• Kategorie
  • Szukaj
  • Pościele dla dzieci

Wybór pościeli dla dziecka to sprawa niezwykle istotna. Jeśli robimy to po raz pierwszy, to na dobrą sprawę nie wiadomo od czego zacząć. Rozmiar pościeli dla dzieci oczywiście zależny jest od ich wieku i wzrostu. Początkowo przez krótki okres czasu można korzystać z najmniejszego rozmiaru pościeli, który idealnie sprawdzi się w przypadku kołyski czy wózka. Później, kiedy maluszek podrośnie, zmieniamy rozmiar pościeli na odrobinę większy. Kolejnym momentem, kiedy zmieniamy rozmiar pościeli dla dziecka jest okres przedszkolny, czyli czas, kiedy dziecko ukończy 2-3 lata. Ostatnia zmiana rozmiaru pościeli następuje, gdy dziecko kończy 5 lat. Oczywiście jeśli dziecko jest bardzo wysokie to nastolatkowi trzeba będzie kupić pościel o dłuższej krawędzi nawet 220 cm.

Standardowe rozmiary pościeli dla dzieci:

  • 0-12 miesięcy – Pościel dla noworodków dedykowana do wózków i kołysek – kołderka 56 x 75 cm
  • 0-2 lata – Pierwsza pościel do łóżeczka – kołdra 80 x 100 cm + poduszka 40 x 60 cm
  • 2-5 lat – Pościel dla przedszkolaków – kołdra 100 x 135 cm + poduszka 40 x 60 cm
  • 5-10 lat – Pościel dla dzieci starszych – kołdra 140 x 200 cm + poduszka 70 x 80 cm
  • powyżej 10 lat – Pościel dla nastolatków – kołdra 160 x 200 cm + + poduszka 70 x 80 cm (2szt.)

Jaki materiał jest polecany dla dzieci? Najczęściej wspomina się o bawełnie. Jest to naturalne włókno, cechujące się właściwościami higroskopijnymi, a dodatkowo dobrze przewodzi ciepło, nie rozciąga się oraz nie powoduje uczuleń. Warto zwrócić uwagę, czy wybrany produkt jest wykonany w 100% z bawełny, bez żadnych domieszek. Materiałem, który również nie podrażnia delikatnej skóry dziecka, jest satyna, choć trzeba się liczyć z tym, że faktura jest w dotyku chłodna i śliska. Nie zaleca się natomiast produktów wykonanych z kory, ponieważ są mało przyjemne w dotyku i podatne na uszkodzenia.

Wybierając pościel dla dziecka trzeba zwrócić uwagę na kilka elementów. Przede wszystkim ważny jest materiał oraz wypełnienie. Równie istotny jest rozmiar oraz sposób wykonania – wszelkiego rodzaju guziki i zamki są bardzo niebezpieczne dla dziecka, dlatego najlepiej wybrać model, który nie posiada tego typu dodatków.