• Kolory na ścianach

salon3.jpg

Kolory na ścianach sa niezwykle ważne. Mogą bowiem powiększyć lub optycznie zmniejszyć każde wnętrze. Kolory wpływają również na nasze samopoczucie i jednocześnie pomagają zmienić optyczne postrzeganie wnętrza. Zasad doboru kolorów na ścianach jest kilka, a wśród nich najważniejsze są najstępujące zasady:

 - gdy wykorzystujemy w pomieszczeniu różne kolory, wybierajmy je tak, by miały identyczne nasycenie

 - jasne, ciepłe kolory ścian optycznie poszerzają wnętrze, a ciemne i zimne - zwężają

 - aby zmienić proporcje długiego i wąskiego pomieszczenia, wystarczy pomalować krótszą ścianę na ciemniejszy kolor

 - komponując kolorystykę wnętrza, pomyślmy o barwie przewodniej. Jeśli chcemy uniknąć chaosu, jej dopełnieniem nie mogą być więcej niż cztery kolory

 - jeśli chcemy mieć tapetę i kolorową ścianę w jednym pomieszczeniu, odcień farby powinien powtarzać się na tapecie

 - gdy pomieszczenie jest zbyt przestronne i duże, pomalowanie ścian na ciemny kolor może sprawić, że będzie się wydawało bardziej przytulne

Pamiętajmy też o tym, że każdy kolor ma swoje właściwości - również psychologiczne. Kolor czerwony dodaje energii, pobudza do działania, kolor żółty kojarzy się z radością i optymizmem, dlatego podobnie jak czerwień świetnie motywuje do działania. Jest przy tym mniej "agresywny". Kolor niebieski jest zawsze modny, harmonijny, choć dla niektórych - nieco chłodny. Pozwala się szybko wyciszyć i odstresować. Jako kolor ściany - świetny do sypialni. Kolor zielony uspokaja, a jednocześnie wspomaga kreatywne myślenie. Ponieważ kojarzy się z przyrodą, często przynosi ukojenie. Kolor fioletowy czaruje elegancją, często kojarzy się ze sprawami duchowymi, podobnie jak zieleń sprzyja kreatywnemu myśleniu. Kolor biały jest zawsze neutralny i uspokajający, a kolor szary pozwala szybko się uspokoić i zadbać o równowagę. Szare ściany są o tyle uniwersalne, że właściwie każdy inny kolor znakomicie prezentuje się na ich tle.

Nasz odbiór koloru jest w ogromnej mierze związany z rodzajem oświetlenia. Dobór koloru uzależniamy przede wszystkim od światła naturalnego, dziennego. Jeśli dostęp do dziennego światła jest ograniczony, wybierajmy jaśniejsze, ciepłe barwy – dotyczy to zarówno kolorów ścian, jak i elementów wyposażenia, mebli. Jeżeli jednak pomieszczenie jest położone w nasłonecznionej części budynku, nie musimy się ograniczać jedynie do neutralnych tonacji – postawmy na kolory chłodniejsze i nieco bardziej intensywne. Mimo iż obwarowany wieloma zasadami, wybór koloru ścian nie jest aż tak skomplikowany. O ile, oczywiście, podejdziemy do tego z głową. Zamiast stawiać na intuicję, sięgnijmy po testery, łączmy kolory, sprawdzajmy kompozycje.