kobiet. Skupiać się będzie na utrwalaniu prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia i kreowaniu przestrzeni dla aktywności kobiet.

Program konferencji:
16:00 - Rozpoczęcie konferencji
16:10 - Kobieta – choroba – ciało - dr Małgorzata Rębiałkowska-Stankiewicz
16:50 - Ja dla siebie. Seksualność Kobiety. - Katarzyna Gilgenast
18:00 - Budowanie swojej siły i odporności psychicznej - Anna Śliwińska-Sączek
18:45 - Jak szczęśliwie żyć z chorobą? - Izabela Globke

Organizatorem wydarzeń jest Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Miasta Brodnicy i Stowarzyszenie "Planeta Kobiet".

 

 

"Chciałam Ci powiedzieć" - spektakl w Brodnicy

rakplakat01_470.jpg

20 maja 2019 r. o godz. 17:00 w Brodnickim Domu Kultury odbędzie się spektakl "Chciałam Ci powiedzieć". Spektakl wystawiają pacjentki chore na raka, podopieczne Akademii Walki z Rakiem w Toruniu. Tekst sztuki skłania do zadumy, ale też do uśmiechu. Pokazuje, że o chorobie można mówić z dystansem, poczuciem humoru i tym samym łamać stereotypy dotyczące postrzegania pacjenta onkologicznego. Projekt "OnkoŚwiat", jest wspierany przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Scenariusz spektaklu to pokłosie kilkumiesięcznych warsztatów, prowadzonych przez Annę Katarzynę Chudek, aktorkę Teatru Baj Pomorski. W trakcie warsztatów pacjentki przepracowywały problemy, które niesie choroba nowotworowa, problemy związane z samoakceptacją choroby, ciała zmienionego chorobą, relacjami społecznych, komunikacją.

Fragmenty warsztatowych rozmów, spostrzeżenia kobiet chorych stały się kanwą scenariusza. Tekst sztuki skłania do zadumy, ale też do uśmiechu. Pokazuje, że o chorobie można mówić z dystansem, poczuciem humoru i tym samym łamać stereotypy dotyczące postrzegania pacjenta onkologicznego. Należy dodać, że spektakl jest również próbą nawiązania dialogu społecznego chory-zdrowy. Wydaje się to szczególnie ważne z uwagi na fakt, że rak wciąż należy do tematów tabu oraz w związku z powszechnym brakiem umiejętności, odwagi rozmowy z osobą chorą onkologicznie.

Przy okazji tego wydarzenia teatralnego warto docenić odwagę grających w spektaklu kobiet, które musiały się zmierzyć nie tylko z trudnym aktorskim zadaniem, ale również publiczną autoprezentacją siebie w roli osoby chorej. Spektakl "Chciałam Ci powiedzieć" jest ważnym głosem dotyczącym radzenia sobie z chorobą przewlekłą i równocześnie refleksją na temat samego Życia.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie "Jaśkowa Droga". Wstęp wolny.

 

XVI Integracyjny Turniej Siatkówki "Żadnych Granic Brodnica 2019"

siatkaplakat01_470.jpg

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Brodnicy w dniach 18-19 maja 2019 roku organizuje XVI Integracyjny Turniej Siatkówki "Żadnych Granic Brodnica 2019"o Puchar Burmistrza Brodnicy. Nadrzędną ideą turnieju jest uświadomienie i przekonanie społeczeństwa o tym, że nie ma żadnych granic ani barier fizycznych dla osób niepełnosprawnych czynnie uprawiających sport.Gośćmi turnieju będą: Reprezentacja Polski Osób Niesłyszących w Piłce Siatkowej, która w ramach turnieju kobiet przygotowuje się do tegorocznych Mistrzostw Europy oraz drużyna Łódzkiego Klubu Sportowego Głuchych, w barwach której zagrają również zawodnicy niepełnosprawni będący trzykrotnymi zdobywcami tytułu Mistrzów Świata w Siatkówce Stojącej Osób Niepełnosprawnych. Nadrzędną ideą turnieju jest uświadomienie i przekonanie społeczeństwa o tym, że nie ma żadnych granic ani barier fizycznych dla osób niepełnosprawnych czynnie uprawiających sport.

Zawodniczki i zawodnicy tych drużyny, chcąc zaprezentować najwyższy poziom umiejętności sportowych oraz determinację i wolę rywalizacji zagrają w turnieju przeciwko drużynom, w których skład wchodzą osoby pełnosprawne. W tego rocznej edycji turnieju, w osobno klasyfikowanym turnieju, drużyna Reprezentacji Polski Osób Niesłyszących w Piłce Siatkowej Kobiet zagra po raz pierwszy w historii.

Historia turnieju:

- organizowany od 2003 roku, roku który był uznanym w Polsce rokiem osób niepełnosprawnych,

- początkowo organizowany w Górznie, w tym roku po raz czwarty miejscem rozgrywek jest widowiskowo – sportowa hala Ośrodka Sportu i Rekreacji w Brodnicy,

- w historii turnieju udział brało maksymalnie 16 drużyn (ok. 160 zawodników). Uczestnikami byli zawodnicy niepełnosprawni Reprezentacji Polski Osób Niepełnosprawnych w Siatkówce Stojącej PZSN START Warszawa oraz Integracyjnych Klubów Sportowych (IKS ATAK Elbląg, IKS ATAK Wrocław, LKSG Łódź) oraz amatorskie drużyny osób pełnosprawnych z terenu kraju, mających w swoich składach również zawodników ligowych.

- drużyna PZSN START Warszawa wygrała I edycję turnieju (pokonując w finale drużynę z Grudziądza, w której grali byli zawodnicy II i III ligi siatkówki. Drużyna osób niepełnosprawnych brała udział we wszystkich 15 edycjach turnieju i nigdy w historii nie zajęła ostatniego miejsca.

 

Festyn Rolniczo-Ogrodniczy w Brodnicy

2019-05-14_150101.jpg

W sobotę, 18 maja w CKZiU w Brodnicy, przy ul. Karbowskiej 29 odbędzie się Festyn Rolniczo-Ogrodniczy. W programie festynu przewidziano liczne atrakcje, a wśród nich ciekawe konkursy, kiermasze, prezentacje i część artystyczną.

 

Noc Muzeów w Brodnicy

2019-05-08_202145.jpg

Noc Muzeów w tym roku zaplanowano na dzień 18 maja. W Brodnicy rozpocznie się ona w piątek, 17 maja. W programie niewątpliwie ciekawą propozycją na ten dzień (noc) jest koncert DISKOPOLIS (org. Fundacja Mai i Mata Kwiatkowskich w ramach projektu "Festiwal X"), który odbędzie się w ruinach zamku w Brodnicy o godzinie 20:00.

Tego dnia wszystkie obiekty Muzeum (Zamek, Spichlerz oraz Brama Chełmińska) otwarte będą dla zwiedzających w godzinach od 18:00 do 1:00. Poza możliwością bezpłatnego zwiedzania wystaw prezentowanych w naszych obiektach, brodnickie Muzeum przygotowało szereg atrakcji towarzyszących.

Program:

Brama Chełmińska:

Zwiedzanie wystaw: “Droga do Niepodległości- Brodnica XIX/XX”, “Tancerki”- Wojciech Chwiałkowski, “Sztuka kopiowania” – Natalia Buchalska, Wojciech Chwiałkowski
Konkurs dla dzieci i młodzieży związany z wystawą “Droga do Niepodległości- Brodnica XIX/XX”


Spichlerz:

Zwiedzanie wystaw w CEE
Pokaz filmów przyrodniczych
Konkurs przyrodniczy “Zielony w tym temacie” przeznaczony dla dzieci i młodzieży szkolnej. W trakcie konkursu będzie można wygrać atrakcyjne nagrody (zadanie dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu)


Zamek:

Zwiedzanie wystaw w piwnicach zamkowych
“Muzealny detektyw” – zabawa dla dzieci – rozwiązywanie muzealnych tajemnic i zagadek z przeszłości
“W domu komtura”- zajęcia plastyczne dla dzieci – wyklejanki
“Brodnickie zabytki”- historyczna zgaduj -zgadula


Wydarzeniem oficjalnie inaugurującym brodnicką Noc Muzeów będzie koncert DISKOPOLIS, organizowany w ramach projektu “Festiwal X” przez Fundację Mai i Mata Kwiatkowskich, na który zapraszamy o godz. 20:00 do ruin zamku krzyżackiego (w przypadku deszczu koncert odbędzie się w Pałacu Anny Wazówny). Wstęp wolny.

 

Święto Muzyki w Brodnicy

5eb7c45d7c8fa6ee7374aff38423fbfb37d7df92.png

Pierwsza edycja Festiwalu X w Brodnicy to dwa dni wypełnione muzyką - jazz, disco, electro, folk. 15 muzyków na 6 scenach w różnych lokalizacjach miasta. Mateusz Smoczyński, Tomasz Wendt, Michał Aftyka, Jacek Namysłowski, Kacper Majewski, Christoph Tymendorf, Maja i Mat Kwiatkowscy, Ryszard Rynkowski, Jacek Wróblewski i Kapela Andrzeja Kalaty z Zakopanego, to muzycy, którzy na dwa dni zmienią Brodnicę w świątynię sztuki.

PROGRAM FESTIWALU:

17.05. | SKWER PRZY KOŚCIELE SZKOLNYM | 18:00

Mateusz Smoczyński & Tomasz Wendt

Duet jazzowy, który porywa dźwiękowym szaleństwem i wirtuozerią. Wymarzona inauguracja festiwalu.

17.05. | ZAMEK KRZYŻACKI | 20:00 | INAUGURACJA NOCY MUZEÓW

DISKOPOLIS

Muzyczna kontra do wszechobecnego disco polo - energetyczna perkusja, świetne klawisze, silna sekcja dęta, subtelny wokal i instrumenty smyczkowe (wiolonczela, skrzypce i altówka). Taki skład daje nieograniczone możliwości brzmieniowe i gatunkowe. Mieszamy dobre disko z elementami jazzu i subtelnego popu. Jest to totalnie niecodzienny projekt skierowany do naprawdę każdej publiczności.

18.05. | DUŻY RYNEK | 12:00

KAPELA GÓRALSKA ANDRZEJA KALATY Z X-BANDEM

Górale z Zakopanego z towarzyszeniem muzyków jazzowych, tworzących X-band Festiwalowy porwą nas fuzją tradycyjnych pieśni góralskich z żywiołowym jazzowym szaleńtswem. Będzie totalna muzyczna jazda. A do tego, będzie można kupić oscypki i inne przysmaki z gór...!

18.05. | RZEKA | 14:00

SMOOTH JAZZ NA TARASIE - KONCERT NIESPODZIANKA

18.05. | PARK CHOPINA | 16:00

KAPELA GÓRALSKA ANDRZEJA KALATY Z ZAKOPANEGO

Tradycyjny koncert kapeli wraz z pokazem tańców góralskich.

18.05. | BDK | 18:00

KONCERT SPECJALNY | bilety 50 PLN

10 muzyków na scenie - kwartet smyczkowy, band jazzowy, 4 gatunki muzyki i gość specjalny - Ryszard Rynkowski, który zaśpiewa swoje utwory w zupełnie nowej aranżacji. Już teraz wiemy, że będzie to niecodzienne wydarzenie.

18.05. | BDK | 20:00

JAM SESSION

Koncert jazzowy muzyków festiwalowych. Serdecznie zapraszamy do udziału wszystkich chętnych, którzy chcą stanąć na scenie z najlepszymi muzykami jazzowymi w Polsce (a niektórzy nawet na świecie).

 

Biobabalscy od kuchni w Brodnicy

4f7c2f4e336e1f84748bef52a3dbc2d205cc7383.jpg

Brodnicka biblioteka zaprasza na spotkanie z cyklu Brodnickie promocje. Gościem spotkania będzie Mieczysław Babalski, który od ponad 30 lat prowadzi w Pokrzydowie gospodarstwo ekologiczne. W 2018 roku wydana została książka "BioBabalscy od kuchni", w której znajdziemy szereg sprawdzonych przepisów na pyszne dania, z wykorzystaniem naturalnych, zdrowych składników.

Makaron, zapiekanka, pizza, a może danie z kuchni tradycyjnej? W książce znajdziesz szereg inspiracji na sycący obiad i potrawy na każdą okazję. Znajdzie się też coś dla miłośników deserów. Dzięki tym przepisom przygotujesz pyszne słodkości w zdrowej wersji. „BioBabalscy” od kuchni to książka stworzona z pasji do zdrowej kuchni, idealna dla miłośników gotowania.

Spotkanie odbędzie się 15 maja (środa), o godz. 17.30 w Pałacu Anny Wazówny.

Wstęp wolny!

 

Nie zapomnij o mnie

niezapominajkaplakat01_470.jpg

Dzień Niezapominajki obchodzimy od kilkunastu lat 15 maja. Święto to zachęca do pamiętania o bliskich, życzliwości i otwarcia na drugiego człowieka, dostrzeżenia go na własnym osiedlu, dzielnicy czy mieście, przypomina o istocie dbania o nasze otoczenie. 15 maja od godz. 16:30 zapraszamy do wspólnego spędzenia czasu z Brodnickim Domem Kultury.

Dzień Niezapominajki to święto przyrody, które zapoczątkował redaktor radiowej Jedynki, prowadzący "Ekoradio", Andrzej Zalewski. Prowadząc audycję w Walentynki doszedł do wniosku, że w Polsce luty to mało miłosny miesiąc. Czasem zakochanych jest przecież maj, gdy najbujniej rozwija się przyroda, wszystko kwitnie i to 15 maja, nie 14 lutego powinniśmy obchodzić święto zakochanych.

Polską odpowiedzią na Walentynki jest święto, które niesie przesłanie "nie zapomnij o mnie", które ma na celu zachowanie w pamięci ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji. Dzień Niezapominajki jest także okazją do kultywowania polskich tradycji i promowania ekologicznego stylu życia: oszczędzania wody i energii, nieśmiecenia czy niepalenia w lesie ognisk.

15 maja od godz. 16:30 zapraszamy do wspólnego spędzenia czasu z Brodnickim Domem Kultury. W programie gry i zabawy z instruktorami BDK, malowanie twarzy, konkursy z nagrodami i wiele innych atrakcji.

 

Spotkanie na przestrzeni wieków - I Brodnicki Piknik Integracyjny

5b5a54f46c06dbfe6e73761f04c00b01e4e28619.jpg

Brodnickie Stowarzyszenie „Nadzieja” zaprasza na I Brodnicki Piknik Integracyjny, który odbędzie się w sobotę 11.05.2019 r. w godz. 14:00 – 18:00 w parku przy Zamku w Brodnicy. Impreza odbędzie się pod hasłem „Spotkanie na przestrzeni wieków”, a motywem przewodnim będzie wczesne średniowiecze. W programie znalazły się m.in. pokazy walk, warsztaty dla dzieci oraz turnieje z nagrodami dla publiczności.

 

Spływ kajakowy szlakiem św. Jakuba

splywm01_700.jpg

W ramach Festynu Małych Ojczyzn, w dniu 11 maja odbędzie się spływ kajakowy. Trasa spływu rozpocznie się w Stanicy Wodnej PTTK w Bachotku i prowadzić będzie jeziorem Bachotek, rzeką Skarlanką, rzeką Drwęcą, a zakończy się w Przystani Zakole w Brodnicy.

Zgłoszenia do 8 maja do godziny 11:00 przyjmuje Oddział PTTK w Brodnicy, znajdujący się w Wieży Mazurskiej, ul. Kościuszki 12, tel. 56 49 828 28, e-mail: pttk4©wp.pl.

W spływie mogą uczestniczyć osoby od 18 roku życia (dzieci i młodzież pod opieką osoby dorosłej). Ilość miejsc ograniczona, a o uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń. Szczegóły w załączonym regulaminie. Organizator zapewnia przewóz osób (uczestników spływu) z Brodnicy na miejsce rozpoczęcia spływu, zbiórka - parking przy pałacu Anny Wazówny o godzinie 8:30.

Organizator: Oddział PTTK w Brodnicy. Współorganizatorzy: Starostwo Powiatowe w Brodnicy, Gmina Miasta Brodnica, Gmina Brodnica, Gmina Bobrowo, Gmina Świedziebnia i Gmina Zbiczno.

 

Festyn Małych Ojczyzn w Brodnicy

festynplakat01_470(1).jpg

W sobotę, 11 maja odbędzie się kolejna edycja Festynu Małych Ojczyzn. Jest to wspólna inicjatywa samorządów terytorialnych z powiatu brodnickiego, której celem jest zintegrowanie mieszkańców naszych "Małych Ojczyzn" oraz zaprezentowanie walorów turystycznych gmin i miasta.

Jak co roku imprezie będzie towarzyszyć wiele wydarzeń. Występy taneczne, prezentacje artystyczne, konkursy i zabawy sportowe, wesołe miasteczko i festiwal baniek mydlanych, a na koniec występ Czadomana. Stoiska gastronomiczne, poczęstunek, nieodpłatne wesołe miasteczko dla dzieci, prezentacja gmin i szkół, miasteczko medyczne, oraz koncerty, to tylko niektóre atrakcje Festynu Małych Ojczyzn, który odbędzie się 11 maja 2019r. na brodnickim Przedzamczu. Oficjalne rozpoczęcie festynu połączone z oficjalnym otwarciem sezonu turystycznego na Pojezierzu Brodnickim rozpocznie się o godzinie 15:00.

Oprócz bogatego programu artystycznego, atrakcji dla dzieci oraz dorosłych, odbędzie się także spływ kajakowy oraz rajd rowerowy. Festyn Małych Ojczyzn to wspólna inicjatywa samorządów terytorialnych z powiatu brodnickiego, której cele jest zintegrowanie mieszkańców naszych "Małych Ojczyzn" oraz zaprezentowanie walorów turystycznych gmin i miasta. Organizatorami festynu są: Urząd Miasta Brodnicy, Powiat Brodnicki i gminy: Brodnica, Bobrowo, Świedziebnia oraz Zbiczno.

Program festynu:

Scena główna:

- 15:00 - Rozpoczęcie festynu i otwarcie sezonu turystycznego na Pojezierzu Brodnickim

- 15:10 - Występ szkoły tańca House of Dance

- 15:30 - Prezentacje artystyczne przygotowane przez gminy i Starostwo Powiatowe w Brodnicy

- 19:00 - Koncert Czadomana

Imprezy towarzyszące:

- 14:00 - 18:00 - "Spotkanie na przestrzeni wieków"- I Brodnicki Piknik Integracyjny (org. Brodnickie Stowarzyszenie "Nadzieja")

- Stoiska gmin

- Konkursy i zabawy sportowe (org. KP PSP w Brodnicy)

- Pokaz sprzętu przeciwpożarowego (org. KP PSP w Brodnicy)

- Miasteczko medyczne

- Naukowe prezentacje szkół

- Wesołe miasteczko

- Festiwal Baniek Mydlanych

- Animacje dla dzieci (org. BDK)

- Stoiska gastronomiczne

- Poczęstunek grochówką

- Spływ kajakowy "Szlakiem Św. Jakuba"

Zgłoszenia i organizacja - PTTK Oddział Brodnica, ul. Kościuszki 12

- 6:00 - Zakole Drwęcy, ul. Paderewskiego - zawody spławikowe (org. Polski Związek Wędkarski Koło Wiarus przy J. W.)

- 9:00 - hala widowiskowo-sportowa OSiR - X Otwarty Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Burmistrza Brodnicy (org. UKS OSiR Brodnica)

 

Brodnickie Targi Ekonomii Społecznej

targi01_700.jpg

Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Społecznego „Młodzi dla Brodnicy” zaprasza do udziału w Brodnickich Targach Ekonomii Społecznej, które odbędą się 11 maja 2019 r. w godz. 15.00-20.00 na Przedzamczu (ul. Zamkowa 1) w Brodnicy. Odbędą się one podczas Festynu Małych Ojczyzn organizowanego przez miasto Brodnica i gminy powiatu brodnickiego.

Do udziału zapraszamy podmioty ekonomii społecznej z Brodnicy i z terenu województwa kujawsko-pomorskiego, które podczas imprezy chcą zaprezentować swoje działania oraz promować i sprzedawać swoje produkty.

Targi mają na celu przybliżenie społeczności lokalnej istoty ekonomii społecznej oraz zaprezentowanie wyrobów podmiotów ekonomii społecznej funkcjonujących na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Prezentacja podmiotów ekonomii społecznej na Targach pozwoli zaznaczyć ich obecność na lokalnym rynku oraz zwiększa świadomość konsumentów na temat posiadanej przez nich oferty handlowej.


W programie m.in.:
- stoiska informacyjno-promocyjne podmiotów ekonomii społecznej,
- stoiska wystawiennicze podmiotów ekonomii społecznej,
- miasteczko zabaw dla dzieci,
- warsztaty tematyczne.

Udział w Targach Ekonomii Społecznej dla wystawców i odwiedzających jest bezpłatny.

 

X Festiwal Piosenki Biesiadnej "Od Biesiady do Biesiady" w Brodnicy

d9c6e46dfe716b5ba8513d643c4a9427785414ec.jpg

 

Towarzystwo Przyjaciół Kultury „Ziemia Michałowska” w Brodnicy zaprasza na IX Festiwal Piosenki Biesiadnej „od Biesiady do Biesiady” Przegląd Zespołów Artystycznych Brodnica 2019.

Festiwal odbędzie się 11 maja 2019 r. o godz. 10:00 w sali widowiskowej Brodnickiego Domu Kultury.

 

X Otwarty Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Burmistrza Brodnicy

af6a49bc0f430d013614d9a55bb5d596d9600773.jpg

Uczniowski Klub Sportowy „OSiR” w Brodnicy zaprasza na X Otwarty Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Burmistrza Brodnicy. Turniej odbędzie się 11 maja 2019 r. o godz. 9:00 w Hali Widowiskowo-Sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Królowej Jadwigi 1.

 

Od teorii do działania – jak założyć NGO

ngoplakat01_470.jpg

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Społecznego "Młodzi dla Brodnicy" zaprasza na szkolenie "Od teorii do działania", które odbędzie się 7 maja o godz. 11:00 w Domu Harcerza (ul. Nad Drwęcą 30) w Brodnicy. Podczas szkolenia uczestnicy będą mogli uzyskać praktyczne informacje dotyczące tworzenia i funkcjonowania NGO, a także podstawy tworzenia projektów.
Program szkolenia:

Część I
1. Podstawy prawne funkcjonowania podmiotów ekonomii społecznej (stowarzyszenie, fundacja, spółdzielnia socjalna).
2. Jak krok po kroku założyć organizację pozarządową (statut, uchwały, protokoły dokumenty KRS).
3. Od czego zacząć działalność – przykłady działających NGO, praktyczne porady.

Część II
1. Prowadzenie księgowości w organizacji pozarządowej.
2. Źródła finansowania działalności NGO.
3. ABC tworzenia projektu.

Do udziału w wydarzeniach zapraszamy: przedstawicieli organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, lokalnych liderów, animatorów i inne osoby zainteresowane tworzeniem i funkcjonowaniem organizacji pozarządowych. Udział jest bezpłatny.

Szkolenie realizowane jest w ramach projektu "Brodnickie Forum Ekonomii Społecznej" finansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2014–2020 w ramach wdrażania Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność Lokalnej Grupy Działania Miasta Brodnicy.

8 maja 2019 r. zapraszamy do udziału w wizycie studyjne, podczas której uczestnicy poznają praktyczne aspekty funkcjonowania NGO. Będzie to wizyta w Towarzystwie Rozwoju Gminy Płużnica i w spółdzielni socjalnej w Wąbrzeźnie. Wyjazd planowany jest w godz. 9:00 -17:00.

Zgłoszenia do udziału w szkoleniu i wizycie studyjnej przyjmowane są pod numerami telefonów: 511 262 324, 661 315 958 do 4 maja.

 

Koncert charytatywny "Nutka Pomocy" w Brodnicy

koncert01_700.jpg

Zapraszamy na koncert charytatywny "Nutka Pomocy" na rzecz Zespołu Hospicjum Domowego "Światło" filia w Brodnicy, który odbędzie się 5 maja o godz. 16:00 w Brodnickim Domu Kultury. Podczas koncertu zostanie przeprowadzona zbiórka pieniędzy na zakup koncentratora tlenu.

Zagrają:

- Pusty & KRU

- Kepa

- FOURONE

- Po Nocce

- Ruch Wolnych Myśli

 

Muzyczna Majówka w Górznie

majowkaplakat01_470.jpg

Gminny Ośrodek Kultury w Górznie zaprasza na Muzyczną Majówkę. Na scenie zagości w jednej osobie psycholog, aktor i wokalista Dawid Kartaszewicz. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, aktor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, znany z ról telewizyjnych.

Znany z ról telewizyjnych Daniela Kucharza w "Barwach szczęścia", Kobry w "Czasie honoru", Grzesia w "Przyjaciółkach". Studiował również na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na wydziale śpiewu klasycznego, ukończył psychologię w Krakowie. Połączenie jego trzech profesji: psychologa, aktora i wokalisty daje na scenie mieszankę wybuchową, a efektem jest uleczanie dusz i budzenie prawdziwych emocji.

Jak sam o sobie mówi - muzyka, oprócz teatru i filmu, jest trzecim wierzchołkiem jego zawodowego trójkąta. Pisze również teksty do piosenek i marzy mu się nagranie płyty. Muzyczna Majówka rozpocznie się w sobotę, 4 maja o godzinie 19:00. Wstęp wolny.

 

Majowe świętowanie w Brodnicy

flaga01_700.jpg

Zbliża się majowe świętowanie i tradycyjnie w Brodnicy odbędzie się kilka wydarzeń, a także imprezy towarzyszące. Będą to począwszy od uczczenia 15. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej, po obchody 74. Rocznicy Zakończenia II Wojny Światowej, a na Festynie Małych Ojczyzn kończąc.

Program

1 maja 2019 r.

10:00 – korty tenisowe OSiR
Turniej tenisa ziemnego i Grand Prix Brodnicy 2019
12:00 – Duży Rynek
Wspólne odśpiewanie hymnu Unii Europejskiej z okazji 15. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej
12:15 – Duży Rynek
Rozpoczęcie gry miejskiej "Zjednoczeni dla Europy" (zakończenie o godz. 14:30 w Parku Jana Pawła II)

2 maja 2019 r.

Obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja

9:30 – Pomnik Wdzięczności, ul. 3 maja
Złożenie kwiatów przez Burmistrza Brodnicy i Starostę Brodnickiego. Uroczystość z udziałem Kompanii Honorowej 4. Brodnickiego Pułku Chemicznego, pocztów sztandarowych, delegacji oraz Miejskiej Orkiestry Dętej.
10:00 – Kościół Farny
Uroczysta msza święta w intencji ojczyzny z udziałem żołnierzy 4. Brodnickiego Pułku Chemicznego, pocztów sztandarowych, delegacji oraz Miejskiej Orkiestry Dętej.
11:00 – Duży Rynek
Uroczystość z okazji Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej z udziałem żołnierzy 4. Brodnickiego Pułku Chemicznego, pocztów sztandarowych oraz Miejskiej Orkiestry Dętej.

15:00 – 20:00 – Przedzamcze
Święto Kolorów – Holiki

3 maja 2019 r.

16:00 – Duży Rynek ( w razie niepogody Brodnicki Dom Kultury)
Koncert Piosenek Krzysztofa Klenczona w wykonaniu zespołu Klenczon Project

4-5 maja 2019 r.

Rozpoczęcie 4.05.2019 r. o godz. 14:00 – BDK
VIII Edycja Nocnej Tanecznej Majówki

5 maja 2019 r.

16:00 – Brodnicki Dom Kultury
Koncert Charytatywny na rzecz Hospicjum Domowego „Światło” filia w Brodnicy

8 maja 2019 r.

74. Rocznica Zakończenia II Wojny Światowej

13:00 – Pomnik Wdzięczności, ul. 3 maja
Uroczystość złożenia kwiatów hołdzie ofiarom II Wojny Światowej z udziałem Kompanii Honorowej 4. Brodnickiego Pułku Chemicznego, pocztów sztandarowych, delegacji oraz Miejskiej Orkiestry Dętej.

11 maja 2019 r.

9:00 – hala widowiskowo-sportowa OSiR
X Otwarty Turniej w Tenisie Stołowym o Puchar Burmistrza Brodnicy.
15:00 – 20:00 – Przedzamcze
Festyn Małych Ojczyzn
14:00 – 18:00 "Spotkanie na przestrzeni wieków" I Brodnicki Piknik Integracyjny

 

Konstytucja dla Europy

8b8b44b7284758fed6c8acb7b29a59755f0e5279.jpg

Z okazji 15-tej rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej Muzeum w Brodnicy zaprasza na plenerową prezentację dokumentu z Powstania Listopadowego "Konstytucja dla Europy 1831" Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego. 27 kwietnia 2019 r. o godzinie 19:00 przy pomniku Powstańca Listopadowego na Dużym Rynku w Brodnicy wystąpi Olgierd Łukaszewicz oraz młodzież z Grupy Teatralnej Brodnickiego Domu Kultury.

Fragmenty "Konstytucji dla Europy" z 1831 roku autorstwa Wojciecha Jastrzębowskiego odczyta w dniu 27 kwietnia 2019 roku o godzinie 19:00 przy pomniku Powstańca Listopadowego na Dużym Rynku w Brodnicy, Olgierd Łukaszewicz. Wraz z nim wystąpi młodzież z Grupy Teatralnej Brodnickiego Domu Kultury. Olgierd Łukaszewicz jest założycielem Fundacji My Obywatele UE – im. Wojciecha B. Jastrzębowskiego, powstańca listopadowego, który w 1831 roku stworzył "Konstytucję dla Europy". Autor domagał się w niej ustanowienia Europy nie krajów, a narodów, bez granic z ujednoliconym prawem i wspólnymi organami władzy.

 

X Festiwal Piosenki w Świedziebni

festiwal01_700.jpg

W sobotę, 27 kwietnia po raz kolejny Świedziebnia będzie gościć miłośników muzyki na Powiatowym Festiwalu Piosenki. Tegoroczna odsłona festiwalu nosi tytuł "Co nam w duszy gra". W tym roku dziesiąty, jubileuszowy koncert odbędzie się w Szkole Podstawowej w Świedziebni.

Tegoroczna odsłona festiwalu nosi tytuł "Co nam w duszy gra".

Na festiwalu zaprezentują się:

chór ARIOSO ze Świedziebni
zespół ANIBABKI z Kurzętnika
zespół JÓZEFINKI ze Świecia n/Osą
kabaret WSZYSCY RAZEM z Brzozia
zespół WESOŁE KUMOSZKI ze Zbiczna
Klub Seniora KARBOWIANIE z Karbowa
zespół ZŁOTY KRĄG z Bobrowa
zespół RAKOWIANKI z Rakowic
kabaret ZGRANA PAKA z Rakowic
duet Katarzyna Olszta-Zielińska i Tomasz Cybulski
zespół folklorystyczny KUJAWIOKI z Osięcin
chór OSIĘCINY z Osięcin


Początek festiwalu zaplanowano na godz. 10:00. Festiwal jest organizowany przez Chór ARIOSO i Gminną Bibliotekę Publiczną w Świedziebni, a wsparcia finansowego na ten cel udzielili wójt gminy Świedziebnia Szymon Zalewski oraz Powiat Brodnicki.

Mariola Bejger, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Świedziebni na zeszłorocznym festiwalu powiedziała: - Spotykamy się w Świedziebni nie dla rywalizacji, ale z powodu wielkiej radości śpiewania i dla tych pozytywnych emocji, które w nas wyzwalają wykonawcy i ich repertuar.

Festiwal w Świedziebni wpisał się na stałe w kalendarz stałych imprez kulturalnych w naszym regionie, i na pewno jest ważny i potrzebny - świadczy o tym duża liczba zespołów, które przybywają z całego województwa kujawsko-pomorskiego i nie tylko, a także licznie zgromadzona publiczność.

 

Festyn Rolniczo-Ogrodniczy w Brodnicy

festynplakat01_470.jpg

W sobotę, 27 kwietnia w CKZiU w Brodnicy przy ulicy Karbowskiej 29 odbędzie się Festyn Rolniczo-Ogrodniczy. W programie festynu Koncert Orkiestry Dętej ze Świedziebni, porady, wystawa maszyn i urządzeń rolniczych, kiermasz kwiatów, drzew i krzewów, kiermasz rękodzieła ludowego, prezentacja, degustacja i sprzedaż produktów i prezentacja gospodarstw agroturystycznych. Festyn rozpocznie sie o godzinie 12:00.

 

Bartosz Reetz - spotkanie autorskie w Brodnicy

47484272ed6753be97be3e1d2529ea26c602dc32.jpg

26 kwietnia DKF "BRODNICA" zaprasza na spotkanie z filmem krótkometrażowym.

Gościem specjalnym spotkania będzie pochodzący z Grudziądza Bartosz Reetz - absolwent produkcji filmowej i telewizyjnej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. W latach 2003-2008 student prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Producent krótkometrażowych filmów fabularnych.

Projekcję rozpocznie krótki film chilijskiego reżysera, Torresa Leivy, "WOMENS WORKERS LEAVING THE FACTORY" (21 min.), inspirowany pierwszym filmem w historii kinematografii, czyli "Wyjściem robotników z fabryki" braci Lumiere.

Kolejny film, to "WIARA" (15 min.) Tatiany Fedorovskiej (producent Andriej Konczałowski), potem zobaczymy ukraińsko-rumuńsko-bułgarską produkcję "ECCE HOMO" (30 min.), następnie tureckie "NIEZASŁANE ŁÓŻKO" (11 min.), a na zakończenie autorski debiut naszego gościa, "PRZYSTANEK" (14 min.).

WSTĘP WOLNY, ZAPRASZAMY!

 

Kino VISA w Brodnicy

kogelplakat01_470.jpg

W piątek, 26 kwietnia zapraszamy do kina VISA w Brodnicy. W repertuarze dwa wzruszające filmy, komedia i trochę fantastyki. Nie zabraknie również filmu dla całej rodziny, bo "Robaczki z Zaginionej Dżungli" powracają, by nas bawić.

TEL. REZERWACJA BILETÓW – (22) 357 78 00, od poniedziałku do piątku, w godz. 10:00-15:00.
Zakupu biletów ulgowych (szkolny, studencki, seniora, rodzinny) można dokonać jedynie w kasie kina, w dniu seansu. Przedsprzedaż on line kończy się na 24 h przed seansem. Wszystkie zarezerwowane bilety należy odebrać NAJPÓŹNIEJ pół godziny przed seansem.
Kasa kina czynna w dniu seansów od godz. 09:30

10:00 – ROBACZKI Z ZAGINIONEJ DŻUNGLI
Mają skrzydełka, odnóża, czułki i nie zawahają się ich użyć! Wszystko po to, żeby was rozbawić. Robaczki z Zaginionej Doliny powracają! Tym razem będziemy śledzić przygody biedronki i jej owadzich przyjaciół na odległych Karaibach!

12:00, 15:00 – MIŁOŚĆ I MIŁOSIERDZIE
Religijny, biograficzny, edukacyjny, ograniczenia wiekowe: 12+
Niezwykła opowieść o polskiej zakonnicy, siostrze Faustynie – uznanej za świętą przez papieża Jana Pawła II, mistyczce i wizjonerce, która w swoim życiu stanęła przed wykonaniem bardzo ważnej misji. Film pokaże nieznane do tej pory fakty i przybliży widzom narodziny niezwykłego kultu Bożego Miłosierdzia, który zyskał popularność na całym świecie. W roli głównej zobaczymy Kamilę Kamińską – nagrodzoną za najlepszy debiut aktorski na festiwalu filmowym w Gdyni gwiazdę hitów „Najlepszy” i „Listy do M. 3”. W filmie „Miłość i Miłosierdzie” wystąpili również: Macieja Małysa, który zagrał u boku samego Johna Voighta w głośnym filmie „Jan Paweł II” oraz Janusz Chabior znany szerokiej widowni chociażby z produkcji „Wołyń”. Reżyserem jest Michał Kondrat – twórca m.in. produkcji „Dwie Korony” poświęconej historii o. Maksymiliana Kolbe.

17:00 – MÓJ PIĘKNY SYN
Historia rodziny, która musi zmierzyć się z uzależnieniem dorastającego chłopaka. Mój piękny syn to opowieść o nastolatku, który poszukuje swojej drogi, o marzeniach, które prowadzą go na skraj przepaści, a także o miłości rodziców, którzy nie potrafią wypuścić swego dziecka z objęć. To pierwszy tak szczery, prawdziwy i poruszający film o rodzinie, bezwarunkowej miłości, dumie, rozczarowaniach i nadziei. Mój piękny syn to najnowsze dzieło Felixa van Groeningena (nominacja do Oscara za film W kręgu miłości). Scenariusz powstał na podstawie wspomnień Davida Sheffa (Mój piękny syn) i jego syna Nica (Na głodzie), które stały się bestsellerami, zajmując pierwsze miejsca na liście New York Timesa. W rolach głównych wystąpili Steve Carell i Timothée Chalamet.

19:00 – KOGEL-MOGEL 3
Główna bohaterka Kasia (Grażyna Błęcka-Kolska) nadal mieszka we wsi Brzózki i walczy z niechcianym zalotnikiem Staszkiem Kolasą. Do Polski wraca niespodziewanie jej syn Marcin (Nikodem Rozbicki) i od razu wpada w kłopoty. Chłopak ma pomysł na niecodzienny biznes… W tym czasie w Warszawie w rodzinie Wolańskich wybucha kryzys. Wolańska (Ewa Kasprzyk) – celebrytka i słynna sekstrenerka – wydaje kontrowersyjną książkę. Jej bliscy – mąż (Zdzisław Wardejn) i córka Agnieszka (Aleksandra Hamkało) – buntują się i uciekają z domu.

21:00 – HELLBOY
Pojmana i unieszkodliwiona przed wiekami królowa czarownic powraca do naszego świata, by znów nieść śmierć i zniszczenie. Jej demoniczny plan zakłada sprowadzenie na Ziemię plag tak potężnych, że ludzkość nie ma z nimi żadnych szans. Tylko bohater o tak piekielnych korzeniach jak Hellboy jest w stanie stawić czoła zagrożeniu i podjąć walkę z czarownicą i jej armią.

 

Wernisaż w Brodnicy

e037adfb4202d2202ddf8d8932b4773168da8ddb.jpg

Zapraszamy na otwarcie wystawy NATALII BUCHALSKIEJ I WOJCIECHA CHWIAŁKOWSKIEGO ARS IMITANDI (Sztuka kopiowania) oraz “TANCERKI” WOJCIECHA CHWIAŁKOWSKIEGO które odbędzie się 17 kwietnia o godz. 18.30 w Galerii Brama, ul. Mały Rynek 4.

Natalia Buchalska ur. w 1992 r. w Żurominie. W 2012 r. ukończyła Liceum Plastyczne w Rypinie. W latach 2012 -2018 studiowała konserwację i restaurację malarstwa i rzeźby polichromowanej w Instytucie Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2018 roku obroniła pracę magisterską teoretyczno-badawczą pod tytułem: “Technika chipolin i jej praktyczna rekonstrukcja współczesnymi materiałami na potrzeby konserwacji” pisaną pod kierunkiem prof. dr hab. Justyny Olszewskiej-Świetlik, oraz dyplomową realizowaną pod kierunkiem dr hab. Jacka Stachery, uzyskując tytuł: magistra sztuki o specjalizacji konserwacja i restauracja malarstwa i rzeźby polichromowanej. Za obie prace otrzymała wyróżnienie imienia doc. Leonarda Torwirta. Od początku artystyczno-konserwatorskiej drogi jej zainteresowania dotyczyły technik starych mistrzów, szczególnie w zakresie malarstwa sztalugowego i ściennego. Od 2011 roku ściśle współpracuje z Wojciechem Chwiałkowskim realizując z nim wiele projektów.

Wojciech Chwiałkowski ur. w 1976 r. w Lesznie. W 1996 r. podjął naukę w Studium Plastycznym w Płocku. W latach 1998-2003 studiował malarstwo na toruńskim Wydziale Sztuk Pięknych u prof. M. Wiśniewskiego i prof. P. Klugowskiego uzyskując tytuł magistra sztuki. W 2002 r. rozpoczął studia z zakresu konserwacji i restauracji dzieł sztuki – specjalizacja konserwacja malarstwa sztalugowego i rzeźby polichromowanej na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Po ukończeniu studiów zaczął pracować jako malarz kościelnych polichromii. Pierwszą realizacją był kościół w Stykowie, którą stworzył wraz z artystką G. Klaryską. Z czasem jego dzieła pojawiły się w kilkunastu świątyniach w całej Polsce. Od 2006 r. jest nauczycielem rysunku i malarstwa w Liceum Plastycznym w Rypinie, a od 2012 w Zespole Szkół Plastycznych w Golubiu-Dobrzyniu. Obecnie żyje i tworzy w Brodnicy. Jego twórczość naznaczona jest głęboką fascynacją sztuką włoskiego renesansu i baroku, a szczególnie twórczością Caravaggia. Jako artysta ma szeroki wachlarz zainteresowań, lecz jego głównym przedmiotem stała postać kobiety i jej różne wyobrażenie. Tworzy również sceny rodzajowe, religijne i portrety, które znajdują się w kościołach oraz zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Wykonuje kopie malarstwa. W kręg jego zainteresowań znajduję się także fotografia. Dodatkowo zajmuje się restauracją zabytków i złoceniami w różnych technikach.

 

Misterium Męki Pańskiej w Jabłonowie Zamek

53361241_2145614252322706_6413408061611835392_n.jpg

Misterium Męki Pańskiej to inscenizacja przedstawiająca ostatnie godziny z życia Chrystusa, aż po jego śmierć i zmartwychwstanie. W Jabłonowie Zamek plenerowe widowisko przedstawiające mękę Chrystusa i jego śmierć na krzyżu będzie można obejrzeć 17 kwietnia o godz. 18:00. Misterium zwane inaczej Pasją to misterium religijne o męce i śmierci Jezusa Chrystusa. Pozwala ono przeżyć ostatnie godziny z życia Chrystusa, począwszy od wjazdu do Jerozolimy, po jego śmierć i zmartwychwstanie. Początkowo misteria składały się głównie z obrzędów liturgicznych, ale stopniowo pojawiały się w nich także wspólne śpiewy i poetyckie sceny aktorskie. Odbywały się one głównie w kościołach, jednak szybko wyszły poza ich mury, goszcząc coraz częściej w plenerze.

Pierwsze inscenizacje misteryjne stanowiły odpowiedź na potrzeby ludności, domagającej się możliwości osobistego uczestniczenia w najważniejszych wydarzeniach z Pisma Świętego. Dlatego też poruszane w nich tematy związane były najczęściej z jednym z wielkich świąt świata chrześcijańskiego: Bożym Narodzeniem, Zmartwychwstaniem Pańskim czy Bożym Ciałem. W Polsce misteria znane są od XVI wieku. Obecnie spośród widowisk największą popularnością cieszą się jasełka i misteria męki pańskiej. Polskie misteria pasyjne mają zwykle charakter tradycyjny – drogi krzyżowej rozbudowanej o sceny nawiązujące do poszczególnych stacji. Przykładem może być tutaj najstarsze w naszym kraju misterium, odbywające się od XVII wieku w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Znaczenie pojęcia "misterium" pogłębia również jego źródło. W języku greckim, mystērion, a w łacinie mysterium, oznaczają tajemnicę. Pojęcie misterium sugeruje zatem coś nadzwyczajnego, dostępnego nielicznym. W przypadku Misterium Męki Pańskiej chodzi o niezwykłe przeżycie i dogłębne zrozumienie zdarzeń, które legły u podstaw chrześcijaństwa.

 

Bezpłatne porady z zakresu pomocy społecznej w Brodnicy

 poradyplakat01_470.jpg

 

16 kwietnia od godz.16:00 w Domu Harcerza w Brodnicy udzielane będą bezpłatne porady z zakresu pomocy społecznej, świadczeń rodzinnych, funduszu alimentacyjnego, spraw osób niepełnosprawnych (PFRON).


Porady udzielane będą w ramach działania Punktu Konsultacyjno-Doradczego dla mieszkańców Brodnicy prowadzonego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Społecznego „Młodzi dla Brodnicy” w ramach projektu Brodnickie Forum Ekonomii Społecznej. 


Bezpłatna pomoc skierowana jest w głównej mierze do osób wykluczonych społecznie, lokalnych liderów i animatorów, przedstawicieli organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, przedsiębiorców i jednostek publicznych. 
Aby wykorzystać efektywnie czas dyżuru specjalistów prosimy o umawianie się na spotkanie pod numerem telefonu 511 262 324.

 

IV Powiatowy Kiermasz Wielkanocny

kiermaszplakat01_470(1).jpg

Już po raz kolejny Starostwo Powiatowe w Brodnicy zaprasza mieszkańców na przedświąteczny kiermasz, w programie którego znajdą się prezentacje rękodzieła, lokalnych produktów i występy młodzieży szkolnej. Będą także warsztaty robienia palm wielkanocnych i rozstrzygnięcie konkursu na dekorację świąteczną. Kiermasz rozpocznie się w sobotę, 6 kwietnia o godz. 10:00 w hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy.

 

XII Ogólnopolski Turniej Tańca Nowoczesnego w Brodnicy

turniejplakat01_470.jpg

Współzawodnictwo odbywać się będzie w następujących kategoriach:
6 KWIETNIA zaprezentują się tancerze, w kat: DISCO DANCE SOLO/DUETY/MINIFORMACJE, DISCO SHOW FORMACJE, JAZZ SOLO/DUETY/MINIFORMACJE oraz INNE FORMY/FORMACJE (kat. wiekowa: maluszki do lat 8, dzieci 9-12 lat, juniorzy 13-16 lat, seniorzy - pow. 16 lat).
7 KWIETNIA: HIP-HOP SOLO, HIP-HOP DUETY, HIP-HOP MINIFORMACJE oraz HIP-HOP FORMACJE (kat. wiekowa: maluszki do lat 8, dzieci 9-12 lat, juniorzy 13-16 lat, seniorzy - pow. 16 lat).


Turniej poprowadzi Wojtek WOCO Krawczuk.
Sędziowie: Paweł Wasielewski Warszawa, Małgorzata Szulc Legionowo, Robert Śliżewski Suwałki, Jan Kwiatkowski Inowrocław, Andrzej Kieroński Białe Błota, Iwona Łagodzińska Kłodawa, Agnieszka Sikorska, Karina Rybszleger Brodnica.
Honorowy Patronat nad XII OTTN BRODNICA 2019 objął burmistrz Brodnicy, Jarosław Radacz.

Pierwszy TURNIEJ TAŃCA NOWOCZESNEGO w Brodnicy miał miejsce pod koniec lat 90., w nowo wówczas otwartym Zespole Szkół nr 1. Odbyły się tylko dwie jego edycje, zorganizowane pod auspicjami Polskiej Federacji Tańca Nowoczesnego, co wiązało się jednak z dość wysokimi opłatami na rzecz Federacji i wydarzenie, po drugiej edycji naturalnie wygasło. Dopiero w 2007 roku, wicedyrektor BDK, Małgorzata Katarzyna Miętkiewicz oraz Karina Rybszleger (instruktor tańca w BDK) postanowiły je reaktywować, już jako wyłączny Organizator OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU TAŃCA NOWOCZESNEGO. Sukces przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Choć na pierwszy po latach OTTN trudno było znaleźć chętnych, to i tak wzięło w nim udział ok. 250 tancerzy z całej Polski. Potem było już tylko lepiej. Kolejne lata potwierdziły, że ranga Turnieju wzrasta i tancerzy zaczęło przybywać. Dokładamy wszelkich starań, by wśród członków jury zawsze był ktoś z „top 10” najlepszych choreografów w Polsce. Niewątpliwie, na rangę Turnieju wpływa również i to, że oprócz głośnych, medialnych nazwisk, które przyciągają publiczność, w skład jury wchodzą uznani i cenieni we własnym środowisku profesjonaliści. OTTN w Brodnicy, to również świetna okazja do promocji miasta - w czasie Turnieju do Brodnicy przyjeżdża ok. 2 tys. osób, z kilkudziesięciu miast Polski.

 

Konferencja „Współpraca Międzysektorowa na Rzecz Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej” w Brodnicy

2019-03-26_181815.jpg

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Społecznego „Młodzi dla Brodnicy” zaprasza na konferencję „Współpraca Międzysektorowa na Rzecz Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej”, która odbędzie się 4 kwietnia 2019 r. o godz. 11.00 w Pałacu Anny Wazówny w Brodnicy.

Podczas konferencji podpisane zostanie Porozumienie Partnerskie na Rzecz Rozwoju Ekonomii Społecznej, którego celem jest inicjowanie i wspieranie działań na rzecz rozwoju ekonomii społecznej oraz wzmocnienie roli przedsiębiorczości społecznej w Brodnicy. Do podpisania porozumienia przystąpią organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy z Brodnicy oraz Gmina Miasta Brodnicy.

 

Program konferencji:

Blok I

1. Dobre praktyki podmiotów ekonomii społecznej w województwie kujawsko-pomorskim. Przykłady działalności stowarzyszeń i fundacji, spółdzielni, KIS i CIS, spółek non-profit z obszaru integracji społecznej i zawodowej.

2. Działania misyjne organizacji pozarządowych - podmiotów ekonomii społecznej i wpływ na rynek pracy.

3. Nowe wyzwania i zmiana roli organizacji pozarządowych w Brodnicy.

Przerwa kawowa

Blok II

1. Międzysektorowa współpraca partnerska. Kooperacja wewnątrzsektorowa, koalicje i partnerstwa międzysektorowe. Współdziałanie administracji publicznej, sektora obywatelskiego i biznesu.

2. Porozumienie Partnerskie na Rzecz Rozwoju Ekonomii Społecznej w Brodnicy - jak realizować misję i cele?

3. Nowe możliwości rozwoju przedsiębiorczości społecznej - Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej TŁOK Toruń

Przerwa obiadowa.

Podsumowanie i zakończenie konferencji.

Konferencja skierowana jest do: przedstawicieli organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, przedstawicieli administracji samorządowej, lokalnych liderów i animatorów, przedsiębiorców, osób wykluczonych społecznie i zagrożonych ubóstwem i innych osób i instytucji zainteresowanych działaniami w obszarze ekonomii społecznej.

Zgłoszenia do udziału w konferencji przyjmowane są pod numerami telefonów: 511 262 324, 661 315 958. do 2 kwietnia 2019 r.

Konferencja realizowana jest w ramach projektu „Brodnickie Forum Ekonomii Społecznej” finansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2014–2020 w ramach wdrażania Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność Lokalnej Grupy Działania Miasta Brodnicy

 

Maroko - brama Orientu - spotkanie z podróżnikiem Piotrem Kowalczykiem w Brodnicy

c0cfdd35ac0e0d023f542667229b0555b0f458a0.jpg

W ramach cyklu „Podróże dalekie i bliskie” 3 kwietnia brodnicka biblioteka zaprasza na spotkanie z Piotrem Kowalczykiem - podróżnikiem, geografem, pasjonatem fotografii. Tym razem tematem wiodącym spotkania będzie prawdziwie orientalne Maroko.

Piotr Kowalczyk podróże zaczynał od wycieczek górskich i działalności w PTTK, poznawania pięknej Polski. Każde wakacje spędzał na wędrówkach i poznawaniu. Zwiedzał zabytki, parki narodowe, chodził po górach. Później przyszedł czas na Europę, aż w końcu pierwszy pozaeuropejski wyjazd do Maroka, który zapoczątkował nowy etap.

Pasjonuje go nieznane, ciągłe odkrywanie miejsc i podróże survivalowe. Woli jeździć tam gdzie kończy się droga. W 2009 roku z Tomkiem Olesiem, stworzył projekt Globtroterzy.net, ze stroną o tym tytule, gdzie opisywał podróże.

Popularyzuje także wiedzę o świecie, występując na festiwalach podróżniczych. Jest autorem wielu prelekcji, pokazów i warsztatów podróżniczych. Organizuje wystawy fotografii i warsztaty. Jest pomysłodawcą festiwalu „Tydzień Ziemi” na Uniwersytecie Szczecińskim, brał także udział w kampanii "Odkryj na dobre Szczecin" jako ambasador. Współpracuje z firmą turystyczną BluEmu, gdzie prowadzi wycieczki w wielu zakątkach świata.

Spotkanie odbędzie się w Pałacu Anny Wazówny w środę 3 kwietnia o godzinie 17.30. Wstęp wolny.

 

"Nie daj się umrzeć" - spotkanie z trenerem uzdrawiania Stanisławem Andrzejem Penksykiem w Brodnicy

ae08b0cb295295278e18dd8c0e295347e65773a2.jpg

29 marca w Brodnickim Domu Kultury o godz. 17:00 odbędzie się spotkanie ze Stanisławem Andrzejem Penksykiem autorem książek, trenerem uzdrawiania, aktorem, reżyserem, autorem tekstów piosenek.

Stanisław Andrzej Penksyk jest autorem książek „Nie daj się umrzeć, czyli opamiętanie” i "Nie daj się umrzeć, czyli siedem recept", które mówią o uchwyceniu istoty zdrowia, o tym jak postępować, by zachować je jak najdłużej. Spotkanie poświęcone będzie sile podświadomości w walce z chorobą, a także temu jak ważne jest dbanie o zdrowie.

Spotkanie poprowadzi Marta Owczarek.

Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Planeta Kobiet, Brodnicki Dom Kultury i Klub Odżywiania i Fitness Zakątek Zdrowia.

Wstęp wolny.

 

Festiwal Brodnica ClassiX

2019-03-05_153543.jpg

Ostatni weekend marca w Brodnicy będzie z pewnością świętem muzyki. W dn. 28-31 marca odbędzie się pierwsza edycja zupełnie nowego festiwalu Brodnica ClassiX. Cztery wypełnione różnorodnym repertuarem dni festiwalowe zgromadzą plejadę gwiazd muzyki klasycznej i jazzowej. Brodnica ClassiX to innowacyjny festiwal, w którym świat klasyki łączy się ze światem muzyki współczesnej (jazzem, improwizacją, elektroniką), jest pierwszym i jedynym takim przedsięwzięciem w regionie. Z inicjatywy Mai i Mata Kwiatkowskich, Brodnica stanie się miejscem, gdzie spotkają się najwybitniejsi polscy muzycy różnych specjalności, dla których muzyka klasyczna stanowi punkt wyjścia do artystycznych poszukiwań. Zaproszenie do udziału w festiwalu przyjęła plejada polskich gwiazd instrumentalistyki m.in. klasycy Anna Maria Staśkiewicz i soliści orkiestry Sinfonia Varsovia, Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, Filharmonii Koszalińskiej, SawarS Tango Orquestra oraz jazzmani Mateusz Smoczyński, Krzysztof Szmańda, Maciej Szczyciński i Marek Kądziela.


Program festiwalu skonstruowany jest w sposób przekrojowy – utwory kameralne i symfoniczne, zestawione są z audiowizualnoelektronicznym performancem z udziałem chóru, wiolonczeli i skrzypiec, żywiołowym wieczorem z tangiem międzywojennym polskich i argentyńskich kompozytorów, a także premierami nowych dzieł klasycznych z elementami jazzu i improwizacji.
Festiwal jest jednocześnie pretekstem do rozpoczęcia działalności Brodnickiej Orkiestry Symfonicznej (BOS) – artystycznego kolektywu skupiającego artystów funkcjonujących w prężnie działających środowiskach artystycznych na terenie całego kraju. Orkiestra ma na celu upowszechnianie kultury muzycznej najwyższej jakości w regionie, ale będzie też narzędziem promocji miasta w wymiarze ogólnopolskim.


Organizatorem festiwalu jest burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz oraz Maja i Mat Kwiatkowscy. Honorowy patronat nad imprezą objął Piotr Całbecki Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Partnerem jest Brodnicki Dom Kultury.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Program:
28.03.2019 r. godz. 19.00 – Pałac Anny Wazówny
KONCERT KAMERALNY - A.Vivaldi Cztery pory roku

29.03.2019 r. godz. 18.30 – kościół szkolny
KONCERT CHÓRALNY - J. Świder Msza, S. Moniuszko Pieśni z towarzyszeniem wiolonczeli, skrzypiec, elektroniki live

30.03.2019 r. godz. 19.00 – Brodnicki Dom Kultury
KONCERT TANGOWY – SawarS Tango Orquestra, Tanga okresu międzywojennego

31.03.2019 r. – Brodnicki Dom Kultury
Godz. 16.00 - KONCERT SYMFONICZNY – J. S. Bach Koncert na dwoje skrzypiec, W. A. Mozart Symfonia no. 29, M. Kwiatkowski Symfonia cieni
Godz. 18.00 - KONCERT JAZZOWY – Jam Session muzyków uczestniczących w koncercie symfonicznym

 

Strach się bać - żywa lekcja historii w Brodnicy

2019-03-18_140212.jpg

24 marca o godz. 15:00 w piwnicach zamku krzyżackiego w Brodnicy odbędzie się wydarzenie "Strach się bać", czyli prawie wszystko o dawnych lękach. Wydarzenie będzie miało charakter inscenizacji, połączonej z żywą lekcją historii. Nad jego stworzeniem pracowały trzy połączone grupy rekonstrukcji historycznej: Bractwo Rycerskie Zamku Radzyńskiego, Fordońskie Czarownice oraz Fundacja Brama Epok, która rozpoczyna swoją działalność na terenie Brodnicy.


Pierwszym elementem wydarzenia będzie inscenizacja na temat istot demonicznych u Słowian, dawnych wierzeń i zwyczajów. Część z nich przetrwała do dziś w naszym języku, jako relikty dawnych przesądów. Całość będzie miała charakter inscenizacji historycznej, której towarzyszyć będzie odpowiednie światło i dźwięk. Druga część przeniesie gości wydarzenia w XVI - XVII wiek, czasy inkwizycji, procesów o czary. Badacze zagadnienia, ubrani w stroje z epoki opowiedzą o tamtych wydarzeniach, przytaczając dokumenty źródłowe dotyczące procesów czarownic w Fordonie (dziś dzielnica Bydgoszczy).


Ostatnia część to opowieść w postaci teatru historycznego. Podstawą inscenizacji będzie legenda o smoku wawelskim spisana przez Wincentego Kadłubka. Pokaz walk zaprezentują rycerze z Chorągwi Zaciężnej Ziemi Kujawskiej. Będzie możliwość obejrzenia, czy przymierzanie elementów uzbrojenia.
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Brama Epok. Wstęp wolny.

 

Noc Sów

 2019-03-13_133614.jpg

Noc Sów obchodzona jest w Polsce od ośmiu lat. Jej pomysłodawcami i organizatorami jest stowarzyszenie Ptaki Polskie. Z udziałem wolontariuszy, ornitologów, i edukatorów, uczestnicy wspólnie odkrywają świat tych tajemniczych ptaków. W ramach akcji organizowane są prelekcje na temat biologii, badań i ochrony sów oraz ich znaczenia w polskich legendach i kulturze. Odbywają się też wycieczki w teren, gdzie można poznawać, nasłuchiwać i wabić te tajemnicze ptaki.

Pierwsza Noc Sów odbyła się w 2012 roku. Do akcji przyłączyły się liczne instytucje (szkoły, przedszkola, biblioteki, Parki Narodowe i krajobrazowe, nadleśnictwa), organizacje pozarządowe zajmujące się zarówno ochroną przyrody jak i edukacją, ośrodki edukacyjne i kulturowe, uniwersyteckie koła biologiczne, a nawet Ogród zoologiczny w Bydgoszczy. Wydarzenie na stałe zagościło już w kalendarzu Ptaków Polskich i wszystkich miłośników sów w Polsce. W całym kraju Noc Sów odbędzie się w dniach 23-24 marca 2019 roku. To najbardziej aktywny okres w roku dla większości sów, wtedy też rozpoczynają one swój okres godowy.

Marcowe noce to bardzo aktywny okres w roku dla większości sów. Są w czasie okresu godowego i pohukują tak, że włos jeży się na głowie. Bohaterką i "twarzą" Nocy Sów 2019 jest sóweczka. To prawdziwy liliput w świecie tych ptaków. Zaledwie trochę większa od wróbla, ta najmniejsza europejska sowa, swoje niedostateczne rozmiary z nawiązką kompensuje determinacją i zuchwałością. Chociaż sóweczka, jak większość sów, z upodobaniem zajada się gryzoniami, to stosunkowo często w jej menu pojawiają się też ptaki. Szczególnie późną wiosną i latem, gdy dookoła pełno niedoświadczonych i nieporadnych młokosów. Gniazda zakłada w dziuplach – głównie po dzięciołach. W Europie najchętniej zasiedla stare, świerkowe bory i poza wyjątkami, takimi jak np. Puszcza Białowieska, spotykana jest praktycznie tylko w łańcuchach Alp i Karpat. Ponadto zamieszkuje całą tajgę od Skandynawii po Sachalin. Polską populację tych małych sówek szacuje się na 1000-1500 par lęgowych.

Brodnicki Park Krajobrazowy oraz Wdecki Park Krajobrazowy kolejny raz organizują wydarzenia w związku z ogólnopolską akcją edukacyjną Noc Sów. Brodnicki Park Krajobrazowy 22 i 23 marca organizuje zajęcia dla uczniów szkół podstawowych. Uczestnicy spotkają się w Ośrodku Edukacji Ekologicznej "Miętowy Gaj", gdzie wysłuchają prelekcji na temat biologii i ekologii sów, obejrzą też film "Sowy Polski”. Następnie grupa uda się w teren, aby poznawać, nasłuchiwać i wabić sowy. Zajęcia pozwolą uczestnikom wzbogacić wiedzę o poszczególnych gatunkach sów, ich biologii, poznać metody badań i ochrony tych ptaków.

Wdecki Park Krajobrazowy zaprasza 22 marca do siedziby Nadleśnictwa Osie (powiat świecki) na wykład poświęcony sowom, który współprowadzić będą pracownicy parku. W programie również wyjście w teren i rozpoznawanie głosów sów, zakończone ogniskiem. Zajęcia są otwarte dla wszystkich chętnych, początek o godz. 17:00. Warto zadbać o odpowiednie ubranie i latarkę.

 

O!PLA dla młodzieży i dorosłych w Górznie

 opla01_700.jpg

O!PLA 2019 odbywa się w całej Polsce po raz 7-y. W dniach od 1 marca do 14 kwietnia prezentowane są w całej Polsce pokazy pakietów najnowszych filmów animowanych, których autorami są polscy twórcy. Gminny Ośrodek Kultury w Górznie jest również miejscem, gdzie takowe pokazy się odbywają. W GOK-u w tym czasie pokazane będą animacje dla najmłodszych w ramach konkursu TDMG (Teraz Dzieci Mają Głos). Dla przedszkolaków to pakiet 6 filmów razem 42 minuty (zawartość pakietu: https://polskaanimacja.wordpress.com/konkurs-tdmg-kategoria-przedszkolna7/)

Dla grupy wczesnoszkolnej, to odpowiednio 10 filmów w 70 minut (zawartość pakietu: https://polskaanimacja.wordpress.com/konkurs-tdmg-kategoria-wczesnoszkolna7/). Nieodłącznym elementem każdego z pokazów festiwalowych jest możliwość uczestniczenia w głosowaniu na najlepszy film za pomocą specjalnych kart, które będą udostępnione w GOK-u. Powyższe pakiety są dostępne dla grup zorganizowanych po wcześniejszym umówieniu się z pracownikami GOK-u. Pokazy są za darmo.

Dla starszych przewidziany jest pokaz w piątek 22 marca o godz. 18:30. Pakiet ten nazwany przez organizatora "Kategoria studyjna" zawiera filmy zrealizowane w studiach/wytwórniach filmowych, dofinansowane z państwowych źródeł. Zawiera 9 animacji, a trwa ok 80 minut (zawartość pakietu: https://polskaanimacja.wordpress.com/kategoria-studyjna7/)

Wstęp wolny głosowanie na koniec pokazów.

 

Bezpłatne porady z zakresu pomocy społecznej w Brodnicy

pomocplakat01_470(2).jpg

We wtorek, 19 marca od godz.16:00 w Domu Harcerza udzielane będą bezpłatne porady z zakresu pomocy społecznej, świadczeń rodzinnych, funduszu alimentacyjnego, spraw osób niepełnosprawnych (PFRON).

Porady udzielane będą w ramach działania Punktu Konsultacyjno-Doradczego dla mieszkańców Brodnicy prowadzonego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Społecznego "Młodzi dla Brodnicy" w ramach projektu Brodnickie Forum Ekonomii Społecznej.

Bezpłatna pomoc skierowana jest w głównej mierze do osób wykluczonych społecznie, lokalnych liderów i animatorów, przedstawicieli organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, przedsiębiorców i jednostek publicznych. Aby wykorzystać efektywnie czas dyżuru specjalistów prosimy o umawianie się na spotkanie pod numerem telefonu 511 262 324.

 

Spotkanie na temat współpracy międzysektorowej w Brodnicy

lgdplakat01_470.jpg

W czwartek, 14 marca odbędzie się na Międzysektorowe Spotkanie Sieciujące, które realizowane jest w ramach Brodnickiego Forum Ekonomii Społecznej. Spotkanie odbędzie się w Brodnickim Centrum Caritas (ul. Gajdy 3) o godz. 16:00.

Jest to kolejne spotkanie, które ma przybliżyć do zawiązania porozumienia na rzecz budowy i rozwoju partnerstwa międzysektorowego, na rzecz rozwoju przedsiębiorczości społecznej. Kolejne spotkanie poświęcone będzie dyskusji na temat zasad współpracy organizacji zainteresowanych przystąpieniem do Partnerstwa. Poprowadzone ono zostanie w formie dyskusji moderowanej word cafe.

Na spotkanie zapraszamy osoby i instytucje zainteresowane udziałem w projekcie m.in.:

przedstawicieli organizacji pozarządowych i grup nieformalnych
przedstawicieli administracji samorządowej
lokalnych liderów i animatorów
przedsiębiorców
osoby wykluczone społecznie i zagrożone ubóstwem
inne osoby i instytucje zainteresowane działaniami w obszarze ekonomii społecznej

Zapisz się na spotkanie pod numerem telefonu – 511 262 324.

 

Noc muzyki bajkowej

bajkiplakat01_470.jpg

W poniedziałek, 11 marca o godzinie 19:00 w auli I LO w Brodnicy odbędzie się koncert Moc Muzyki Bajkowej. To już kolejny z serii koncertów, które na długo zapadają w pamięć ich odbiorców. Gośćmi specjalnymi koncertu będą gwiazdy Teatru Buffo w Warszawie - Maria Tyszkiewicz i Natalia Srokocz.

Maria Tyszkiewicz -
Od najmłodszych lat śpiewa i tańczy. Jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w klasie fortepianu. W wieku 3-5 lat występowała w Domowym Przedszkolu w TVP1. Jej przygoda z Teatrem Studio Buffo rozpoczęła się od przypadkowego występu na obozie tanecznoaktorskim w 2007 roku. Bierze udział we wszystkich spektaklach Teatru Studio Buffo. Przez 10 lat grała główna rolę w musicalu Romeo i Julia. Związana była także z takimi programami telewizyjnymi, jak Przebojowa Noc, Złota Sobota, Jaka To Melodia. Ukończyła Akademię Filmu i Telewizji na wydziale montażu filmowego. Laureatka 6 edycji programu telewizyjnego Twoja Twarz Brzmi Znajomo.

Natalia Srokocz -
W 2007 przyjechała do stolicy, żeby spełniać swoje marzenia. Jako mała Rudzianka zasypiała i odrabiała lekcje przy piosenkach z musicalu METRO. Dziś jako inżynier Technologii Chemicznej Politechniki Warszawskiej oraz świeżo mama 3-letniego Henryczka, ma przyjemność grać w nim główną rolę Anki. Na deskach Teatru "Studio Buffo" odsłania swoje umiejętności również w innych spektaklach. Dodatkowo Natalię można było zobaczyć w programach telewizyjnych takich jak "Przebojowa Noc", "Złota Sobota", czy "Jaka To Melodia".

 

Spektakl z okazji Dnia Kobiet w Brzoziu

8-marca-2019-Maly-koniec-swiata.jpg

Dzień Kobiet to święto niezwykłe. Właśnie z okazji tego święta Wójt Gminy Brzozie Danuta Kędziorska serdecznie zaprasza Panie (i nie tylko) na spektakl pt. “Mały koniec świata” w wykonaniu grupy Pod Niebem. Spektakl odbędzie się w niedzielę, 10 marca o godzinie 18:00 w Gimnazjum w Brzoziu.

 

Spektakl muzyczny "W jedną stronę" w BDK w Brodnicy

BILET-2.jpg

Informujemy wszystkich pasażerów, że pociąg pospieszny ze stacji BRODNICA GŁÓWNA, odjedzie z peronu BDK,
9 MARCA, punktualnie o GODZ. 17:00!


Bilety "W JEDNĄ STRONĘ" dostępne są na peronie (sekretariat BDK), a o rozrywkę dla pasażerów kulturalnego pociągu zadbają konduktorzy: Aneta Giemza-Bartnicka, Joanna Nehring-Roszkowska i Maciej Zayda Zajda oraz podopieczni Pracowni artystycznych Brodnickiego Domu Kultury.
Prosimy o zachowanie ostrożności i nie zbliżanie się do krawędzi peronu!

 

Bezpłatne porady prawnika w Brodnicy

pomocplakat01_470(1).jpg

Porady udzielane będą w ramach działania Punktu Konsultacyjno-Doradczy dla mieszkańców Brodnicy prowadzonego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Społecznego "Młodzi dla Brodnicy" w ramach projektu Brodnickie Forum Ekonomii Społecznej.

Bezpłatna pomoc skierowana jest w głównej mierze do osób wykluczonych społecznie, lokalnych liderów i animatorów, przedstawicieli organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, przedsiębiorców i jednostek publicznych.

Aby wykorzystać efektywnie czas dyżuru specjalistów prosimy o umawianie się na spotkanie pod numerem telefonu 511 262 324.

 

VII Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Wilczym Tropem” w Brodnicy

2019-02-20_140144.jpg

W dniu 3 marca 2019 r. o godz. 12:00 w Lasku Miejskim (przy siedzibie Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o.) odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Wilczym Tropem".

Celem imprezy jest uczczenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, popularyzacja biegów wśród młodzieży oraz dorosłych oraz upowszechnianie zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu wolnego.

Długość trasy biegu wynosi 1,963 km (1 pętla). Trasa biegu będzie przebiegać alejkami w Lasku Miejskim. Uczestnicy biegu zobowiązani są do zarejestrowania się w Biurze Zawodów w miejscu startu przed rozpoczęciem biegu w godzinach 10:00-12:00.

Program zawodów:

- godz. 10:30- 11:45 - strzelanie z karabinka pneumatycznego do tarczy;

- godz. 10:45-11:50 - zapisy i wydawanie pakietów startowych;

- godz. 12:00 - start biegu na 1,963 km ;

- godz. 12:40 - zakończenie biegu na 1,963 km.

Podczas trwania zawodów Brodnicka Grupa Eksploracyjno-Poszukiwawcza zaprezentuje zabytki oraz artefakty odnalezione na terenie powiatu brodnickiego.

 

III Bieg Pamięci Żołnierzy Plutonów "Wilka" i "Zjawy" w Górznie

2019-02-18_173940.jpg

W niedzielę, 3 marca w Górznie odbędzie się III Bieg Pamięci Żołnierzy Plutonów "Wilka" i "Zjawy". Organizacja biegu nawiązuje do Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Trasy biegów są niezwykle malownicze, a zawodnikom zapewniono ciepłe posiłki i miejsca odpoczynku.

Celem imprezy jest popularyzacja wiedzy i treści historycznych na temat Żołnierzy Wyklętych, promowanie biegania i zdrowego stylu życia, integracja mieszkańców Trójstyku i popularyzacja walorów przyrodniczo-turystycznych Nadleśnictwa Brodnica. Podobnie jak w ubiegłym roku proponowane są do wyboru trzy dystanse. W ramach III Biegu Pamięci Żołnierzy Plutonów "Wilka" i "Zjawy" można biegać na dystansach: 10 km, 1963 m oraz 196,3 m.

Start do biegu głównego odbędzie się przy leśniczówce Górzno, pozostałe dystanse wokół leśniczówki. Biegi odbędą się za zgodą Nadleśnictwa Brodnica w magicznym klimacie Rezerwatu Szumny Zdrój.
Tylko dla pierwszych 90 osób, które opłacą swój start w wysokości 15 zł gwarantowane są pakiety startowe (pamiątkowy medal + koszulka + drobne gadżety odblaskowe). Po biegach przewidziany jest ciepły posiłek i prelekcja o żołnierzach ROAK z tych okolic.

Program imprezy:
Godz. 10:30 – start biegu głównego – Leśniczówka Ruda – Leśniczówka Górzno (dystans 10 km)
Godz. 12:00 – bieg na dystansie 1963 m dla pozostałych chętnych (biegacze, NW)
Godz. 12:50 – bieg na dystansie 196,3 m dla uczestników w wieku od 0 do 10 lat.

 

Zwiedzaj region z przewodnikiem

wycieczka01_700(1).jpg

W czwartek, 21 lutego ruszą zapisy na zwiedzanie atrakcji turystycznych Kujaw i Pomorza w ramach dorocznej akcji "Poznaj swój region z przewodnikiem", która odbędzie się 2 i 3 marca. W jej ramach będzie można bezpłatnie lub za symboliczną złotówkę zwiedzać atrakcje turystyczne Kujaw i Pomorza.

To już piąta odsłona akcji, którą Urząd Marszałkowski organizuje wspólnie z regionalnym środowiskiem przewodników turystycznych. W tegorocznej edycji akcji na mieszkańców i turystów czekają 152 propozycje spędzenia aktywnie wolnego czasu. W przedsięwzięcie zaangażowało się 62 różnych organizatorów: instytucje, stowarzyszenia, muzea, koła przewodnickie PTTK oraz zakłady produkcyjne.

Wśród wielu ofert są nie tylko propozycje zwiedzania z przewodnikiem, ale i warsztaty muzealne, pokazy, wystawy i rajdy. We Włocławku na uczestników czeka barwny korowód zapustny, w Radziejowie odkrywanie tajemniczych zakamarków Kujaw Radziejowskich, a w Grudziądzu zabytkowy tramwaj w unikatowej na skalę europejską zabytkowej zajezdni. Żądni przygód mogą się wybrać na rajd pieszy "Bydgoskie przedmoście" linią umocnień z II wojny światowej lub na nocne zwiedzanie elektrociepłowni gazowej PGE Toruń. Miłośnikom natury spodobają się propozycje parków krajobrazowych.

Akcja odbędzie się w sobotę i niedzielę 2 i 3 marca. Szczegóły i zapisy do udziału w poszczególnych wydarzeniach na stronie internetowej www.rejestracja.kujawsko-pomorskie.pl. Rejestracja potrwa od czwartku 21 lutego, godz. 9:00 do piątku 1 marca do godz. 21:00. Liczba miejsc jest ograniczona (decyduje kolejność zgłoszeń).

Usługi przewodników i wejścia do muzeów w ramach akcji będą bezpłatne lub za symboliczną złotówkę. Wydarzenie odbędzie się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego. Obchody organizowane są przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Wojewódzki Samorząd Przewodników Turystycznych.

W powiecie brodnickim w sobotę, 2 marca czekają następujące wydarzenia:

 • Brodnica
  09:00-15:00 - Zwiedzanie piwnic zamkowych, wieży krzyżackiej oraz Centrum Edukacji Ekologicznej, organizator: Muzeum w Brodnicy (zwiedzanie bez zapisów)
  11:00-12:00 - Zwiedzanie wystaw w piwnicach zamkowych, organizator: Muzeum w Brodnicy (zwiedzanie z przewodnikiem)
  12:00-12:30 - Tajemnice brodnickiej wieży, organizator: Muzeum w Brodnicy (zwiedzanie z przewodnikiem)
 • Górzno
  15:00-18:00 - Wystawa fotografii przyrodniczych "Sztuka Natury", organizator: Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy (zwiedzanie indywidualne bez zapisów)
 • Grzmięca, gmina Zbiczno
  10:00-13:00 - Ścieżka dydaktyczna "Bobrowiska", organizator: Brodnicki Park Krajobrazowy (zwiedzanie z przewodnikiem)

Pozostałe wydarzenia w województwie

 

Miłość w piosenkach Beatlesów w I LO w Brodnicy

beatles01_700.jpg

Beatlesi - któż nie kochał ich piosenek? Ale zespół, który występował w latach 1960–1970 dla części młodego pokolenia jest staromodny i zwyczajnie nudny. Do tej muzyki trzeba dojrzeć i dlatego cieszy fakt, że w I LO w Brodnicy młodzież wzięła na warsztat piosenki tego kultowego zespołu. W czwartek, 28 lutego o godzinie 18:00 w bibliotece I LO odbędzie się wieczór muzyczno-poetycki "LET IT LOVE" - MIŁOŚĆ W PIOSENKACH BEATLESÓW.

 

Filmy krótkometrażowe z 12-ego międzynarodowego festiwalu GRAND OFF w Górznie

offplakat01_470.jpg


W Gminnym Ośrodku Kultury w Górznie, w dniach 28 lutego i 1 marca zaprezentowane będą filmy krótkometrażowe z 12-ego międzynarodowego festiwalu GRAND OFF. W programie filmy z Irlandii, Danii, Szwecji, Niemiec, Izraela, Rosji i Polski, laureaci z poszczególnych kategorii za najlepszą reżyserię, scenariusz, zdjęcia, aktorka, aktor, animację, film polski, film dokumentalny.
Festiwal Grand OFF to najważniejsza inicjatywa promująca kino niezależne w Polsce i jedna z najważniejszych tego typu inicjatyw na świecie. Powołane do życia w 2006 Światowe Nagrody Filmowe Niezależnych GRAND OFF to wydarzenie kulturalne, które zwraca uwagę na zjawisko kina niezależnego i nadaje mu odpowiednią rangę, powagę i prestiż. To również jedno z najważniejszych wydarzeń na kulturalnej mapie kina niezależnego na całym świecie. Misją Grand OFF-u jest zaprezentowanie i wyróżnienie najlepszych niezależnych filmów nadsyłanych z różnych zakątków świata. Laureaci wyłonieni zostali przez członków Kapituły Grand OFF – reprezentantów międzynarodowych środowisk filmowych.

Najciekawsze produkcje niezależne z całego świata poddawane są preselekcji i typowane przez profesjonalna Komisję Nominacyjną do nagród w jedenastu kategoriach: scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż, scenografia, aktorka, aktor, fabuła, dokument, animacja oraz najlepszy film polski. Filmy nominowane ocenia międzynarodowa Kapituła składająca się z ponad 80 znawców filmu, teoretyków, reżyserów, operatorów, montażystów i aktorów z ponad 30 krajów. Na ostatnią festiwalową edycję nadesłano blisko 4000 filmów ze 125 krajów a Komisja Nominacyjna spośród tych dzieł wybrała 55 filmów w 11 kategoriach.

W Gminnym Ośrodku Kultury w Górznie pokazane będą filmy krótkometrażowe z 12-ego międzynarodowego festiwalu GRAND OFF. Całość trwająca 162 minuty podzielona będzie na dwa pokazy w czwartek, 28 lutego i w piątek, 1 marca. Start o godzinie 18:30. Wstęp wolny.

 

Wystawa prac Jerzego i Edwarda Zegarlińskich w Brodnicy

ffea215c33f3e507f7349b28868e7ec4f80016ad.jpg

Muzeum w Brodnicy ma zaszczyt zaprosić na otwarcie wystawy: fotografii “Trzy po Trzy i Ćwierć”autorstwa Jerzego Zegarlińskiego oraz rzeźb “…i tu jesteśmy” Edwarda Zegarlińskiego, które odbędzie się 28 lutego 2019 r. o godz. 18:00 w Galerii Brama, ul. Mały Rynek 4.
 
Jerzy Zegarliński, mieszkaniec Bydgoszczy, urodzony w 1949 r. w Gliwicach, ukończył Uniwersytet Wrocławski z dyplomem archeologa. Uprawia fotografię reporterską, pw. kolorową. Szczególny okres aktywności twórczej przypadł na czas kilkuletniego pobytu (w latach 80.) w Stanach Zjednoczonych. Jest autorem kilku wystaw indywidualnych, uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych, oprócz Polski m.in. w Hiszpanii, Serbii, USA i Słowacji. Od początku lat 90. współpracuje z bydgoską Galerią Autorską. Jest pomysłodawcą i współorganizatorem Przeglądów Fotografii Bydgoskiej (od 1995 r.). Prowadzi firmę impresaryjno-artystyczną „Agencja Zegart”, zajmującą się organizacją wystaw i innych przedsięwzięć z zakresu sztuk plastycznych.
 
Edward Zegarliński, mieszkaniec Bydgoszczy, urodzony w 1951 r., w Gliwicach. Kierując się młodzieńczymi uzdolnieniami chciał zostać architektem, rozpoczynając studia na Politechnice Śląskiej, ale kończąc Akademię Techniczno – Rolniczą w Bydgoszczy, został inżynierem budownictwa. W końcu lat 70-tych, pracując jako inżynier, zajął się snycerstwem i w 1984 r. założył Pracownię Snycerską. Od tego czasu brał udział w plenerach rzeźbiarskich i wystawach, gdzie otrzymał kilka nagród i wyróżnień, za rzeźby w drewnie. W latach 1986 – 88 w Nowym Jorku pracował jako asystent rzeźbiarza Ernesta Neizvestnego. Zajmował się tam także renowacją dzieł sztuki i zapoznał się z wykonywaniem witraży. Po powrocie do Polski otworzył Pracownię Rzemiosła Artystycznego, w której tworzył witraże i rzeźby oraz wykonywał renowacje antycznych mebli i przedmiotów sztuki użytkowej. Od końca lat 90-tych projektował i wykonywał głównie witraże i lampy witrażowe oraz zaczął tworzyć pierwsze rzeźby z brązu. Po zdobyciu doświadczenia i większych umiejętności zaprojektował i wykonał kilkadziesiąt witraży, do kościołów, instytucji publicznych i obiektów prywatnych, w Polsce, Gruzji, Niemczech i USA. W latach 2003 – 18 stworzył ok. 40 rzeźb, głównie z brązu, łącząc go czasami z drewnem, lub kamieniem. Swoje prace wystawiał w galeriach w Polsce (Gdańsk, Wrocław, Kraków, Bydgoszcz) oraz w USA (New York, Raleigh). W ostatnim czasie wykonywał sakralne witraże do bydgoskich kościołów.
 
 

DKF BRODNICA zaprasza na "Grobowiec świetlików"

dkfplakat01_470.jpg

W czwartek, 28 lutego o godzinie 19:00 Dyskusyjny Klub Filmowy BRODNICA zaprasza na film "Grobowiec świetlików" Isao Takahaty - współzałożyciela słynnego studia Ghibli i jednego z najbardziej wpływowych reżyserów filmów animowanych na świecie. Swoim filmem Takahata udowadnia, że animacja może poruszać trudne tematy i nie tylko się ich nie boi, ale wręcz przeciwnie - wychodzi z nich obronną ręką.

"September 21, 1945... That was the night I died”.........Tymi słowami zaczyna się jeden z najbardziej wzruszających filmów antywojennych, jakie kiedykolwiek powstały. Wypowiada je 14.letni Seita, a w zasadzie jego duch - skąpany w ognistej poświacie obserwuje własną śmierć na dworcu kolejowym w Kobe. Z jego martwych rąk wypada metalowa puszka po landrynkach. Znajduje ją jeden z dworcowych zamiataczy i wyrzuca daleko, daleko na łąkę nieopodal dworca. Z puszki powstaje duch Seity i jego czteroletniej siostrzyczki Setsuko. Otoczeni gromadą świetlików udają się na dworzec i wsiadają do kolejki. W tym momencie zaczynają się wspomnienia...

 

Gawędy o wilkach i innych zwierzętach w Brodnickim Domu Kultury

wilkiplakat01_470.jpg

Rok temu, w lutym 2018, media obiegła informacja o potrąconym przez samochód wilku, którego chcieli dobić myśliwi. Z ogromną determinacją bronił go inny, były już myśliwy, który stał nad poturbowanym wilkiem dopóki nie nadjechała pomoc.
O tym zdarzeniu, a także wiele innych ciekawych historii będzie można usłyszeć 20 lutego w Brodnickim Domu Kultury.

Gościem spotkania będzie Marcin Kostrzynski, realizator filmów o przyrodzie, leśnik, były myśliwy, filmowiec, obserwator dzikiego życia i obrońca praw zwierząt oraz autor książki „GAWĘDY O WILKACH I INNYCH ZWIERZĘTACH”. Marcin prowadzi swój kanał na YouTube „Marcin z lasu”, na którym zamieszcza głównie filmy dla dzieci.  O książce, o tym, jak udało mu się zdobyć zaufanie wilków, o swojej fascynacji dziką naturą przyrodnik opowiedział niedawno w programie DzieńDobryTVN i….zaczarował Magdę Mołek.

Na spotkaniu 20 lutego zaprezentowane zostaną najciekawsze filmy, uzupełnione autorskim komentarzem Marcina. Po spotkaniu będzie można kupić książkę, z autografem autora. 
WSTĘP WOLNY

 

Byle nie o miłości - koncert w BDK w Brodnicy

30292340d2ab1dbab1cad54aa79097b1_big.jpg

W niedzielę, 17 lutego o godzinie 16:00 w Brodnickim Domu Kultury odbędzie się wyjątkowy koncert piosenek Agnieszki Osieckiej połączony z projekcją fragmentów wywiadów z udziałem poetki. Na scenie Brodnickiego Domu Kultury wystąpi trio muzyków. Zaśpiewa wokalistka Nula Stankiewicz, której znakiem rozpoznawczym jest łączenie poezji i jazzu. Na scenie będą jej akompaniowali wirtuoz gitary i kompozytor Janusz Strobel oraz wybitny muzyk Mariusz „Fazi” Mielczarek. Tym razem, aby upamiętnić 20-lecie śmierci wspaniałej poetki Agnieszki Osieckiej, stworzyli recital o dość przewrotnym tytule "Byle nie o miłości".

 

XVI Festiwal Piosenki Romantycznej w Zbicznie

2019-02-11_093741.jpg

W sobotę, 16 lutego w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Zbicznie odbędzie się XVI Wojewódzki Festiwal Piosenki Romantycznej. Na festiwalu prezentują się zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne oraz kabarety i zespoły folklorystyczne. Nie brakuje też wspólnych tańców, śpiewania i dobrej zabawy.

Impreza ta powiększa się z roku na rok, o czym świadczy fakt, że ma ona już rangę wojewódzką. Podczas festiwalu wystąpią zespoły m.in. z Lubawy, Jabłonowa Pomorskiego, Bobrowa, Kwidzyna, Świecia nad Osą, Chełmna, Inowrocławia, Pokrzydowa, Cierpic, Tylic, Rypina, Świedziebni, Raciążka, Łąkorza, Karbowa oraz ze Zbiczna. Podczas spotkania zaprezentują się również zespoły młodzieżowe ze Zbiczna i Pokrzydowa.

Wśród zespołów wyłoniony zostanie laureat festiwalu do nagrody Grand-Prix "Zakochanego Wróbelka", który ufundowany został przez wójta gminy Zbiczno. W roku ubiegłym Grand-Prix otrzymał chór "Arioso" ze Świedziebni.

Organizatorami festiwalu są: zespół "Wesołe Kumoszki", wójt gminy Zbiczno i Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Zbicznie. Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego i współfinansowany jest przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Departament Rolnictwa, Powiat Brodnicki oraz gminę Zbiczno.

Początek imprezy o godzinie 10:00.

 

Kino mocne w Brodnickim Domu Kultury

PAPILLON.jpg

W dniu 15 lutego w Brodnickim Domu Kultury o godzinie 18:00 zapraszamy zwolenników mocnego kina.

„PAPILLON” (130’), reż. Michael Noer.
W rolach głównych: Rami Malek, Charlie Hannam
Zapraszamy na film, opowiadający historię najsłynniejszej ucieczki świata! Henri „Papillon” Charriere (Charlie Hunnam) skazany za zbrodnię, której nie popełnił, zrobi wszystko, by odzyskać utraconą wolność. Wraz z osadzonym fałszerzem Louisem Degą (Rami Malek) planują ucieczkę z Diabelskiej Wyspy - owianej złą sławą kolonii karnej w Gujanie Francuskiej…
WSTĘP WOLNY

 

Walentynki z Kinoteką Brodnica

KINOTEKA-BCA-WALENTYNKI-4-COLLAGE.jpg

Walentynki można spędzić na wiele sposobów. Kolacja przy świecach, romantyczny spacer, szalony wyjazd lub wyjście do kina. KINOTEKA BRODNICA zaprasza 14 lutego na dwa filmy, które także mogą zapewnić miłe spędzenie tego ważnego wieczoru.

14 LUTEGO, GODZ. 17:30 - JULIUSZ (90’), reż. Aleksander Pietrzak.
"Juliusz" to nowa komedia twórców "Planety Singli".
W roli tytułowej Wojciech Mecwaldowski, obok którego zobaczymy Jana Peszka, Annę Smołowik, Rafała Rutkowskiego oraz najlepszych polskich stand-uperów: Abelarda Gizę, Kacpra Rucińskiego oraz Rafała Paczesia. W zaskakujących rolach wielkie nazwiska polskiego kina: Jerzy Skolimowski, Andrzej Chyra i Maciej Stuhr.

Tytułowym bohaterem jest uporządkowany nauczyciel plastyki (Wojciech Mecwaldowski), którego głównym problemem w życiu jest ojciec (Jan Peszek) – nieustająco imprezujący artysta-malarz. Kiedy senior przeżyje drugi zawał serca, a mimo to odmówi zmiany stylu życia, Juliusz będzie musiał znaleźć sposób na to, by wpłynąć na jego zachowanie. Lekarstwem na bolączki bohatera wydawać się będzie przypadkowo poznana, beztroska lekarz weterynarii – Dorota (Anna Smołowik). Okaże się jednak, że prawdziwe problemy dopiero nadchodzą…

14 LUTEGO, GODZ. 19:30 - MAMMA MIA: HERE WE GO AGAIN
(114’), reż. Ol Parker.
Dziesięć lat po premierze "Mamma Mia!", ponownie zapraszamy na magiczną grecką wyspę Kalokairi - na nowy musical, oparty na piosenkach Abby.

Sophie (Amanda Seyfried) oczekuje dziecka i podobnie jak jej matka Donna (Meryl Streep) będzie musiała podjąć życiowe wyzwanie. Na ekran powraca plejada gwiazd z pierwszego filmu, do której dołączają: Lily James jako młoda Donna oraz Andy Garcia i nagrodzona Oscarem® Cher

 

Warsztaty o zdrowym odżywianiu w Brodnicy

odzywianieplakat01_470.jpg

Planeta Kobiet zaprasza 12 lutego o godz. 17:00 do Domu Harcerza (ul. Nad Drwęcą 30) w Brodnicy na spotkanie poświęcone zdrowemu odżywianiu. Na spotkanie zaprasza również Klub Odżywiania i Fitness Zakątek Zdrowia.

Przedstawiciele klubu opowiedzą o ważnych faktach na temat "dobrego" odżywiania, o kontrolowania wagi i o planach żywieniowych. Osoby chętne będą mogły skorzystać z możliwości wykonania analizy składu ciała. Wstęp wolny.

 

Targi ślubne w Brodnicy

 49806324_822473774790842_8970465713718296576_n.jpg

W niedzielę, 10 lutego w Brodnicy odbędą się II Brodnickie Targi Ślubne. Zapraszamy do Brodnickiego Domu Kultury w godzinach 11:00 - 16:00.

 

Koncert charytatywny w Jabłonowie Pomorskim

50894907_2121647264719405_5626267640042356736_n.jpg

W sobotę, 2 lutego w Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim odbędzie się koncert charytatywny, z którego dochód przeznaczony będzie dla rodziny Państwa Wiśniewskich, którzy stracili dom w wyniku pożaru, w styczniu tego roku. Początek koncertu o godzinie 16:30.

 

"Z przygodą na ty" w Brodnicy

olafplakat01_470.jpg

Archeolog, który specjalizuje się w archeologii zbrodni i pól bitewnych oraz archeologii podwodnej. Posiada uprawnienia nurkowe i saperskie. Bronioznawca. Autor publikacji naukowych dotyczących archeologii pól bitewnych, który w Polsat Play współprowadzi program "Poszukiwacze historii". Olaf Popkiewicz będzie gościem cyklu "Z przygodą na ty".

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z cyklu "Z przygodą na ty”" którego gościem będzie Olaf Popkiewicz. Spotkanie odbędzie się 31 stycznia 2019 r. o godz. 17:30 w Pałacu Anny Wazówny. Wstęp wolny.

Olaf Popkiewicz - z wykształcenia archeolog, jest również dziennikarzem, bronioznawcą, posiada uprawnienia saperskie. Od roku 2013 redaguję i prowadzi program telewizyjny "Poszukiwacze Historii" emitowany na kanale tematycznym Polsat Play. W każdym z emitowanych odcinków programu pokazane są poszukiwania zagubionych i porzuconych zabytków na terenie całego kraju. Olaf Popkiewicz jest również autorem serii popularnonaukowych artykułów o tematyce historycznej ukazujących się na łamach miesięcznika Odkrywca.

 

Kolędy, pastorałki, widowiska w Brodnickim Domu Kultury

imag2224a.jpg

imag2225a.jpg

Starosta Brodnicki i dyrektor Brodnickiego Domu Kultury zapraszają na finały XXI Powiatowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek oraz Przeglądu Widowisk Bożonarodzeniowych i Zapustnych, które odbędą się na scenie BDK - 29 stycznia i 7 lutego br. Prezentacje rozpoczną się o godz. 9:00.

Na brodnickiej scenie zaprezentuje się kilkudziesięciu wykonawców: solistów, zespołów i grup teatralnych ze szkół powiatu brodnickiego. Ich zmagania będzie oceniać trójosobowe jury w składzie: Stanisław Czajkowski, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Brodnicy oraz nauczyciele - Zdzisław Kędzia i Katarzyna Grążawska. Laureaci otrzymają nagrody ufundowane m.in. przez Powiat Brodnicki.

 

WOŚP w powiecie brodnickim

wosp01_700.jpg

27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 13 stycznia 2019 roku. Jego celem będzie zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Są to placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom.

W Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich szpitali. Swoim zasięgiem obejmują one teren całego kraju. W placówkach tego rodzaju szczególnie ważne jest nowoczesne, spełniające najwyższe standardy wyposażenie, które daje lekarzom i personelowi medycznemu jak najlepsze możliwości diagnozy i leczenia najtrudniejszych przypadków.

BRODNICA

W Brodnicy w tym roku organizatorzy przygotowali wiele imprez towarzyszących. Dzięki wsparciu wielu osób i firm program 27. Finału WOŚP w Brodnicy zapowiada się wyjątkowo. Rozpoczął się już 4 stycznia Wośpową Potańcówką, a skończy tradycyjnie uliczną zbiórką pieniędzy, licytacją w Brodnickim Domu Kultury i Światełkiem do Nieba (cichy pokaz fajerwerków przy BDK) 13 stycznia 2019r.

27. Finału WOŚP w Brodnicy dofinansowany jest ze środków Gminy Miasta Brodnicy.

Szczegółowy program:

4 stycznia (piątek)

21:00, Pub Atmosfera - Wośpowa Potańcówka

5 stycznia (sobota)

9:30, Dom Harcerza, Turniej FIFA WOŚP (brak miejsc!)

10:00, Parking przy Pałacu Wazówny - II Orkiestrowy Spływ Kajakowy

20:00, Pub Atmosfera - Grupa TERAZ - spektakl improwizowany

6 stycznia (niedziela)

15:00, Pub Atmosfera - PLANSZOSFERA

11 stycznia (piątek)

17:00, I LO - Maraton Fitness ze Studiem Impact

21:00, Pub Atmosfera - Koncert Jemiayka

12 stycznia (sobota)

12:00, Start: BDK - Rodzinna Gra Miejska

16:00, BDK - RAPORKIESTRA

17:00, OOK - WOŚP na Osiedlu

Występy dziecięcych grup teatralnych, muzycznych, tanecznych oraz licytacje. W trakcie wydarzenia słodka kawiarenka

13 stycznia (niedziela)

10:00, Plaża przy Omega - Bieg "Policz się z cukrzycą" + morsowanie (ok. 12.00)

10:00 - 18:00, BDK - Pchli Targ

Przynieś niepotrzebne rzeczy, a dochód z ich sprzedaży zasili nasz tegoroczny wynik. Może macie przedmioty znalezione podczas świątecznych i noworocznych porządków - może nietrafiony prezent? Zapraszamy!

12:00 - 15:00, Foneticon, ul. Przedzamcze 2 - Bezpłatne badanie słuchu!

13:00 - Start Parady Zabytkowych Pojazdów

ok. 13:30 na parkingu przy BDK będzie można obejrzeć pojazdy, odbyć spacer w alkogoglach lub przeszkolić się na talerzu Stewarta

13:00 - 19:00, BDK - Foto z budki za wrzutę do puszki!

15:00, BDK - Licytacja na żywo (transmisja w telewizji Eltronik oraz online)

20:00, parking przy BDK - Światełko do Nieba

W tym roku zapraszamy na cichy pokaz fajerwerków! Firma Avis przygotowała coś specjalnie dla nas! Tuż po pokazie fire show grupy Be Fire z BDK!

JABŁONOWO POMORSKIE

 

wospjplakat01_470.jpg

GÓRZNO

W tym roku, jak i w latach poprzednich wiele osób, instytucji i inicjatyw wspiera górznieński sztab WOŚP. Finały w Górznie miały już różne klimaty, był wśród nich indiański, były o tematyce Star Wars, w tym roku będzie gorąco i "po hawajsku".

Plan na weekend 12-13 stycznia "Hawaje w Górznie"

Sobota 12 stycznia

WOŚP’owy turniej halowej piłki nożnej, godz. 8:00 - 13:30 (puszka wystawiona w trakcie turnieju)

WOŚP’owy brydż w Gminnym Ośrodku Kultury, godz.10:00 -14:00 (wpisowe do puszki)

WOŚP’owe piłkarzyki w barze "U Włodka", godz. 17:00 (wpisowe do puszki)

Niedziela 13 stycznia

Od rana do wieczora zbiórka do puszek na mieście i przy kościele.

Dwukrotnie: o 12:30 i od 16:30 "Górne spalanie - czyste oszczędzanie". Członkowie Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Miasta i Gminy Górzno przeprowadzą na górznieńskim Rynku pokazy spalania węgla kamiennego "metodą górną".

Od 15:00 WOŚP’owe strzelanie na strzelnicy OSP,

Od 16:30 w GOK-u:

- WOŚP’owe granie (muzycy: Przemek Szeluga, Olga Kwas oraz BUMBUM RURKI).

- Quiz o Hawajach na żywo za pomocą smartfonów

- Hawajski sklepik z gadżetami (opłata do puszek)

- Hawajskie kulinaria: ciacha, gofry, kawa, herbata (do puszki)

- Po hawajsku długopisem 3D” (opłata do puszki)

- Hawajskie malowanie twarzy (opłata do puszki)

- Hawajska LICYTACJA gadżetów ze sceny (od 16:30 do 20:00)

O godzinie 20:00 na Rynku "ciche hawajskie światełko do nieba".

BOBROWO

wospbplakat01_470.jpg

ZBICZNO

wospzplakat01_470.jpg

 

V Krajowa Wystawa Psów Rasowych w Brodnicy

psyplakat01_470.jpg

Wystawa psów rasowych jest imprezą kynologiczną, na której właściciele psów zbierają się wraz ze swymi pupilami, by poddać ich ocenie sędziów. W dniach 12-13 stycznia w Brodnicy będzie można obejrzeć psie piękności i wybrać odpowiednią dla siebie rasę.

W hali OSiR-u w Brodnicy odbędzie się V Krajowa Wystawa Psów Rasowych. Będzie można na niej zobaczyć psy różnych ras - powszechnie znanych i mniej popularnych. Wystawa czynna będzie w dniach 12.01/13.01. 2019 roku od godz. 10:00 do 17:00. Organizator, Związek Kynologiczny w Polsce Oddział w Toruniu, w ramach wydarzenia, 12 stycznia zaprasza również na Krajową Wystawę Chartów.

Wystawy maja na celu zaprezentowanie ich urody. Psy, a właściwie ich właściciele rywalizują w swoich rasach o tytuł najpiękniejszego z danej rasy, a następnie najpiękniejszego psa wystawy. Na ringach psy oceniane są przez sędziów pod kątem eksterieru i charakteru. Wystawa to również miejsce gdzie wystawcy (hodowcy) oraz miłośnicy danych ras mogą wymienić się doświadczeniami i uwagami. Dla osób zwiedzających jest to możliwość zapoznania się z różnorodnością ras hodowanych w kraju oraz zagranicą.

 

"Kler" ponownie w Brodnicy

KLER-BILETY.jpg

"Kler" - film, który podzielił Polskę, najnowsza produkcja Wojciecha Smarzowskiego, wkrótce ponownie w Brodnicy. Film, który bierze na warsztat grzechy instytucji Kościoła katolickiego, z pewnością wzbudza wiele krytyki. Zanim jednak wygłosimy swoją opinię, trzeba ten film po prostu obejrzeć, tym bardziej, że nadarza się ku temu okazja w piątek, 11 stycznia.

TELEFONICZNA REZERWACJA BILETÓW: (22) 357 78 00, od poniedziałku do piątku, w godz. 10:00-15:00.

BILETY: 16 zł normalny, 14 zł ulgowy (szkolny, studencki, seniora, rodzinny).

Zakupu biletów ulgowych można dokonać jedynie w kasie kina, w dniu seansu. Wszystkie zarezerwowane bilety należy odebrać w kasie kina, NAJPÓŹNIEJ pół godziny przed seansem.
Kasa kina czynna w dniu seansów od godz. 13:00.

Wojtek Smarzowski, twórca wielokrotnie nagradzanych dzieł: "Wołyń", "Pod Mocnym Aniołem", "Drogówka", "Róża", "Dom zły" i "Wesele", wraca z nowym filmem. "Kler" to obraz Kościoła katolickiego jako instytucji oglądanej "od strony zakrystii", rzucający światło na tematy niewygodne, trudne, często przemilczane, ale też poruszające. Wszystko to ukazane zostało przez pryzmat losów trójki duchownych, których wzloty i upadki udowadniają, że księżom, podobnie jak społeczności wiernych, nic co ludzkie nie jest specjalnie obce. W rolach głównych popis wielkiego aktorstwa dają Arkadiusz Jakubik, Robert Więckiewicz, Jacek Braciak oraz – po raz pierwszy u Smarzowskiego – Janusz Gajos. W doskonałej, pełnej gwiazd obsadzie znaleźli się także m.in.: Joanna Kulig, Katarzyna Herman, Rafał Mohr, Robert Wabich, Henryk Talar i Izabela Kuna. "Kler" został nominowany do Złotych Lwów 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Przed kilkoma laty tragiczne wydarzenia połączyły losy trzech księży katolickich. Teraz, w każdą rocznicę katastrofy, z której cudem uszli z życiem, duchowni spotykają się, by uczcić fakt swojego ocalenia. Na co dzień układa im się bardzo różnie. Lisowski (Jacek Braciak) jest pracownikiem kurii w wielkim mieście i robi karierę, marząc o Watykanie. Problem w tym, że na jego drodze staje arcybiskup Mordowicz (Janusz Gajos), pławiący się w luksusach dostojnik kościelny, używający politycznych wpływów przy budowie największego sanktuarium w Polsce… Drugi z księży – Trybus (Robert Więckiewicz) w odróżnieniu od Lisowskiego jest wiejskim proboszczem. Sprawując posługę w miejscu pełnym ubóstwa, coraz częściej ulega ludzkim słabościom. Niezbyt dobrze wiedzie się też Kukule (Arkadiusz Jakubik), który – pomimo swojej żarliwej wiary – właściwie z dnia na dzień traci zaufanie parafian. Wkrótce historie trójki duchownych połączą się po raz kolejny, a wydarzenia, które będą mieć miejsce, nie pozostaną bez wpływu na życie każdego z nich.

Celem filmu nie jest podejmowanie dyskusji na temat wiary czy krytyka osób wierzących, bo jest to jedna z najbardziej intymnych sfer każdego człowieka. Twórcy filmu chcą jednak mówić o ludzkich działaniach i postawach budzących ich fundamentalny sprzeciw. Ten film to wizja artystyczna oparta na wielu prawdziwych wydarzeniach, sytuacjach, które miały miejsce gdzieś i kiedyś. To niezwykle poruszająca, ale równocześnie prawdziwa historia.

 

Trzej Królowie na ulicach Brodnicy

orszak01_700(1).jpg

Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli, stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym – należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół. Święto zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia.

Scenariusz tej jednej z największych rodzinnych, plenerowych imprez jest wszędzie podobny, ponieważ oparty na ewangelicznym przekazie – Mędrcowie ze Wschodu (w tradycji przyjęło się, że było ich trzech) wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie najprawdziwszego Boga. Trzej Królowie oddają mu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu. Nieodzownym elementem każdego orszaku jest wspólne, głośne, radosne kolędowanie tysięcy ludzi, którzy idą za Trzema Królami ubranymi w piękne, barwne stroje oraz ich rycerzami, wojownikami i dwórkami. W ten sposób każdy może się przyłączyć do Orszaku Trzech Króli, stając się nie tylko biernym widzem, ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia.

Przejście Orszaku Trzech Króli jest ogromną atrakcją dla mieszkańców i turystów, których w okresie świątecznym nie brakuje.

6 stycznia 2019 r. ulicami Brodnicy już po raz kolejny wyruszy do Stajenki w poszukiwaniu Dzieciątka Orszak Trzech Króli. Trzej królowie rozpoczną Orszak przy Pałacu Anny Wazówny o godzinie 14:00. Poprowadzą go ulicami Brodnicy na Duży Rynek, gdzie o godzinie 15:00 spotkanie zakończy się wspólnym kolędowaniem i poczęstunkiem dla uczestników. Trasa Orszaku prowadzić będzie ulicami: Zamkową, św. Jakuba, Kościelną, Sienkiewicza, Mostową, Kościuszki oraz Duży Rynek.

 

Świąteczny Koncert Charytatywny Jednego Serca

koncert.jpg

W dniu 26 grudnia o godzinie 16:00 w kościele szkolnym w Brodnicy odbędzie się Świąteczny Koncert Charytatywny Jednego Serca. dochód z koncertu będzie przeznaczony dla Hospicjum NADZIEJA  w Toruniu.

 

Świąteczny Musical "Otwórz" w Jabłonowie Pomorskim

47386342_2092800704270728_1850180789090648064_n.jpg

W dniu 22 grudnia o godzinie 17:00 i 19:00 w Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim odbędą się dwa spektakle świątecznego musicalu "Otwórz", na który zaprasza GRUPA POD NIEBEM. Scenariusz i reżyseria Justyna Prajs.

 

Świąteczne Spotkanie Mieszkańców Brodnicy

fabf332ab81cdc57be533e7a990fc342dc22ca49.jpg

W dniu 18 grudnia o godzinie 16:00 na Dużym Rynku w Brodnicy odbędzie sie świąteczne spotkanie mieszkańców. W programie między innymi życzenia świąteczne, przekazanie betlejemskiego światełka pokoju, śpiewanie kolęd, a także prezentacja najpiękniejszych lampionów adwentowych.

 

Jarmark Świąteczny w Brodnicy

jarmarkplakat01_470.jpg

We wtorek, 18 grudnia zapraszamy na Duży Rynek w Brodnicy na Jarmark Świąteczny. Czeka wiele atrakcji. Jarmark odbędzie sie w godzinach 11:00 - 17:00.

 

Koncert utworów kompozytorów polskich w Górznie

2018-12-17_173505.jpg

Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, 16 grudnia o godzinie 15:00 w kościele parafialnym w Górznie odbędzie się koncert utworów kompozytorów polskich. Wykonawcami będą ks. Wojciech Wierzbicki - tenor i Natalia Mróz - fortepian. Wstęp wolny.

 

W Brodnicy działa lodowisko