• Karnisz - jak wybrać najlepszy?

karnisz1.jpg

Wybór odpowiedniego karnisza wcale nie jest rzeczą prostą. To nie tylko rzecz gustu, ale również od wyboru właściwego karnisza zależy w dużej mierze funkcjonalność uzyskanego rozwiązania.

Karnisze szynowe nie są jedynym dostępnym wariantem. Co więcej – ich udział w rynku stale spada. Można więc podzielić wstępnie karnisze ze względu na podstawowy typ budowy:

  • karnisz szynowy (klasyczny karnisz sufitowy)
  • karnisz drążkowy (najczęściej mocowany do ściany)
  • karnisz linkowy (z kilkoma punktami mocowań i linką stalową)
  • karnisz rozporowy
  • karnisz teleskopowy

Karnisze nie muszą być identyczne w całym mieszkaniu. Te dekoracyjne dobiera się do stylu pomieszczeń. Karnisze można „składać”, a więc na początek kupić tylko podwójne wsporniki i jeden tor, a jeśli okaże się to konieczne, później dokupić drugi tor. Należy jednak pamiętać, że konkretne modele nie są produkowane w nieskończoność, więc mimo wszystko decyzji nie należy odwlekać zbyt długo.

Odpowiedni wymiar, to podstawa wyboru karnisza. Karnisze drążkowe w miarę możliwości wymiaruje się tak, aby wystawały po 20-30 cm poza wykusz okienny. Jeśli nie ma takiej możliwości, często stosuje się mocowanie asymetryczne. Ten typ mocowania stosuje się również przy drzwiach balkonowych, gdzie pojawia się konieczność zsunięcia zasłon całkowicie poza wykusz. Karnisze szynowe tradycyjnie stosowało się na ścianach w całości z otworami okiennymi. Ze względu na brak atrakcyjnych zakończeń często mocuje się je na całej długości ściany, o ile pozwalają na to lokalne warunki zabudowy wnętrza. W większości przypadków maksymalna długość karnisza to 2,40 m. Uzyskanie dłuższego karnisza jest możliwe dzięki specjalnym łącznikom, przy czym należy pamiętać, że w niektórych przypadkach będzie to oznaczało niemożliwość przesunięcia zasłony z jednej strony wspornika na drugą.

Wymiarowanie dotyczy nie tylko długości, ale również wysunięcia wsporników przed ścianę. Należy zadbać o to, aby zwieszona swobodnie zasłona zawsze znajdowała się 3 cm od grzejnika, parapetu lub innej „przeszkody”. W przypadku parapetów wystających przed wykusz o ok. 17 cm lub więcej może pojawić się konieczność wyboru wsporników mocowanych do sufitu, a nie ściany. Karnisze  należy też odpowiednio montowac nad oknem. Zwykle należy tu dostosować się do lokalnych warunków. Większość producentów zaleca, aby było to 10-20 centymetrów.

O tym, jaki karnisz wybrać decyduje estetyka. I tak karnisz drewniany świetnie sprawdzi się jako karnisz do sypialni wykończonej delikatnymi, pastelowymi kolorami lub bielą. Oczywiście do wyboru są różne warianty kolorystyczne drewna, ale materiał ten, bez względu na barwę, ma estetyczne wykończenie, miłą dla oka fakturę i świetnie komponuje się przede wszystkim z klasycznymi wnętrzami. Karnisz metalowy doskonale sprawdza się we wnętrzach industrialnych, ale ponieważ wielu producentów daje możliwość dobrania indywidualnego koloru, karnisze metalowe stosowane są także w wielu przypadkach w aranżacjach nowoczesnych i klasycznych. Są też niezastąpione we wnętrzach przemysłowych. Karnisz do sufitu podwieszanego dobiera się zwykle spośród karniszy mocowanych na wspornikach ściennych. Należy przy tym zauważyć, że podwieszany sufit, w zależności od sposobu montażu lub demontażu, może ograniczać swobodę montażu karnisza do określonej wysokości, więc czasem najbardziej masywne konstrukcje będą wyglądały dość ekstrawagancko zawieszone niżej nad oknem.

Należy pamiętać również o tym, by wsporniki były zamontowane solidnie, zgodnie z instrukcją dostarczona przez producenta. Warto sprawdzić solidność konstrukcji ściany lub sufitu, bowiem wsporniki muszą utrzymać nie tylko ciężar szyn lub drążków, ale także zawieszonych na nich firan i zasłon. Nie zapominajmy też o tym, że odpowiednio dobrany do wnętrza karnisz, to dużo ważniejszy element jego wystroju niż mogłoby się wydawać.