Zaczęły się wakacje, a wraz z nimi wyjazdy, kajaki, żeglowanie i kąpiele. Jeżeli tylko pogoda pozwoli, będziemy się kąpać w jeziorach, stawach i nad morzem ile tylko dusza zapragnie. Po takiej kąpieli dobrze wytrzeć ciało dobrym ręcznikiem. Powinien być przede wszystkim chłonny i być odpowiedniego rozmiaru co do naszych oczekiwań. Jaki ręcznik najlepiej zabrać ze sobą?

Wielkość ręcznika

Ręcznik kąpielowy powinien mieć odpowiednią wielkość. Taki idealny ręcznik plażowy powinien być nieco większy od ręcznika kąpielowego. Należy zwrócić uwagę, czy nie będzie za duży i za ciężki, bo wtedy będzie niezbyt poręczny do zabierania go ze sobą. Najlepszą wielkością będzie rozmiar 100x180 cm lub 135x200 cm. Wtedy będzie wystarczający, żeby wytrzeć się po kąpieli, ale przyda się również do opalania. Ręcznik może również zastąpić nam parawan.

Ręcznik dobrej jakości

Zabranie ze sobą zwykłego ręcznika domowego nie jest dobrym pomysłem. Plażowy ręcznik powinien być chłonny i trwały. Należy więc wybierać ręczniki z materiału dobrze absorbującego wodę. Skóra kocha materiały naturalne, a więc wybierajmy bawełnę najlepiej bez sztucznych domieszek. Jeśli potrzebujemy ręcznika jeszcze wyższej jakości, przyda się ten z bawełny egipskiej. Charakteryzuje się ona dłuższymi włóknami i uchodzi za jeden z najszlachetniejszych i najwytrzymalszych materiałów. Z kolei sztuczna mikrofibra pozwoli na szybkie schnięcie ręcznika. Który wybierzemy, to już indywidualna decyzja. Pamiętajmy jednak, że im wyższy symbol, tym ręcznik będzie grubszy, bardziej puszysty i chłonny, ale jednocześnie ciężki i długo schnący. Wybierajmy więc parametry o średniej gramaturze 400-500 GSM (gruby ręcznik to GSM 600-800).

Ręczniki szybkoschnące

Dobry ręcznik plażowy to prawdziwy ręcznik do zadań specjalnych, ponieważ musi łączyć w sobie wiele funkcji. Jego podstawowa rola to oczywiście osuszanie ciała po kąpieli w morzu, jeziorze czy basenie. Wielu wczasowiczom ręcznik plażowy zastępuje także koc czy pled oraz służy do wyściełania leżaków. Są ręczniki, które schną w mgnieniu oka. Wykonane najczęściej są z mikrofibry. Mikrofibra to włókna o gwiaździstym kształcie wykonane z mieszanki poliestru i nylonu o grubości poniżej 10 mikrometrów.  Dzięki tym zaletom ręczniki wykonane z takich materiałów potrafią wchłonąć nawet 7 razy więcej wody niż ich własna waga! Dla porównania taki ręcznik jest w stanie wchłonąć 3 razy więcej wody niż ręcznik wykonany z bawełny o tej samej gramaturze i powierzchni. Ręczniki te są lekkie i łatwo się składają, więc możemy efektywnie zaoszczędzić miejsce w naszym bagażu na basen lub w podróży. To rodzaj ręcznika, który dobrze wchłania wodę i schnie znacznie szybciej niż tradycyjne ręczniki. Jeżeli na tym nam zależy – kupmy ręcznik z mikrofibry.

Ręcznik kąpielowy dla dziecka

Producenci stają na głowie i dzięki nim możemy kupić ręczniki kąpielowe z nadrukiem. Ulubione postacie z gier, filmów czy kreskówek – tego oczywiście nie może zabraknąć. Częstym wyborem jest ręcznik kąpielowy z kapturkiem. Przy wyborze nie zapominajmy oczywiście o najważniejszych rzeczach, jak gramatura, czy też to, by ręcznik dla dziecka był wykonany z materiałów najwyższej jakości. Cera dzieci jest bardzo wrażliwa, więc ewentualne domieszki mogłyby wywołać reakcję alergiczną.

Design – rzecz ważna na plaży

Kolory i wzory ręczników plażowych bywają przeróżne. To jaki wybierzemy, zależy tylko od naszego gustu. Szczególną uwagę zwracają na to panie, traktując ręcznik jako część letniej stylizacji. I słusznie – kostium kąpielowy, ręcznik i torba utrzymane w jednej stylistyce z pewnością pozwolą zabłysnąć na plaży. Jedyne, o czym należy pamiętać to, aby nie postawić na zbyt jasny odcień, który będzie niepraktyczny. Warto też się zastanowić, czy chcemy być widoczni na plaży, czy wolimy opalać się w ukryciu. No proszę, taki zwykły ręcznik plażowy, a tyle od niego zależy.

Jak prać ręczniki?

Odpowiedź na to pytanie da nam metka producenta. Przed pierwszym użyciem ręcznika zalecane jest jego wypranie, aby pozbyć się zanieczyszczeń, które powstały przy jego produkcji czy w procesie magazynowania. Pierwsze pranie poprawi higroskopijność ręcznika i poprawi jego odporność na zużycie. Jeżeli chodzi o temperaturę, to najodpowiedniejsza będzie 40 lub 60°C. Starajmy się unikać prania w 90°C, ponieważ może to powodować szybkie niszczenie się materiału i traci swoją puszystość. Przy praniu zwróćmy uwagę na to, jakich detergentów używamy. Warto unikać proszków i zamiast nich stosować płyny i żele. Lepiej się wypłukują i zostawiają materiał bardziej aksamitny. Tanie proszki mogą sprawić, że materiał wypłowieje i stanie się szary, nieprzyjemny w dotyku. Ręczników nie należy prasować! Aby utrzymać ręczniki w jak najlepszej kondycji, warto stosować szklankę rozcieńczonego białego octu w fazie płukania. Ocet zmiękczy ręczniki, odświeży je i usunie nieprzyjemny zapach wilgoci czy zbutwienia materiału. Pamiętajmy też o unikaniu zmiękczania tkanin. Może to wydawać się sprzecznością, jednak zmiękczanie może uszkodzić ręczniki. Zmiękczacze tkanin powodują kumulowanie się osadu, czego efektem jest spadek chłonności i sztywność.