• Zasłony - co wziąć pod uwagę

zaslony1.jpg

Udana aranżacja wnętrza w dużej mierze zależy od trafnego doboru tkanin. Dywany, narzuty, firany i zasłony potrafią bowiem znakomicie ocieplić domową przestrzeń i sprawić, że stylizacja nabierze zupełnie nowego charakteru. Dodatkowo zasłony i firany tworzą oprawę okna i pozwalają na odpowiedni dopływ światła słonecznego. Zanim jednak wybierzemy odpowiednią tkaninę, no właśnie, co powinniśmy wziąć pod uwagę?

Zasłony uzupełniają salonową aranżację i dlatego ich kolor ma duże znaczenie. W pomieszczeniach, które są utrzymane w jednej tonacji kolorystycznej, dobrze będą wyglądały zasłony również w zbliżonym kolorze. Wtedy to wszystko zamknie nam się w spójną całość. Ale z kolei, jeżeli w takim salonie zdecydujemy sie na odważny element kolorystyczny, np. zasłony w kolorze ostrego fioletu, to wnętrze nabierze ostrego "pazura". I tu trzeba się zastanowić, jaki efekt chcemy uzyskać. W białych i minimalistycznych wnętrzach dobrze jest zastosować zabieg takiego kolorowego akcentu.

Jeżeli lubimy, żeby w naszym salonie dużo sie działo, wybierzmy zasłony z efektownymi wzorami. Wnętrza w stylu prowansalskim lub te rustykalne lubią motywy florystyczne, z kolei wnętrza glamour docenią efektowne i modne desenie. Krata będzie dobrze wygladała w przestrzeniach klasycznych, choć polubi także styl rustykalny. Decydując się jednak na zdecydowane wzory na zasłonach, pamiętajmy, aby nie przesadzić. Bezpiecznym wyjściem jest więc wybór gładkich, monochromatycznych tkanin (obicia mebli, dywan, poduchy), które stworzą dla zasłon stylową, elegancką bazę.

Zasłony zdobione, dekoracyjne - przeszywane złotą lub srebrną nicią, a także te z tafty czy brokatu, mieniące się i świecące, odnajdą się we wnętrzach w stylu glamour lub tych stylizowanych na epokę np. wiktoriańską. Pozostaje jeszcze kwestia, czy marszczyć lub upinać zasłony. To już oczywiście rzecz gustu, ale marszczone i długie zasłony mogą optycznie podwyższyć pomieszczenie. Podpięte zasłony fantastycznie prezentują się w obszernych salonach w stylu francuskim, prowansalskim czy glamour.

Zasłony mogą być lekkie lub ciężkie. To jakiej gramatury jest materiał, decyduje o tym, w jaki sposób sie on układa. Zasłony z aksamitu są bardzo ciężkie, grube i mięsiste, a te z poliestru są przewiewne, lekkie i lejące. Od wystroju salonu zależy jakiego typu zasłony będą nam pasowały. I tak styl skandynawski preferuje zasłony lekkie, które dobrze będą również wyglądały w mniejszym pomieszczeniu. Na ciężkie, pluszowe wariacje można pozwolić sobie w okazałych, wysokich wnętrzach - zasłony z aksamitu czy weluru zapewniają obszernym pomieszczeniom przytulny look i dodają im elegancji.

Zasłony możemy uszyć na miarę bądź kupić w wersji gotowej. Odpowiednio wykończone wystarczy rozpakować i zawiesić na karniszu. Jeżeli nasze okno ma niestandardowy kształt lub nie znaleźliśmy produktu spełniającego nasze oczekiwania, zlećmy szycie specjaliście. Usługi takie świadczy Centrum Handlowe ROBI.