• Jak dobrać garnitur

garnitury.jpg

Każdy mężczyzna powinien mieć w szafie przynajmniej jeden dobry garnitur. Ale to wcale nie znaczy, że od razu będzie w nim dobrze wyglądał. W garniturach i sposobie ich noszenia liczy się bowiem każdy szczegół. Przy wyborze garnituru, mężczyzna powinien szukać czegoś, co będzie powodowało wrażenie, że nie jest to zwykły garnitur, a "druga skóra". Krótko mówiąc - elegancja, wyrafinowanie i ponadczasowy styl.

Tkanina - najważniejsza w garniturze jest tkanina. Musi być szlachetna, żeby prezentowała się dobrze i przetrwała długie lata. Najlepsze będą tkaniny wełniane.

Kolor - Jeśli szukamy pierwszego formalnego garnituru, to wybór koloru i wzoru jest bardzo prosty. Nie powinien on mieć żadnego wzoru, a zakres barw ograniczmy do granatów i grafitów. Czerń jest zarezerwowana tylko na wieczorowe okazje, a brąz i jaśniejsze kolory nie wyglądają dobrze w sztucznym świetle.

Marynarka - powinna delikatnie opierać się na ramionach i leżeć gładko. Jeżeli na plecach tworzą się poprzeczne fałdy, oznacza to, że jest za ciasna, podłużne – za szeroka. Marynarka powinna być na tyle długa, żeby dzieliła Twoją sylwetkę na pół, a jej klapy muszą przylegać do ciała. Rękaw marynarki powinien sięgać do nadgarstka, tak żeby przy wyprostowanych rękach wystawał spod niego około 1 cm mankietu koszuli. Zbyt długie rękawy marynarki psują cały efekt.

Wyłogi kołnierzyka - koszuli powinny zawsze być schowane pod marynarką. Wyjątkiem są koszule z łamanymi kołnierzykami i mniej formalnymi –  stójkami. W związku z tą zasadą do garnituru lepiej wyglądają koszule z kołnierzykami włoskimi lub półwłoskimi niż klasycznymi kentami, które między kołnierzykiem a klapą marynarki pozostawiają odrobinę wolnego miejsca.

Pasek do spodni - powinien być skórzany, a jego barwa musi współgrać z odcieniem obuwia i ewentualnie paska od zegarka. Marki z wyższej półki oferujące buty w swoich ofertach posiadają paski do spodni i zegarków wykonywane z tych samych skór co buty.

Długość spodni - powinna być tak dopasowana, żeby nogawki przy bucie nie zaginały się kilkukrotnie. Najlepsza długość to taka, przy której nogawki bez załamania opierają się na bucie. Ważnym aspektem jest fakt, że im węższa nogawka tym powinna być krótsza.

Krój - szczuplejszy mężczyzna powinien wybrac garnitury taliowane, które podkreślą jego atuty, w przypadkach grubszych mężczyzn bezpieczniej jest wybrać standardowe garnitury z kamizelkami, które świetnie modelują sylwetkę. Warto jednak pamiętać, że osoby o większych rozmiarach nie powinny przesadzać z rozmiarami ubrań. Klasyczny formalny garnitur nie ma dodatkowych zdobień, ani kontrastowych przeszyć. Jego kieszenie są wpuszczane, a nie nakładane. Klapy posiadają wysoko położone kozerki (czyli wcięcia), mają jedną butonierkę po lewej stronie i szerokość ok. 7-8 cm i więcej, jeśli właściciel posiada szersze ramiona.

Dobór krawata - jeśli marynarka ma wąskie klapy, powinnno się wybrać wąski krawat. Do marynarki z szerokimi klapami powinno się wybrać szerszy krawat. Tzw. śledziki nie mają nic wspólnego z klasyczną elegancją. Takie krawaty pasują jedynie do typów bardzo chudych sylwetek. Mało kto w takim krawacie wygląda korzystnie. Dobrze zawiązany krawat musi sięgać do paska delikatnie przykrywając klamrę. Nie może być krótszy, ani dłuższy.

Buty - obowiązkowo wypastowane, sznurowane najlepiej w całości wykonane ze skóry, łącznie z podeszwą. W zależności od stopnia formalności garnituru i jego koloru powinno się wybrać kolor obuwia.

Niestety jest to strój, który rządzi się swoimi prawami i lepiej nie próbujmy łamać ich na siłę. Szukając oryginalności w samym garniturze łatwo możemy wpaść w pułapkę kiczu, który za parę lat będzie aż raził w oczy, a wtedy pożałujemy swojego zakupu. Własny charakter zdecydowanie lepiej jest podkreślić poprzez dobór dodatków.