• Kategorie
  • Szukaj

Kuchnia jest taka ważna i niezbędna, ale traktujemy ją wciąż trochę mechanicznie, technicznie pod tytułem AGD, czyli... muszę kupić kuchenkę, zmywarkę, lodówkę, itp. A przecież chcemy, aby nas cieszyła co najmniej tak samo, jak wymuskany pokój dzienny lub łazienka na błysk. Nie ma takiego wnętrza, które podobałoby się wszystkim – to prawda dość uniwersalna, ale każdy z nas chce, żeby jego dom był przytulny. Żeby ten efekt uzyskać najważniejsi są oczywiście ludzie, którzy w tym domu mieszkają, ale nie bez znaczenia są także pewne triki wnętrzarskie. Przytulna kuchnia to nie taka, w której wszystkie produkty spożywcze, naczynia i przyprawy są szczelnie zamknięte z szafkach, a blat kuchenny stoi pusty, aż błyszcząc czystością. Przytulna kuchnia to taka, w której ciągle coś się dzieje, gotuje i przyjmuje gości.

Kuchnia stworzona z myślą o rodzinie nie musi od razu być duża i przestronna. Wystarczy, że będzie dobrze zorganizowana, a co za tym idzie praktyczna i funkcjonalna.  To bowiem miejsce, w którym nie tylko przechowuje się większą ilość produktów, więcej się gotuje, ale też spędza całkiem sporo czasu. Jak zatem urządzić kuchnię dla rodziny? Należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią zabudowę kuchenną. Poza tym, że powinna ona spełniać nasze oczekiwania estetyczne, a więc po prostu nam się podobać, musi ona też zawierać dużo miejsca na przechowywanie - zarówno produktów spożywczych, jak i akcesoriów do gotowania.

Kuchnia to tak naprawdę serce każdego domu. To właśnie tam spędzamy najwięcej czasu. Wspólnie przygotowujemy posiłki i je spożywamy, spędzamy czas z rodziną, odrabiamy lekcje z dziećmi. Pomieszczenie kuchenne powinno identyfikować się z domownikami – to przede wszystkim oni, mają czuć się w niej swobodnie i dobrze. Jedni wolą bardziej nowoczesny styl, inni preferują aranżacje w stylu wiejskim, jednak często polskie kuchnie opierają się na klasyce. Rodzinna kuchnia to miejsce, w którym dobrze czują się wszyscy domownicy. To w kuchni przy rodzinnym stole spotykają się mieszkańcy. To również doskonałe miejsce na zabawę z dziećmi, uczenie ich kreatywności, samodzielności, a także zasad zdrowego odżywiania.